КРЕДИТНО-РЕЙТИНГОВА ОЦІНКА ЯК ІНСТРУМЕНТ РИНКУ ЦІННИХ ПАПЕРІВ :



Название:
КРЕДИТНО-РЕЙТИНГОВА ОЦІНКА ЯК ІНСТРУМЕНТ РИНКУ ЦІННИХ ПАПЕРІВ
Тип: Автореферат
Краткое содержание:

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність теми дослідження. Сучасний стан упровадження методики рейтингової оцінки в Україні визначається Концепцією створення системи рейтингової оцінки регіонів, галузей національної економіки, суб’єктів господарювання, яка схвалена Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до Програми діяльності Кабінету Міністрів України “Назустріч людям” політика уряду повинна спрямовуватися на розбудову надійних і прозорих ринків фінансових послуг як основного джерела внутрішніх інвестиційних ресурсів, створення сприятливих умов для мобілізації фінансових ресурсів, їх ефективного розміщення учасниками ринків, враховуючи інтереси кожного громадянина й суспільства в цілому. Тому великого значення набуває розбудова національної системи формулювання рейтингу українських емітентів та фінансових інструментів.

Необхідність встановлення рейтингу емітентів підтверджується Законом України “Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні”, у якому наголошується, що визначення рейтингової оцінки потребують такі емітенти: підприємства, у статутних фондах яких є державна частка; підприємства, що мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави; підприємства, які займають монопольне (домінуюче) становище.

За оцінками зарубіжних експертів, до 80 % світових потоків позикового капіталу контролюються рейтингами. На їх основі інформуються учасники ринку про характеристики суб’єктів господарювання, а потенційні інвестори мають змогу оцінити привабливість останніх.

З падінням рівня рейтингу невпинно зростають втрати інвесторів. Так, при вкладанні в компанії з рейтингом Аа втрати становлять 0,1 %, з рейтингом В – 25,3 %, тоді як з рейтингом С – 86,8 %.

Використання рейтингів відповідає потребам розвитку вітчизняного фондового ринку й активізації інвестиційних процесів в Україні.

Проблему рейтингової оцінки емітентів досліджували багато науковців і практиків. Питанням вивчення рейтингових систем, оцінювання стану емітентів та аналізу фінансової діяльності підприємств на ринку цінних паперів присвячені праці таких провідних учених, як О.І. Богатова, Н.М. Внукової, А.О. Єпіфанова, М.М. Єрмошенка, В.В. Гармидарова, В.І. Ляшенко, А.С. Незнамової, В.І. Павлова, І.В. Сала та ін. Значний внесок у розв’язання цієї проблеми зробили фахівці рейтингових агентств “Кредит-Рейтинг”, Fitch Ratings, Moody’s Interfax Rating Agency, Standard & Poor’s та ін.

Однак аналіз існуючих наукових доробок показав, що питання визначення рейтингової оцінки емітентів, створення методики рейтингової оцінки емітентів на основі регулярної річної інформації недостатньо розроблені як у теоретичному, так і в методично-практичному аспектах. Багато публікацій, зокрема представників рейтингових агентств, мають переважно описовий характер, усебічно не розкривають суті рейтингової оцінки, а дослідження вчених присвячені різним напрямкам та підходам до рейтингування, результати якого наводяться не за впроваджуваною Національною рейтинговою шкалою.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота виконувалася відповідно до держбюджетних науково-дослідницьких робіт Харківського національного економічного університету на тему “Використання методик оцінки фінансового стану підприємств для забезпечення прозорості функціонування підприємств” (№ ДР 0105U006380) та “Кредитно-рейтингова оцінка підприємств-емітентів Харківського регіону” (№ ДР 0107U000401), яка виконана згідно з договором співпраці (від 12.12.2004 № 4) між Харківським національним економічним університетом та Харківським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів і фондового ринку України (ДКЦПФРУ). До звітів за цими темами внесені пропозиції автора щодо формування структурного складу методики кредитно-рейтингової оцінки діяльності підприємств, які апробовані на групі емітентів Харківського регіону. Так, зокрема, розглянуто кредитно-рейтингові методики та здійснено їх експертну оцінку, а також проведено кредитно-рейтингову оцінку емітентів з використанням їх фінансової звітності, наданої при емісії.

Мета і завдання дослідження. Метою роботи є розробка й наукове обґрунтування теоретичних підходів і практичних рекомендацій щодо удосконалення та застосування методичного забезпечення кредитно-рейтингової оцінки підприємств-емітентів як інструменту ринку цінних паперів. Для досягнення цієї мети необхідно було вирішити такі завдання:

·       визначити теоретичні передумови й методологічні засади кредитно-рейтингової оцінки підприємств-емітентів;

·       довести необхідність створення методики кредитно-рейтингової оцінки підприємств-емітентів;

·       проаналізувати рейтингові системи оцінок підприємств-емітентів;

·       сформувати систему якісних і кількісних показників кредитно-рейтингової оцінки підприємств-емітентів;

·       розробити спосіб шкального виміру показників кредитно-рейтингової оцінки за Національною рейтинговою шкалою;

·       обґрунтувати методичне забезпечення кредитно-рейтингової оцінки підприємств-емітентів;

·       з’ясувати можливість застосування кредитно-рейтингової оцінки емітентів як інструмента ринку цінних паперів;

·       розробити модель формування оптимальної структури портфеля цінних паперів на основі кредитно-рейтингової оцінки підприємств-емітентів.

Об’єкт дослідження – системи рейтингової оцінки емітентів як учасників ринку цінних паперів.

Предмет дослідження – кредитно-рейтингова оцінка підприємств-емітентів як інструмент ринку цінних паперів.

Методи дослідження. Методологічну основу дисертаційної роботи становлять теоретичні положення з проблем рейтингового оцінювання емітентів. У процесі дослідження для вирішення поставлених завдань використано такі методи: SWOT-аналіз – для визначення поняття “кредитно-рейтингова оцінка”; системний та структурний аналіз – для побудови класифікаційної системи рейтингової оцінки емітентів, ієрархічної структури множини проблем, пов’язаних із кредитно-рейтинговою оцінкою, розробки алгоритму кредитно-рейтингової оцінки; експертних оцінок – для вибору найбільш прийнятної методики рейтингової оцінки емітентів за виділеними критеріями; кореляційний, регресійний, факторний аналіз та непараметричні критерії порівняння – для формування системи показників кредитно-рейтингової оцінки; математичної статистики – для розробки способу шкального виміру показників кредитно-рейтингової оцінки, аналізу результативності застосування методики кредитно-рейтингової оцінки; нечітких множин – для розробки методичного підходу до кредитно-рейтингової оцінки емітентів, симплекс-метод – для формування оптимальної структури портфеля цінних паперів.

 

 


Обновить код

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины