ФОРМУВАННЯ СИСТЕМИ ОПОДАТКУВАННЯ НЕРУХОМОГО МАЙНА В УКРАЇНІ :



Название:
ФОРМУВАННЯ СИСТЕМИ ОПОДАТКУВАННЯ НЕРУХОМОГО МАЙНА В УКРАЇНІ
Тип: Автореферат
Краткое содержание:

 

Актуальність теми. Оподаткування нерухомого майна має довгу історію, проте з кожним роком проблеми побудови ефективної системи оподаткування нерухомості не зменшуються. Механізм майнового оподаткування постійно вдосконалюється, зокрема реформування системи оподаткування нерухомого майна відбувається в США, Великобританії, Росії. Оскільки формування місцевих бюджетів у багатьох країнах засноване на традиційних податках на нерухомість (землю та поліпшення на ній у вигляді будівель і споруд), при обґрунтуванні напрямів реформування податкової системи в Україні значну увагу доцільно приділити створенню ефективної системи майнового оподаткування, зокрема введенню податку на нерухоме майно, відмінне від землі.

Інтерес до питань ефективного оподаткування нерухомого майна не зменшується з часів його введення. Широко відомі роботи, присвячені дослідженню майнового оподаткування, сучасних зарубіжних економістів М. Аллена, Дж. Альтмана, Р. Арно, Р. Беднарза, Б. Беррі, Дж. Брюкнера, Б. Гамільтона, Дж. ДіМазі, Дж. Зодроу, Дж. Йінгера, П. Мішковського, Д. Нетцера, С. Роса, А. Саллівана, В. Фішела, Л. Харріса. Їхні роботи стали поштовхом до різносторонніх досліджень впливу майнових податків на вартість нерухомості і поведінку економічних суб'єктів.

В Україні питання майнового оподаткування в контексті складу і структури податкової системи розглянуто в роботах В. Вишневського, С. Герчаківського, В. Загорського, В. Зайця, О. Кириленко, В. Кравченка, І. Луніної, В. Мельника, С. Музиченко, В. Піхоцького, О. Піхоцької, В. Рибака, А. Соколовської, Л. Тарангул, Л. Чубук.

Зарубіжні дослідження з оподаткування нерухомого майна відображають традиції та досвід побудови систем майнового оподаткування в розвинених країнах зі стійким інституційним середовищем та розвиненими ринковими відносинами. А роботи вітчизняних вчених не охоплюють всього комплексу питань щодо формування системи оподаткування нерухомого майна, особливо податків на нерухоме майно, відмінне від землі. При побудові системи майнового оподаткування в Україні доцільно приділити більше уваги формуванню базових положень з оподаткування нерухомого майна, відмінного від землі, аналізу економічних наслідків запровадження податку на нерухомість.

Необхідність подальших досліджень у цій сфері зумовила вибір теми дисертаційної роботи, її цільову спрямованість і задачі.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертацію підготовлено відповідно до планів науково-дослідних робіт Інституту економіки промисловості НАН України за темами: "Розвиток механізму фінансового регулювання виробничого потенціалу" (номер державної реєстрації 0104U003429, 2004-2007 рр.), у рамках якої автором виконано аналіз існуючих концепцій оподаткування нерухомого майна, визначено особливості діючих систем майнового оподаткування в Україні та зарубіжних країнах; "Фінансово-економічний механізм регулювання розвитку промислового виробництва" (номер державної реєстрації 0107U009796, 2007-2008 рр.), де проведено оцінку економічних наслідків запровадження податку на нерухоме майно, відмінне від землі, на основі одержаних результатів розроблено рекомендації щодо формування системи оподаткування нерухомого майна в Україні.

Мета і задачі дослідження. Метою дослідження є обґрунтування науково-методичних положень і практичних рекомендацій щодо формування системи оподаткування нерухомого майна в Україні.

Для досягнення мети в роботі поставлено і вирішено такі задачі:

досліджено економічну сутність нерухомого майна й уточнено поняття  нерухомого майна з позицій оподаткування;

визначено місце податку на нерухоме майно в податковій системі та його відповідність класичним принципам оподаткування;

проаналізовано існуючі концепції сфери дії податків на нерухоме майно;

виконано аналіз діючої системи оподаткування нерухомого майна в Україні (плати за землю) і узагальнено зарубіжний досвід побудови систем оподаткування нерухомості;

обґрунтовано базові положення щодо формування системи оподаткування нерухомого майна, відмінного від землі;

проведено оцінку економічних наслідків запровадження податку на нерухоме майно, відмінне від землі;

розроблено рекомендації щодо формування системи оподаткування нерухомого майна, відмінного від землі.

Об'єктом дослідження є процес формування системи оподаткування нерухомого майна в умовах реформування податково-бюджетної системи України. 

Предмет дослідження – система оподаткування нерухомого майна.

Методи дослідження. Теоретичною і методологічною основою дослідження є роботи вітчизняних і зарубіжних учених у сфері суспільних фінансів і оподаткування. Інформаційну базу дослідження становлять законодавчі і нормативно-правові акти України і зарубіжних країн, статистичні дані Держкомстату України.

У роботі використано загальнонаукові та прикладні методи досліджень:

загальнонаукові методи аналізу і синтезу, індукції і дедукції – для  виявлення особливостей систем оподаткування в зарубіжних країнах, виділення закономірностей оподаткування нерухомості в Україні, обґрунтування пропозицій щодо формування системи оподаткування нерухомого майна в Україні та формування висновків;

статистичний аналіз – для виявлення основних тенденцій оподаткування нерухомого майна в зарубіжних країнах та оподаткування землі в Україні;

системний аналіз – для дослідження економічної сутності нерухомого майна як об'єкта оподаткування та побудови концептуальної схеми досліджень щодо формування системи нерухомого майна в Україні;

економіко-математичне моделювання – при побудові моделі впливу податку на житлову нерухомість на поведінку суб’єктів ринку нерухомості.

Наукова новизна одержаних результатів полягає в подальшому розвитку теоретичних і науково-методичних положень щодо формування системи оподаткування нерухомого майна у специфічному інституційному середовищі України. До найбільш важливих результатів, які визначають наукову новизну виконаного дослідження, відносяться такі:

уперше:

обґрунтовано доцільність застосування диференційованого поправочного коефіцієнта при обчисленні сум податку на нерухоме майно фізичних осіб для вирівнювання податкових зобов’язань платників з урахуванням особливостей ринків нерухомості різних населених пунктів України;

удосконалено:

поняття нерухомого майна як об'єкта оподаткування, що є сукупністю індивідуально визначених та оцінених об'єктів нерухомості, які використовуються для особистих потреб і здійснення економічної діяльності особами, що мають права власності на ці об'єкти;

методичний підхід до прогнозування податкових надходжень, що спирається на обґрунтовані положення про: 1) розподіл об’єктів оподаткування на дві основні групи – об'єкти житлової і нежитлової нерухомості, що є власністю фізичних осіб, і об’єкти промислової, комерційної та іншої нерухомості, що є власністю юридичних осіб; 2) встановлення базою оподаткування площі (для фізичних осіб) та вартості (для юридичних осіб) об'єктів нерухомості; 3) вплив податку на  поведінку суб’єктів ринку нерухомості;

методичний підхід до визначення рівноважної ставки податку на житлову нерухомість, за якої рентабельність будівництва малогабаритного і великогабаритного житла вирівнюється;

дістали подальшого розвитку:

обґрунтування доцільності застосування залікової системи податків, за допомогою якої стає можливим перерозподілити податкові надходження на користь місцевих бюджетів, запобігти подвійному оподаткуванню доходів та знизити загальний податковий тиск;

рекомендації щодо формування системи оподаткування нерухомого майна в Україні – визначено базові положення щодо оподаткування нерухомості, відмінної від землі, удосконалено й розроблено основні положення законодавства про її оподаткування, обґрунтовано пропозиції щодо організації та адміністрування податку на нерухоме майно.

Практичне значення одержаних результатів полягає в тому, що використання розроблених рекомендацій щодо формування системи оподаткування нерухомого майна сприяє вирішенню актуальної задачі реформування податкової системи і місцевих бюджетів в Україні, яке спрямоване на підвищення бюджетної самостійності місцевих органів самоврядування і збільшення доходів місцевих бюджетів. Розроблена економіко-математична модель призначена для оцінки наслідків зміни ставки податку на нерухоме майно фізичних осіб.

Окремі рекомендації використано при підготовці пропозицій Міністерству фінансів України щодо реформування податкової системи України (листи Державної установи "Інститут економіки і прогнозування НАН України" № 135-7/1063 від 01.12.2006 р., № 135/951 від 09.10.2007 р., лист Міністерства фінансів України № 31-01050-1-17/18370 від 12.09.2007 р.) та при розробці етапів "Стратегії розвитку міста Донецька до 2020 р." (лист виконавчого комітету Донецької міської ради № 01/23-1039 від 22.02.2008 р.).

Особистий внесок здобувача. Дисертація є самостійно виконаною науковою працею, в якій представлено авторський підхід до вирішення наукової задачі, яка спрямована на розробку основних положень щодо формування системи оподаткування нерухомого майна й оцінку економічних наслідків запровадження податку на нерухомість, відмінну від землі, в Україні. Внесок автора у роботи, підготовлені у співавторстві, конкретизовано у списку публікацій.

Апробація результатів дисертації. Основні наукові положення і практичні результати дослідження обговорювалися на науково-практичних конференціях: "Економічні проблеми промислового розвитку в Україні" (м. Донецьк, 2005 р.), "Научные исследования и их практическое применение. Современное состояние и пути развития" (м. Одеса, 2005 р.), " The Science: theory and practice" (м. Дніпропетровськ, 2005 р.), "Стан і проблеми оподаткування в умовах ринкової економіки" (м. Донецьк, 2006 р.), "Страны с переходной экономикой в условиях глобализации" (м. Москва, 2007 р.).

Публікації. Основні положення і результати дослідження опубліковано в 17 наукових працях: 9 статей у наукових фахових виданнях, 8 тез матеріалів конференцій. Загальний обсяг публікацій – 6,3 д.а., з яких особисто автору належить 5,2 д.а.

Структура та обсяг роботи. Дисертація складається зі вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел (205 найменувань) і 9 додатків. Загальний обсяг основного тексту дисертації – 232 с., вона містить 10 таблиць і 19 рисунків.

 

 


Обновить код

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины