ФІНАНСОВА СТІЙКІСТЬ ПІДПРИЄМСТВ ТА ЇЇ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ В ТРАНСФОРМАЦІЙНІЙ ЕКОНОМІЦІ УКРАЇНИ :



Название:
ФІНАНСОВА СТІЙКІСТЬ ПІДПРИЄМСТВ ТА ЇЇ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ В ТРАНСФОРМАЦІЙНІЙ ЕКОНОМІЦІ УКРАЇНИ
Тип: Автореферат
Краткое содержание:

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність теми. В трансформаційній економіці України сільське господарство посідає надзвичайно важливе місце. Від його ефективного розвитку значною мірою залежить фінансова стабілізація на макро- і мікроекономічному рівні, економічна незалежність, соціальна стабільність та продовольча безпека України.

Перехід економіки України до ринкових відносин, який супроводжувався суттєвим реформуванням аграрного сектору, викликав в ньому докорінні зміни. При цьому економічна ситуація в сільському господарстві протягом значного періоду характеризувалася платіжною кризою, зниженням прибуткової діяльності суб’єктів господарювання, зростанням частки збиткових підприємств, скороченням їх фінансових ресурсів. Майже всі підприємства сільського господарства упродовж 1991-1999 рр. залишалися в кризовому або передкризовому стані. До 2007 р. обсяги виробництва сільськогосподарської продукції не відновилися відносно досягнутого на початок ринкових перетворень рівня 1990 р., а на фоні повільних стабілізаційних процесів виникали регулярні кризи. На такій стадії розвитку економічної системи як криза, особливо зростає вплив зовнішніх факторів на фінансову стійкість підприємств. Діяльність сільськогосподарських підприємств потребує зміцнення їх фінансової стійкості в умовах адаптації до ринкової моделі  розвитку економіки.

Фінансова стійкість підприємств вивчається українськими вченими переважно в контексті загрози банкрутства підприємств. Більшість розробок присвячена пошукам внутрішніх джерел забезпечення фінансової стійкості підприємств. Недостатньо дослідженими залишаються проблеми впливу макроекономічного середовища на забезпечення фінансової стійкості підприємств та взаємопов’язані проблеми фінансової стабілізації макро- і мікроекономіки. Оцінювання параметрів економічної та фінансової стабілізації в Україні, як правило, обмежується дослідженнями за одним із напрямів: або на макро-, або тільки на мікрорівні. Виникає нагальна потреба в наукових розробках з проблем фінансової стабілізації не тільки підприємств, але й окремого сектору економіки у взаємозв’язку з тенденціями макроекономічного розвитку.

Актуальність теми дисертації обумовлена: недостатністю теоретичних та методичних розробок забезпечення фінансової стійкості підприємств; недосконалістю практично орієнтованих наукових розробок оцінювання параметрів мікрофінансової стабілізації; необхідністю проведення системних досліджень з удосконалення фінансової політики щодо використання  фінансових ресурсів на підтримку сільськогосподарських підприємств.

Дослідженням проблем макроекономічної стабілізації займалися такі відомі вчені, як Е.Брігхем, Дж.Кейнс, А.Лафер, К. Макконелл, А.Сміт, Д.Сакс, Ф.Фрідмен. Окремі складові теоретичного фундаменту управління стабілізаційними процесами в Україні містяться в працях вітчизняних економістів: А.Гальчинського, В.Геєця, В.Пинзеника, Б.Панасюка, О.Савченко, В.Федосова, В.Юрчишина. Складовою наукової парадигми макроекономічної стабілізації є творчий доробок С.Льовочкіна, який виділив із загальної макроекономічної стабілізації дві її складові: суто макроекономічну та суто макрофінансову стабілізацію.

 

 

2

Окремі питання управління фінансовою стійкістю підприємств досліджені в працях провідних вітчизняних економістів: М.Білик, І.Бланка, Г.Кірейцева, В.Савчука, О.Терещенко. Проблеми забезпечення фінансової стійкості сільськогосподарських підприємств активно досліджують вчені-аграрники В.Андрійчук, М.Дем’яненко, П.Саблук, П.Лайко, Л.Лахтіонова, Т.Осташко та інші.

Вагомість окресленої проблематики, її актуальність та необхідність вирішення зумовили вибір теми дисертаційного дослідження.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами і темами. Дисертаційне дослідження виконане відповідно до плану науково-дослідної роботи кафедри фінансів підприємств ДВНЗ „Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана” як складова частини теми „Напрями фінансового оздоровлення суб’єктів підприємництва в умовах ринкової економіки” (номер державної реєстрації 0101V004358).

Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційної роботи є поглиблення дослідження сутності фінансової стійкості підприємств та впливу на неї макроекономічних факторів, розробка практичних рекомендацій щодо вдосконалення бюджетного механізму фінансової підтримки сільгосптоваровиробників в умовах трансформації економіки України.

Реалізація поставленої мети обумовила послідовне розвязання таких завданнь:                                                                                                                                                                                         

* уточнити визначення сутності фінансової стійкості підприємств;

* визначити основні макроекономічні чинники, які впливають на фінансову стійкість підприємств в умовах трансформаційної економіки України;

* узагальнити тенденції розвитку аграрного сектору та економіки України;

* здійснити оцінку фінансової стійкості сільськогосподарських підприємств;

         * оцінити ефективність бюджетного механізму державної фінансової підтримки сільськогосподарських підприємств України та його вплив на їх фінансову стійкість;

* визначити умови забезпечення фінансової стійкості сільськогосподарських  підприємств при реалізації програм розвитку сільського господарства.

Об’єктом дослідження є фінансова стійкість сільськогосподарських підприємств у період ринкової трансформації економіки України.

Предметом дослідження є сукупність економічних відносини, що виникають у процесі забезпечення фінансової стійкості сільськогосподарських підприємств.

Методи дослідження. Для досягнення поставленої мети було використано загально-наукові та спеціальні методи дослідження: системний аналіз – для визначення рівня фінансової стійкості підприємств; факторний аналіз – для вивчення чинників, що впливають на забезпечення фінансової стійкості; економіко-статистичний – для вдосконалення й опрацювання методів досягнення фінансової стійкості сільськогосподарських підприємств; математичні та експертні методи дослідження, а також спостереження, синтезу та логічного моделювання. Загальнонаукові методи дослідження, які були використані, це: діалектичний метод пізнання економічних явищ у їхньому взаєморозвитку, логічний та формально-логічний методи, критичний та порівняльний аналіз. Вказані методи були застосовані при дослідженні теоретичних основ фінансової стійкості та вітчизняної нормативно-правової бази, яка регулює механізм бюджетного  фінансування  витрат

3

сільськогосподарських підприємств. При вивченні чинників впливу на фінансову стійкість підприємств були використані спеціальні економічні методи дослідження: економіко-математичне моделювання, прогнозування та трендовий аналіз.

Інформаційною базою дослідження були теоретичні та науково-практичні дослідження вітчизняних і зарубіжних науковців, законодавчі та нормативно-правові акти, що регулюють механізм бюджетного фінансування сільського господарства, статистичні дані Державного комітету статистики України, а також дані бухгалтерської і фінансової звітності Міністерства аграрної політики України, Міністерства фінансів України, Головдержказначейства, ДАК ”Хліб України”, ВАТ „Укрнафта”, Держкомрезерву.

 

 


Обновить код

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины