РОЗВИТОК АГРОПРОМИСЛОВОГО ВИРОБНИЦТВА В КРИМСЬКОМУ РЕГІОНІНА ІННОВАЦІЙНІЙ ОСНОВІ



Название:
РОЗВИТОК АГРОПРОМИСЛОВОГО ВИРОБНИЦТВА В КРИМСЬКОМУ РЕГІОНІНА ІННОВАЦІЙНІЙ ОСНОВІ
Тип: Автореферат
Краткое содержание:

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

 

Актуальність теми. В сучасних умовах розвитку швидкоплинного суспільного буття дедалі більше проявляється вплив регіональних особливостей природного й економічного характеру на рівень, структуру і ефективність виробництва конкурентоспроможних продовольчих ресурсів та сировини для переробної промисловості. Формування регіонів розміщення агропромислового виробництва, як свідчить практика, є досить динамічним процесом, який здійснюється під впливом сукупності грунтово-кліматичних, соціально-економічних і техніко-технологічних факторів. Разом з тим визначального характеру нині набуває формування й розвиток внутрішньодержавного і міждержавного продовольчих ринків. Потреба та можливості виробництва необхідних видів харчових продуктів і сільськогосподарської сировини для переробної промисловості у регіонах та поза їх межами в ринкових умовах збалансовується на основі попиту і пропозиції. Регулятором співвідношень між цими складовими ринку є ціни, що певною мірою впливає на розвиток суспільного життя нації.

Отже, регіональне розміщення і ефективна організація агропромислового виробництва в країні є результатом взаємодії сукупності різнозмістовних чинників, функціонування яких проявляється у кожній виробничо-господарській структурі. Україна належить до великих європейських держав, територія якої має істотні відмінності за ґрунтовим покривом, кліматичними особливостями та економічними умовами. Під впливом сукупності різновекторних факторів тут історично склалися основні природно-економічні зони країни. Ці досить значні за територією зони мають притаманні їм грунтово-кліматичні особливості, що впливають на формування внутрішніх регіональних утворень з характерними ознаками для сприятливого розміщення окремих галузей сільськогосподарського виробництва. Це передбачає найбільш повне використання природно-економічних умов кожного регіону в процесі виробництва певних видів сільськогосподарської продукції. Адекватне розміщення галузей відповідно до грунтово-кліматичних умов відчутно впливає на розвиток конкурентоспроможного виробництва агропродовольчих ресурсів.

В розмаїтті розвитку регіональних особливостей розміщення сільськогосподарського виробництва окреме місце посідає Кримський півострів, який характеризується специфічними грунтово-кліматичними  і соціально-економічними умовами. Під їх впливом формується унікальний регіон з чітко вираженими досить сприятливими рекреаційними ознаками, що  має важливе значення у загальному забезпеченні життєдіяльності людської спільноти країни як зони оздоровлення і відпочинку. Обґрунтування напрямів, форм і методів раціонального використання особливостей природних та соціально-економічних умов Автономної Республіки Крим слугувало підставою для визначення актуальності теми дисертаційного дослідження.

Значний внесок у дослідження проблеми розвитку раціонального розміщення й підвищення ефективності аграрного виробництва, його спеціалізації та удосконалення управління у різний час зробили відомі вітчизняні вчені-економісти: І.Н.Романенко, П.П.Борщевський, П.Г.Дубінов, І.І.Жадан, С.Й.Кутіков, М.М.Паламарчук, О.М.Онищенко, К.Г.Телешик, О.П.Канєвський, К.О.Сироцінський, В.П.Ситник, П.Т.Саблук, О.М.Смолянов, І.Г.Кириленко, М.Ф.Кропивко, П.І.Гайдуцький, Л.М.Клецький, О.В.Крисальний, П.К.Канінський, М.Я.Кушвід, В.П.Рябоконь, А.Ф.Чайковський, І.Ф.Мукомель, Є.В.Ніколаєв, Г.О.Колісник, В.Я.Месель-Веселяк, С.О.Тивончук, М.І.Щур та інші.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дослідження здійснювалось у відповідності з науковими програмами Національного наукового центру “Інститут аграрної економіки”:  “Розробити пропозиції з удосконалення організаційного та інформаційного забезпечення управління агропромисловим виробництвом на 2006-2010 роки” (державний реєстраційний номер 0106U006640); “Обґрунтувати теоретичні основи подальшого розвитку сільськогосподарських формувань і галузей та пропозиції щодо підвищення ефективності їх роботи в ринкових умовах на 2006-2010 роки”  (державний реєстраційний номер 0106U006641); “Створення інноваційної продукції в державних наукових установах на 2006-2010 роки” (державний реєстраційний номер 0106U009684). У межах дисертаційної теми досліджено особливості теоретико-методологічних засад розвитку регіонального розміщення аграрного виробництва, здійснено аналіз стану сільського господарства Кримського регіону, його ефективності, обґрунтовано пропозиції щодо удосконалення розвитку аграрного сектору економіки в перспективі.

Мета і завдання дослідження.  Метою дисертаційного дослідження є на основі теоретико-методологічних положень та аналізу стану агропромислового виробництва на Кримському півострові розроблення стратегічних напрямів розвитку аграрного сектору економіки в перспективі. 

Для реалізації вказаної мети сформувалися до вирішення такі завдання:

§        опрацювати теоретико-методологічні основи розвитку територіального розміщення та організації ефективного сільськогосподарського виробництва;

§        здійснити статистико-економічний аналіз природно-економічного потенціалу сільського господарства Кримського регіону;

§        вивчити основні фактори та їх вплив на ефективність аграрного виробництва;

§        обґрунтувати концептуальні засади стратегічних напрямів регіонального розвитку сільського господарства на інноваційній основі;

§        обґрунтувати методичні підходи щодо визначення критеріїв розробки прогнозних обсягів виробництва основних видів аграрної продукції для опрацювання стратегічних  напрямів економічного розвитку регіону;

§        розробити основні організаційно-економічні та техніко-технологічні принципи створення і функціонування виробничих молочних кооперативів.

Об’єктом дослідження визначено особливості розміщення агропромислового виробництва в Кримському регіоні та його розвиток в перспективі.

Предметом дослідження є теоретичні та методологічні положення щодо раціонального територіального розміщення й організації ефективного сільськогосподарського виробництва в ринкових умовах.

Методи дослідження. Основою теоретико-методологічних досліджень проблеми слугували діалектичний метод пізнання соціально-економічних явищ в аграрному виробництві, комплексний підхід до аналізу сучасного стану природно-виробничого потенціалу сільськогосподарських галузей, їх територіального розміщення та ефективності виробничої діяльності в регіоні.

У процесі дослідження дисертаційної теми використовувалась низка економічних методів, серед яких: монографічний – при висвітленні основних положень наукових публікацій щодо закономірностей розвитку соціально-економічних процесів в аграрній сфері; структурно-розрахунковий – при розробці пропозицій щодо вибору стратегічних напрямів розвитку та удосконалення регіонального розміщення аграрного виробництва, аграрного виробництва з використанням вітчизняного і зарубіжного досвіду; порівняльно-аналітичний – при виявленні економічної ефективності діяльності сільськогосподарських формувань; прогнозної оцінки – при аналізі варіантів перспективного розвитку виробничо-господарських структур.

В основу здійснення дисертаційного дослідження покладено положення сучасної економічної теорії формування і розвитку ринкових відносин, створення та діяльності конкурентоспроможних сільськогосподарських підприємств на засадах приватної власності на землю та засоби виробництва.

Для проведення дослідження інформаційною базою слугували Закони України, Укази Президента України, інші законодавчо-нормативні акти держави та відповідних владних органів Автономної Республіки Крим, офіційні матеріали Державного комітету статистики України, міністерств і відомств України та Кримського регіону.

 


Обновить код

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины