РЕГУЛЮВАННЯ РИНКОВОЇ ЕКОНОМІК СОЦІАЛЬНОГО СПРЯМУВАННЯ: ТЕОРЕТИЧНИЙ АСПЕКТ :



Название:
РЕГУЛЮВАННЯ РИНКОВОЇ ЕКОНОМІК СОЦІАЛЬНОГО СПРЯМУВАННЯ: ТЕОРЕТИЧНИЙ АСПЕКТ
Тип: Автореферат
Краткое содержание:

 

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКАРОБОТИ

 

Актуальність теми. Розвиток ринкової економіки в Україні стимулює подальше дослідження її закономірностей і особливо проблем, що пов’язані із реальним, а не компенсаційним економічним зростанням.

Серед цих проблем важливе місце посідає проблема регулювання економіки соціального спрямування, оскільки головні фактори виробництва – речові і особистий –  змінюються, при цьому характер змін є невизначеним. Конституція України визначає нашу країну як соціальну державу, тому за будь-яких обставин регулювання економіки повинно бути спрямованим на реальне забезпечення цієї соціальності. Соціальна складова забезпечує не тільки підвищення життєвого рівня населення країни, а й спроможна вивести її з того стану, в якому за міжнародним рейтингом вона опинилася: за індексом людського розвитку (ІЛР) Україна посідає 78 місце у світі (у 1990 р. – 41, у 1995 р. – 57). Змінити цю негативну тенденцію і забезпечити соціально-економічне зростання можна здійснюючи  вибір соціальних пріоритетів, визначення співвідношення бюджетних і небюджетних коштів на фінансування соціальних заходів, розробку та реалізацію соціальних програм держави.

Дослідженню проблем регулювання та соціальних проблем присвячені праці вітчизняних і зарубіжних учених різних напрямків економічної теорії. Слід відзначити таких з них, як Ю.Архангельський, А.Аткінсон, В.Геєць, Дж. К. Гелбрейт, О. Гош, В. Дементьєв, Л. Дзюбенко, М. Диба, Л. Дмитриченко, С. Єрохін, А. Задоя, В. Іноземцев, Дж. М. Кейнс, Р. Коуз, В. Кредисов, В. Мазарчук, К. Маркс, Дж. Мілль, О. Михайленко, С. Мочерний, Р. Нурєєв, Ю. Ольсевич, М. Павлишенко, А. Покритан, А. Попов, П. Самуельсон, А. Сміт, І. Сорока, Г. Тарасенко, І. Твердун, Н. Фролова, Дж. Хансен. К. Хубієв, О. Чаусовський, А. Чухно, Б. Шаванс.

У роботах зазначених авторів досліджено і визнано складність механізму регулювання сучасної змішаної економіки, господарського механізму, економічної і соціальної політики держави. Проте, є питання, які ще не знайшли належного вирішення, як то: пропорційність та форми її реалізації; господарський механізм регулювання економіки соціального спрямування, що поєднує ринкові і планові його важелі; оптимальне сполучення держави і ринку; подальше вивчення впливу соціальних інститутів на механізм регулювання економіки.

Це й обумовило вибір теми дисертації, визначило її мету і задачі, вирішення яких уявляється за потрібне, оскільки до певної міри закриває деякі прогалини означеної теми і визначає напрями подальших досліджень її проблем.

Зв\'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційну роботу виконано у відповідності з планом науково-дослідних робіт Донецького національного технічного університету в рамках комплексної теми наукового дослідження кафедри економічної теорії «Політична економія: актуальні проблеми в умовах транзитивності», номер державної реєстрації 0106U001181.

Мета і завдання дослідження. Метою дисертації є подальша розробка концептуальних теоретико-методологічних засад дослідження сучасної моделі регулювання економіки соціального спрямування через механізм поєднання ринкових і планових методів, виявлення ролі економічних і соціальних інститутів у цьому процесі.

Відповідно до мети дослідження поставлено і вирішено такі завдання:

досліджено сутність і форми закону пропорційності як загальноекономічного закону розвитку суспільства;

аргументовано складність економічної структури сучасного суспільства через аналіз існуючих моделей ринку;

визначено особливості господарського механізму регулювання сучасної економіки згідно угрупуванню країн за моделями ринку;

виявлено рівні господарської діяльності і регулювання держави за критерієм відносин, форм і прав власності;

виявлено доцільність державного управління і контролю за використанням природних ресурсів, у тому числі землі;

визначено ринок державного майна, його об’єктів і суб’єктів та ролі у регулюванні економіки соціального спрямування;

аргументовано доцільність поєднання держави і ринку в системі розподільчих відносин;

проаналізовано змішану економіку у якості економіки соціального спрямування як об’єкту регулювання;

визначено роль економічних і соціальних інститутів в регулюванні сучасної економіки і удосконаленні особистого фактора в економіці знань.

Об’єктом дослідження слугують соціально-економічні процеси, що відбуваються на тлі реалізації законів ринку в їх поєднанні з державними функціями регулювання сучасної економіки.

Предметом дослідження є система регулювання сучасної економіки за умови її соціального спрямування.

Методи дослідження. Складність і комплексність проблем регулювання сучасної економіки обумовили доцільність використання сукупності методів їх дослідження: метод системного аналізу (в дослідженні механізму регулювання економіки, що поєднує ринкові і планові важелі та інструменти взаємодії речових і особистого його факторів); порівняльно-факторний і економіко-статистичний методи аналізу ієрархії (у визначенні рівнів господарської діяльності, регулювання і контролю в системі державної власності); метод логічного обґрунтування (в дослідженні особливостей змішаної економіки по країнах світу та їх угрупуванні).

Інформаційно-довідковою базою дослідження слугують наукові публікації, правові закони і нормативні документи владних органів України, статистичні дані та інші офіційні фактологічні матеріали.

Наукова новизна одержаних результатів. У дисертації поставлено і вирішено актуальне науково-практичне завдання з регулювання ринкової економіки соціального спрямування, що має на виході обґрунтування пропозиції щодо власної моделі української економіки. Нові положення знайшли відображення в наступних результатах.

Вперше:

розроблено концепцію регулювання економіки соціального спрямування, згідно якої держава як суб’єкт господарської діяльності і її регулювання здійснює їх в Україні за чотирма рівнями, згрупованими за критерієм права власності і представленими структурно-логічною схемою. Авторське угрупування не тільки просуває економічну теорію відносин, форм і прав власності, а й надає можливостей чітко визначити межі регулювання державними органами влади господарської діяльності в сучасній економіці соціального спрямування; зазначена схема знайшла економіко-статистичне обґрунтування.

Удосконалено:

методологічні посилки аналізу власності на природні ресурси, у тому числі на землю, що доводять доцільність державної власності на землю, її надра з наступною орендою вище зазначених суб’єктами господарювання;

теорію про місце і роль соціальних інститутів в системі регулювання економіки, практичне втілення яких приводить до зростання задоволення соціальних потреб населення.

Дістали подальшого розвитку:

дослідження економічного закону пропорційності та форм його прояву (закону вартості і закону планомірності) як загальноекономічного закону що надає можливості використання досвіду регулювання економіки при одночасному застосуванні планових та ринкових важелів;

визначення ринку державного майна, його об’єктів (нерухоме і рухоме майно) і суб’єктів, що насамперед дозволяє регламентувати користування об’єктами ринку  майна та визначити основні критерії його регулювання;

дослідження теорії змішаної економіки у соціально-економічному аспекті, що виявило можливості угрупування країн за критерієм соціального ефекту з подальшим визначенням моделі економіки доцільної для впровадження в Україні.

Практичне значення одержаних результатів. Практична цінність положень і висновків дисертації міститься перш за все в тому, що вони можуть служити вихідними теоретико-методологічними засадами подальших досліджень проблем, пов’язаних із дією і використанням закону пропорційності в регулюванні економіки за умови її соціального спрямування; досліджень інших складових механізму регулювання економіки: державних інститутів влади, природних монополій, ринку об’єктів державної власності, розподільчих відносин, соціальних інститутів, кластерів тощо на шляху до постіндустріального суспільства.

Розроблено структурно-логічні схеми, що відбивають угрупування країн за моделями ринку, рівнями господарської діяльності держави, структурою ринку державного майна, угрупуванням економічних і соціальних інститутів та їх роллю в системі регулювання економіки, які можуть бути використаними як у подальшому дослідженні проблем теми, так і в практиці реалізації господарського механізму поєднання ринкових і планових (державних) важелів регулювання економіки, а також при розробці соціально-економічних програм розвитку країни і її регіонів.

Положення дисертації застосовуються у викладанні економічних дисциплін в Донецькому національному технічному університеті Міністерства освіти і науки України та в Донецькому національному університеті економіки і торгівлі імені М. Туган-Барановського Міністерства освіти і науки України.

 

 


Обновить код

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины