УПРАВЛІННЯ БАНКІВСЬКИМ ПОРТФЕЛЕМ АКТИВІВ :



Название:
УПРАВЛІННЯ БАНКІВСЬКИМ ПОРТФЕЛЕМ АКТИВІВ
Тип: Автореферат
Краткое содержание:

 

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

 

Актуальність теми дослідження. На сучасному етапі розвитку економіки України роль банків як активних учасників підприємницької діяльності постійно зростає. Вихід українських банків на міжнародні фінансові ринки потребує адаптації їх управлінських систем до рівня світових стандартів банківської діяльності. Протягом останніх років намітилася тенденція стрімкого зростання активів українських банків, що зумовлює активізацію процесів управління банківськими активами. За умов високої ризиковості ринкового середовища фінансова стійкість банку залежить від забезпечення прибуткової діяльності, вибору раціонального варіанта розміщення ресурсів, можливості оцінювати та контролювати ризики. Зазначені процеси вимагають розроблення адекватних методів управління банківським портфелем активів з урахуванням не лише їхньої дохідності, а й відповідного рівня ризиковості. У зв’язку з цим актуалізується необхідність створення теоретико-методичного та інформаційно-аналітичного забезпечення та розроблення комплексного підходу до формування та управління банківським портфелем активів, орієнтованого на врахування як доходів, так і портфельних ризиків. Такий підхід забезпечить підвищення надійності та ефективності банківської діяльності.

Теоретичні та практичні аспекти управління банківською діяльністю та активами банку вивчалися вітчизняними вченими. Значний внесок у дослідження цих проблем зробили українські вчені М.Д.Алексеєнко, З.М.Васильченко, О.В.Дзюблюк, І.Б. Івасів, А.А. Кириченко, Т.В. Майорова, А.М. Мороз, М.І._Мирун, Л.О. Примостка, К.Є. Раєвський, М.І._Савлук, Н.П._Шульга; а також зарубіжні – А.І.Ачкасов, І.А.Бланк, Г.П.Іванов, О.І.Лаврушин, Ю.С._Маслєнченков, Г.С._Панова, В.М. Усоскін, В.Є. Черкасов; Е. Долан, Т. Кох, Г. Марковіц, Д. Нотон, П. Роуз, Дж. Сінкі, Дж. Тобін, Дж. Трейнор, У. Шарп.

Проте проблеми управління банківськими активами потребують подальших досліджень, особливо це стосується питань адаптації положень теорії портфеля до специфіки діяльності вітчизняних банків. Перехід від традиційного одновекторного підходу, у процесі якого банк орієнтується лише на показники прибутковості, до портфельного підходу, який передбачає управління активами в координатах «дохідність – ризик», дозволить приймати оптимальні управлінські рішення і підвищити ефективність управління портфелями банківських активів. Недостатній рівень дослідження теоретичних і прикладних проблем адаптації портфельного підходу щодо управління банківськими активами в сучасних умовах  визначили вибір теми дисертаційного дослідження та її актуальність.

Зв’язок роботи із науковими програмами, планами, темами. Дисертація виконана відповідно до теми науково-дослідної роботи кафедр банківської справи ДВНЗ „Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана” за темою “Грошово-кредитний механізм економічного зростання”, державний реєстраційний номер 0101U002946, а також теми кафедри менеджменту банківської діяльності “Удосконалення механізмів регулювання та управління банківською діяльністю в умовах глобалізації”, державний реєстраційний номер 0107U001333. Внесок автора полягає в дослідженні теоретичних та прикладних проблем управління портфелем активів банківських установ, що функціонують в Україні.

Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційної роботи є обґрунтування теоретичних та методичних засад процесу управління банківським портфелем активів та розроблення практичних рекомендацій, щодо вдосконалення управління портфелем банківських активів за допомогою системи управління портфельними ризиками та підвищення прибутковості активів банків. Відповідно до поставленої мети визначено сукупність основних завдань, спрямованих на її досягнення:

-         розкрити сутність, зміст та особливості портфельного підходу в управлінні банківським портфелем активів;

-   обґрунтувати концептуальні засади управління портфелем активів банків та  розробити адекватний інструментарій управління;

-  дослідити сутність та класифікувати ризики, що супроводжують активні       операції  банків;

-         проаналізувати й оцінити структуру та динаміку портфеля сукупних активів банків України;

-         дослідити прибутковість банківської діяльності в динаміці та виявити взаємозв’язок показників доходності та ризикованості;

-         вивчити існуючі підходи до оцінювання та зниження банківських ризиків та виявити методи, які дозволять ефективно управляти ризиками банківського портфеля активів;

-         дослідити інструментарій управління банківським портфелем активів та обґрунтувати методи і підходи, які забезпечать надійну та прибуткову діяльність банківських установ; 

-         розробити рекомендації та обґрунтувати пропозиції щодо підвищення    ефективності управління банківським портфелем активів на основі методів трансфертного ціноутворення та VAR-технологій;   

-         виявити організаційно–методичні особливості стратегічного, оперативного та фінансового планування портфеля активів банків та розробити рекомендації щодо організації процесу планування з метою підвищення його ефективності.

Об`єктом дослідження є діяльність банків, пов’язана з формуванням та управлінням банківським портфелем активів.

Предметом дослідження є економічні відносини, що виникають між банками та іншими суб’єктами ринку з приводу розміщення активів банку та формування банківського портфеля активів.

Методи дослідження. Методологічною базою дисертаційного дослідження є сукупність загальнонаукових та спеціальних прийомів і методів дослідження.  Зокрема, у першому розділі застосовано загальнонаукові методи пізнання; діалектичний підхід до визначення причинно–наслідкових зв’язків між явищами та процесами, що відбуваються в економічній сфері; системний підхід до вивчення сутності портфеля банківських активів; історичний підхід, який сприяв реалізації концептуальної єдності дослідження. Для аналізу сучасного стану банківського портфеля активів та дослідження процесу управління використовувалися методи  аналізу і синтезу; індукції і дедукції; аналогії та екстраполяції; узагальнення; статистичні, табличні та графічні методи; економіко-математичні методи; метод експертних оцінок.

Інформаційною базою дослідження були теоретичні та науково–практичні дослідження вітчизняних і зарубіжних науковців, законодавчі акти України, нормативно–правові документи та статистичні матеріали Національного банку України, статистичні показники діяльності банків України, матеріали Асоціації Українських банків, бухгалтерська і фінансова звітність українських банків за 2001– 2006 рр.

 

 


Обновить код

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины