ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ ПРОМИСЛОВИХ ПІДПРИЄМСТВ В УМОВАХ МІЖНАРОДНИХ ТРАНСПОРТНИХ КОРИДОРІВ



Название:
ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ ПРОМИСЛОВИХ ПІДПРИЄМСТВ В УМОВАХ МІЖНАРОДНИХ ТРАНСПОРТНИХ КОРИДОРІВ
Тип: Автореферат
Краткое содержание:

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

 

Актуальність теми дослідження. Входження України до Світової Організації Торгівлі спонукає підвищити конкурентоспроможність вітчизняних товаровиробників, що діють на внутрішньому і зовнішньому ринку в умовах глобалізаційних процесів. Першочергове значення в цьому напрямку належить розвитку транспорту й транспортної інфраструктури, що сприятиме підвищенню конкурентоспроможності вітчизняного промислово-транспортного комплексу та скорішому інтегруванню України з загальноєвропейською економічною системою.

Сучасні тенденції розвитку світової транспортної системи свідчать про зростання товаропотоків з Азії до Європи. Україна повинна скористатися своїм географічним місцерозташуванням і, розвиваючи мережу міжнародних транспортних коридорів (МТК), створити умови покращення конкурентоспроможності вітчизняного транспортного комплексу й товаровиробників, їх продукції та послуг на європейському ринку товарів та послуг.

Залучення на територію України додаткових транспортних потоків можливе за умови створення сукупності елементів транспортної логістичної системи. Наявність розгалуженої мережі транспортної логістичної інфраструктури вплине на покращення стану транспортної системи, надасть можливість вітчизняним товаровиробникам функціонувати в єдиному інформаційному просторі та використовувати у своїх нових розробках світові досягнення науки та техніки.

Необхідність підвищення ефективності діяльності суб’єктів ринкових відносин (підприємств транспорту та промисловості) створює передумови для розвитку інтегрованих об’єднань, що функціонують в мережі МТК. Це зумовить економічне зростання як держави, так і самих суб’єктів ринку, завдяки досягненню синергетичного ефекту їх діяльності, та забезпечить виробництво продукції і послуг, які зможуть конкурувати з аналогами провідних товаровиробників світу.

Вирішенню окремих завдань з формування та розвитку системи логістичної інфраструктури присвячені дослідження В. М. Бєляєва, В.М. Горбатова , В. Л. Диканя, Р.Р. Ларіної, Л. Б. Миротіна, В. І. Павлова, О. М. Полякової, Т. А. Прокоф’євої та інших. У цих роботах розглядається необхідність створення елементів логістичної інфраструктури з метою забезпечення розвитку транспортної системи.

Такі вчені, як В. П. Бабич, О. О. Бакаєв, М. В., А. П. Голіков, О. Г. Дейнека, В.Л. Дикань, Ю. Ф. Кулаєв, А. М. Новікова, В. М. Соболєв, А. М. Хахлюк, Ю .М. Цвєтов, В. Г. Шинкаренко та інші приділяли увагу питанню розвитку мережі міжнародних транспортних коридорів на території України та зазначали необхідність їх розбудови з точки зору підвищення рівня транспортних потоків через територію України та ефективності взаємодії різних видів транспорту.

Питаннями організації, управління і функціонування інтегрованих структур займалися такі вітчизняні та зарубіжні вчені: Д. І. Бойко, О. М. Болтенкова, С. Г. Галуза, В. Л. Дикань, В. В. Дикань, В. О. Мельник, І. В. Чернобровка та інші. У цих роботах обґрунтована доцільність та ефективність інтеграційних процесів у межах таких структур в економіці країни.

Разом з тим, незважаючи на наявність широкомасштабних розробок, ряд проблем вимагають подальших досліджень стосовно інтеграції вітчизняних промислових підприємств через мережу транспортної логістичної інфраструктури міжнародних транспортних коридорів до європейського ринку товарів та послуг. Актуальність поставлених питань зумовила вибір теми, формування мети і завдань дослідження.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота виконана згідно з планом науково-дослідної роботи кафедри економіки, організації та управління підприємством Української державної академії залізничного транспорту за темою «Залучення об’єктів підприємницької діяльності у сферу обслуговування транспортних коридорів», Національною програмою «Сприяння розвитку малого підприємництва в Україні на 2003 р», затвердженої розпорядженням Кабінету Міністрів від 16.11.2002р. № 657 (дог. № 2-НП-07КК-1-2003р.), відповідає цілям та задачам, поставленим у Законі України «Про комплексну програму утвердження України як транзитної держави у 2002 – 2010 рр.» від 07.02.2002 № 3022-ІІІ.

Мета і задачі дослідження. Метою дисертаційної роботи є теоретичне обґрунтування та розробка методичних організаційно-економічних рекомендацій підвищення конкурентоспроможності промислового та транспортного комплексу України в рамках функціонування мережі міжнародних транспортних коридорів (МТК).

Реалізація поставленої мети зумовила необхідність формулювання і вирішення наступних задач:

-          розгляд тенденцій європейської транспортної політики, дослідження функціонування й перспектив розвитку пан’європейських та євроазіатських МТК, визначення їх пріоритетних напрямків з точки зору розвитку транспортної галузі та промислового комплексу України;

-          уточнення поняття «міжнародний транспортний коридор»;

-          проведення аналізу сучасного становища вітчизняного промислового й транспортного комплексу, визначення напрямків їх взаємодії з метою підвищення конкурентоспроможності;

-          визначення та удосконалення переліку факторів, що визначають конкурентоспроможність товарів та послуг с точки зору споживача;

-          обґрунтування необхідності створення елементів торгово-транспортної логістичної інфраструктури, визначення їх організаційно-правової форми й розробка механізму функціонування в умовах МТК;

-          розгляд переліку ефектів від розбудови мережі МТК на території України;

-          визначення основних напрямків інформаційного забезпечення суб’єктів промислового та транспортного комплексу з метою організації їх взаємодії та підвищення конкурентоспроможності;

-          визначення доцільності створення промислово-фінансового об’єднання з метою активізації взаємодії транспорту та промисловості через мережу МТК;

-          розробка методологічних аспектів функціонування промислово-фінансового об’єднання в умовах МТК;

-          визначення ефекту діяльності промислово-фінансового об’єднання в умовах МТК.

Об’єкт дослідження – процеси забезпечення конкурентоспроможності промислово-транспортного комплексу України в умовах міжнародних транспортних коридорів.

Предмет дослідженнятеоретичні і методологічні основи забезпечення конкурентоспроможності промислово-транспортного комплексу України в умовах міжнародних транспортних коридорів.

Методи дослідження. Теоретичною базою дисертаційного дослідження є: наукові праці вітчизняних і зарубіжних вчених та фахівців; законодавчі та нормативні акти України з питань розвитку мережі МТК та створення промислово-фінансових груп; статистичні дані, які відображають економічний стан вітчизняної промисловості та транспортної системи України.

 

 


Обновить код

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины