МОДЕЛЮВАННЯ ПОДАТКОВОГО НАВАНТАЖЕННЯ ПІДПРИЄМСТВА В УМОВАХ ТРАНСФОРМАЦІЙНОЇ ЕКОНОМІКИ




  • скачать файл:
Название:
МОДЕЛЮВАННЯ ПОДАТКОВОГО НАВАНТАЖЕННЯ ПІДПРИЄМСТВА В УМОВАХ ТРАНСФОРМАЦІЙНОЇ ЕКОНОМІКИ
Тип: Автореферат
Краткое содержание:

 

Актуальність теми. Сьогоднішній етап економічного розвитку України супроводжується значними трансформаціями, особливе місце в яких займає трансформація податкової системи. Податкове законодавство України є динамічним, складним і залишається некодифікованим, що обумовлює неповноту інформації щодо сплати податків; податкова система характеризується надзвичайним розростанням неформальних зв’язків, корупцією, фіскальністю, що призводить до поляризації інтересів держави і платника податків та підвищення трансакційних витрат оподаткування. Як наслідок, податкове середовище українських підприємств характеризується невизначеністю, а податкове навантаження є надмірним, що призводить до збитковості або тінізації діяльності підприємств.

Важливим напрямом подолання проблеми надмірності податкового навантаження та адаптації до невизначеності податкового середовища є формування комплексу заходів щодо управління податковим навантаженням на рівні окремих підприємств із метою прийняття ефективних управлінських рішень в області оподаткування. При цьому важливою умовою гармонізації відносин між платниками податків та державою є використання тих механізмів та критеріїв управління, що не протидіють чинному законодавству й не призводять до скорочення доходів бюджетів усіх рівнів. Це стає можливим за рахунок використання економіко-математичних методів та моделей, заснованих на адаптивних принципах.

Теоретичні основи управління оподаткуванням підприємства в умовах трансформації економіки та широке коло питань, пов’язане з моделюванням процесів оподаткування, відображені в роботах вітчизняних і зарубіжних учених, серед яких варто виділити таких авторів, як: Аткінсон Е. Б., Балацький Є. В., Вишневський В. П., Джонс С. М., Загорський В. С., Іванов Ю. Б., Крисоватий А. І., Лондар С. Л., Матвійчук А. В., Меркулова Т. В., Скрипник А. В., Соколовська А. М., Тищенко О. М., Елінгам М., Сандмо А., Стігліц Дж. Е. та ін. Концепція адаптивного управління широко представлена в роботах Забродського В. А., Клебанової Т. С., Скуріхина В. І. та ін.

Однак у наукових працях не в повному обсязі відображені питання, пов’язані з використанням адаптивних принципів в управлінні податковим навантаженням, кількісним обґрунтуванням прийняття управлінських рішень в області оподаткування підприємства, розробкою моделей оцінки, аналізу, прогнозування податкового навантаження та податкової оптимізації на підприємстві. Це суттєво знижує якість існуючих підходів, що пов’язане, перш за все, з неможливістю прогнозування наслідків управлінських рішень в області оподаткування та нездатністю системи управління підприємством пристосовуватися до нестабільного податкового середовища, що на практиці призводить до погіршення фінансово-економічних показників підприємства та збільшення вірогідності притягнення підприємства до відповідальності, пов’язаної зі сплатою податків.

Актуальність проблеми оподаткування українських підприємств в умовах трансформаційної економіки та необхідність розробки економіко-математичних моделей управління податковим навантаженням, що базуються на адаптивному підході, обумовили вибір теми дисертації, визначили мету і завдання роботи.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертацію виконано згідно з планами науково-дослідних робіт кафедри економічної кібернетики та прикладної економіки Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна: «Моделювання поведінки суб’єктів економічної діяльності» (номер державної реєстрації 0104U002368), «Застосування еволюційного підходу та генетичних алгоритмів в моделюванні економічних процесів» (номер державної реєстрації №0107U004489), в яких автор брав участь як виконавець. При виконанні цих досліджень особисто автором був розроблений комплекс моделей управління податковим навантаженням підприємства; проведені розрахунки взаємозв’язку росту економіки, податкових платежів, тіньового сектору й витрат на податковий контроль; побудована системно-динамічна модель діяльності фірм.

Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційної роботи є розробка адаптивних економіко-математичних моделей управління податковим навантаженням підприємства, які дозволять формувати ефективні управлінські рішення щодо поліпшення фінансово-економічних показників його діяльності.

Для досягнення зазначеної мети в дисертаційній роботі поставлено такі завдання:

дослідити стан системи оподаткування в умовах трансформаційної економіки України, розглянути основні підходи до управління податковим навантаженням підприємства, виявити їх переваги й недоліки;

обґрунтувати та сформувати принципи і критерії управління податковим навантаженням підприємства, що діє в умовах невизначеного податкового середовища, обумовленого трансформаційними процесами;

розробити модельний базис управління податковим навантаженням підприємства;

розробити адаптивний механізм податкової оптимізації на підприємстві в умовах невизначеності;

розробити механізм підтримки прийняття управлінських рішень в області оподаткування підприємства на базі сценарного підходу;

побудувати системно-динамічні моделі процесів оподаткування підприємств, що діють на митній території України.

Об’єктом дослідження є процеси оподаткування підприємства.

Предметом дослідження є комплекс економіко-математичних моделей оцінки, аналізу, прогнозування податкового навантаження та податкової оптимізації на підприємстві.

Методи дослідження. Методологічною базою дослідження є роботи вітчизняних і закордонних учених у сфері управління оподаткуванням підприємств, моделювання процесів оподаткування, системно-динамічного моделювання, теорії оптимізації.

У процесі дослідження були використані: системний підхід – для опису об’єкта дослідження; теорія адаптивного управління – для побудови комплексу моделей податкового навантаження підприємства; метод системної динаміки – для побудови моделей процесів оподаткування підприємств; методи теорії імовірності та математичної статистики – для оцінки ризиків податкового середовища підприємств; методи оптимізації – для розробки алгоритму податкової оптимізації на імітаційних моделях.

Розрахунки проводилися з використанням табличного процесору Microsoft Excel та пакетів прикладних програм STATISTICA 6.0, Vensim PLE 5.5d.

Інформаційною базою дослідження є нормативні документи України, офіційні матеріали Державного комітету статистики України, Головного управління статистики в Харківській області, дані квартальної і річної податкової, бухгалтерської і фінансової звітності підприємств м. Харкова.

Наукова новизна одержаних результатів полягає в такому:

удосконалено:

комплекс моделей, що підтримують оцінку, аналіз, прогнозування податкового навантаження, податкову оптимізацію та прийняття управлінських рішень стосовно оподаткування підприємства, який, на відміну від існуючих, побудований на адаптивних принципах;

механізм податкової оптимізації, який реалізує прямий пошук умовного екстремуму в умовах невизначеності, відмінність якого полягає у використанні імітаційних моделей;

дістали подальшого розвитку:

моделі процесів оподаткування підприємств, розроблені на основі методу системної динаміки, особливість яких полягає в здатності в реальному режимі часу описати об’єкт моделювання і одержати його прогнозні характеристики;

принципи та критерії управління податковим навантаженням підприємства в умовах трансформаційної економіки, які, на відміну від існуючих, забезпечують гармонізацію інтересів між платниками податків і державою та підвищують ефективність управління підприємством;

механізм підтримки прийняття управлінських рішень, що використовує моделі оцінки і аналізу різних сценаріїв управління податковим навантаженням підприємства, які припускають здійснення впливу на економічні показники підприємства.

Практичне значення одержаних результатів полягає в тому, що запропонований у роботі комплекс адаптивних моделей управління податковим навантаженням підприємства може бути використаний як основа для прийняття управлінських рішень з метою оптимізації оподаткування і поліпшення фінансового стану підприємств. Застосування запропонованих розробок дозволить підвищити ефективність податкової політики підприємства та якість управлінських рішень, а також створить передумови для підвищення мотивації щодо зменшення масштабів тіньової економіки.

Наукові результати, що мають прикладний характер, знайшли практичне застосування в діяльності трьох підприємств, а саме: ТОВ «Кода» (довідка  про використання № 13-б від 19.06.2008), ТОВ «Срібна нитка» (довідка  про використання № 7 від 29.04.2008 г.), ТОВ «Торсінг» (довідка про використання № 16 від 23.05.2008 г.).

Особистий внесок здобувача. Основні ідеї, положення і висновки дисертації одержані здобувачем самостійно. У спільно опублікованих роботах внесок автора конкретизовано в списку публікацій наприкінці автореферату.

Апробація результатів дисертації. Основні положення і висновки дисертації доповідалися на 9 науково-практичних і науково-теоретичних конференціях, зокрема на II Міжнародній науково-практичній конференції «Сучасні наукові дослідження – 2006» (Дніпропетровськ, 2006 р.), Всеукраїнській науково-практичній конференції студентів, аспірантів і молодих учених «Проблеми та перспективи економічного розвитку і міжнародної інтеграції» (Харків, 2006 р.), Всеукраїнській науково-практичній конференції «Інноваційний розвиток України: наукове, економічне та правове забезпечення» (Харків, 2006 р.), Всеукраїнській науково-практичній конференції студентів, аспірантів і молодих учених «Актуальні проблеми теорії та практики розвитку і міжнародної співпраці» (Харків, 2007 р.), IV міжнародній науково-теоретичній конференції молодих учених і студентів «Актуальні проблеми економічного та соціального розвитку виробничої сфери» (Донецьк, 2007 р.), Міжнародній науково-практичній конференції «Конкурентоспроможність та інноваційний розвиток України: проблеми науки та практики» (Харків, 2007 р.), Міжнародній науково-практичній конференції «Макроекономічна політика в Україні: проблеми науки та практики»  (Харків, 2007 р.), Міжнародній науково-практичній конференції «Бюджетно-податкові чинники активізації розвитку фінансових ринків та фінансового посередництва» (Ірпінь, 2008 р.), Всеукраїнській науково-практичній конференції студентів, аспірантів і молодих учених «Стабілізація соціально-економічного розвитку і міжнародної співпраці: проблеми та шляхи вирішення» (Харків, 2008 р.).

Публікації. За матеріалами дисертації опубліковано 17 праць (2 розділи у двох колективних монографіях, 7 статей у фахових виданнях, 8 тез у збірниках матеріалів конференцій) загальним обсягом 5,13 ум.-друк. арк., з них особисто автору належить 3,78 ум.-друк. арк.

Структура й обсяг дисертації. Дисертаційна робота складається зі вступу, трьох розділів, висновків, додатків і списку використаних джерел. Загальний обсяг дисертації – 298 сторінок, у тому числі основний текст складає 186 сторінок. Ілюстративний матеріал дисертації представлено у 35 таблицях (14 сторінок), 35 рисунках (19 сторінок), 17 додатках (66 сторінок). Список використаних джерел становить 292 найменування (31 сторінка).

 

 

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины


ПОСЛЕДНИЕ СТАТЬИ И АВТОРЕФЕРАТЫ

Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА
Антонова Александра Сергеевна СОРБЦИОННЫЕ И КООРДИНАЦИОННЫЕ ПРОЦЕССЫ ОБРАЗОВАНИЯ КОМПЛЕКСОНАТОВ ДВУХЗАРЯДНЫХ ИОНОВ МЕТАЛЛОВ В РАСТВОРЕ И НА ПОВЕРХНОСТИ ГИДРОКСИДОВ ЖЕЛЕЗА(Ш), АЛЮМИНИЯ(Ш) И МАРГАНЦА(ІУ)
БАЗИЛЕНКО АНАСТАСІЯ КОСТЯНТИНІВНА ПСИХОЛОГІЧНІ ЧИННИКИ ФОРМУВАННЯ СОЦІАЛЬНОЇ АКТИВНОСТІ СТУДЕНТСЬКОЇ МОЛОДІ (на прикладі студентського самоврядування)