ФІНАНСОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КОМУНАЛЬНОЇ СФЕРИ :



Название:
ФІНАНСОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КОМУНАЛЬНОЇ СФЕРИ
Тип: Автореферат
Краткое содержание:

 

Актуальність теми. Становлення національної економіки України тісно пов’язане з функціонуванням комунальної сфери як пріоритетної і соціально значущої складової системи господарювання, що виконує функцію щодо життєзабезпечення населення та суб’єктів господарювання. Діяльність комунальної сфери створює необхідну основу для розвитку та ефективного функціонування економіки країни в цілому.

У структурі комунальної сфери понад 95 % питомої ваги займають два найбільші господарства: водопровідно-каналізаційне та комунальна теплоенергетика. Це зумовлено високою енергоємністю комунальної сфери та великою потребою в послугах цих господарств. Можна стверджувати, що фінансове становище саме цих господарств найбільш повно характеризує фінансовий стан комунальної сфери в цілому, а концептуальні положення особливостей організації їх фінансового забезпечення характерні для всіх суб’єктів господарювання комунальної сфери. Звідси виникає важливість дослідження функціонування комунальної сфери на основі саме цих двох господарств.

Питання фінансового забезпечення та підвищення ефективності використання фінансових ресурсів відносяться до найактуальніших для більшості суб’єктів господарювання у зв’язку з їх незадовільним фінансовим станом. Необхідність їх розв’язання особливо зростає. в сучасних кризових умовах Це стосується й комунальної сфери, фінансовий стан якої сьогодні вкрай незадовільний. Відсутність необхідного обсягу фінансових ресурсів, відволікання значних сум оборотних коштів у дебіторську заборгованість, наявність значного морального та фізичного зносу основних засобів є причиною погіршення якості комунальних послуг та періодичних техногенних криз.

Нестача фінансових ресурсів у комунальній сфері, об’єктивно вимагає пошуку нових та вдосконалення існуючих підходів до визначення концептуальних засад її фінансового забезпечення. Саме тому проблеми фінансового забезпечення комунальної сфери становлять предмет досліджень багатьох вітчизняних і зарубіжних економістів. Серед них: О. Бєляєв, М. Білик, П. Буряк, М. Бутко, І. Васильйова, Н. Внукова, В. Кравченко, Г. Крамаренко, Г. Ляшенко, В. Ніколаєв, Г. Онищук, Л. Панкевич, В. Пустовойтова, А.Рибак, М.Руль, Р. Сиротяк, В. Студінський, О. Лилик та ін.

Разом з тим, слід зазначити, що в економічній науці тенденції фінансового забезпечення суб’єктів господарювання комунальної сфери, оцінка його впливу на їх фінансовий стан і вартість комунальних послуг досліджені не в повній мірі. Зважаючи на значимість комунальної сфери для життєзабезпечення суспільства, надзвичайно важливим постає завдання дослідити та обґрунтувати засади фінансового забезпечення цієї сфери, реалізувати їх мобілізуючий вплив на розкриття джерел її подальшого розвитку. Це обумовило вибір теми дисертаційного дослідження, його мету та завдання.

Зв`язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційну роботу виконано згідно з планом наукових досліджень кафедри фінансів Чернігівського державного інституту економіки і управління, зокрема, вона є складовою комплексних науково-дослідних робіт: „Фінансова та бюджетна політика в умовах реформування економіки” (номер державної реєстрації 0103U000829), у межах якої дисертантом підготовлено розділ „Напрями зміцнення фінансового стану підприємств комунального господарства у світлі реформування галузі” та „Підвищення ефективності формування та використання фінансових ресурсів в умовах трансформаційних змін в економіці України” (номер державної реєстрації 0105U002133), у межах якої дисертантом підготовлено розділ „Джерела формування фінансових ресурсів комунальних підприємств”.

Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційного дослідження є обґрунтування теоретичних засад фінансового забезпечення комунальної сфери та розробка рекомендацій щодо оцінки його впливу на вартість комунальних послуг і фінансовий стан суб’єктів господарювання цієї сфери.

Реалізація мети дисертаційного дослідження зумовила необхідність вирішення таких завдань:

-               дослідити економічну природу та особливості фінансового забезпечення комунальної сфери;

-               визначити вплив реформування комунальної сфери на обсяги та джерела її фінансових ресурсів;

-               узагальнити вітчизняний та зарубіжний досвід фінансового забезпечення суб’єктів господарювання комунальної сфери;

-               проаналізувати динаміку і структуру джерел формування фінансових ресурсів суб’єктів господарювання комунальної сфери;

-               оцінити фінансовий стан суб’єктів господарювання комунальної сфери на сучасному етапі;

-               проаналізувати динаміку і структуру тарифів на комунальні послуги;

-               дослідити можливі напрями вдосконалення ціноутворення на комунальні  послуги;

-               обґрунтувати методичні підходи до вдосконалення комплексної оцінки впливу фінансового забезпечення на вартість комунальних послуг, рівень фінансового забезпечення та фінансовий стан суб’єктів господарювання комунальної сфери.

Об’єктом дослідження виступають економічні відносини, які виникають у процесі управління формуванням, розподілом та використанням фінансових ресурсів у комунальній сфері.

Предметом дослідження є фінансове забезпечення комунальної сфери в Україні.

Методи дослідження. Теоретичною та методологічною основою  дисертаційного дослідження стало вивчення і творче переосмислення основних досягнень зарубіжної та вітчизняної фінансової науки з формування та використання фінансових ресурсів у тому числі й комунальної сфери. У процесі дослідження використовувалися такі методи: структурно-логічний аналіз (під час визначення логіки та структури дисертаційної роботи); історичний (під час періодизації процесу реформування комунальної сфери в Україні та оцінки стану її фінансового забезпечення); економіко-математичний (під час розробки моделі комплексної оцінки впливу фінансового забезпечення на вартість комунальних послуг, рівень фінансової забезпеченості та фінансовий стан суб’єктів господарювання комунальної сфери); статистичний (для проведення порівняльного аналізу); кореляційний аналіз (для визначення й кількісної оцінки зв’язків між фінансовими показниками підприємства); аналізу і синтезу, індукції і дедукції.

Інформаційну базу досліджень становили нормативно-правові акти України з питань регулювання функціонування та фінансового забезпечення комунальної сфери, офіційні матеріали Державного комітету статистики України, дані річних звітів суб’єктів господарювання комунальної сфери Чернігівського регіону, спеціальна література та публікації вітчизняних і зарубіжних науковців у періодичних виданнях із даного кола проблем.

Наукова новизна одержаних результатів. Основні наукові результати дисертаційного дослідження, що характеризують його наукову новизну, полягають у наступному:

вперше:

-               розроблено концептуальні положення фінансового забезпечення комунальної сфери, що ґрунтуються на розмежуванні політики фінансового забезпечення на її окремі типи: агресивну, компромісну, консервативну. На цій основі визначена структура джерел формування фінансових ресурсів для кожного типу такої політики, що відповідатиме реальним потребам розвитку комунальної сфери та базуватиметься на динамічному зростанні попиту на її послуги;

-               запропоновано економіко-математичну модель фінансового забезпечення суб’єктів господарювання комунальної сфери, яка на відміну від існуючих моделей, що обмежуються оцінкою впливу на вартість комунальних послуг лише позикових ресурсів, дозволяє оцінити вплив на вартість комунальних послуг, а також фінансовий стан субєктів господарювання структури, обсягів і вартості усіх джерел фінансових ресурсів. Це сприятиме реалізації системного підходу до оцінки впливу фінансового забезпечення на фінансовий стан субєктів господарювання та вартість комунальних послуг.

удосконалено:

-               методичний підхід до оцінки фінансового стану субєктів господарювання комунальної сфери, що базується на використанні багатокритеріальної моделі шляхом визначення комплексного показника такої оцінки, розрахунку його еталонного значення та інтерпретації цієї моделі як геометричної фігури, об’єм якої характеризує реальний фінансовий стан субєктів господарювання;

-               науково-методичний підхід до цінової політики на комунальні послуги, який базується на виділенні в складі тарифу двох складових: інвестиційної, призначеної для відтворення основних засобів; операційної, яка включає нормативні змінні витрати, пов’язані з виробництвом послуг, та операційний прибуток. Це дозволить посилити зацікавленість у нарощуванні обсягів послуг, стабілізувати надходження коштів для фінансування інвестиційних програм та покращити стан фінансового забезпечення в цілому.

набули подальшого розвитку:

– підходи до управління фінансовим забезпеченням суб’єктів господарювання комунальної сфери за рахунок реалізації комплексу принципів, що лежать у площині особливостей цієї сфери. Основні з них можуть бути згруповані за наступними ознаками: спрямованості (стимулювання інноваційно-інвестиційного розвитку, оптимізація витрат на виробництво послуг); достатності фінансових ресурсів (диверсифікація фінансових ресурсів, відповідність фінансового забезпечення задекларованим гарантіям задоволення комунальними послугами населення); рівень врахування інтересів споживачів (повнота і достовірність врахування потреб у комунальних послугах певних груп населення, забезпечення прозорості прийняття рішень щодо цінової політики та залучення громадськості до участі при вирішенні питань розвитку комунальної сфери). Реалізація зазначених підходів дозволяє підвищити ефективність управління фінансовим забезпеченням суб’єктів господарювання комунальної сфери та вплинути на зміцнення їх фінансового стану;

– підходи до визначення особливостей реформування комунальної сфери в частині її фінансового забезпечення, зокрема за рахунок його періодизації, в основу якої покладено тенденції зміни структури джерел фінансових ресурсів. Зазначений підхід дає змогу встановити адекватність сформованої структури джерел фінансових ресурсів реальним потребам цієї сфери у фінансовому забезпеченні.

Практичне значення одержаних результатів полягає в тому, що сформульовані наукові положення, висновки та рекомендації збагачують теорію і практику фінансового забезпечення суб’єктів господарювання комунальної сфери, мають практичну цінність для підвищення ефективності її функціонування.

Окремі наукові результати дослідження впроваджені у практичну діяльність установ і підприємств: Міністерства житлово-комунального господарства України (довідка № 03-09/411 від 13.11.2007 р.), Головного управління житлово-комунального господарства Чернігівської обласної державної адміністрації (довідка № 01-08/603 від 07.05.2007 р.), Виконавчого комітету Чернігівської міської ради (довідка № 3-16/708 від 29.05.2007 р.), ЗАТ „Комунальник”, Чернігівська область м. Щорс (довідка № 143 від 29.05.2007 р.), комунального підприємства „Чернігівводоканал” (довідка № 8/1208 від 11.06.2007 р.), а також використовувалися у Чернігівському державному інституті економіки і управління МОН України під час викладення навчальних дисциплін „Фінансова діяльність суб’єктів господарювання”, „Місцеві фінанси”, „Фінансова санація та банкрутство підприємств” (довідка № 703-11/652 від 14.10.2008 р.).

Особистий внесок здобувача. Дисертаційне дослідження є одноосібно виконаною науковою працею, у якій викладено авторський підхід до вдосконалення організації фінансового забезпечення комунальної сфери. Внесок автора щодо публікацій у співавторстві подано у списку опублікованих праць.

Апробація результатів дисертації. Основні положення дисертації доповідалися на наукових та науково-практичних конференціях, зокрема, Першій всеукраїнській науково-практичній конференції „Україна наукова 2001” (Дніпропетровськ, 2001 р.); Х міжнародній науково-практичній конференції „Управління організацією: регіональні аспекти” (м. Чернігів, 2002 р.); Міжнародній науковій конференції, присвяченій 200-річчю утворення Чернігівської губернії, „Чернігово-Сіверська земля: економіка, політика і культура”, (м. Чернігів, 2002 р.); V міжнародній науковій конференції студентів і молодих вчених „Економіка і маркетинг у ХХІ сторіччі” (м. Донецьк, 2004 р.); Всеукраїнській науковій конференції „Проблеми управління регіональним економічним і соціальним розвитком” (м. Рівне, 2004 р.); Міжнародній науково-практичній конференції „Проблемы развития финансовой системы Украины” (м. Сімферопіль, 2005 р.); Другій міжнародній науково-практичній конференції „Розвиток наукових досліджень 2006” (м. Полтава, 2006 р.); Всеукраїнській науково-практичній конференції студентів і молодих учених „Реструктуризація розвитку фінансового ринку в Україні: філософія, стратегія, тактика” (м. Київ, 2007 р.); Міжнародному науково-практичному семінарі „Корпоративне управління в країнах з перехідною економікою: організаційно-економічні аспекти та сучасні проблеми” (м. Чернігів, 2007 р.); Міжнародній науково-практичній конференції студентів та молодих учених „Інтеграція України у світовий економічний простір” (м. Тернопіль, 2008 р.).

Публікації. Основні положення дисертації відображені у 16 наукових працях загальним обсягом 2,95 друк. арк., з них шість – обсягом 1,85 друк. арк. у фахових виданнях, особисто автору належать 2,7 друк. арк.

Структура та обсяг дисертації. Дисертаційна робота складається зі вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел і додатків. Загальний обсяг роботи становить 245 сторінки друкованого тексту, що містить 23 таблиці (із них 1 таблиця займає 1 окрему сторінку), 55 рисунків (із них 5 рисунків займають 5 окремих сторінок), 37 додатків на 37 сторінках. 

 

 


Обновить код

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины