МЕХАНІЗМ ВПЛИВУ МАЛОГО БІЗНЕСУ НА ЕКОНОМІЧНЕ ЗРОСТАННЯ :



Название:
МЕХАНІЗМ ВПЛИВУ МАЛОГО БІЗНЕСУ НА ЕКОНОМІЧНЕ ЗРОСТАННЯ
Тип: Автореферат
Краткое содержание:

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

 

Актуальність теми. Економічне зростання є метою будь-якої держави. Але особливе значення воно має для тих країн, що трансформують власну економіку, оскільки є необхідною передумовою для відродження та розбудови держави загалом. Досвід багатьох розвинутих країн, а також деяких країн колишнього соціалістичного табору свідчить про те, що одним з основних джерел їхнього економічного зростання є розвиток малого бізнесу, частка якого у ВВП та зайнятості населення досягає в середньому 50-60%. В Україні аналогічні показники функціонування малого бізнесу є незначними (біля 10% ВВП та 20% зайнятості), що супроводжується низькою результативністю та нерівномірним розвитком цього сектору економіки.

Значний внесок у дослідження проблем взаємозв’язку малого бізнесу та економічного зростання зробили такі зарубіжні вчені минулого та сучасності, як: У. Петті, П. Буагільбер, А.Тюрго, Р. Кантільон, А. Сміт, Ж.-Б. Сей, С. Сісмонді, Дж. С. Міль, А. Маршал, Й. Шумпетер, Дж. Гелбрейт, Ф. Хайєк, П. Самуельсон, П. Друкер, Р. Коуз, Д. Норт, В. Зомбарт, А. ван Стел та інші. Відображаючи різні історичні етапи становлення та розвитку малого бізнесу, науковці досліджували сутність інституту підприємництва, переваги та недоліки великого та малого бізнесу, визначали умови для їх співпраці.

Особливостям економічного зростання та розвитку малого бізнесу присвятили свої наукові роботи і вітчизняні вчені: Азаров М.Я., Бажал Ю.М., Бурлан С.А., Варналій З.С., Геєць В.М., Гриценко А.А., Данько М.С., Дмитриченко Л.І., Кваснюк Б.Є., Кондратюк Т.В., Кошкарьов О.П., Кредісов В.А., Кривенко Л.В., Кузнєцова А.Я., Литвин В.В., Ляпіна К.М., Ляпін Д.В.,         Опарін В.М., Осауленко О.Г., Парсяк В.Н., Пасічник Ю.В., Реверчук С.К., Стадник В.В., Тарасенко Г.Д., Титаренко О.В., Туріянська М.М., Фінагіна О.В., Фісун А.О., Хімченко А.М. та інші. При цьому, одні науковці, досліджуючи теоретико-методологічні та практичні аспекти розвитку малого бізнесу, наполягають на активній ролі цього сектору в економіці України. Інші дослідники, критикуючи концепцію перебільшення ролі малого підприємництва та його протиставлення великому бізнесу, не визнають розвиток малого бізнесу дієвим чинником економічного зростання країни на сучасному етапі.

Відсутність єдиного наукового підходу до визначення характеру взаємозв’язку між розвитком малого бізнесу та економічним зростанням, з одного боку, а також незадовільний стан малого бізнесу та незначний вплив цього сектору на економіку України, з іншого, свідчать про актуальність проблеми обґрунтування механізму впливу малого бізнесу на економічне зростання, що обумовило вибір теми дисертації, її мету та завдання.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційну роботу виконано відповідно до комплексної науково-дослідної теми кафедри економічної теорії Національного університету “Києво-Могилянська академія” – “Теоретичні проблеми аналізу та формування економічної політики в Україні” (державний реєстраційний номер 0106U005203) та комплексної науково-дослідної теми кафедри економічної теорії Миколаївського державного гуманітарного університету імені Петра Могили – “Особливості економічного зростання в умовах ринкової трансформації економіки України” (державний реєстраційний номер 0107V009602), в яких автор брав участь як співвиконавець. Зокрема, в рамках цих тем автором дисертації обґрунтовано механізм впливу малого бізнесу на економічне зростання, запропоновано напрямки активізації діяльності малого бізнесу як джерела зростання економіки України.

Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційної роботи є розробка механізму впливу малого бізнесу на економічне зростання та визначення напрямків активізації діяльності малого бізнесу як джерела зростання економіки України.

Відповідно до визначеної мети дослідження в дисертації поставлено та вирішено наступні наукові завдання: 

-        визначено сутність “малого бізнесу” як економічної категорії та його місце серед факторів економічного  зростання;

-        досліджено наукові підходи до розкриття взаємозв’язку малого бізнесу та економічного зростання в економічній науці;

-        розроблено механізм впливу малого бізнесу на економічне зростання;

-        досліджено систему підтримки розвитку малого бізнесу як сектора економіки країни;

-        виявлено особливості економічного зростання та малого бізнесу в умовах інверсійного типу формування ринкової економіки України;

-        досліджено вплив малого бізнесу на економічне зростання України;

-        визначено основні напрямки активізації діяльності малого бізнесу як джерела економічного зростання України.

Об’єкт дослідження. Об’єктом дослідження є процес впливу малого бізнесу на економічне зростання.

Предмет дослідження. Предметом дослідження є теоретико-методологічні засади та практичні аспекти розробки механізму впливу малого бізнесу на економічне зростання України.

Методи дослідження. Теоретичну та методологічну базу дисертаційної роботи становлять фундаментальні положення загальної економічної теорії, а також філософські та загальнонаукові принципи та методи пізнання економічних явищ. У дисертації узагальнено результати досліджень вітчизняних та зарубіжних вчених з питань особливостей економічного зростання та розвитку малого бізнесу, а також взаємозв’язку обох економічних явищ у різних країнах світу.

Для досягнення мети та завдань дисертації застосовані принципи розвитку, суперечності, взаємодії, структурно-функціональний підхід, методи аналізу, синтезу, динамічних рядів, табличний та графічний методи. Принцип розвитку дозволив прослідкувати еволюцію малого бізнесу, протягом якої формується його поняття, визначення, типи та роль, в тому числі в економіці, тощо. За допомогою принципу суперечності та структурно-функціонального підходу виявлено відповідно основні переваги, недоліки та функції сучасного малого бізнесу. Принцип взаємодії дозволив виявити основні напрямки взаємозв’язку малого бізнесу та економічного зростання.   

Методи порівняльного аналізу, синтезу, динамічних рядів надали змогу обробити різноманітну статистичну інформацію щодо економічного зростання, розвитку малого бізнесу в Україні та в інших країнах світу. Презентація результатів дисертаційного дослідження виконана завдяки табличному та графічному методам. Окрім того, оброблена завдяки вище наведеним методам статистична інформація та сформовані на основі цього висновки стали підґрунтям для розробки відповідного механізму впливу малого бізнесу на економічне зростання.  

Нормативним підґрунтям дисертаційного дослідження є закони України, укази Президента України, постанови Верховної Ради та Кабінету Міністрів України, інші нормативні документи з питань регулювання, підтримки та стимулювання розвитку малого бізнесу. Інформаційну базу дослідження становлять статистичні матеріали Держкомстату України, Миколаївської області, Європейського Союзу щодо динаміки та факторів економічного зростання, стану та особливостей розвитку сектору малого бізнесу розвинутих країн та країн із трансформаційною економікою за період з 1991 по 2007 рік.

Наукова новизна одержаних результатів полягає у теоретико-методологічному обґрунтуванні механізму впливу малого бізнесу на економічне зростання та розробці рекомендацій щодо активізації діяльності малого бізнесу як джерела зростання економіки України. Основними науковими результатами дисертаційного дослідження є такі:

вперше:

-        розкрито взаємозв’язок малого бізнесу та економічного зростання на основі існуючих наукових підходів, що відображають різні історичні етапи становлення та розвитку цього сектору економіки. Це надало можливість виявити неоднозначність існуючих концепцій щодо оцінки впливу малого бізнесу на економічне зростання, в тому числі в умовах економіки України; 

-        розроблено концепцію механізму впливу малого бізнесу на економічне зростання, який реалізується через функції цього сектору економіки відповідно до виробничого, витратного та доходного методів виміру ВВП і забезпечує прискорення та інтенсивність економічного зростання країни за рахунок функціонування малого бізнесу.  

удосконалено:

-        систему підтримки розвитку малого бізнесу через визначення напрямків активізації його діяльності, в тому числі: узгодження критеріїв малого бізнесу та системи моніторингу його стану зі стандартами ЄС; активізація створення нових підприємств, а також підвищення ефективності функціонування малого бізнесу, що підсилить вплив цього сектору на основні складові ВВП та сприятиме економічному зростанню України.

дістали  подальшого розвитку:

 

 


Обновить код

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины