ФОРМУВАННЯ СИСТЕМИ РЕГУЛЮВАННЯ ДОХОДІВ НАСЕЛЕННЯ В ТРАНСФОРМАЦІЙНІЙ ЕКОНОМІЦІ :



Название:
ФОРМУВАННЯ СИСТЕМИ РЕГУЛЮВАННЯ ДОХОДІВ НАСЕЛЕННЯ В ТРАНСФОРМАЦІЙНІЙ ЕКОНОМІЦІ
Тип: Автореферат
Краткое содержание:

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

 

 

Актуальність теми дослідження. Трансформація господарської системи України супроводжується низкою негативних явищ та процесів у сфері формування та регулювання доходів. Низький середній рівень доходів, надмірна їх диференціація, поширеність перерозподільних відносин, інституційна несформованість факторних доходів, велика частка тіньової складової тощо – основні прояви проблем та протиріч, притаманних системі регулювання доходів населення в перехідній економіці. Суспільну значущість удосконалення цієї системи зумовлено тим, що отримання доходів є одним з головних мотивів участі населення в економічній діяльності, а від рівня і розподілу доходів залежить не лише суспільний добробут, але й темпи нарощування людського потенціалу, що у сучасних умовах визначають перспективи розвитку країни.

Проблема регулювання доходів населення пов’язана із значною кількістю економічних проблем, що зумовило наявність широкого кола досліджень, що стосуються цього питання. Серед зарубіжних дослідників, що розглядали питання регулювання доходів населення, слід відзначити Л. Ерхарда, Б. Жувенеля, Дж. Кларка, К. Маркса, А. Маршала, А. Пігу, А. Сміта тощо. Питання формування та регулювання доходів населення в трансформаційній економіці досліджуються у роботах Д. Богині, Д. Деми, М. Кіма, Т. Кір’ян, Т. Костишиної, А. Колота, Є. Кузнєцової, С. Кузнєцова, Г. Куликова, Г. Лагутіна, В. Левашева, Л. Лебедєвої, Е. Лібанової, Д. Львова, П. Мазурка, І. Малого, В. Мандибури, Г. Осового, О. Павловської, С. Панчишина, О. Сергієнко, І. Соболєвої, С. Тютюнникової та ін.

Незважаючи на наявність великої кількості наукових праць з проблем регулювання доходів, розширення кола суб’єктів їх регулювання, збагачення форм та методів регулювання надають простір для подальших досліджень.

Трансформаційні процеси на пострадянському просторі створили комплекс нових проблем, що потребують наукового осмислення. В той же час в сучасній економічній теорії відсутній комплексний аналіз еволюції системи регулювання доходів, що може бути корисним для розуміння закономірностей формування системи регулювання доходів населення в трансформаційній економіці. Сукупність основних елементів регулювання доходів населення, що існують в сучасній змішаній економіці, також потребує систематизації. Необхідно сформувати комплексне уявлення про завдання, напрями та етапи трансформації системи регулювання доходів населення в перехідній економіці.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертація виконувалася в рамках планової науково-дослідної теми кафедри економічної теорії та економічних методів управління Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна «Особливості формування соціального ринкового господарства в Україні в умовах глобалізації» (ДР № 103U004258), у межах якої особисто автором досліджувалися система ринкового регулювання доходів населення, основні риси системи регулювання доходів в соціальному ринковому господарстві, формування в Україні системи соціального партнерства.

Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційної роботи є розкриття змісту та виявлення основних напрямів формування системи регулювання доходів в трансформаційній економіці України на основі глибокого та різнобічного аналізу регулювання доходів.

Відповідно до мети було поставлено завдання дослідження:

-     уточнити уявлення про сучасний зміст регулювання доходів населення на основі дослідження об’єкту, суб’єктів та змісту регулювання доходів населення;

-     на основі вивчення теоретико-методологічних засад аналізу регулювання доходів населення доповнити інструментарій аналізу з метою підвищення його придатності до дослідження системних аспектів проблеми;

-     дослідити розвиток та охарактеризувати сучасний стан ринкової системи регулювання доходів населення;

-     охарактеризувати умови та завдання реформування регулювання доходів населення в трансформаційній економіці;

-     розробити комплекс рекомендацій щодо вирішення актуальних проблем реформування системи регулювання доходів населення в Україні;

-     теоретично узагальнити елементи регулювання доходів населення в економічно розвинених країнах та сформулювати на цій основі систематизований перелік елементів регулювання, що необхідно формувати в Україні.

Об’єктом дослідження є система соціально-економічних відносин, що змінюється в умовах ринкової трансформації постсоціалістичних країн.

Предметом дослідження є соціально-економічні відносини з приводу формування та регулювання доходів населення в умовах ринкової трансформації.

Методи дослідження. Теоретичною та методологічною основою дисертаційного дослідження є наукові теорії, концепції, категорії економічної теорії, а також загальнонаукові методи пізнання.

Завдяки діалектичному методу, дотримуючись принципу логічного й історичного, розкрито закономірності розвитку системи регулювання доходів населення. При вивченні складу доходів та іноземного досвіду регулювання доходів використано методи порівняння та узагальнення. Метод системно-структурного аналізу дав можливість проаналізувати структуру системи регулювання доходів населення в економічно розвинених країнах.

Застосування методів статистичного і факторного аналізу дозволило дослідити сучасний стан регулювання доходів населення в перехідній економіці України. Інституційний підхід використано для визначення основних напрямів розвитку соціального партнерства. Методи абстрактно-логічного аналізу та експертних оцінок було застосовано для узагальнення результатів дослідження та формування рекомендацій щодо вдосконалення практики регулювання доходів населення в Україні.

Інформаційну базу дослідження склали основні результати та положення теоретичних розробок з проблем доходів та їх регулювання, опубліковані у працях вітчизняних та іноземних науковців, а також статистичні дані (ООН, Державного комітету статистики України тощо).

 

 


Обновить код

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины