ІПОТЕЧНЕ КРЕДИТУВАННЯ ЯК ФАКТОР СОЦІАЛІЗАЦІЇ ЕКОНОМІЧНОЇ СИСТЕМИ :



Название:
ІПОТЕЧНЕ КРЕДИТУВАННЯ ЯК ФАКТОР СОЦІАЛІЗАЦІЇ ЕКОНОМІЧНОЇ СИСТЕМИ
Тип: Автореферат
Краткое содержание:

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

 

Актуальність теми дослідження. В умовах економічної кризи в Україні останнім часом відбувається скорочення усіх іпотечних програм та різке зниження розвитку соціальних складових економічної системи. Глибоко аналізуючи причини світової економічної кризи експерти найчастіше називають кризу іпотечного кредитування у США, де загальноприйнятими і найрозповсюдженішими є ліберальні моделі іпотечного кредитування. Тобто, держава практично не контролювала операції на іпотечному ринку США, що призвело до накопичення великої кількості незабезпечених реальною нерухомістю позик і, згодом, до економічної кризи. Ця економічна ситуація доводить нездатність ринкового механізму до саморегулювання у періоди економічних коливань.

Виникає необхідність у розробці моделі іпотечного кредитування, де буде  сильна позиція держави, яка може нівелювати наслідки волатильності світового ринку іпотеки, а також диверсифікувати ризики та вплив світової економічної кризи на ринках іпотечних позик. Окрім цього, у держави достатньо економічних інструментів для спрямування вектора розвитку іпотеки у сторону соціалізації економічної системи і, як результат, розв'язання багатьох соціальних питань та розвитку середнього класу в країні.

Враховуючи вищезазначене, стає зрозумілою актуальність в Україні проблеми розвитку національної системи іпотечного кредитування. Вітчизняні фахівці звертаються до здобутків наукових та практичних досліджень у цій сфері для того, щоб запропонувати більш ефективну та відповідну до українських умов модель іпотечного кредитування, а саме до праць таких зарубіжних економістів, як Г. Асхауер, К. Бансал, Н. Бурнет, В. Грубер, Д. Джонсон, Л. Дуглас, Л. Елвуд, Х. Ламперт, А. Маршал, Н. Ордуей, Г. Поляковський, П. Самуельсон, К. Сірманс, Р. Страйк, М. Фрідман, М. Шнайдерман.

До теми іпотеки зверталися ще класики економічної думки. Навіть Аристотель розкрив питання кредитування під заставу нерухомості у своїх відомих працях. Значну увагу питанню іпотеки приділяли також Б. Бухвальд, Б. Гільдебрант, Ф. Енгельс, Е. Закс, Ф. Дж. Кейнс, В. Лексис, В. Петі, П. Прудон, Д. Рикардо, А. Сміт та ін.

Серед економістів дореволюційної Росії можна відзначити праці таких учених: М. Бунге, М. Загряцкова, Ф. Михайлівського, В. Святловського, М. Туган-Барановського та ін.

Протягом радянської доби дослідженнями національних систем іпотечного кредитування у різних країнах займалися І. Бойко, В. Кудрявцев, Є. Михайлов, В. Обозненко та ін.

Серед сучасних українських економістів цікавими є наукові та практичні здобутки вчених: В. Блідченка, В. Борисової, С. Волкова, Н. Воронової, В. Грушака, О. Дація, М. Дем’яненка, А. Дроня, О. Євтуха, П. Єщенка, М. Калінчика, Б. Карімова, І. Карманової, О. Кашенка, С. Кручка, В. Лагутіна, І. Лютого, П. Макаренка, М. Маліка, О. Мозгового, В. Новицького, П. Саблука, Є. Савченка, В. Семчика, М. Федорова та ін.

Особливо необхідно відзначити роль Української національної іпотечної асоціації за підтримки Європейської Комісії та Світового банку у створенні національної системи іпотечного кредитування.

Високо оцінюючи результати вищезазначених досліджень, необхідно підкреслити, що у науковій літературі майже відсутні праці чи дослідження про залежність розвитку соціально-орієнтованої економіки від одного з таких важливих економічних факторів як іпотечне кредитування.

Залишаються недостатньо вивченими такі поняття та процеси, як соціалізація економіки, розв'язання соціальних проблем через інструменти іпотечного кредитування, найбільш придатна для України модель іпотечного кредитування з позиції розв’язання соціальних питань, можливість застосування іпотечних цінних паперів для рефінансування іпотечних кредитів, розвиток іпотечного кредитування в Україні на ринкових засадах, інституційне забезпечення української моделі іпотечного кредитування, тощо.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Робота виконувалася відповідно до напрямів науково-дослідних робіт Дніпропетровського університету економіки та права. Наукові результати і теоретичні положення та висновки дослідження використані під час виконання науково-дослідної теми: «Формування структури та інфраструктури ринку і реформування державного регулювання економіки в умовах трансформації системи економічних відносин» (номер державної реєстрації 0104U008830) Особистий внесок автора полягає у розробці національної моделі іпотечного кредитування, що стимулює зміцнення середнього класу країни та підвищує соціальну орієнтацію економічної системи.

Мета і завдання дослідження. Основна мета дослідження - розробити параметри національної моделі іпотеки, а також визначити доцільність, ефективність та інституціональне забезпечення обраної моделі іпотечного кредитування для соціалізації економічної системи в Україні.

Реалізація поставленої мети зумовила розв'язання наступних завдань:

-       уточнені визначення категорій «іпотека» та «соціалізація економічної системи»;

-       досліджена наявність соціальної складової в іпотечних відносинах з позиції різних економічних шкіл;

-       проаналізовані основні сучасні моделі іпотечного кредитування на предмет наявності соціальних елементів та розв'язання соціальних питань у різних країнах світу, а також для української економіки;

-       визначений сучасний стан, перспективи розвитку та значення іпотечного кредитування для успішної соціалізації економічної системи в Україні;

-       розроблена модель іпотечного кредитування для України та шляхи її імплементації в умовах побудови соціально - орієнтованої економіки;

-       обґрунтовані пропозиції щодо інституціонального забезпечення національної моделі іпотечного кредитування в умовах побудови соціально-орієнтованої економіки.

Об’єктом дослідження є виробничі відносини, що складаються в процесі житлового іпотечного кредитування.

Предметом дослідження виступає соціалізація економічної системи через розвиток іпотечного кредитування.

 

 


Обновить код

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины