УПРАВЛІННЯ ІНВЕСТИЦІЙНОЮ ДІЯЛЬНІСТЮ АКЦІОНЕРНИХ ТОВАРИСТВ В УМОВАХ РИНКОВОЇ ТРАНСФОРМАЦІЇ ЕКОНОМІКИ :



Название:
УПРАВЛІННЯ ІНВЕСТИЦІЙНОЮ ДІЯЛЬНІСТЮ АКЦІОНЕРНИХ ТОВАРИСТВ В УМОВАХ РИНКОВОЇ ТРАНСФОРМАЦІЇ ЕКОНОМІКИ
Тип: Автореферат
Краткое содержание:

Актуальність теми. В умовах  інтенсифікації процесів глобалізації особливої актуальності набуває проблема підвищення  конкурентоспроможності національної економіки в цілому і кожного підприємства зокрема. Її можна вирішити лише шляхом глибокого технічного переозброєння виробничого потенціалу,  яке потребує активізації інвестиційної діяльності суб’єктів господарювання. Остання є необхідною передумовою забезпечення економічного зростання,  посилення конкурентоспроможності підприємницьких структур на основі їх модернізації та реконструкції.

Залежність між активністю інвестиційної діяльності в країні та зростанням економіки підтверджується  практичним досвідом як країн із розвиненою ринковою економікою, так і з трансформаційною. На макро-, мезо- та мікрорівнях інвестиції виступають  найважливішим чинником технологічного розвитку виробництва. На цьому тлі підприємства різних організаційно-правових форм господарювання та видів економічної діяльності відіграють вирішальну роль у процесі створення сприятливого інвестиційного клімату України. Найактивніші інвестиційні процеси відбуваються у промисловому секторі країни. Вагома частка промислового потенціалу країни зосереджена в акціонерних підприємствах.

Конкурентні переваги країни, певної галузі, регіону, підприємства вирішальною мірою залежать від змістовного наповнення процесів управління інвестиційною діяльністю на всіх рівнях господарювання. Вдосконалення управління інвестиційною діяльністю саме акціонерних товариств для України, як і для більшості постсоціалістичних країн, є малодослідженим напрямом економічної науки, який  вимагає наукової розробки і впровадження сучасних механізмів організації управлінського процесу, розвитку фінансового посередництва, формування системи інституційного забезпечення,  взаємоузгодження всіх механізмів, що мають забезпечити ефективну мобілізацію і використання інвестиційних ресурсів.

За роки незалежності України у практиці функціонування акціонерних товариств проявилася низка недоліків та прорахунків. У багатьох із них мають місце несприятливість до інновацій, висока витратність виробництва, незадовільні результати фінансової діяльності, слабкість корпоративного управління, низький рівень застосування досягнень сучасного менеджменту. Через недостатні обсяги інвестиційних вкладень у країні  продовжується фактичне «проїдання» успадкованого виробничого потенціалу, збільшується відставання від світового науково-технологічного рівня, погіршується відтворення матеріально-технічного базису. Однією з причин такого становища є відсутність механізму реалізації концепції управління інвестиційною діяльністю акціонерних товариств та його використання в практичній діяльності. Методи, успадковані з часів  централізованої економіки, неефективні, а зарубіжний досвід не завжди можна адаптувати до специфічної ринкової економіки України.

Вивчення результатів наукових досліджень щодо управління  інвестиційною діяльністю акціонерних товариств та оцінки його  результативності на рівні конкретних підприємств дає підстави констатувати, що науковці по-різному сприймають цю проблему,  загальноприйнятих підходів до її вирішення немає. З точки зору розвитку економічної науки та господарської практики існує нагальна потреба подальших досліджень у цьому напрямку з врахуванням тих змін, що відбуваються як  у суспільстві в цілому, так і у сфері виробництва матеріальних благ зокрема. 

Взаємозалежності між інвестиціями та економічним зростанням  були предметом  уваги  таких  відомих  вчених,  як   А. Сміта,  Д. Рікардо, К. Маркса,

Дж. М. Кейнса, М. Фрідмана, Р. Харрода, Е. Домара, Р. Солоу та багатьох інших. Питання капіталу та соціально-економічні наслідки його відтворення були одними з головних складових їхніх економічних теорій.

Теоретичні основи функціонування та управління підприємствами взагалі і акціонерними товариствами зокрема  знайшли своє відображення у працях В. Базилевича, Д. Баюри, О. Вакульчик, З. Варналія, А. Гальчинського, В. Гейця, Р. Герасименко,   В. Євтушевського,    П. Єщенка,      Ю. Касимова,   Г. Козаченко,   О. Кузьміна, Ю. Лупенка, І. Малого, В. Міщенка, Б. Ніла, Р. Пайка,     Є. Панченка, Ю. Петруні, О. Рибалкіна, С. Румянцева, М. Рупняк, А. Сірка, А. Шегди, А. Яковлева та ін.

Різноманітні аспекти інвестиційної діяльності підприємств, інвестиційних процесів на рівні держави, ефективності інвестування, що є предметом цього дослідження, висвітлені у працях таких науковців, як І. Бланк, І. Бондаренко, Л. Борщ, М. Герасимчук, А. Захарченко, Н. Ігошин, В. Ільчук, Б. Кваснюк, Т. Ковальчук, Г. Козаченко, В. Кириленко, В. Леонтьєв, О. Ляшенко, Т. Малова, В. Мандибура, Н. Матиєнко, А. Мертенс, А. Мороз, О. Оголь, В. Оскольський, В. Осецький, А. Пересада, О. Підхомний, Ю. Пінчук, М. Ример, Л. Селіверстова, О. Удалих, В. Федоренко, Д. Черваньов, Г. Швиданенко, О. Ястремська та ін.

Аналіз наукової літератури, результатів фахових досліджень і розробок показує, що проблеми інституційного, ресурсного, законодавчого та інформаційного забезпечення інвестиційної діяльності акціонерних товариств, управління цим видом діяльності в умовах трансформаційної економіки не знайшли однозначного вирішення. Потребують подальших досліджень питання узгодженості інтересів суб’єктів управління інвестиційною діяльністю акціонерних товариств, через відсутність наукових рекомендацій та методик на практиці майже не використовуються маркетингові концепції управління, які пройшли успішне випробування в розвинутих країнах світу. Все це  негативно позначається на залученні інвестиційних ресурсів, на масштабах і ефективності інвестиційної діяльності на вітчизняних підприємствах. Саме з цих міркувань  були обрані тема і спрямованість дисертаційної роботи.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертація виконана згідно з планом наукових досліджень кафедри теоретичної і прикладної економіки Київського національного університету імені Тараса Шевченка і є складовою комплексної теми “Розвиток внутрішнього ринку України в умовах глобалізації: закономірності та протиріччя” (державний реєстраційний номер 06 БФ 040-01), розділ «Динаміка структури промислового виробництва в умовах глобалізації». Автором визначено особливості інвестиційної діяльності акціонерних товариств промисловості та  її вплив на процеси ринкової трансформації економіки.

Мета і завдання дослідження. Метою дослідження є розробка концепції управління інвестиційною діяльністю акціонерних товариств в умовах ринкової трансформації економіки та механізму її реалізації, спрямованої на підвищення ефективності підприємницької діяльності.

Досягнення  зазначеної мети обумовило вирішення наступних теоретико-прикладних завдань:

·    розкрити економічну природу інвестиційної діяльності як вихідну основу побудови концепції управління нею;

·    розкрити теоретичні основи формування стратегії управління на основі аналізу специфіки інвестиційного процесу в акціонерних товариствах в умовах ринкової трансформації економіки;

·    конкретизувати наукові підходи щодо розкриття сутності терміну «ефективне управління» як методологічної основи для оцінювання ефективності управління інвестиційною діяльністю акціонерних товариств;

·    дослідити ключові складові макро- та мікросередовища України та їх вплив на ефективність внутрішньо-організаційного менеджменту інвестиційної діяльності акціонерних товариств;

·    розглянути соціально-економічну природу акціонерних товариств та їх організаційно-правові форми як суб’єктів інвестиційної діяльності;

·    запропонувати методичні підходи щодо організації процесу оцінювання ефективності системи корпоративного управління, які б враховували специфічні параметри інвестиційної діяльності;

·    обґрунтувати вирішальну роль акціонерних товариств промисловості у формуванні інвестиційної привабливості економіки в цілому;

·    проаналізувати ефективність інвестиційних проектів акціонерних товариств, які функціонують на пільгових умовах інвестування у зонах пріоритетного розвитку;

·    запропонувати систему заходів щодо узгодження економічних інтересів між суб’єктами корпоративного управління в процесі здійснення ними інвестиційної діяльності;

·    визначити та обґрунтувати основні напрями удосконалення управління інвестиційною діяльністю в акціонерних товариствах.

Об’єктом дослідження є інвестиційна діяльність акціонерних товариств.

Предметом дослідження є процеси управління інвестиційною діяльністю акціонерних товариств в умовах ринкової трансформації економіки України.

Методи дослідження. Методологічною основою дисертаційної роботи є загальнонаукові методи пізнання та спеціальні методи  економічних досліджень.

Використання методу порівняльного аналізу при аналізі розвитку внутрішнього ринку інвестицій дозволило визначити роль інвестиційної діяльності акціонерних товариств на цьому ринку. Методи наукової абстракції, спостереження, інтерв’ю та опитування застосовано при вивченні проблем інвестиційної діяльності акціонерних товариств в умовах ринкової трансформації економіки та оцінки ефективності управління в акціонерному товаристві, а також при виявленні та конкретизації переваг та очікувань інвесторів. Застосування історичного методу при дослідженні консюмеризму,  дозволило визначити передумови його виникнення, формування та розвиток процесів і подій у хронологічній послідовності у світі взагалі та Україні зокрема. У процесі дослідження також були використані методи системного аналізу економічних та соціальних явищ і синтезу їх результатів, економічного моделювання на основі логічних побудов, статистичного аналізу.

Інформаційною базою дослідження є публікації в українській і зарубіжній економічній та економіко-правовій літературі, статистичні матеріали та звіти Державного комітету статистики України, державних відомств та інформаційні повідомлення акціонерних товариств промисловості, опубліковані в засобах масової інформації в паперовому та електронному вигляді, законодавчі та нормативно-правові акти України, документи органів державної влади.  Управління інвестиційною діяльністю акціонерних товариств на регіональному рівні, зокрема Автономної Республіки Крим, досліджувалося на безпосередньому використанні первинних інформаційних та звітних  документів суб’єктів економічної діяльності.

Наукова новизна одержаних результатів. Наукові результати, що отримані автором і виносяться на захист, полягають у розробці теоретико-методичних засад, спрямованих на вдосконалення процесів управління інвестиційною діяльністю акціонерних товариств в умовах ринкової трансформації економіки. Основними теоретичними та практичними результатами, що характеризують наукову новизну дослідження та особисто внесок автора, є такі:

вперше:

·             запропоновано систему заходів щодо узгодження економічних інтересів суб’єктів корпоративного управління, в основу якої покладено стимулювання управлінського персоналу акціонерного товариства та принципи консюмеризму, спрямовані на дотримання норм, правил та гарантій акціонерів, підвищення якості управління, залучення зовнішніх інвесторів;

·             розроблено та обґрунтовано модель визначення впливу інституційних умов на ефективність інвестиційної діяльності, яка дозволяє здійснювати порівняльний аналіз характеристик інвестиційних проектів акціонерних товариств промисловості, що працюють в умовах пільгового режиму (на територіях пріоритетного розвитку), і таких, що працюють у звичайних умовах інвестування, а також дозволяє прогнозувати рівень змін в обсягах реалізації продукції з урахуванням різних умов інвестування;

набули подальшого розвитку:

·             трактування передумов, що призводять до збільшення реальних інвестицій порівняно з фінансовими; підтверджено емпіричними дослідженнями, що для акціонерних товариств більш перспективними є не фінансові, а реальні інвестиції; з’ясовано, що головною причиною такої пріоритетності в сучасних умовах є недостатність ресурсів для здійснення повномасштабної інвестиційної діяльності, спрямованої на техніко-технологічне оновлення розширеного відтворення основних засобів;  

·             дослідження щодо уточнення взаємозалежності між ступенем розвитку фінансового ринку, який характеризується обсягами торгів цінних паперів, з одного боку, та ефективністю управління діяльністю акціонерних товариств, яка характеризується обсягами реалізації їх продукції, з іншого; означена взаємозалежність має тенденцію до збільшення;

·             положення щодо інституту фінансового посередництва як однієї із найважливіших передумов активізації інвестиційної діяльності виробничих акціонерних товариств, розвиток якого в умовах актуалізації обмеженості ресурсів об’єктивно призводить до зміщення ролі держави як безпосереднього інвестора реального сектора економіки у бік посилення її регулятивних функцій;

удосконалено:

·             методичні підходи щодо організації процесу оцінювання ефективності управління акціонерними товариствами в цілому, які дозволяють враховувати кількісні та якісні параметри у короткостроковому та довгостроковому періодах, так і окремих її підсистем: маркетингової, інноваційної, організаційної, інвестиційної, виробничої;

·             трактування поняття «ефективне управління» як основи функціонування та розвитку підприємства в умовах постійної динаміки зовнішнього середовища, достовірність оцінки останнього передбачає конструювання власної системи показників результативності діяльності з врахуванням індивідуальної специфіки суб’єктів або умов господарювання, в якій поєднані економічні, соціальні та екологічні критерії оцінки розвитку акціонерних товариств;

·             рекомендації щодо здійснення маркетингових досліджень та рекламних компаній, спрямованих на ефективне залучення та використання інвестиційних ресурсів акціонерними товариствами; зазначені підходи дозволяють визначити вплив активної та змістовної реклами на вибір напряму інвестиційних вкладень та виявляти потенційних інвесторів.

Практичне значення одержаних результатів. Результатом наукового дослідження став механізм реалізації концепції управління інвестиційною діяльністю акціонерних товариств, здатний забезпечити стійкий розвиток підприємств в умовах динамічного ринкового середовища.

Прикладне значення одержаних результатів полягає у практичному використанні пропозицій щодо вдосконалення  управління інвестиційною діяльністю акціонерних товариств з метою підвищення ефективності корпоративного управління взагалі та інвестиційної діяльності акціонерних підприємств зокрема.

Методологічні розробки автора можуть бути використані  при удосконаленні нормативно-правової бази функціонування акціонерних товариств в Україні. За результатами дисертаційного дослідження підготовлені і направлені Міністерству економіки України конкретні пропозиції, які   враховані при підготовці нормативно-правових актів та аналітичних матеріалів, зокрема, при підготовці проекту Закону України “Про акціонерні товариства” та Державної стратегії регіонального розвитку на період до 2015 року (довідка № 42-24/72 від 01.08.2006 р.).

Упровадження результатів науково-дослідної роботи щодо теоретико-методологічних оцінок та практичних аспектів економічних відносин з приводу використання інвестиційних ресурсів, зокрема, проблем ефективного управління інвестиційною діяльністю акціонерних товариств в Україні відбулося при підготовці тексту Послання Президента України до Верховної Ради України “Про внутрішнє і зовнішнє становище України у 2005 році” (акт Національного інституту стратегічних досліджень № 293/236 від 25.04.2006 р.).

Науково-практичні висновки та рекомендації, підготовлені за результатами  дисертаційної роботи, використовувалися при підготовці нормативно-правових актів та аналітичних матеріалів у Державному комітеті України з питань регуляторної політики та підприємництва, зокрема, Законів України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» від 06.09.2005 р. № 2806, «Про внесення змін і доповнень до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» від 16.03.2006 р. № 3575, проекту Закону України «Про акціонерні товариства», а також при підготовці змін та доповнень до нормативно-правових актів з питань розвитку підприємництва, зокрема, інвестиційно-інноваційної діяльності (довідка № 3177 від 03.05.2007 р.).

Застосування матеріалів дисертаційного дослідження відбулося при проведенні компанії з метою залучення нових інвесторів Кримського філіалу Відкритого акціонерного товариства “Інпромбанк” м. Феодосії (довідка № 372 від 10.05.2006 р.).

Результати дисертації впроваджено в навчальний процес у ряді вищих навчальних закладів України, зокрема: у Феодосійській фінансово-економічній академії Київського університету ринкових відносин при проведенні лекційних та семінарських занять у рамках навчальних курсів “Інвестиційне проектування”, “Економіка підприємства”, “Основи економічної теорії”, “Корпоративне управління” (довідка № 187 від 21.06.2007 року); у Київському університеті ринкових відносин при проведенні лекційних та семінарських занять у рамках навчальних курсів „Інвестування”, „Інвестиційний менеджмент”, „Інвестиційне проектування”, „Корпоративне управління” (довідка № 366 від 23.05.2007 року); у Дніпропетровському національному університеті залізничного транспорту імені академіка В. Лазаряна на кафедрі економічної теорії при викладанні навчальних курсів “Фінанси підприємств”, “Макроекономіка”, “Мікроекономіка”, “Фінансове право”, “Господарське право” (протокол № 7 від 30.03.2006 року).

Особистий внесок здобувача. Дисертаційна робота є самостійно виконаною працею, в якій викладено власний авторський підхід щодо методології дослідження інвестиційної діяльності акціонерних товариств та удосконалення процесів управління цією діяльністю в умовах ринкової трансформації економіки. Наукові положення, висновки і рекомендації, що виносяться на захист, одержані автором самостійно. Окремі питання розроблялись із  співавторами, що відображено у публікаціях, однак із наукових праць, опублікованих у співавторстві, у дисертаційній роботі використано лише ті ідеї та положення, які отримані автором особисто.

Апробація результатів дисертації. Основні положення і результати, отримані в дисертаційній роботі, були представлені на міжнародних і всеукраїнських конференціях у вигляді доповідей, виступів та тез. Дисертант взяв участь у 25 наукових та науково-практичних конференціях, а також круглих столів, що відбулися протягом 2002-2008 років в Україні, а саме: Всеукраїнській науково-практичній конференції “Проблеми економічного зростання України на сучасному етапі: мікро- і макрорівень” (20-21 червня 2002 р., м. Феодосія), Круглому столі “Проблеми формування іпотечного ринку в контексті фінансової безпеки України” (30 вересня 2002 р., м. Київ), Науково-практичній конференції “Актуальні питання протидії відмиванню коштів злочинного походження у контексті економічної безпеки України” (27 листопада, 2002 р., м. Київ), Міжнародній науково-практичній конференції “Економічне зростання України: стан, проблеми й перспективи” (30 травня 2003 р., м. Феодосія), VІІ Міжнародній науково-практичній конференції “Європейський вибір України: інноваційний розвиток” (23-26 червня 2005 р., м. Феодосія), Міжнародній науково-практичній конференції “Тенденції та перспективи розвитку фінансової системи України” (27-28 вересня 2005 р., м. Київ), Міжнародній науково-практичній конференції “Розвиток наукових досліджень – 2005” (7-9 листопада 2005 р., м. Полтава), Круглому столі “Інноваційна модель розвитку економіки України: пріоритети та шляхи реалізації” (23 листопада 2005 р., м. Київ), Всеукраїнській науково-практичній конференції “Інвестиційні стратегії підприємств України на міжнародних товарних та фінансових ринках” (3-4 лютого 2006 р., м. Дніпропетровськ), Міжнародній науково-практичній конференції “Фінансовий потенціал регіонів України в умовах ринкової економіки” (16-17 березня 2006 р., м. Чернівці), Круглому столі “Конкурентоспроможність економіки України в умовах глобалізації” (29 березня 2006 р., м. Київ), IV Міжнародній науково-практичній конференції “Стратегія інвестування промислового виробництва в Україні” (14-15 квітня 2006 р., м. Київ), IV Всеукраїнській науково-практичній конференції молодих вчених “Сучасні проблеми соціально-економічного розвитку України” (19-20 квітня 2006 р., м. Дніпропетровськ), VII Науково-практичній конференції “Наукове забезпечення процесів реформування економічних відносин в умовах ринкової економіки” (21 квітня 2006 р., м. Сімферополь), X Міжнародній науково-практичній конференції “Фінанси України” (12-13 травня 2006 р., м. Дніпропетровськ), ІІ Міжнародній науково-практичній конференції “Актуальні проблеми регіонального розвитку в контексті європейської інтеграції” (1-3 червня 2006 р., м. Луцьк), Міжнародній науково-практичній конференції “Інтеграція України у європейський та світовий фінансовий простір” (26-27 червня 2006 р., м. Львів), VIII Всеукраїнській науково-дискусійній конференції “Інвестиційні ресурси відтворювальних процесів в умовах глобалізації економіки” (29 червня 2006 р., м. Феодосія), Круглому столі “Першочергові завдання соціально-економічної політики держави: пріоритети 2007 року” (19 жовтня 2006 р., м. Київ), Сьомій Міжнародній науковій конференції студентів та молодих вчених “Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання” (12-15 грудня 2006 р., м. Донецьк), VII Міжнародній науково-практичній конференції “Конкурентоспроможність національної економіки” (23-24 березня 2007 р., м. Київ), Круглому столі “Особливості та шляхи детінізації економіки України” (27 березня 2007 р., м. Київ), XV Міжнародній науковій конференції молодих науковців “Наука і вища освіта” (17-18 травня 2007 р., м. Запоріжжя), ІX Всеукраїнській науково-практичній конференції “Регіони України у формуванні національної інноваційної системи в умовах глобалізації економіки” (17-20 травня 2007 р., м. Феодосія), Х Міжнародній науково-практичній конференції «Ринкова трансформація економіки: стан, проблеми, перспективи» (21-24 травня 2008 р., м. Феодосія).

Основні результати дослідження доповідались на засіданні Вченої ради економічного факультету (листопад 2006 р.) та на засіданнях кафедри теоретичної та прикладної економіки (листопад 2006 р., травень-червень 2007 р., червень 2008 р.) Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Публікації. Основний зміст дисертації відображено: в одноосібній монографії (25,5 др. арк.), у 2-х навчальних посібниках у співавторстві, у 26 наукових статтях у фахових виданнях, із них -  25 одноосібні (загальна частка автора у всіх публікаціях становить 14 др. арк.), в матеріалах і тезах доповідей на 12 наукових конференціях та круглих столах (частка автора 2 др. арк.).

Обсяг і структура роботи. Дисертація складається зі вступу, п’яти розділів, висновків, списку використаних джерел і сімнадцяти додатків. Основний зміст дисертації викладено на 409 сторінках комп’ютерного тексту, що містять 47 таблиць, 33 рисунки, 10 формул. Список використаних джерел складає 359 найменувань.

 

 


Обновить код

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины