МОДЕЛЮВАННЯ ВПЛИВУ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОГО КАПІТАЛУ НА ІННОВАЦІЙНИЙ РОЗВИТОК ПІДПРИЄМСТВА



Название:
МОДЕЛЮВАННЯ ВПЛИВУ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОГО КАПІТАЛУ НА ІННОВАЦІЙНИЙ РОЗВИТОК ПІДПРИЄМСТВА
Тип: Автореферат
Краткое содержание:

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність теми. Розвиток сучасної світової економіки все більш залежить від продукції в основі якої лежать нові знання та інноваційні розробки. В несталих ринкових умовах для вітчизняних підприємств важливим завданням є збереження промислового комплексу, його структурна перебудова і забезпечення подальшого науково-технічного розвитку. Наявні тенденції розвитку світової економіки, збільшують роль інтелектуальних та інформаційних ресурсів для виробництва конкурентоздатної продукції. А перехід промислового виробництва до використання сучасних інформаційних технологій супроводжується більш високим рівнем автоматизації виробництва та відповідним рівнем кваліфікації працівників. В наслідок чого діяльність підприємства все більше залежить від ефективних дій людини, а знання перетворюються в один із основних факторів створення нової вартості.

Тому проблема активізації інноваційних процесів набуває принципового значення, оскільки її вирішення дасть змогу перейти до створення та використання технологій більш високого рівня. Для успішної реалізації інноваційних процесів на підприємстві, тобто створення, освоєння і поширення інновацій, потрібен висококваліфікований персонал з відповідним рівнем кваліфікації. Також, ефективне функціонування підприємства залежить від якості і своєчасності прийняття управлінських рішень, щодо ведення інноваційної діяльності та визначення перспективних напрямків його розвитку. Підвищення гнучкості і точності управлінських рішень можливе лише за наявності ефективного інструменту який дозволяє моделювати сценарії ведення інноваційної діяльності та здійснювати їх оцінку.

Проблемою дослідження інтелектуального капіталу займались широко відомі зарубіжні вчені такі як: Г. Беккер, Е. Брукінг, Т. Б'юзен, Б. Вейсброда Д. Даффі, Л. Едвінсон, Д. Клейн, Д. Снайдер, М. Мелоун, Г. Мінс, Д. Мінцер, Т. Шульц, Б. Хансен: російські вчені: Л. С. Шаховська, Б. Б. Леонтьєв, В. Л. Іноземцев, С. А. Ленська та вітчизняні вчені: В. В. Бирський, Г. Задорожній. Вагомий внесок в дослідження питань підвищення ефективності інноваційної діяльності внесли праці вчених: С. М. Ільяшенка, В. М. Порохні, С. Я. Салиги, Г. А. Семенова, Н. І. Чухрай. Застосуванню математичних моделей, як засобу підтримки прийняття рішень, присвячені дослідженню таких українських вчених: В. В. Вітлинського, В. М. Вовка, В. Я. Заруби, М. М. Іванова, К. Ф. Ковальчука, Ю. Г. Лисенка, Л. Н. Сергєєвої, О. І. Черняка та багатьох інших.

Однак, незважаючи на значні результати наукових досліджень в цій галузі, їх ретельний аналіз показав, що в наукових працях не розглядається структура складових інтелектуального капіталу та яким саме чином інтелектуальний капітал впливає на інноваційний розвиток підприємства при управлінні інноваційними процесами.

Таким чином, актуальним завданням стає моделювання інноваційного розвитку та прийняття рішення щодо вибору сценарію підвищення ефективності його функціонування. Вирішення цієї задачі полягає в розробці концепції моделювання впливу інтелектуального капіталу на інноваційний розвиток підприємства, заснованої на використанні економіко-математичних моделей в управлінні інноваційною діяльністю. Це й обумовило актуальність теми і напрямку дослідження.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертація виконана відповідно до науково-дослідницької теми Запорізької державної інженерної академії «Розробка концепції нагромадження інтелектуального потенціалу нації на основі моделі управління розвитком інтелектуальних ресурсів освітньої галузі» (№ державної реєстрації 0104U000587), де особисто автором проведена оцінка інтелектуального капіталу та визначено його вплив на економічне зростання, а також в межах науково-дослідницької теми Класичного приватного університету «Стратегія управління людським потенціалом на макро- та мікроекономічному рівнях» (№ державної реєстрації 0107U004192), де автором розроблено концептуальний підхід щодо управління інтелектуальним капіталом на підприємстві.

Мета й завдання дослідження. Метою дисертаційної роботи є розробка концепції моделювання впливу інтелектуального капіталу на інноваційний розвиток підприємства, яка містить комплекс економіко-математичних моделей та методів підвищення ефективності управління інноваційною діяльністю підприємства, а також прийняття ефективних рішень щодо вибору сценарію інноваційного розвитку підприємства.

Цільова спрямованість і логіка дослідження обумовили постановку і вирішення наступних завдань:

-     провести аналіз розвитку інноваційної діяльності підприємства в ринкових умовах господарювання;

-     запропонувати концепцію моделювання впливу інтелектуального капіталу на інноваційний розвиток підприємства;

-     розробити метод вимірювання інтелектуального капіталу підприємства на основі складових його структури: людського, організаційного та споживчого капіталів;

-     розробити механізм формування сценаріїв інноваційного розвитку підприємства;

-     розробити модель розподілу економічної доданої вартості (ЕVА) на підприємстві;

-     побудувати систему підтримки прийняття рішень щодо вибору сценарію підвищення ефективності управління інноваційною діяльністю та інтелектуальним капіталом підприємства.

Об'єктом дослідження є процеси управління інноваційною діяльністю та формування інтелектуального капіталу на підприємстві.

Предметом дослідження є економіко-математичні методи та моделі управління інноваційною діяльністю та інтелектуальним капіталом підприємства в ринкових умовах.

Методи дослідження. Теоретичною і методологічною основою дослідження є розробки зарубіжних і вітчизняних вчених в сфері управління інноваційною діяльністю та роботи з теорії   інтелектуального  капіталу.  Під  час


дослідження було використано наступні методи: системного аналізу – при розробці концепції моделювання впливу інтелектуального капіталу на інноваційний розвиток підприємства (розділ 1, підрозділ 1.3); експертних оцінок – при розробці методу вимірювання інтелектуального капіталу (розділ 2, підрозділ 2.1); економіко-математичного моделювання – при формуванні сценаріїв інноваційного розвитку підприємства (розділ 2, підрозділ 2.2) та розробці моделі розподілу економічної доданої вартості (розділ 2, підрозділ 2.3), методи аналізу та прогнозу – при аналізі та прогнозі економічних показників інноваційної діяльності підприємства (розділ 3, підрозділ 3.2); методи прийняття рішень та сучасні інформаційні технології – при розробці системи підтримки прийняття рішень щодо управління інноваційним розвитком (розділ 3, підрозділ 3.3).

Наукова новизна одержаних результатів. В дисертації здійснено постановку і вирішення актуального наукового завдання щодо розробки концепції моделювання впливу інтелектуального капіталу на інноваційний розвиток підприємства, що базується на визначенні оптимальних змін в структурі інтелектуального капіталу та оптимізації результатів розвитку інноваційної діяльності підприємства і прийняття рішень щодо формування сценарію інноваційного розвитку підприємства. При цьому були отримані наступні наукові результати:

вперше:

-     розроблено концепцію моделювання впливу інтелектуального капіталу на інноваційний розвиток підприємства, що базується на оцінці інтелектуального капіталу щодо управління інноваційною діяльністю, та заснована на принципах системного аналізу, синтезі структурно-функціональних етапів управління підприємством і використанні комплексу моделей управління інноваційними процесами досліджуваного об’єкта, що дозволяє підвищувати ефективність інноваційної діяльності підприємства;

удосконалено:

-     модель розподілу економічної доданої вартості (EVA) на підприємстві, в основу якої покладено принципи її планування в залежності від наявної величини, які дозволяють розглядати та оптимально розподіляти економічну додану вартість досліджуваного об’єкту між трьома напрямами: розвиток інтелектуального капіталу підприємства, інвестування та розвиток інноваційної діяльності підприємства, що забезпечує зростання економічних показників діяльності підприємства;

-     метод прийняття рішення щодо вибору сценарію підвищення ефективності інноваційного розвитку підприємства, який базується на дослідженні співвідношення складових структури інтелектуального капіталу, що сприяє підвищенню результатів виробничої діяльності та конкурентоспроможності продукції підприємства, зростанню обсягів реалізації його продукції;

дістало подальшого розвитку:

-     метод   вимірювання   інтелектуального   капіталу   підприємства,    який


базується на моделі комплексної оцінки показників його структури: людського, організаційного та споживчого капіталів, на основі експертних оцінок, що дозволяє отримувати збільшення економічної доданої вартості досліджуваного об’єкта;

-     інформаційно-аналітична система підтримки прийняття управлінських рішень в управлінні інноваційним розвитком підприємства, яка ґрунтується на принципах сценарного управління з використанням сучасних інформаційних технологій, що дозволяє підвищити точність та оперативність прийняття управлінських рішень та забезпечує вибір ефективної стратегії інноваційного розвитку підприємства.

 


Обновить код

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины