ФОРМУВАННЯ ТА ВИКОРИСТАННЯ ВІТЧИЗНЯНИХ І СВІТОВИХ ВИСОКОБІЛКОВИХ РОСЛИННИХ РЕСУРСІВ



Название:
ФОРМУВАННЯ ТА ВИКОРИСТАННЯ ВІТЧИЗНЯНИХ І СВІТОВИХ ВИСОКОБІЛКОВИХ РОСЛИННИХ РЕСУРСІВ
Тип: Автореферат
Краткое содержание:

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

1

 
 

 

Актуальність теми. Проблема продовольства й білка була і залишається актуальною, оскільки рівень харчування впливає на якість і тривалість життя людей, їх здоров’я, працездатність, активність, збереження генофонду. Невідкладність її розв’язання об’єктивно зумовлена необхідністю поліпшення продовольчого забезпечення та якості харчування, зростанням чисельності населення. Без розв’язання проблеми білка неможливо забезпечити повноцінне харчування населення. У світі ця проблема також поки не вирішена, внаслідок чого близько 1 млрд населення голодує і недоїдає. Дефіцит білка у харчуванні населення виникає через споживання продуктів із середнім і низьким вмістом білка, а усувається він за рахунок високобілкових інгредієнтів. В основі продовольчої безпеки, її важливої складової – білкової, знаходяться продовольчі білкові ресурси. Високобілкові ресурси є важливим фактором вирішення цієї проблеми.

У минулому та в сучасний період проблема продовольства досліджується вітчизняними та іноземними вченими. Нова економічна парадигма формування стратегії національної продовольчої безпеки України розглядалась на Третіх річних зборах Всеукраїнського конгресу вчених економістів-аграрників, які відбулися 29–30 березня 2001 р. в Національному науковому центрі „Інститут аграрної економіки” УААН.

Загальні питання економічної теорії і практики виробництва продовольства різнобічно досліджували такі відомі вітчизняні та іноземні вчені-економісти, як О.Г. Білорус, О.А. Бугуцький, П.І. Гайдуцький, А.С. Гальчинський, M.E. Енсмінгер, Д.E. Oлдсфілд та В. Хайнеманн, В. Леонтьєв, І.І. Лукінов, К.Р. Макконнел та С.Л. Брю, Б. Є. Патон, С.А. Подолинський, Д. Рікардо, М.Д. Руденко, П.Т. Саблук, П.Е. Самуельсон, А. Сміт, С.І. Соколенко, О.О. Сторожук, М.І. Туган-Барановський та ін.

Вагомий внесок у розвиток ефективного використання землі, як основи нарощування продовольчих і білкових ресурсів, зробили В.Р. Вільямс, А.С. Даниленко, В.В. Докучаєв, П.І. Коваленко, Л.Я. Новаковський, Д.М. Прянішніков, В.Ф. Сайко, О.Г. Тараріко тощо.

Серед провідних вчених, які працювали над згаданою проблемою в галузі селекції і рослинництва, можна назвати М.І. Вавилова, О.О. Жученко, А.І. Задонцева, М.М. Кулєшова, Є.М. Лебідя, А.А. Лінчевського, П.П. Лук’яненка, В.Г. Михайлова, В.С. Пустовойта, В.М. Ремесла, В.І. Січкаря, О.О. Созінова, С.І. Чорнобривенка, А.М. Шевченка, В.Я. Юр’єва та ін. Розвиток тваринницької галузі, яка забезпечує надходження тваринного білка, пов’язаний з іменами таких відомих вчених, як Г.О. Богданов, В.П. Буркат, Ф.Ф. Ейснер, Л.К. Ернст, М.В. Зубець, М.А. Кравченко, А.А. Омельяненко, В.П. Рибалко та ін.

Найбільший внесок в економіку виробництва та ринку продовольства і білка зробили такі вітчизняні вчені-економісти, як В.Г. Андрійчук, В.І. Бойко, М.П. Вітковський, В.І. Власов, В.П. Галушко, М.В. Гладій, О.І. Гойчук, Б.М. Данилишин, М.Я. Дем’яненко, М.В. Калінчик, М.Х. Корецький, В.І. Криворучко, О.В. Крисальний, О.Ю. Лебединська, В.Ф. Ліщенко, М.Г. Лобас, Ю.О. Лу–


пенко, П.М. Макаренко, М.Й. Малік, А.Г. Мельник, В.Я. Месель–Веселяк, О.Г. Мордвінов, О.В. Мороз, О.М. Онищенко, Б.Я. Панасюк, Б.Й. Пасхавер, Г.М. Підлісецький, В.П. Рябоконь, В.П. Ситник, В.М. Трегобчук, А.М. Третяк, М.М. Федоров, Л.М. Худолій, О.М. Шестопаль, О.М. Шпичак, А.Є. Юзефович, В.В. Юрчишин та інші, які розробляють сучасні економічні аспекти проблеми продовольства.

2

 
Хоча в опублікованих раніше наукових працях в тій чи іншій мірі розглянуто загальні питання економіки й ефективного виробництва та використання сільськогосподарської продукції, але в них не виокремлено проблему білка. Пов’язано це з тим, що  в країні практично не проводили комплексні дослідження національних і світових продовольчих білкових ресурсів. В економічній літературі проблема білка висвітлена недостатньо не тільки стосовно загальних питань її теорії, але і в прикладному, галузевому плані, недостатньо масштабних комплексних досліджень з цього питання.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота виконана в період навчання у докторантурі в Національному науковому центрі “Інститут аграрної економіки” УААН, у межах науково-технічної програми “Трансформація організаційно-економічних відносин до соціально-орієнтованих ринкових умов в АПК” на 2001–2005 рр. (номер державної реєстрації 0102U000259), завдання 01.01.10 “Розробка економічних проблем кормовиробництва в агроформуваннях різних форм власності”, керівником і виконавцем якого була автор. Робота пов’язана з програмою науково–дослідних робіт Науково-методичного центру “Інститут кормів” УААН, НТП “Продовольство-95” на 1991–1995 рр., затвердженою Постановою Ради Міністрів України 22.12.1990 р., №391, виконавцем завдань якої була автор; НТП “Кормовиробництво” на 2001–2005 рр., завдання “Економічні проблеми формування високобілкових ресурсів” (номер державної реєстрації 0104U005342), керівником і виконавцем якого була автор.

Мета і завдання дослідження. Основною метою дисертаційного дослідження є ґрунтовний економічний аналіз стану та тенденцій білкового забезпечення харчування населення, формування білкових продовольчих і високобілкових рослинних ресурсів, визначення ефективних шляхів вирішення актуальної білкової складової продовольчої проблеми, в першу чергу в Україні. Для досягнення зазначеної мети  передбачалось розв’язання комплексу завдань:

·  дати оцінку сучасного стану, динаміки, структури, основних складових світових і національних ресурсів продовольчого білка, частку в них високобілкових рослинних ресурсів;

·  встановити частку національних ресурсів білка у їх світових обсягах;

·  визначити  тенденції у світовому виробництві ресурсів білка та зростанні чисельності населення;

·  дослідити динаміку, структуру і тенденції у споживанні білка населенням на світовому рівні, континентів, у групах країн з різним рівнем економічного розвитку, окремих країнах і в Україні зокрема;

·  провести економічний аналіз тенденцій у виробництві високобілкових


 рослинних ресурсів – зернобобових і білково-олійних культур та їх шротів – сучасних обсягів, динаміки, структури, розміщення, концентрації і спеціалізації виробництва на світовому рівні, континентах, у групах країн з різним рівнем економічного розвитку, основних країнах-виробниках, в Україні – за грунтово-кліматичними зонами й областями, основними товаровиробниками;

·

3

 
 визначити основні тенденції у використанні високобілкових рослинних ресурсів, зокрема, на продовольчі, кормові цілі, насіння, переробку тощо;

·  вивчити особливості формування світового ринку високобілкових рослинних ресурсів на світовому рівні, континентів, груп країн з різним рівнем економічного розвитку, основних країн–експортерів і імпортерів; визначити маркетингові канали руху їх; динаміку та кон’юнктуру цін.

Об’єктом дослідження є економічні процеси формування світових і національних продовольчих білкових ресурсів у контексті поліпшення харчування населення, вирішення глобальної проблеми дефіциту харчового білка.

Предметом дослідження є теоретичні, методологічні та практичні проблеми формування високобілкових рослинних ресурсів: визначення джерел їх надходження (зернобобових, білково-олійних культур і шротів), обсягів і структури виробництва, торгівлі та використання.

 

 


Обновить код

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины