МОДЕЛЮВАННЯ ПРОЦЕСІВ МЕНЕДЖМЕНТУ В ІНФОРМАЦІЙНИХ СИСТЕМАХ



Название:
МОДЕЛЮВАННЯ ПРОЦЕСІВ МЕНЕДЖМЕНТУ В ІНФОРМАЦІЙНИХ СИСТЕМАХ
Тип: Автореферат
Краткое содержание:

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність теми дослідження.  З переходом до ринкових відносин найбільш значущою характеристикою економіки України стає висока динаміка зміни її складових, яка зумовлює невизначеність зовнішнього оточення підприємств всіх сфер діяльності.

У наслідок таких змін у багато разів збільшуються ризики реалізації функціонування підприємств та забезпечення їх діяльності. Відсутність або недосконалість механізмів і методів управління діяльністю підприємства в сучасних умовах, інформаційна невизначеність, динамічні зміни зовнішнього оточення призводять до ухвалення необґрунтованих управлінських рішень.

Сучасний досвід підприємств, що демонструють сталий розвиток, показує, що вони використовують в контурі систем управління інформаційні системи, що робить їх більш інвестиційно привабливими. Так, наприклад, сукупні витрати в Донецькому національному університеті на розробку та впровадження нових інформаційних комплексів за 2003-2007 роки склали відповідно: 235, 317, 344, 460, 620 (тис. грн.). За існуючими оцінками фахівців впровадження підприємствами сучасних інформаційних технологій організації і управління бізнесом зможе підвищити їх продуктивність праці у два і більше рази.

Проте аналіз процесів впровадження і промислової експлуатації інформаційних систем управління довів, що такі інновації призводять до зростання протидії їх впровадженню виконавцями, оскільки вимагає їх високого кваліфікаційного рівня, зміни стилю і методів роботи, підвищення рівня відповідальності та інтенсивності праці.

У зв'язку з цим актуальною є організація і впровадження менеджменту інформаційного забезпечення, що дозволяє здійснювати планування, облік, контроль і регулювання робіт як окремого виконавця, так і цілих підрозділів, які використовують у свої роботі інформаційні системи управління.

Реалізація таких стратегій менеджменту можлива у рамках парадигми процесного управління, що розвивається у наш час.

У працях провідних вітчизняних і зарубіжних вчених економістів - М.Г. Гузя, В.Я.Заруби, П.В.Єгорова, Ю.Г.Лисенка, О.І.Пушкаря, М.Г.Чумаченка освітлено проблеми організації систем управління підприємствами різних форм власності; практичні питання побудови інформаційних систем управління підприємствами розглянуто у працях В.М.Андрієнка, І.Т.Балабанова, Д. Друрі, М.М.Іванова, Е.О.Уткіна, Р.А.Фатхутдінова; питання концепції процесного управління розкрито в роботах В.Г.Єліферова, В.В.Рєпіна, А.В.Шеєра. Проте питанням застосування процесного менеджменту інформаційних систем для управління потоками робіт виконавців і ефективного функціонування бізнес-процесів інформаційної системи управління, що забезпечує виживання та конкурентоспроможність підприємств, у працях цих та інших вчених приділено мало уваги, що зумовлює актуальність теми дослідження, його мету й завдання.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота виконана відповідно до держбюджетних тем Донецького національного університету: “Дослідження і розробка системи управління фінансовими потоками Міністерства освіти і науки України” (шифр і номер державної реєстрації - 01-1ВВ/25, 0101U005372); “Моделювання процесів фінансового менеджменту вищого навчального закладу” (шифр і номер державної реєстрації - Г-00/42,
0100U005081).

Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційної роботи є розробка моделей ефективного менеджменту інформаційних систем управління. Ця мета реалізується шляхом комплексного дослідження теоретичних і методичних засад застосування процесного менеджменту і розробки практичних рекомендацій щодо його реалізації.

Для реалізації поставленої мети в дисертаційній роботі поставлено та розв’язано такі завдання:

здійснено аналіз існуючих підходів до організації менеджменту інформаційних систем управління;

досліджено методологію моделювання механізмів процесного менеджменту;

досліджено особливості використання структурної і динамічної складових процесного менеджменту в механізмах функціонування інформаційних систем управління;

розроблено концепцію моделювання механізмів процесного менеджменту інформаційних систем управління;

запропоновано методи виділення ключових показників бізнес-процесів, які реалізовані в контурі інформаційних систем управління;

запропоновано методи розрахунку й аналізу ефективності реалізації бізнес-процесів, які реалізовані в контурі інформаційних систем управління;

розроблено структуру комплексу інформаційної підтримки прийняття рішень, яка реалізує процеси менеджменту бізнес-процессів інформаційних систем управління;

запропоновано структуру й інструментарій побудови інформаційного порталу, який інкапсулює в собі основні механізми управління бізнес-процесами інформаційних систем управління.

Об'єктом дослідження пропонованої дисертаційної роботи є процеси менеджменту інформаційних систем управління.

Предметом дослідження даної дисертаційної роботи є моделі механізмів процесного менеджменту інформаційних систем управління.

Методи дослідження. Теоретичною та методологічною базою дослідження стали розробки вітчизняних і зарубіжних учених у галузі фінансового менеджменту, системного аналізу, економіко-математичного моделювання та інформаційних технологій, концепція процесного управління, методології реінжинірингу бізнес-процесів підприємства, теоретико-множинного підходу і дослідження операцій. Зокрема, при розробці моделей конфігурації інформаційної системи та планування і контролю роботи користувачів використано теорію множин, методи математичного програмування та економіко-математичного моделювання; у моделі механізмів збору та аналізу кількісних і якісних показників бізнес-процесів використано концепцію процесного управління та методи економіко-математичного моделювання.

Наукова новизна одержаних результатів. У дисертаційній роботі здійснено постановку і розв’язання нового актуального для економіки України завдання моделювання ефективного використання ресурсів підприємства в інформаційних системах управління. У процесі дослідження одержано такі наукові результати:

вперше розроблено:

концепцію моделювання механізмів процесного менеджменту інформаційних систем управління, яка базується на основних ідеях реінжинірингу і сучасних інформаційних технологій, реалізація якої при проектуванні інформаційних систем управління дозволить підвищити ефективність виконання управлінських функцій у процесі її промислової експлуатації і зменшити витрати на управління;

модель механізмів процесного менеджменту в інформаційних системах управління: конфігурації інформаційної системи управління, що налаштована на виконання функцій конкретного користувача – побудови динамічного профілю; ефективного планування і контролю роботи користувачів в інформаційній системі управління; контролю ефективності функціонування бізнес-процесів, які реалізовано з використанням економіко-математичних моделей, концепції процесного управління, інтелектуальних систем, що дозволяє підвищити ефективність роботи користувачів, підвищити ефективність використання персоналу для забезпечення бізнес-процесів інформаційної системи управління та скоротити витрати на його утримання;

удосконалено:

моделі механізмів збору та аналізу кількісних і якісних показників ефективності функціонування бізнес-процесів інформаційної системи управління, яка за рахунок використання концепції процесного управління і методів економіко-математичного моделювання дозволяє працювати з кількістю показників, що є оптимальним, для аналізу й оцінки ефективності функціонування бізнес-процесів в інформаційній системі, що забезпечує вибір напрямів підвищення кваліфікації персоналу управління;

структуру інформаційної системи підтримки прийняття рішень, яка реалізує механізми процесного менеджменту інформаційних систем управління та є побудованою на базі сучасних інформаційних технологій, що забезпечує високу технологічність обробки контрольованої інформації за рахунок підвищення її точності і оперативності та дозволяє зменшити часові та фінансові витрати на обробку інформації.

Практична цінність одержаних результатів. Запропоновані в дисертації моделі механізмів і методи їх реалізації в підсистемі менеджменту інформаційної системи управління підприємством є достатньо універсальними і придатними для використання на підприємствах будь-якої форми власності. Їх застосування дозволяє підвищити ефективність функціонування інформаційної системи управління в рамках процесів її впровадження і промислової експлуатації.

Основні результати дослідження були використані при створенні інформаційних систем «Фінансовий менеджмент ВНЗ» у Донецькому національному університеті, Донецькому національному університеті економіки і торгівлі імені М.Туган-Барановського. Економічний ефект від впровадження результатів дисертаційного дослідження, що підтверджений актом, склав 220 тис. грн.

 

 


Обновить код

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины