МЕХАНІЗМ ПІДВИЩЕННЯ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ ПРОМИСЛОВОСТІ УКРАЇНИ В УМОВАХ ГЛОБАЛІЗАЦІЇ



Название:
МЕХАНІЗМ ПІДВИЩЕННЯ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ ПРОМИСЛОВОСТІ УКРАЇНИ В УМОВАХ ГЛОБАЛІЗАЦІЇ
Тип: Автореферат
Краткое содержание:

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність теми дослідження. Підвищення конкурентоспроможності промислового виробництва України виступає ключовим завданням формування ефективної відкритої економіки держави. Глобалізація та інформатизація соціально-економічних процесів зумовлюють необхідність поглиблення оцінок, завдань та можливостей піднесення конкурентного потенціалу як економіки держави в цілому, так і комерційних агентів з урахуванням міжнародного досвіду та специфічних вітчизняних умов.

Актуальність теми дослідження, його наукова і практична значущість зумовлюються багатоаспектністю проблематики конкурентоспроможності промислової, як однієї з провідних галузей економіки України. Вона пов'язана з швидкоплановими змінами сучасних міжнародних тенденцій промислового розвитку в напрямку постіндустріальної, знанієвої,  економіки з посиленням інноваційних та інтеграційних процесів, міжнародного кооперування торгівлі та інвестиційної діяльності.

В даному контексті особливої актуальності для України набуває проблема створення дієвих механізмів з підвищення міжнародної конкурентоспроможності промисловості, яка повинна стати "локомотивом" високотехнологічного розвитку економіки України, фундаментом ефективної міжнародної економічної інтеграції.

В науковому ракурсі проблема підвищення конкурентоспроможності дістала досить широкої уваги в роботах як вітчизняних, так і закордонних вчених.  Серед відомих західних авторів, які присвятили свої праці проблемам міжнародної конкурентоспроможності держави та фірм, як в умовах розвинутих ринкових систем, так і транзитивних економік, можна назвати Дж.Даннінга, Р.Дорнбуша, Я.Корнаї, Ж.-Ж.Ламбена, Д.Нордса, М.Портера, А.Ругмана, Дж.Стігліця та інших вчених.

Загальнотеоретичні і практичні питання конкурентоспроможності економіки України і промисловості, зокрема, висвітлювалися у працях відомих вітчизняних вчених: О.Білоруса, В.Будкіна, В. Бабича, В.Вергуна, О.Власюка, М.Дудченка, Я. Жаліла, Ю. Іванова, М. Кизима, Д.Лук'яненка, О.Мозгового, В.Новицького, В.Онищенка, Ю.Пахомова, Л. Піддубної, А.Поручника, В.Рокочої, А.Румянцева, В.Сіденка, А.Сухорукова, Н.Татаренко, А.Філіпенка, М.Якубовського та інших авторів.

Проблематика міжнародного регулювання промислової політики активно висвітлюється експертами ООН, ЮНКТАД, СОТ, МОП, МВФ, Світового Банку, інститутів ЄС, а також інших міжнародних організацій та структур. Але не зважаючи на наявні ґрунтовані розробки проблематики конкурентоспроможності промисловості, ряд важливих теоретичних та прикладних питань все ще потребують висвітлення та подальших досліджень. Зокрема, розробка методологічних підходів до оцінки рівня конкурентоспроможності, механізму підвищення конкурентоспроможності на засадах інноваційного розвитку промисловості.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота виконана в Харківському національному університеті імені В.Н. Каразіна в рамках планів науково-дослідних робіт кафедри економіки та менеджменту. Матеріали дослідження використовувалися при розробці таких державних науково-дослідних тем: «Розробка методологічних підходів трансформації системи та соціально-економічних відносин в Україні» (державний реєстраційний номер 0199U004423); «Соціально-економічна стратегія формування в Україні нової моделі економічного розвитку» (державний реєстраційний номер 0101U002800); «Інноваційна модель стійкого розвитку науково-технічного і виробничого потенціалу України» (номер державної реєстрації 0104 U000676).

Мета дисертації. Основною метою дисертаційного дослідження є наукове обґрунтування методичних засад механізму забезпечення підвищення конкурентоспроможності промисловості України в умовах глобалізації. Для досягнення поставленої мети в дисертаційній роботі було поставлено і вирішено такі завдання:

- уточнити концептуальний зміст понять: конкуренція, конкурентоспроможність та міжнародна конкурентоспроможність;

- узагальнити методологічні підходи до аналізу стану конкурентоспроможності промисловості України в умовах глобалізації;

- дослідити конкурентоспроможність України в цілому та промисловості в системі міжнародної рейтингової оцінки;

- провести діагностику зовнішніх та внутрішніх чинників конкурентоспроможності промисловості по базовим галузям промисловості;

- розробити модель розрахунку конкурентоспроможності галузей промисловості;

- провести оцінку та аналіз впливу впровадження інновацій на конкурентоспроможність промисловості;

- розробити підхід до оцінки конкурентоспроможності галузей промисловості;

- удосконалити модель формування міжнародної конкурентоспроможності промисловості;

- визначити сутність інноваційної складової механізму конкурентоспроможності промисловості України;

- розробити механізм підвищення конкурентоспроможності промисловості.

Об'єктом дослідження виступають процеси і фактори забезпечення конкурентоспроможності промисловості України та її галузей в умовах глобалізації.

Предметом дослідження є теоретичні, методичні та практичні питання формування механізму управлення конкурентоспроможними можливостями з метою їх підвищення на глобальному, національному, місцевому ринках.

Теоретичну та методологічну основу дисертаційного дослідження становили праці вітчизняних і закордонних вчених і спеціалістів з питань конкурентоспроможності, конкурентної політики та конкурентної стратегії в умовах глобальної системи міжнародних економічних відносин. Нормативно-правовою базою дослідження були законодавчі акти Верховної Ради України, укази Президента України, рішення і постанови Кабінету Міністрів України. Інформаційну базу склали звіти Мінпромполітики України та окремих підприємств про виробничу діяльність і ринкове становище.

Для вирішення поставлених у науковій роботі завдань використовувалися методи системного аналізу, логічного та історичного пізнання, індукції та дедукції. Системне співвідношення загального та індивідуального, співставлення теоретичних регулятивних підходів та експертних оцінок досліджуваного явища здійснювалося на основі критичного аналізу економічних явищ. В обґрунтуванні розроблених ідей і гіпотез використовувалася графічна інтерпретація та моделювання регуляторних механізмів.

Наукова новизна одержаних результатів. Проведене в роботі дослідження полягає у формулюванні системних засад сучасного розвитку промисловості  в умовах загострення конкурентної боротьби й застосування новітніх методів технологічної та структурної політики. Більш розгорнуто, найважливіші наукові результати, які характеризують новизну дисертації, полягають у наступному:

вперше:

- розроблено новий підхід до визначення конкурентоспроможності галузей промисловості, доведено та обґрунтована економічна оцінка яка існує між ефектом виробничої діяльності та витратами на її досягнення по окремих галузях промисловості та запропонована модель оцінки конкурентоспроможності шляхом факторного аналізу;

- запропоновано механізм підвищення конкурентоспроможності промисловості на засадах розробленого алгоритму оцінки конкурентоспроможності продукції промисловості, що дало змогу виявити шляхи розвитку конкурентних переваг промисловості в умовах глобалізації;

удосконалено:

- універсальну модель підвищення конкурентоспроможності промисловості на міжнародних ринках з урахуванням дії макро- та мікроекономічних регуляторів;

- інноваційну складову механізму конкурентоспроможності шляхом визначення теоретичних та методологічних основ інновацій, узгодження стратегії розвитку промислового виробництва й інноваційної діяльності, проведеної оцінки сучасного стану промисловості.

дістало подальшого розвитку:

- концептуальний зміст понять «конкуренція», «конкурентоспроможність» та «міжнародна конкурентоспроможність»;

- методи діагностики зовнішніх та внутрішніх чинників конкурентоспроможності за окремими галузями промисловості;

- виявлення основних напрямків підвищення конкурентоспроможності шляхом проведення діагностики зовнішніх та внутрішніх факторів.

Практичне значення одержаних результатів полягає в тому, що наукові розробки доведені до рівня теоретико-методологічних узагальнень, концептуальних положень, методичних і практичних рекомендацій щодо формування організаційно-економічного механізму підвищення конкурентних можливостей промисловості на міжнародному і внутрішньому ринках в умовах глобалізації.

Результати дисертаційного дослідження були використані при підготовці законопроектів до Верховної Ради України, проектів урядових документів, що подавалися Кабінету Міністрів України, зокрема при підготовці проекту Концепції Загальнодержавної цільової програми розвитку промисловості України на період до 2017 року, яка затверджена розпорядженням Кабінету Міністрів України

Особистий внесок здобувача. Робота є закінченим науковим дослідженням. Всі наукові результати виконаної дисертації отримані автором самостійно, мають наукове та практичне значення, були опубліковані та доповідалися на наукових конференціях, .

 

 


Обновить код

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины