СТРАТЕГІЧНІ ПРІОРИТЕТИ РОЗВИТКУ ХАРЧОВОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ УКРАЇНИ В УМОВАХ АКТИВІЗАЦІЇ ІНТЕГРАЦІЙНИХ ПРОЦЕСІВ



Название:
СТРАТЕГІЧНІ ПРІОРИТЕТИ РОЗВИТКУ ХАРЧОВОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ УКРАЇНИ В УМОВАХ АКТИВІЗАЦІЇ ІНТЕГРАЦІЙНИХ ПРОЦЕСІВ
Тип: Автореферат
Краткое содержание:

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність теми. Однією з визначальних ознак розвитку національної економіки України на початку 21 століття є активізація інтеграційних процесів в світову економічну та, зокрема агропродовольчу систему, що мало відображення в таких подіях як вступ до міжнародної продовольчої та сільськогосподарської організації (ФАО) у 2003 році, до Світової організації торгівлі (СОТ) у 2008 році та інших міжнародних економічних об’єднань. Наслідком цих процесів є посилення впливу зовнішніх чинників на розвиток харчової промисловості України та її регіонів, які несуть в собі як нові можливості так і нові виклики.

Харчова промисловість є одним з системоутворюючих елементів економіки України. Роль галузі в повноцінному забезпеченні населення країни продовольчими товарами, тісний зв’язок з сільським господарством, участь в формуванні експортного потенціалу визначають її стратегічне значення. Ефективна, високопродуктивна, динамічно зростаюча харчова промисловість є пріоритетом в забезпеченні економічної безпеки держави і досягненні високої національної конкурентноздатності.

Загострення ситуації на світовому продовольчому ринку, лібералізація зовнішньоторговельних відносин, зростання цін на продовольство, як в світі так і в країні, виносять завдання підвищення ефективності розвитку галузі, вдосконалення механізмів управління нею з урахуванням нових реалій в ряд таких, що спрямовані на забезпечення соціальної стабільності, підвищення добробуту населення, зменшення міжрегіональної напруженості, входження України в коло розвинених країн світу.

Проблеми управління галузями національного господарства України, визначення пріоритетів та розробки стратегій розвитку знайшли відображення в працях О.М. Алимова, О.І. Амоші, М.П Бутка, В.М. Геєця, Б.М. Данилишина, А.М. Федорищевої, наукових розробках фахівців Інституту економіки та прогнозування, Ради по вивченню продуктивних сил України, Інституту економіки промисловості Національної академії наук України. Особливості розвитку галузей харчової промисловості на різних етапах досліджували П.П. Борщевський, Л.В. Дейнеко, А.О. Заїнчковський, Д.Ф. Крисанов, П.В. Осіпов, В.В. Прядко, М.П. Сичевський, Л.Г. Чернюк та інші вчені. Впливи глобалізаційних процесів на національну економіку досліджувались в працях: В.І. Губенка, Б.В Губського, О.П. Гребельника, О.І Рогача. Процесам інтеграції агропродовольчого комплексу України у світову продовольчу систему присвячені наукові розробки О.Г. Білоруса, В.С. Будкіна, В.І. Власова, С.М Кваші, А.С. Лисецького, О.М. Могильного, Т.О. Осташко, П.Т. Саблука, О.В. Шубравської та інших вчених.

В цих роботах закладене вагоме методологічне та методичне підґрунтя для дослідження проблем функціонування галузі. Проте більшість згаданих робіт написана в той часовий період, коли були мало відчутні впливи глобалізації на розвиток вітчизняної економіки, а проблеми інтеграції харчової промисловості в світову агропродовольчу систему не набули такої гостроти. Залишаються малодослідженими регіонально-галузеві аспекти зовнішньо­економічної діяльності харчової промисловості. Вступ до СОТ вимагає змін в усталеному механізмі управління галуззю, що передбачають, в першу чергу, визначення стратегічних пріоритетів розвитку, реалізація яких здатна перехилити баланс “плюсів” і “мінусів” переходу на нові правила зовнішньоторговельних відносин на користь національних інтересів.

Актуальність вищезазначених проблем зумовила вибір теми дослідження, визначила мету, задачі, структуру та зміст дослідження.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Наукові результати, теоретичні положення й висновки дослідження одержані відповідно до наукових тем, які виконувались у Раді по вивченню продуктивних сил України НАН України: Схема (Прогноз) розвитку і розміщення продуктивних сил України та її регіонів (областей) на тривалу перспективу (комплексне фундаментальне дослідження), номер державної реєстрації 0100U000657 (автором визначені прогнозні параметри розвитку харчової промисловості Івано–Франківської, Закарпатської, Полтавської, Чернігівської областей); Розробка наукових засад розвитку продовольчого комплексу України на довготривалу перспективу, номер державної реєстрації 0101U007876 (автором досліджено експортний потенціал харчової промисловості України, обґрунтовано перспективи формування конкурентного середовища продукції продовольчого комплексу в умовах приєднання України до СОТ); Схеми (прогнози) розвитку і розміщення продуктивних сил областей України, Автономної Республіки Крим, міст Києва і Севастополя до 2015 року, номер державної реєстрації 0104U003168 (автором підготовлені підрозділи схем-прогнозів Харчова промисловість і переробка сільськогосподарських продукції Івано–Франківської, Закарпатської, Львівської, Полтавської, Чернігівської, Чернівецької областей); Економічний простір і динаміка розвитку продуктивних сил України, номер державної реєстрації 0106U000774 (автором на основі розробленої методології здійснена оцінка структурно-динамічних зрушень у розвитку регіональних продовольчих комплексів України); Дослідження модернізації національного господарства в контексті світових тенденцій розвитку, номер державної реєстрації 0105U008892 (автором висвітлені проблеми залучення іноземних інвестицій для модернізації харчових підприємств України.); Макроекономічне регулювання інвестиційних процесів та впровадження стратегії інновативно-інноваційного розвитку в Україні, номер державної реєстрації 0107U0004762 (автором досліджено основні напрямки стимулювання вітчизняних та іноземних інвестицій у харчову промисловість України).

Мета і задачі дослідження. Метою дисертаційної роботи є обґрунтування теоретико-методологічних положень та практичних рекомендацій щодо удосконалення управління харчовою промисловістю з урахуванням впливів глобалізації та економічної інтеграції шляхом обґрунтування стратегічних пріоритетів її розвитку в новітніх умовах. Досягнення поставленої мети обумовило необхідність вирішення таких завдань:

 

 


Обновить код

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины