МІСЦЕВЕ ОПОДАТКУВАННЯ В УМОВАХ ДЕМОКРАТИЧНИХ ПЕРЕТВОРЕНЬ :



Название:
МІСЦЕВЕ ОПОДАТКУВАННЯ В УМОВАХ ДЕМОКРАТИЧНИХ ПЕРЕТВОРЕНЬ
Тип: Автореферат
Краткое содержание:

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

 

Актуальність теми. В умовах становлення демократично орієнтованого гро­мадянського суспільства реалізація конституційних ґарантій незалежності місцевого самоврядування залежить від закріплення в нормативно-правовому полі механізму забезпечення стабільними джерелами фінансування, серед яких провідне місце має належати місцевим податкам і зборам. Однак їх роль не обмежується наповненням дохідної частини місцевих бюджетів, оскільки в зарубіжних країнах ці податки та збори призначені стимулювати підприємницьку активність, сприяти розвитку місце­вого господарства та його інфраструктури.

В Україні місцеве оподаткування перебуває на початковому етапі розвитку. Не будучи пристосованим до ринкових умов господарювання, воно не забезпечує до­статнього обсягу надходжень місцевих податків і зборів. Його сучасний стан не від­повідає принципам економічної ефективності, соціальної справедливості, адмініст­ративної простоти, стабільності та гнучкості. Іншими словами, місцеві податки і збори відіграють допоміжну роль щодо загальнодержавних податкових платежів. Натомість місцеве оподаткування має стати регулятором економічних процесів у реґіонах, у його межах необхідно забезпечити реалізацію всіх критеріальних вимог, притаманних загальносвітовій податковій політиці.

Одними з перших досліджень у галузі місцевого оподаткування були праці нау­ковців дорадянського періоду М. М. Алексєєнка, В. П. Безобразова, А. О. Ісаєва, В. О. Лебедєва, Й. М. Кулішера, М. М. Курчинського, І. Х. Озерова, М. О. Сірінова, М. І. Тургенєва, М. І. Фрідмана, М. М. Цитовича та І. І. Янжула. Навколо цих питань сконцентрована наукова полеміка в роботах радянських учених Д. П. Боголєпова, А. І. Буковецького, Л. О. Веліхова, Б. Б. Веселовського, П. П. Гензеля, Д. В. Дані­лова, С. А. Котляревського, М. І. Мітіліно, В. М. Твердохлєбова, Г. І. Тіктіна, Л. В. Ходського й Е. Д. Чернєховського.

Значне зацікавлення у згаданому контексті викликають праці вітчизняних нау­ковців В. Л. Андрущенка, О. Д. Василика, В. В. Зайчикової, Ю. Б. Іванова, О. П. Ки­риленко, В. І. Кравченка, А. І. Крисоватого, М. І. Крупки, І. О. Луніної, В. М. Мель­ника, Ю. В. Пасічника, А. М. Соколовської, В. М. Суторміної, Л. Л. Тарангул, В. М. Федосова, С. І. Юрія та інших авторів. Заслуговують на увагу публікації російських учених Б. Г. Болдирєва, М. В. Васильєвої, В. В. Курочкіна, І. В. Лексіна, Л. П. Окуньової, Л. П. Павлової, В. Г. Панскова, Г. Б. Поляка, Д. Г. Черніка, К. Я. Чижова, С. Д. Шаталова, Т. Ф. Юткіної. Серед сучасних західних дослідників податкових фінансів слід відзначити роботи Р. Берда, Ш. Бланкарта, Дж. Б’юкенена, Р. Масгрейва, Ю. Немеца, Д. Норта, Г. Райта, Дж. Стігліца і Х. Ціммермана.

Водночас у переважній більшості наукових видань питання теорії місцевого оподаткування недостатньо розглянуті, що істотно ускладнює вивчення понятійного апарату, співвідношення фундаментальних знань і прикладних розробок. Натомість дослідження теоретичних, нормативно-правових й організаційних аспектів місце­вого оподаткування, ґрунтовний аналіз загальносвітової практики справляння міс­цевих податкових платежів – важливий напрям наукових розвідок, широке засто­сування результатів яких дасть змогу виробити стратегічні підходи до реформу­вання інституту місцевих податків і зборів в Україні. У зв’язку з цим тему дисерта­ції слід вважати актуальною та своєчасною.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертація є складовою частиною науково-дослідних робіт, що виконувалися колективами ка­федр фінансів і казначейської справи Тернопільського національного економічного університету на теми “Зміцнення фінансових основ місцевого самоврядування в Україні” (державний реєстраційний номер 0106U000530) та “Фінансова політика в стратегії соціально-економічного розвитку України” (державний реєстраційний но­мер 0105U000861), у межах яких запропоновано низку заходів щодо вдосконалення організації адміністрування та механізму справляння місцевих податків і зборів.

Мета і завдання дослідження. Метою дисертації є обґрунтування науково-те­оретичних підходів і практичних заходів щодо вдосконалення місцевого оподатку­вання у контексті реформування механізму фінансового забезпечення місцевого са­моврядування в Україні.

Досягнення мети зумовило необхідність виконання наступних завдань:

-     узагальнити концептуальні основи місцевого оподаткування, з’ясувати його об’єктивну необхідність і роль у податковій системі держави;

-     проаналізувати нормативно-правове забезпечення місцевого оподаткування;

-     проаналізувати структуру та динаміку надходжень місцевих податків і збо­рів;

-     оцінити роботу податкового апарату держави під час справляння місцевих податків і зборів;

-     виявити можливості адаптації зарубіжного досвіду місцевого оподаткування до вітчизняної практики;

-     обґрунтувати стратегічні підходи до реформування інституту місцевих пода­тків і зборів в Україні;

-     розробити економіко-математичну модель прогнозування фінансових резуль­татів впровадження податку на нерухомість фізичних осіб.

Об’єктом дослідження є процес впровадження та справляння місцевих подат­ків і зборів.

Предмет дослідження – місцеве оподаткування та його структура в умовах де­мократичних перетворень.

Методи дослідження. У процесі написання дисертації використано методи на­укового дослідження теоретичного й емпіричного рівнів, а саме: наукової абстракції і аналогії (для вивчення понятійного апарату теорії оподаткування); історичний (для визначення етапів становлення місцевого оподаткування); статистико-економічний (для аналізу факторів, що впливають на структуру та динаміку надходжень місцевих податків і зборів); формальної та діалектичної логіки (для виявлення можливості адаптації зарубіжного досвіду місцевого оподаткування до вітчизняної практики й обґрунтування стратегічних підходів до реформування інституту місцевих податків і зборів в Україні); економіко-математичний (для прогнозування фінансових резуль­татів впровадження податку на нерухомість фізичних осіб).

Інформаційно-нормативною базою дисертації є нормативно-правові акти України, матеріали Міністерства фінансів України, Державної податкової адміністрації України, Державного казначейства України та Державного комітету статистики України, публікації вітчизняних і зарубіжних науковців із проблематики місцевого оподаткування, науково-методична література, матеріали періодичних видань.

 

 


Обновить код

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины