ВДОСКОНАЛЕННЯ ОРГАНІЗАЦІЇ ОПОДАТКУВАННЯ В СИСТЕМІ ДЕРЖАВНОГО РЕГУЛЮВАННЯ РОЗВИТКУ НАЦІОНАЛЬНОЇ ЕКОНОМІКИ



Название:
ВДОСКОНАЛЕННЯ ОРГАНІЗАЦІЇ ОПОДАТКУВАННЯ В СИСТЕМІ ДЕРЖАВНОГО РЕГУЛЮВАННЯ РОЗВИТКУ НАЦІОНАЛЬНОЇ ЕКОНОМІКИ
Тип: Автореферат
Краткое содержание:

 

Актуальність теми дослідження визначається тим, що в сучасних умовах оподаткування є базовим інститутом державного управління, використовується у регулюванні господарської діяльності підприємств з метою забезпечення розвитку пріоритетних напрямків у національній економіці й підвищення конкурентоспроможності вітчизняних товаровиробників. Функціональні особливості оподаткування дозволяють застосовувати його не тільки за фіскальним призначенням, але й для впливу на загальнодержавному та місцевому рівнях на умови виробництва товарів і послуг. Важливим виявляється встановлення єдиного критерію оптимального розподілу податкового навантаження, збереження припустимої пропорції податків щодо ВВП.

Податкове регулювання господарської діяльності в Україні потребує подальшого вдосконалення, спрямованого на знаходження оптимальної конструкції, яка відповідала б ринковим відносинам, що склалися, а проблема раціоналізації стає особливо гострою в період трансформації.

Ступінь наукової розробленості проблеми. Розробка теоретичних основ економічної політики, теорії організації ринкової системи пов’язана з іменами таких видатних учених як Алле М., Кейнс Дж., Стігліц Дж., Шумпетер Й. Наукові засади податкового регулювання закладені Беконом Ф., Петті В., Рікардо Д., Смітом А.

Проблеми комплексного управління розвитком національного господарства висвітлені в наукових працях таких вітчизняних та закордонних вчених як Абалкін Л.І., Антоненко Л.А., Бабич В.П., Вечканов Г.С., Геєць В.М., Горник В.Г., Даниленко А.І., Карпінський Б.А., Кушлін В.І., Райзберг Б.А., Рошило В.І., Серьогіна С.Ф., Туріянська М.М.

 Питання оподаткування як складника державного регулювання економіки досліджено Багатирем О.Є., Білостоцькою В.О., Воронковою О.М., Глущенком В.В., Горським І.В., Івановим Ю.Б., Мельником В.М., Соколовською А.М., Шаблістою Л.М.

Однак проблема обґрунтування організації системи оподаткування має подальші перспективи розроблення: необхідно виявити дію організаційно-економічного механізму податкового регулювання, сформулювати його загальні принципи з урахуванням сучасних тенденцій у зміні кон’юнктури ринку, продемонструвати можливості моделювання економічного регулювання в цілому податковими методами. Важливим напрямком розробок є аргументація вибору об’єктів оподаткування, їх доцільності, а також здійснення розрахунків стосовно відповідності величини «податкового тягаря» до можливостей платників. Окрім цього, дотепер актуальним залишається питання рівномірного, «нейтрального» розподілу оподаткування між його суб’єктами.

Необхідність теоретичного обґрунтування й розробки практичних рекомендацій щодо удосконалення економіко-організаційного процесу оподаткування в системі державного регулювання розвитку національної економіки і зумовила вибір теми дисертаційного дослідження та її актуальність.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами.

Дисертаційну роботу виконано згідно з планом науково-дослідної роботи кафедри економіки та менеджменту Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна в межах тем «Державне регулювання об’єктивно обумовлених процесів відкритої економіки України в умовах глобалізації», номер державної реєстрації 0106U005827, «Інноваційна модель стійкого розвитку науково-технічного та виробничого потенціалу України», номер державної реєстрації 0104U000676. У зазначених НДР обґрунтовано доцільність державного податкового регулювання національної економіки з урахуванням показників господарської діяльності платників податків.

Мета і завдання дослідження. Мета дослідження полягає у розробленні концептуальних підходів з удосконалення податкового регулювання у машинобудівній галузі як визначального складника національного господарства держави.

Завдання, розв’язані у ході дисертаційного дослідження, відповідно до зазначеної мети включають:

                          узагальнення концептуальних підходів державного податкового регулювання господарської діяльності;

                          дослідження національної системи оподаткування як складника державного управління;

                          аналіз механізму податкового регулювання господарської діяльності;

                          виявлення особливостей впливу оподаткування на фінансово-економічні показники діяльності платників податків;

– визначення напрямків формування інноваційних процесів у податковому регулюванні.

Об’єктом дослідження є податкове державне регулювання розвитку національного господарства.

Предметом дослідження є організаційно-економічний механізм податкового регулювання в машинобудівній галузі.

Методи дослідження. У дослідженні застосовані загальнонаукові та спеціальні методи:

– історичний метод – для співставлення фактів, які передують сучасному оподаткуванню, виявлення закономірностей його розвитку;

– системний аналіз – для трактування оподаткування як складника економічної системи;

– абстрагування й ідеалізація – для встановлення суттєвих ознак оподаткування;

– структурний і функціональний підходи – для розкриття механізму податкового регулювання діяльності підприємств;

– економічний аналіз – для визначення фінансового стану суб’єктів господарювання і впливу на нього оподаткування;

– статистичний метод – для виявлення основних тенденцій оподаткування юридичних осіб;

– графічний метод – для відображення зміни економічних показників діяльності підприємств у результаті оподаткування.

Інформаційною базою дослідження є чинні законодавчі та нормативні документи, що регулюють механізм оподаткування підприємств в Україні, офіційні статистичні матеріали, звіти підприємств, роботи українських і закордонних авторів за темою дисертації.

Наукову новизну одержаних результатів визначають такі положення дисертаційної роботи:

уперше:

– обґрунтовано і запропоновано категорію “податкової площини підприємства” шляхом виділення двох її складників, що дають змогу реально визначати рівень податкового навантаження;

удосконалено:

– визначення принципів податкового регулювання підприємств через моделювання рівня оподаткування, що дозволяє формувати інноваційні технології у податковій системі;

– економіко-організаційний механізм податкового регулювання, що передбачає використання впливу оподаткування на показники господарської діяльності;

– обґрунтування принципу “нейтральності” в податковому регулюванні через установлення рівного співвідношення між розміром податків та відповідних економічних показників підприємств;

отримали подальший розвиток:

– визначення сутності податків, що сплачуються суб’єктами підприємницької діяльності, як зобов’язання з урахуванням специфічних ознак, притаманних формам примусового відчуження частини створеного на підприємствах продукту у власність держави;

– теоретичне обґрунтування сутності функцій оподаткування як впливу на економічне і соціальне середовище в процесі стягнення податкових зобов’язань із застосуванням механізму стимулювання підприємництва через систему пільг, що повинні включати не господарські одиниці чи групи підприємств, а види діяльності і методи стимулювання;

– виявлення результативності податкового регулювання, з використанням регресійної функції сукупності факторів, від яких залежить розмір податку на прибуток.

Практичне значення одержаних результатів. Розроблені в дисертації підходи, способи й одержані результати являють собою методичну базу з удосконалення державного податкового регулювання суб’єктів господарювання, що дозволяє через податкові інструменти стимулювати фінансово-виробничу діяльність і забезпечення надходження податкових доходів до бюджетів та цільових фондів.

Розробки та рекомендації автора, що стосуються планування податкових надходжень, удосконалення прогнозування податкових зобов’язань, використано в діяльності Державної податкової адміністрації у Харківській області, зокрема, при формуванні Національного плану документальних перевірок на 1 квартал 2008 р. (довідка про впровадження № 1690/10/10-206 від 25.04.2008 р.).

При формуванні Національного плану документальних перевірок на районному рівні у 3 кварталі 2008 р. Державною податковою інспекцією у Комінтернівському районі м. Харкова застосовувались пропозиції щодо визначення рівня оподаткування шляхом розробки оцінних показників фінансового стану підприємств (довідка про впровадження № 8474/10/23-214 від 06.06.2008 р.).

Основні наукові положення та висновки дисертаційного дослідження стосовно проведення заходів із удосконалення організації оподаткування  суб’єктів господарювання  в Україні впроваджено у навчальний процес на кафедрі економіки та менеджменту економічного факультету Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна при викладанні курсів «Регіонально-адміністративний менеджмент» та «Бюджетування» (довідка про впровадження № 2105-18/14 від 23.05.2008 р.).

Особистий внесок здобувача. Дисертаційна робота є самостійно виконаною науковою працею, де наукові положення, розробки та висновки щодо удосконалення податкового регулювання національної економіки, відображають авторський підхід. Внесок здобувача у працях, опублікованих у співавторстві, визначено у списку публікацій.

Апробація результатів дослідження. Одержані в процесі дисертаційної роботи основні теоретичні висновки, пропозиції й практичні рекомендації доповідалися й обговорювалися на таких міжнародній науково-теоретичній та всеукраїнських науково-практичних конференціях:

1. Міжнародна науково-теоретична конференція студентів, аспірантів та молодих вчених «Соціально-економічні, політичні та культурні оцінки і прогнози на рубежі двох тисячоліть» (20 лютого 2003 р., м. Тернопіль).

2. Всеукраїнська науково-практична конференція «Інноваційний розвиток України: наукове, економічне та правове забезпечення» (27–28 жовтня 2006 р., м. Харків).

3. ІІ Всеукраїнська науково-практична конференція молодих вчених та студентів «Проблеми економіки, управління та розвитку підприємств в сучасних умовах» (12–13 березня 2008 р., м. Харків).

Публікації. Одержані в процесі дослідження основні наукові результати викладено в 13 наукових роботах загальним обсягом 2,03 друк. арк., з яких 9 статей обсягом 1,8 друк. арк. – у фахових виданнях. Шість робіт у фахових виданнях обсягом 1,2 друк. арк. належить особисто авторові. У статтях, написаних у співавторстві, частка автора становить 0,3 друк. арк.

Структура й обсяг роботи. Дисертація складається зі вступу, трьох розділів, висновків, додатків і списку використаних джерел. Загальний обсяг роботи становить 198 сторінок комп’ютерного тексту, основний текст дисертації викладено на 163 сторінках. Матеріали дослідження ілюстровані 19 таблицями й 25 рисунками. У роботі вміщено 6 додатків загальним обсягом 14 сторінок. Список використаної літератури налічує 209 джерел.

 

 


Обновить код

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины