РОЗВИТОК МЕХАНІЗМУ ІПОТЕЧНОГО КРЕДИТУВАННЯ БАНКАМИ УКРАЇНИ :



Название:
РОЗВИТОК МЕХАНІЗМУ ІПОТЕЧНОГО КРЕДИТУВАННЯ БАНКАМИ УКРАЇНИ
Тип: Автореферат
Краткое содержание:

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

 

Актуальність теми. В Україні спостерігається значне розширення фонду нерухомості як промислового, так і житлового призначення, оскільки проведення операцій з нерухомістю є одним із найбільш поширених засобів збереження та примноження капіталу. Стрімке зростання обсягів будівництва нових промислових об’єктів  нерухомості та житлових будівель спрямоване на максимальне забезпечення потреб населення та суб’єктів господарювання.

У зв’язку з цим виникає проблема одержання фізичними та юридичними особами коштів, що будуть достатніми для придбання такої нерухомості на вигідних умовах. Попит на дешеві довгострокові ресурси обумовлює подальший розвиток такого напряму банківської діяльності, як іпотечне кредитування. За останній час питома вага іпотечних кредитів у ВВП зросла з 1 до 2,5%, із них класична іпотека (кредит на придбання житла) – з 0,6 до 1,6%. Але питома вага іпотеки в кредитному портфелі комерційних банків становила лише 3,6%, тоді як у розвинутих країнах цей показник становить 10%. Це свідчить про недостатньо ефективне функціонування механізму банківського іпотечного кредитування в Україні.

Теоретичні питання та  практичні аспекти іпотечного кредитування знайшли своє відображення в наукових працях багатьох українських, російських та інших зарубіжних учених і практиків. Разом із тим, позитивно оцінюючи результати даних досліджень, необхідно зазначити, що для збільшення потенціалу іпотечного ринку України актуальним є: подальше дослідження та усунення недоліків діючого механізму банківського іпотечного кредитування з урахуванням інституціональних особливостей України; виявлення ролі маркетингу банківських послуг з кредитування; обґрунтування доцільності застосування  моделей ціноутворення на іпотечні кредити; аналіз ефективності проведення аудиту іпотечних кредитних операцій для забезпечення контролю та правильної оцінки реальної ситуації кредитної діяльності у комерційному банку.

Вказані обставини зумовили вибір теми дослідження, його мету і задачі.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Наукові результати, теоретичні положення і висновки дослідження одержано в процесі виконання  науково-дослідних робіт Інституту економіки промисловості НАН України за темами: "Розробка механізму функціонування підприємств у трансформаційній економіці" (номер держреєстрації 0103U007370, 2003-2006 рр.), "Шляхи капіталізації і методи регулювання господарської діяльності підприємств базових галузей промисловості" (номер держреєстрації 0106U009514, 2006-2009 рр.). У рамках вказаних тем автором  визначено умови забезпечення ефективної взаємодії учасників іпотечного ринку, надано пропозиції щодо формування елементів механізму взаємодії суб’єктів господарювання з комерційними банками та іншими фінансовими інституціями у процесі іпотечного кредитування, запропоновано вдосконалення  нормативно-правового забезпечення та аудиту іпотечних операцій у банках України.

Мета і задачі дослідження. Метою дослідження є обґрунтування теоретичних  положень і розробка практичних рекомендацій щодо вдосконалення механізму іпотечного кредитування банками України юридичних та фізичних осіб. Для її досягнення в роботі поставлено і вирішено такі задачі:

проаналізовано теоретичні підходи до визначення механізму кредитування комерційними банками юридичних та фізичних осіб;

визначено економічну сутність та виявлено специфіку банківського іпотечного кредитування в умовах трансформаційної економіки;

обґрунтовано напрями розвитку механізму іпотечного банківського кредитування з урахуванням особливостей інституціонального середовища України;

проаналізовано  особливості процесу формування механізму іпотечного кредитування  банків України;

проаналізовано підходи до розвитку механізму банківського іпотечного кредитування, що використовуються у розвинутих і трансформаційних економіках, та можливості їх застосування в умовах України;

оцінено вплив якісних та кількісних чинників на обсяги банківського іпотечного кредитування;

розроблено рекомендації щодо подальшого розвитку механізму банківського іпотечного кредитування інвестиційних проектів;

обґрунтовано пропозиції щодо вдосконалення економіко-правового забезпечення функціонування механізму банківського іпотечного кредитування в Україні;

запропоновано напрями підвищення рівня внутрішнього аудиту в механізмі банківського іпотечного кредитування.

Об’єктом дослідження є діяльність комерційних банків на ринку іпотечного кредитування.

Предмет дослідження – теоретичні та методичні питання з формування та розвитку ефективного механізму банківського іпотечного кредитування в умовах трансформаційної економіки.

Методи дослідження. Теоретичною і методичною основою дисертаційної роботи є  праці класиків економічної теорії, монографії сучасних зарубіжних і вітчизняних дослідників з проблем діяльності комерційних банків на ринку іпотечного кредитування. 

Інформаційну базу дослідження становлять законодавчі і нормативні акти України, що регламентують діяльність банківських установ, річні та проміжні звіти комерційних банків, матеріали органів державної статистики, Національного банку України, вітчизняні й зарубіжні публікації, матеріали науково-практичних конференцій і семінарів.

У процесі дослідження застосовувалися методи системного підходу, формальної і діалектичної логіки, фінансового аналізу, економіко-математичні. На базі системного підходу розроблено методичний підхід до розвитку механізму банківського іпотечного кредитування в Україні. З використанням методів логіки уточнено поняття внутрішнього аудиту банківських установ, виділено етапи його проведення. Методи фінансового аналізу використовувалися для виявлення потреб банківських інституцій у додаткових довгострокових джерелах для забезпечення стабільної діяльності на ринку та розвитку банківського іпотечного кредитування. Економіко-математичні методи було використано при аналізі залежності між обсягом виданих іпотечних кредитів та  показниками фінансово-економічної діяльності банків, якості обслуговування, зручності та вигідності іпотечних кредитів для позичальника, популярності  банків.

Наукова новизна одержаних результатів полягає в подальшому розвитку теоретичних і науково-методичних положень, що визначають шляхи формування ефективного механізму банківського іпотечного кредитування в Україні у контексті створення передумов для забезпечення сталого розвитку банківської системи і збільшення обсягу інвестицій у реальний сектор економіки.

До найбільш важливих результатів, які визначають наукову новизну виконаного дослідження, належать такі:

 

 


Обновить код

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины