ДЕРЖАВНИЙ ПОДАТКОВИЙ МЕНЕДЖМЕНТ ВЕЛИКИХ ПЛАТНИКІВ ПОДАТКІВ В УКРАЇНІ :



Название:
ДЕРЖАВНИЙ ПОДАТКОВИЙ МЕНЕДЖМЕНТ ВЕЛИКИХ ПЛАТНИКІВ ПОДАТКІВ В УКРАЇНІ
Тип: Автореферат
Краткое содержание:

 

Актуальність теми. Визначальну роль у соціально-економічному розвитку України відіграє реформування податкової системи, реалізація основних завдань якого спрямована на забезпечення ефективного функціонування економіки держави, зменшення втручання останньої у діяльність суб’єктів господарювання, створення належних умов для їх розвитку та подальшої інтеграції України у світове співтовариство.

На сьогодні важливим є удосконалення методів роботи органів державної податкової служби країни, перетворення її у високопрофесійну, високоінтелектуальну інституцію, що буде забезпечувати економічне зростання та збільшення надходжень до бюджету. Податкова служба покликана стимулювати економічний розвиток країни, сприяти створенню умов для залучення інвестицій, розвитку приватного бізнесу, а також зниженню податкового тягаря, отриманню стабільних доходів до зведеного бюджету. Трансформація податкової служби у провідну демократичну та підзвітну суспільству високоефективну державну установу вимагає розробки нових підходів до її модернізації, важливою складовою яких є державний податковий менеджмент платників податків.

Питання вдосконалення оподаткування та реформування органів державної податкової служби з метою підвищення ефективності її діяльності розглянуто у працях багатьох українських учених, зокрема: М.Я. Азарова, В.Л. Андрущенка, Т.І. Єфименко, І.О. Луніної, П.В. Мельника, В.М. Москаленко, С.П. Ріппи, А.М. Соколовської, Л.Л. Тарангул, В.М. Опаріна тощо. Окремим аспектам менеджменту органів ДПС України в контексті змін податкової політики держави, виявленню особливостей формування та шляхам удосконалення системи управління присвячено праці Ю.Б. Іванова, Л.П. Гацької, Б.А. Карпінського, В.В. Карпової, А.І. Крисоватого, А.М. Луцика, М.Н. Скворцова, Г.Ю. Шульги, Ф.О. Ярошенка та інших.

У зв’язку з тим, що понад 70 % Зведеного бюджету України формується за рахунок податкових надходжень, зростає важливість прийняття управлінських рішень у податковій сфері. Податковий менеджмент – нова для України теоретична й практична сфера діяльності, особливістю розвитку якої є те, що для її вдосконалення не можна сповна трансформувати зарубіжний досвід, а лише частково адаптувати його здобутки, що значною мірою перешкоджає виробленню єдиного підходу до управління сферою оподаткування. Аналіз наукових досліджень з даної проблематики дозволив зробити висновок, що поза увагою науковців і практиків залишилося питання формування державного податкового менеджменту при супроводі діяльності великих платників податків, які сплачують більше половини податкових надходжень до Зведеного бюджету України. На сьогодні не розроблено універсальних підходів до підвищення ефективності діяльності спеціалізованих державних податкових інспекцій як важливої складової органів державної податкової служби, що організовують діяльність великих платників податків з максимальним використанням усіх видів ресурсів. Державний податковий менеджмент великих платників податків характеризується рядом загальних та спеціальних функцій, які є специфічними при організації діяльності великих платників. Наявність проблем (як теоретичного, так і методологічного характеру), пов’язаних із розвитком державного податкового менеджменту великих платників податків з метою забезпечення стабільних надходжень до бюджетів усіх рівнів, зумовлює потребу у розробці та застосуванні нових концептуальних підходів до організації роботи з великими платниками, вдосконалення методів, засобів та інструментарію менеджменту. Зазначене вище визначає наукову і практичну актуальність теми дисертаційного дослідження.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота виконана на кафедрі фінансів і є складовою науково-дослідної теми кафедри державного управління і менеджменту Інституту післядипломної освіти Національного університету державної податкової служби України за темою „Модернізація державної податкової служби України в контексті інноваційного розвитку” (номер державної реєстрації 0106U012510).

Мета й завдання дослідження. Метою дослідження є обґрунтування теоретико-методичних засад державного податкового менеджменту при супроводженні великих платників податків органами ДПС і розробка напрямів удосконалення системи управління на основі застосовування сучасних інформаційних технологій та раціонального використання всіх видів ресурсів.

Мета дисертаційного дослідження зумовила постановку і вирішення таких завдань:

  визначити сутність поняття „державний податковий менеджмент великих платників податків” та його складові;

  розкрити функції та організацію державного податкового менеджменту великих платників податків та виокремити спеціальні управлінські функції;

  розкрити специфіку суб’єкта управління державного податкового менеджменту – спеціалізовану державну податкову інспекцію, принципи її діяльності, цілі та завдання й обґрунтувати роль у податковій системі України;

  проаналізувати фінансовий вплив великих платників на соціально-економічний розвиток країни;

  дослідити організаційно-функціональну структуру спеціалізованої інспекції Запорізького регіону, проаналізувати обсяг та структуру податкових надходжень великих платників податків до бюджетів усіх рівнів;

  визначити методи, засоби та інструменти удосконалення функціональних складових податкового менеджменту при індивідуальному підході до платників та обґрунтувати роль інформатизації та інформаційно-аналітичного забезпечення в управлінській діяльності спеціалізованої інспекції;

  розробити концепцію інформаційно-аналітичної системи автоматизації основних технологічних процесів діяльності структурних підрозділів інспекції, функцій адміністрування податків, аналізу, організації, контролю та взаємодії податкових органів і платників податків.

Об’єктом дослідження є відносини, які формуються між органами ДПС та великими платниками податків при супроводженні їх діяльності.

Предметом дослідження є державний податковий менеджмент великих платників податків як важлива складова підвищення ефективності діяльності спеціалізованої інспекції.

Методи дослідження. Методологічною основою дослідження є системний підхід, що застосовується під час визначення сутності поняття „державний податковий менеджмент великих платників податків”. При вирішенні окремих завдань використовували: порівняльний метод – під час аналізу зарубіжного досвіду модернізації податкових служб, статистичний метод – при розгляді фінансового впливу великих платників податків на соціально-економічний розвиток України, економіко-математичний метод з використанням багатофакторної моделі – при проведенні фінансового моніторингу та аналізі податкових надходжень великих платників регіону до бюджетів усіх рівнів; порівняльний аналіз та графічні методи дослідження – при зіставленні показників діяльності спеціалізованої інспекції та аналізу ефективності її роботи.

Інформаційною базою дослідження були: законодавчі та нормативно-правові акти з питань оподаткування; матеріали державної податкової адміністрації України; нормативні та методичні документи з питань модернізації податкової служби України, статистичні матеріали, звіти ДПС України, звітні дані державної податкової адміністрації у Запорізькій області, аналітичні та статистичні матеріали щодо діяльності спеціалізованих державних податкових інспекцій, огляди, монографічна, довідкова та періодична вітчизняна й зарубіжна література, розміщена в мережі Інтернет, з питань розвитку податкового менеджменту.

Наукова новизна одержаних результатів полягає в обґрунтуванні теоретико-методичних засад державного податкового менеджменту великих платників податків і розробці комплексного підходу до удосконалення організації, функцій, методів, засобів та інструментарію управління на основі використання всіх видів ресурсів.

У межах проведеного дослідження у дисертації:

вперше:

  визначено сутність поняття „державний податковий менеджмент великих платників податків”, яке розглядається як система принципів, методів і засобів управління діяльністю великих платників податків і відносин, які формуються під час їх податкового супроводження органами ДПС;

  розроблено, на відміну від існуючої системи інформаційно-аналітичного забезпечення спеціалізованої інспекції, її концептуально нову структуру, складовими якої є: автоматизована інформаційна система „Інтегрований образ клієнта”, внутрішній та зовнішній сайти, що дозволить підвищити ефективність роботи працівників податкової служби, зменшити витрати на адміністрування, покращити рівень обслуговування платників за рахунок автоматизації управлінських та технологічних процесів діяльності інспекції;

удосконалено:

  напрями діяльності спеціалізованої інспекції – аудит, аналітичну роботу, управління, в т. ч. удосконалення методів податкового контролю з використанням зовнішніх і внутрішніх електронних ресурсів щодо діяльності платника, переорієнтація роботи на електронний кабінетний аудит, покращення організації та координації роботи структурних підрозділів інспекції завдяки автоматизації процесів інформаційної взаємодії, удосконалення обміну електронними ресурсами та створення єдиного інформаційного простору для структурних підрозділів інспекції;

  форми та методи взаємодії податкових органів і платників податків з метою підвищення рівня їх податкового супроводження на основі розвитку інформаційного простору та надання сучасного висококваліфікованого сервісу шляхом організації інформаційно-довідкових та консультативних послуг платникам засобами мережі Інтернет, переходу на електронну форму звітності; застосування електронного діалогу з платниками податків через організацію Інтернет-конференцій, інтерактивне опитування, функціонування на веб-сайті спеціалізованої інспекції рубрики „Питання-відповідь” тощо;

набуло подальшого розвитку:

– визначення функціональних складових державного податкового менеджменту великих платників податків і виокремлення спеціальних управлінських функцій, характерних лише для спеціалізованих податкових інспекцій, а саме: відбір платників до категорії великих, індивідуальний підхід до кожного платника, галузева структуризація великих платників, створення нової організаційно-функціональної структури в органах ДПС, введення в штатний розпис посад координаторів та експертів, надання різних податкових послуг;

– обґрунтування ролі спеціалізованих державних податкових інспекцій по роботі з великими платниками податків у податковій системі України, що підтверджується результативним впровадженням нової організаційно-функціональної складової органів ДПС; реалізація ефективної податкової політики, спрямованої на заохочення та підтримку добровільної сплати податків та стабільне забезпечення доходами бюджетів, виправданим та ефективним використанням галузевого підходу в управлінській діяльності, подальшим розвитком менеджменту великих платників податків і досвіду організації роботи з платниками податків в органах державної податкової служби усіх територіальних рівнів.

 

 


Обновить код

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины