МЕХАНІЗМИ ФІНАНСОВОГО ПЛАНУВАННЯ В СИСТЕМІ УПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОЮ ЕКОНОМІКОЮ



Название:
МЕХАНІЗМИ ФІНАНСОВОГО ПЛАНУВАННЯ В СИСТЕМІ УПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНОЮ ЕКОНОМІКОЮ
Тип: Автореферат
Краткое содержание:

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

 

Актуальність теми. Кожна країна має свій, притаманний тільки їй, шлях розвитку національної економіки. Існує багато важелів, які впливають на різні сфери народного господарства, але одним з головних для успішного розвитку будь-якої країни з точку зору економіки є планування – один з основних принципів управління. Фінансове планування – основоутворюючий фактор розвитку як всієї економіки, так і різноманітних господарюючих суб’єктів. Тому досягнення макроекономічної стабілізації нових ринкових суб'єктів – різного роду бізнес-альянсів, і насамперед – холдингових компаній, що утворюються сьогодні як при розукрупненні державних підприємств, так і при об'єднанні підприємств малого і середнього бізнесу, становить собою найважливішу мету механізмів фінансового планування в системі управління національною економікою. Підставу до того дають принципи їх організаційної побудови і нові форми діяльності. Специфіка транзитивної економіки, з одного боку, і новизна холдингової практики – з іншого, вимагають ретельнішого вивчення даної проблематики з тим, аби зробити їх діяльність найбільш ефективною з точки зору потреб суспільного розвитку.

В сучасних умовах господарювання діяльність холдингів визначає рівень ефективності національної економіки. Найважливішою проблемою є побудова механізмів фінансового планування діяльності холдингових структур як елементів національної економіки, одним з інструментів якого є бюджетування. Бюджетування може дати порівнянну картину функціонування об’єднання підприємств на будь-який плановий період, і створює передумови для своєчасного ухвалення необхідних управлінських рішень, причому не за фактом виникнення проблем, як це робиться часто, а запобігаючи їх появі, своєчасно вживши відповідних заходів.

Перевага бюджетування для холдингових структур полягає в тому, що воно дозволяє планувати майбутню діяльність підприємств по всіх статтях доходів і витрат. Використання фінансового планування дозволяє управляти діяльністю холдингу на підставі попереджуючих планових даних і постійно контролювати їх відповідність процесам, що реально відбуваються.

Проблемами фінансового планування в системі управління національною економікою в різний час займалися провідні вчені України, країн СНД і далекого зарубіжжя, однак питання бюджетування на рівні багатогалузевих холдингів не достатньо широко були розкриті в літературі.

Багатогалузевий холдинг має суттєвий недолік – низький ступінь керованості контрольованими бізнесами, кожен з яких має свої особливості і специфіку. Тому планування і контроль діяльності багатогалузевих холдингів є складнішим процесом, ніж управління групою крупних, але однорідних структур. Проте, на даний момент загального вирішення проблеми бюджетування для багатогалузевих холдингів не існує, багато в чому у зв'язку з відсутністю єдиної (уніфікованою) технології бюджетування його підрозділів.

Це свідчить про актуальність дослідження даної проблеми і її зростаючу роль у зв'язку з розвитком вітчизняної економіки, що і зумовило вибір теми даної дисертаційної роботи, дозволило сформулювати основну ціль і визначити завдання, вирішення яких необхідне для її досягнення.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дана робота виконана в Донецькому державному університеті управління Міністерства освіти і науки України згідно з планами науково-дослідних робіт. Основою для написання дисертаційної роботи послужило дослідження проблем планування і оцінки фінансового стану підприємства, що є складовою частиною теми «Оцінка ефективності використання ресурсів підприємствами Донецького регіону» (номер державної реєстрації 0100U003073, 2005-2008 рр.). У рамках даної теми автором розроблено механізми планування та контролю фінансового стану і надані рекомендації щодо постановки завдань системи бюджетування на підприємствах холдингу, результати яких суттєво впливають на управління національною економікою.

Мета і завдання дослідження. Метою дослідження дисертаційної роботи є розробка теоретичних положень і методичних підходів щодо удосконалення механізмів фінансового планування в системі управління національною економікою.

Для досягнення мети в дисертаційній роботі поставлені і вирішені такі завдання:

дослідити економічну суть багатогалузевого холдингу як ефективного об’єднання підприємств в національній економіці;

проаналізувати передумови фінансового планування на підприємствах методом бюджетування;

розробити теоретико-методичні основи фінансового планування в системі бюджетування на підприємстві;

дослідити існуючу систему фінансового планування національної економіки на рівні багатогалузевого холдингу;

удосконалити уніфіковану методику операційного бюджетування в системі управління вітчизняними підприємствами;

оптимізувати формування єдиної аналітичної структури даних;

сформулювати механізм фінансового планування діяльності підприємств національної економіки;

запропонувати механізм фінансового планування багатогалузевого холдингу;

розробити механізм формування ефективного багатогалузевого холдингу;

обґрунтувати додаткові можливості управління багатогалузевим холдингом.

Об'єкт дослідження процеси планування в системі національної економіки.

Предмет дослідження – теоретико-методичні підходи до фінансового планування в системі управління національною економікою.

Методи дослідження. У ході аналізу існуючих підходів до бюджетування холдингових структур і виявлення проблем здійснення даного процесу проведено вивчення наукових праць вітчизняних і зарубіжних учених, теоретиків і практиків з даного питання, які є теоретичною основою виконаної роботи, а також законодавчих документів вищих управлінських органів: Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Міністерства фінансів, Державного комітету промислової політики України.

Методологічну основу проведення досліджень склали такі методи: системного аналізу і узагальнення (при обґрунтуванні суті і місця бюджетування в системі управління багатогалузевим холдингом і формуванні методики консолідації бюджетів); порівняння (при дослідженні трактування термінів «бюджетування», «холдинг», формуванні єдиної аналітичної структури даних); методи статистичних угрупувань, економіко-математичного, логічного, порівняльного аналізу (при обробці, узагальненні і аналітичній оцінці первинних фактичних матеріалів); економіко-математичного моделювання (при розробці механізму формування ефективного багатогалузевого холдингу і системи планування податкових відрахувань).

Наукова новизна отриманих результатів. Основний науковий результат полягає в теоретичному обґрунтуванні і вирішенні задачі щодо управління національною економікою на рівні багатогалузевих холдингів за допомогою удосконалення механізмів фінансового планування. До найбільш істотних результатів, що мають наукову новизну, відносяться такі:

вперше:

запропоновано механізм бюджетування багатогалузевого холдингу, що базується на уніфікації процедури планування і контролю діяльності всіх його підрозділів, та механізм планування податкових відрахувань підприємств багатогалузевого холдингу, побудованого на застосуванні запропонованого механізму бюджетування;

удосконалено:

механізм операційного бюджетування підприємства на основі уніфікації процедури планування кожного учасника холдингу і забезпечення формування зведених бюджетів діяльності;

аналітичну структуру даних при плануванні і фактичному обліку, в основу якої покладений принцип єдиного методу їх відображення в аналітичному обліку для цілей бюджетування;

методичні рекомендації, що забезпечують консолідацію планової інформації до зведених бюджетів учасників холдингу;

методичні підходи до оцінки фінансового потенціалу підприємств при формуванні багатогалузевого холдингу з використанням інтегрального показника, заснованого на використанні методів багатовимірного статистичного дослідження;

дістало подальшого розвитку:

систематизація багатогалузевих холдингових структур з виявленням переваг і напрямів подальшого підвищення їх ефективності;

категорійний апарат планування – термін «бюджетування», що адаптований для управління багатогалузевими холдингами;

систематизація існуючих моделей бюджетування окремих господарюючих суб'єктів на основі виявлення сфери їх оптимального використання в процесі управління;

оцінка ролі бюджетування в системі управління багатогалузевим холдингом, що полягає в координації взаємозв'язків учасників групи і контролі їх господарювання, раціональному використанні внутрішніх ресурсів об'єднання, встановленні єдиних форматів планування і звітності його складових ланок, забезпеченні менеджерів кожного підприємства і керівництва холдингу своєчасною інформацією для прийняття управлінських рішень.

Практичне значення одержаних результатів полягає в тому, що розроблені в дисертаційній роботі теоретичні положення щодо формування уніфікованого в рамках багатогалузевого холдингу механізму бюджетування, методика побудови єдиної аналітичної структури даних, рекомендації щодо вдосконалення методики планування податкових відрахувань доведені до рівня практичних пропозицій, які сприяють удосконаленню механізмів фінансового планування, методів управління і поліпшенню функціонування багатогалузевих холдингів, а також підприємств, що входять до їх складу. Практичне значення отриманих результатів дослідження і їх використання в практиці діяльності господарюючих суб'єктів підтверджене довідками: ВАТ «Укрпідшипник» (№10/1513 від 06.12.2007р.), ТОВ «КОЗ «Омфал» (№755 від 07.12.2007р.), ЗАТ «Артемівський машинобудівний завод «Вістек» (№ 15/12 від 05.06.2007 р.).

 

 


Обновить код

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины