ЕКОНОМІКО-МАТЕМАТИЧНЕ МОДЕЛЮВАННЯ СИСТЕМИ АКТУАРНОГО ОЦІНЮВАННЯ НЕДЕРЖАВНИХ ПЕНСІЙНИХ ФОНДІВ




  • скачать файл:
Название:
ЕКОНОМІКО-МАТЕМАТИЧНЕ МОДЕЛЮВАННЯ СИСТЕМИ АКТУАРНОГО ОЦІНЮВАННЯ НЕДЕРЖАВНИХ ПЕНСІЙНИХ ФОНДІВ
Тип: Автореферат
Краткое содержание:

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

 

Актуальність теми. Проблема пенсійного забезпечення в останнє десятиліття є злободенною для всіх розвинених країн, що значною мірою пов’язано з помітним старінням населення. В Україні демографічна ситуація є однією з найскладніших в Європі: за світовими стандартами існуюче навантаження на працюючих (0,8, тобто на 10 працюючих припадає 8 пенсіонерів) характеризується як кризове. Солідарна система загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, що є надзвичайно вразливою щодо демографічних ризиків, не спроможна забезпечити належний рівень соціального захисту осіб пенсійного віку, тому актуальним є розвиток дієздатної системи недержавного пенсійного забезпечення (НПЗ).

Першим кроком на шляху формування пенсійної системи нового зразка стало ухвалення базового закону – Закону України "Про недержавне пенсійне забезпечення" (далі Закон), що набрав чинності з 1 січня 2004 року. Закон визначає статус недержавного пенсійного фонду (НПФ) як суб'єкта НПЗ в Україні й регулює правовідносини, пов'язані з цим видом діяльності. Станом на 1 грудня 2007 року статусу фінансової установи набули 94 НПФ.

Аналогів такого виду установ до останнього часу в Україні не було, тому проблема забезпечення їх фінансової стійкості, надійності й платоспроможності є актуальною. Згідно з міжнародними стандартами основою фінансової звітності пенсійних фондів, нарівні з аудиторською перевіркою, є актуарне оцінювання. У цьому аспекті особливої актуальності та практичної значущості набуває розробка ефективної системи актуарного оцінювання діяльності НПФ в Україні, яка орієнтована на міжнародні стандарти та враховує національні особливості роботи тієї моделі недержавного пенсійного фонду, що регламентована Законом. Розроблення теоретичного апарата й методичного інструментарію актуарного оцінювання передбачає залучення сучасних засобів економіко-математичного моделювання, прогнозування, економічної діагностики, фінансового контролінгу.

Теоретичним основам актуарного оцінювання, економіко-математичного моделювання та соціально-економічного прогнозування присвятили свої роботи вітчизняні і закордонні вчені: Баскаков В.М., Бланк І.О., Вітлінський В.В.,          Даніч В.М., Жлуктенко В.І., Клебанова Т.С., Костіна Н.І., Лук’яненко І.Г., Мелкумов Я.С., Недосєкін О.О., Симчера В.М., Фалін Г.І., Цисар І.Ф.,           Четиркін Є.М. та інші.

Проте питання формування системи моделей, що дозволяє комплексно розв’язувати завдання актуарного оцінювання діяльності недержавних пенсійних фондів, не знайшли належного відображення в наукових працях.

Актуальність даної теми, її теоретичне та практичне значення зумовили вибір теми дисертаційного дослідження, його мету й завдання.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота виконана відповідно до плану науково-дослідних робіт Донбаського державного технічного університету в рамках держбюджетної теми “Розробка економіко-математичних моделей процесів та засобів навчання на підставі сучасних мультимедійних технологій” (підтема “Економетричне моделювання показників діяльності недержавних пенсійних фондів” (№ДР 0107U006102)). Особистий внесок автора полягає у побудові та реалізації на ПЕОМ системи економетричних моделей показників діяльності НПФ на підставі збирання, обробки, систематизації даних.

Мета і завдання дослідження. Мета роботи полягає в розробці економіко-математичних моделей системи актуарного оцінювання діяльності недержавних пенсійних фондів, що дозволяє приймати обґрунтовані оперативні і стратегічні управлінські рішення щодо забезпечення фінансової стійкості, надійності і платоспроможності недержавних пенсійних фондів.

Для реалізації сформульованої мети в дисертації поставлено і вирішено такі наукові і практичні завдання:

розкрито сутність і обґрунтовано необхідність актуарного оцінювання для забезпечення ефективного управління діяльністю недержавних пенсійних фондів;

проведено аналіз методів і моделей актуарного оцінювання діяльності НПФ;

запропоновано концепцію моделювання системи актуарного оцінювання діяльності НПФ, основою якої є інтегрована система економіко-математичних моделей;

побудовано стохастичні моделі актуарного оцінювання діяльності НПФ;

розроблено моделі фінансових пенсійних потоків і актуарної оцінки зобов'язань недержавного пенсійного фонду;

запропоновано методику прогнозування діяльності НПФ;

розроблено методичне забезпечення інформаційно-аналітичної системи підтримки прийняття рішень в актуарному оцінюванні діяльності НПФ.

Об'єктом дослідження є процес актуарного оцінювання діяльності недержавних пенсійних фондів.

Предметом дослідження є система економіко-математичних моделей актуарного оцінювання діяльності недержавних пенсійних фондів.

Методи дослідження. Теоретичною та методологічною основою дисертаційної роботи є наукові розробки з актуарного оцінювання діяльності недержавних пенсійних фондів. Інформаційно-фактологічну базу дисертаційного дослідження склали статистичні матеріали Державного комітету статистики України, Державного комітету статистики Російської Федерації, офіційні форми звітів недержавних пенсійних фондів України та Російської Федерації.

У процесі дисертаційного дослідження використані такі методи: логічний аналіз для вивчення існуючих в теорії та на практиці методів і моделей актуарного оцінювання; системний підхід до розробки системи актуарного оцінювання діяльності НПФ; економіко-математичні методи моделювання: стохастичне моделювання – для моделювання потоків учасників НПФ, економетричне моделювання – для прогнозування показників діяльності НПФ, математичне програмування – для планування портфелю пенсійних активів і розробки оптимальної стратегії НПФ, методи фінансових обчислень – для актуарної оцінки фінансових пенсійних потоків і зобов’язань НПФ, модель дерева цілей – для розробки системи прийняття рішень в актуарному оцінюванні діяльності НПФ.

Наукова новизна одержаних результатів полягає в такому:

удосконалено:

інтегровану систему економіко-математичних моделей актуарного оцінювання діяльності НПФ, розроблену як сукупність логічно, інформаційно та алгоритмічно пов’язаних моделей, що забезпечує формалізацію процесу актуарного оцінювання та дає підстави для розв’язання його завдань в їх об’єктивно існуючий єдності;

моделі фінансових потоків, які розроблено як моделі строкових та одноразових пенсійних виплат з причин, що визначені Законом України “Про недержавне пенсійне забезпечення”, з урахуванням статі учасника, групи, якій належить учасник, розміру пенсійних внесків і виплат, чинника вибуття та його імовірнісних характеристик;

методичний підхід до прогнозування діяльності недержавних пенсійних фондів, який заснований на синтезі трьох методів: економетричного моделювання, математичного програмування та методу пропорційної залежності показників діяльності НПФ від обсягу надходжень пенсійних внесків, що дозволяє врахувати специфіку недержавних пенсійних фондів;

 

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины


ПОСЛЕДНИЕ СТАТЬИ И АВТОРЕФЕРАТЫ

Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА
Антонова Александра Сергеевна СОРБЦИОННЫЕ И КООРДИНАЦИОННЫЕ ПРОЦЕССЫ ОБРАЗОВАНИЯ КОМПЛЕКСОНАТОВ ДВУХЗАРЯДНЫХ ИОНОВ МЕТАЛЛОВ В РАСТВОРЕ И НА ПОВЕРХНОСТИ ГИДРОКСИДОВ ЖЕЛЕЗА(Ш), АЛЮМИНИЯ(Ш) И МАРГАНЦА(ІУ)
БАЗИЛЕНКО АНАСТАСІЯ КОСТЯНТИНІВНА ПСИХОЛОГІЧНІ ЧИННИКИ ФОРМУВАННЯ СОЦІАЛЬНОЇ АКТИВНОСТІ СТУДЕНТСЬКОЇ МОЛОДІ (на прикладі студентського самоврядування)