МОДЕЛІ ТА МЕТОДИ МОНІТОРИНГУ І УПРАВЛІННЯ РИЗИКАМИ ПРИ ВИКОНАННІ ПРОЕКТУ :



Название:
МОДЕЛІ ТА МЕТОДИ МОНІТОРИНГУ І УПРАВЛІННЯ РИЗИКАМИ ПРИ ВИКОНАННІ ПРОЕКТУ
Тип: Автореферат
Краткое содержание:

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність теми. У процесі виконання більшості великих науково-технічних і виробничих проектів часто виникають різні непередбачені події, пов'язані з додатковими витратами ресурсів і фінансових засобів, втратами робочого часу. Це зумовлено неповнотою та неточністю вихідної інформації при прийнятті рішень, імовірнісним характером майбутніх подій, мінливим зовнішнім оточенням і внутрішнім середовищем проекту. Для досягнення основних цілей та результатів проектів з мінімальними витратами необхідне застосування сучасних технологій управління проектами та ризиками.

Під ризиком розуміють можливі несприятливі події, які призводять до матеріальних, часових, фінансових та інших втрат. Базові процеси управління проектними ризиками, їхній взаємозв'язок з іншими предметними областями та процесами проекту докладно описано в загальноприйнятих міжнародних стандартах ІPMA. Основна мета управління ризиками проекту - зниження ймовірності настання несприятливих для проекту подій та їхнього негативного впливу.

Сьогодні більшість українських підприємств випробовують кризу росту і при постійному збільшенні кількості реалізованих проектів уже не можуть використовувати звичні методи та технології управління. Керівництву підприємств складно визначити стан розвитку проектів, їх виконання та приймати адекватні управлінські рішення. Звичайно 75% проектних ризиків - це внутрішні ризики, пов'язані з некоректним плануванням, недисциплінованістю та низькою кваліфікацією персоналу, відсутністю стандартизованих робіт, безконтрольним використанням дефіцитних ресурсів проекту, несвоєчасним прийняттям рішень. Тому для вирішення цих проблем фахівці консалтингової компанії в області управління проектами "Технології Управління Спайдер Україна" гарною практикою вважають створення систем управління проектами та ризиками.

У наукових публікаціях і літературі з проектного менеджменту фахівці з PMІ Р. Арчибальд, М. Ньюелл,   Р. Ньюман,   а   також  вітчизняні  автори  І.І. Мазур,  В.Д. Шапиро,  С.Д. Бушуєв, В.І. Ліберзон, Л.С. Кобиляцький основну увагу приділяють організації та контролю виконання проекту, процесам управління цілями, строками, вартістю та ризиками проектів. Наукові праці та навчальні посібники Н.В. Хохлова, В.О. Верби, С.О. Москвіна, В.В. Вітлінського, М.В. Грачової, Г.В. Чернової спрямовані на структурування ризиків, проведення оцінки та аналізу ризиків, розробку заходів  реагування на проектні ризики.

Одним з ефективних інструментів для управління ризиками проектів є карта ризиків, яка складається з переліку можливих проектних ризиків, що ранжируються з імовірності виникнення несприятливих подій та відповідних втрат. У ході реалізації проекту менеджери постійно доповнюють та коректують карту ризиків. Деякі ризики йдуть із завершенням певних етапів проекту. Імовірність виникнення та наслідки виявлених ризиків, значущість їхнього негативного впливу можуть надалі  змінитися. Можуть з'явитися й нові ризики. Основна мета формування такої карти ризиків - визначити, які проектні ризики найбільш істотні, розробити заходи щодо зниження їхнього негативного впливу, внести витрати на реагування в бюджет проекту.

У ході виконання проекту необхідно проводити постійний моніторинг і контроль зміни рівня виділених проектних ризиків. Підприємства можуть підвищити ефективність виконання своїх проектів, зосередивши зусилля на проектних ризиках, які мають досить високий рівень впливу. У цьому випадку перед керівником проекту виникають проблеми визначення строків і частоти виконання процесів управління ризиками, виділення ресурсів та оцінки вартості заходів реагування на найбільш істотні проектні ризики.

Для зниження негативних наслідків ризиків при реалізації проекту створюють резерви ресурсів, часу та вартості на випадок виникнення несприятливих подій. Як правило, при плануванні проекту для створення фонду самострахування ідентифікованих ризиків виділяють грошові кошти в розмірі 10-15 % від вартості проекту, для випадків настання проектних ризиків додатково створюють резервний фонд у розмірі 15-20 % від вартості проекту. Фінансові засоби, що виділяються на створення таких фондів, будуть мати низьку прибутковість і знижувати економічну ефективність проекту.

Таким чином, актуальною науково-прикладною задачею є розробка моделей та методів моніторингу і управління проектними ризиками для забезпечення регулярного контролю виконання проекту протягом його життєвого циклу.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Робота над дисертацією проводилась   на   кафедрі   менеджменту  Національного  аерокосмічного  університету  імені М.Є. Жуковського "ХАІ" в 2004 – 2007 рр. згідно з планом науково-дослідних робіт Міністерства освіти і науки України за держбюджетними темами Д602-44/2003 "Розробка моделей, методів та інформаційних технологій управління бізнес-процесами в аерокосмічній галузі" (ДР №0103U004085) і Д602-10/2006 "Методологія та засоби управління якістю проектів в аерокосмічній галузі" (ДР №0106U001038), в яких автором було виконано роботи з формування структур проектних ризиків, розробки методів оцінки рівня ризиків і моніторингу ризиків проекту на всіх етапах його життєвого циклу. Запропоновані в роботі моделі та методи моніторингу проектних ризиків було використано при формуванні плану управління ризиками проектів підприємства ТОВ "Сапфір".

Мета і задачі дослідження. Метою дисертаційної роботи є зниження впливу несприятливих подій на тривалість, вартість та якість виконання проекту на основі контролю зміни рівня ризиків і вдосконалення  управління проектними ризиками.

Для досягнення поставленої мети необхідно вирішити такі завдання дисертаційного дослідження:

- провести аналіз існуючих стандартів управління проектами та технологій управління ризиками, методів контролю виконання проектів і моніторингу проектних ризиків;

- сформувати модель виконання роботи  проекту і управління проектними ризиками;

- розробити метод формування моделей виконання робіт проекту з урахуванням управління ризиками перевищення тривалості, вартості та низької якості проекту;

- удосконалити метод визначення рівня проектних ризиків;

- розробити метод формування резервного фонду самострахування проектних ризиків;

- інтегрувати розроблені моделі та методи в інформаційну технологію бізнес-моделювання підприємства;

- впровадити основні положення та результати дисертації в практику управління ризиками проекту.

 

 


Обновить код

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины