ФІНАНСУВАННЯ ПІДПРИЄМСТВ ЗА РАХУНОК ВИПУСКУ ОБЛІГАЦІЙ



Название:
ФІНАНСУВАННЯ ПІДПРИЄМСТВ ЗА РАХУНОК ВИПУСКУ ОБЛІГАЦІЙ
Тип: Статья
Краткое содержание:

 

Актуальність теми. Зростання зацікавленості інвесторів до фінансових інструментів фондового ринку та необхідність використання суб’єктами господарювання надійних джерел залучення коштів для фінансування інвестиційних проектів зумовили активізацію випуску облігацій підприємств. Для розміщення таких цінних паперів в Україні є сприятливі умови, що спонукають емітентів здійснювати їх випуски: інвестиційний попит на цінні папери, динамічний розвиток фондового ринку з його інфраструктурою. Водночас на цьому ринку стало можливим для підприємств залучення значних фінансових ресурсів при порівняно допустимих витратах і ризиках, а також задоволення попиту різних груп інвесторів у надійному та ліквідному фінансовому інструменті.

Фінансування за рахунок випуску облігацій дозволяє підприємству одержати переваги в порівнянні з іншими джерелами позикового капіталу. Це пов'язано з можливістю підприємства організовано залучати вільні кошти широкого кола інвесторів – власників облігацій. В умовах стабілізації фінансової системи України облігації підприємств стають інвестиційно-привабливими фінансовими інструментами для професійних та інших учасників ринку цінних паперів. Це позитивно впливає на покращення інвестиційних процесів в Україні та сприяє економічному зростанню.

Питанням використання корпоративних облігацій як фінансових інструментів на фондовому ринку приділяли увагу зарубіжні науковці, зокрема Р. Уілсон та    Ф. Фабоцці, Р. Брейлі та С. Майєрс, У. Шарп, Г. Александер, Д. Бейлі. Теоретичні та інституціональні основи їх випуску розглядаються в працях В. Корнєєва,        Ю. Кравченка, О. Мендрула, О. Мозгового, І. Павленко, В. Суторміної,                 В. Федосова. Проблеми стану та розвитку ринку корпоративних облігацій України досліджені в роботах Д. Леонова, І. Лютого, О. Охріменка, Ю. Прозорова та ін. Разом з тим теоретико-методичні та практичні питання фінансування підприємств за рахунок випуску облігацій у сучасних економічних умовах ще не повною мірою досліджені та розроблені. Це свідчить про актуальність теми дисертації та потребує розробки обґрунтованих рекомендацій щодо залучення підприємствами грошових коштів за рахунок емісії облігацій.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота пов'язана з науковими дослідженнями кафедри фінансів підприємств ДВНЗ "Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана", зокрема з науково-дослідною темою "Напрями фінансового оздоровлення суб'єктів підприємництва в умовах ринкової економіки" - № ДР 0101U004358 (автором розроблено методику оцінки фінансової надійності підприємств-емітентів та запропоновано підхід до визначення прогнозного рівня процентної ставки при емісії облігацій).

Мета і завдання дослідження. Мета дисертаційної роботи полягає в обґрунтуванні теоретичних і методичних засад фінансування підприємств за рахунок випуску облігацій та розробці практичних рекомендацій щодо вдосконалення емісійної стратегії підприємств.

Досягнення поставленої мети зумовило вирішення таких завдань:

-  проаналізувати термінологічну множинність визначення поняття "корпоративні облігації";

-  уточнити систематизацію видів корпоративних облігацій за різними класифікаційними ознаками;

-  обґрунтувати методичні підходи до фінансування підприємств за рахунок випуску облігацій;

- проаналізувати особливості емісійної діяльності підприємств гірничодобувної промисловості України;

- розробити пропозиції щодо удосконалення державного регулювання випуску та обігу облігацій підприємств;

- визначити та оцінити вплив показників фінансової надійності підприємств-емітентів облігацій на рівень прогнозної процентної ставки за облігаціями нового випуску

- обґрунтувати рекомендації щодо удосконалення емісійної стратегії підприємств з випуску облігацій для фінансування інвестиційних проектів.

Об'єкт дослідження – процес фінансування діяльності підприємств за рахунок випуску облігацій.

Предметом дослідження є економічні відносини, що виникають між підприємствами та іншими суб’єктами ринку цінних паперів щодо випуску облігацій для фінансування корпоративного розвитку.

Методи дослідження. Теоретико-методологічною базою дослідження є загальнонаукові та спеціальні методи: системного підходу, синтезу – при вивченні теоретичних засад випуску облігацій; групування – при розподілі видів облігацій за класифікаційними ознаками; економіко-статистичні та порівняльного аналізу – при вирішенні завдань дослідження динаміки здійснених емісій облігацій підприємств в Україні, оцінці фінансової надійності підприємств гірничодобувної промисловості України та їх емісійної діяльності з випуску корпоративних облігацій; багатофакторний, кореляційний та регресійний аналіз – при визначенні прогнозної процентної ставки нової емісії цінних паперів; системності та комплексності – при обґрунтуванні пропозицій щодо вдосконалення емісійної стратегії гірничодобувних підприємств з випуску облігацій.

Інформаційною базою дослідження слугували наукові праці вітчизняних та зарубіжних авторів, законодавчі та нормативно-правові акти, офіційні матеріали Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Міністерства вугільної промисловості та звітні дані окремих підприємств.

Наукова новизна одержаних результатів. Основні теоретичні та практичні положення дисертації, що містять наукову новизну, наступні:

вперше:

- розроблено систему коефіцієнтів співвідношення обсягу облігаційної позики та основних показників діяльності підприємства, яка включає коефіцієнти ефективності залучення, використання, забезпеченості та обслуговування облігаційної позики, що дозволяє оцінити успішність здійснення випуску облігацій підприємством;

- обґрунтовано доцільність заміни державних дотацій вугледобувним підприємствам України бюджетним фінансуванням у формі безповоротної компенсації частини купонних виплат за корпоративними облігаціями або погашення суми основного боргу, що дозволить підвищити ефективність державної політики в сфері підтримки діяльності вказаних підприємств і забезпечить одержання коштів для фінансування інноваційних проектів на довгостроковій основі;

- визначені особливості емісійної діяльності підприємств гірничодобувної промисловості України, що дозволило систематизувати рестрикційні чинники фінансування цих підприємств за рахунок коштів, мобілізованих на ринку облігацій;

удосконалено:

-  визначення поняття "корпоративна облігація", в якому акцентовано, що у вітчизняній практиці корпорація розглядається як узагальнююче поняття для господарських товариств, коли емітована облігація дає можливість її власнику здійснювати операції купівлі-продажу з метою отримання додаткового доходу;

- класифікацію видів корпоративних облігацій, яку доповнено такими ознаками: організаційно-правова форма та вид економічної діяльності підприємства-емітента; оцінка ризику дефолту;

набули подальшого розвитку:

- методичні підходи до визначення фінансової надійності підприємства-емітента облігацій: показники оцінки фінансового стану розглянуто як показники автономії та забезпеченості оборотного капіталу власними коштами, критичної та поточної ліквідності, рентабельності активів і продажу, оборотності активів і дебіторської заборгованості; якісні показники оцінки фінансової надійності емітента обґрунтовано визначати з урахуванням оцінки розміру діяльності підприємства, якості забезпечення зобов’язань, кредитної історії, досвіду попередніх випусків облігацій, що забезпечить можливість оцінки підприємствами здатності залучення коштів широкого кола потенційних інвесторів;

-  прогнозування процентної ставки за облігаціями нової емісії на основі інтегрального показника фінансового стану підприємства, забезпечення його зобов'язань доходами та інтегрального якісного показника оцінки фінансової надійності підприємства;

-  емісійна стратегія з випуску облігацій підприємствами гірничодобувної промисловості України, яка ґрунтується на використанні функціонально-цільової моделі організації випуску, обслуговування обігу облігацій і використанні залучених коштів, що дає змогу зменшити емісійні витрати та підвищити ефективність управління облігаційним боргом.

Практичне значення одержаних результатів. Сформульовані та обґрунтовані в дисертаційній роботі теоретичні положення та розроблені практичні рекомендації доповнюють теорію та практику фінансів новими знаннями щодо фінансування підприємств за рахунок випуску облігацій. Ряд позицій можуть бути використані при вдосконаленні законодавчої бази державного регулювання випуску та обігу облігацій.

Практичні рекомендації щодо стимулювання підприємств-емітентів облігацій до відкритості та прозорості їх функціонування, удосконалення діяльності професійних учасників ринку корпоративних облігацій використано в процесі розробки основних напрямів діяльності Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Результати аналізу емісійної діяльності з випуску облігацій підприємствами гірничодобувної промисловості використано при підготовці Звіту Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку України за 2007 р. (довідка № 02/74 від 07.10.08р.)

Основні методичні положення з оцінки ефективності емісії облігацій та практичні рекомендації з питань ефективного управління залученими коштами за рахунок випуску облігацій на підставі функціонально-цільової моделі організації випуску, обслуговування обігу облігацій та використання залучених коштів впроваджено у роботу ВАТ "ПВП "Кривбасвибухпром" (довідка №4378/01 від 23.10.08р.).

Запропоновані основні науково-теоретичні та методичні положення використано в навчальному процесі в Державному вищому навчальному закладі "Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана" при викладанні навчальних дисциплін: "Фінансовий аналіз" та "Фінансова діяльність суб’єктів підприємництва" (довідка від 14.10.08р.) та Криворізькому економічному інституті Державного вищого навчального закладу "Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана" при викладанні навчальних дисциплін: "Фінансовий аналіз", "Фінансова діяльність суб'єктів підприємництва", "Фондовий ринок", "Фінансове посередництво" (довідка №01-490 від 08.09.08р.).

Особистий внесок здобувача. Дисертація є одноосібно виконаною науковою працею, в якій викладено авторський підхід до розв’язання важливих питань фінансування підприємств за рахунок випуску облігацій. В опублікованих наукових працях, написаних у співавторстві, дисертант використав у роботі тільки власні ідеї та розробки.

Апробація результатів дисертації. Основні результати дисертаційної роботи доповідались та обговорювалися на наукових конференціях:  Міжнародна науково-практична конференція „Фінансово-кредитне стимулювання економічного зростання” (м. Луцьк 2005р.); Міжнародна науково-практична конференція „Динаміка наукових досліджень - 2006” (м. Дніпропетровськ 2006 р.); Всеукраїнська науково-практична конференція „Загальноекономічні та фінансові аспекти формування інноваційного потенціалу регіону” (м. Полтава 2007 р.); Міжнародна науково-практична конференція „Наука: теорія і практика - 2007” (м. Пшемисль 2007р.); Міжнародна науково-практична конференція "Проблеми та перспективи розвитку підприємництва" (м. Харків 2007р.); Всеукраїнська науково-практична конференція "Фінанси, грошовий обіг і кредит в підвищенні добробуту населення України" (м. Сімферополь – с. Коктебель 2008р.).

Публікації. Основні положення та результати дисертації опубліковані у 10-ти працях загальним обсягом 2,3 друк. арк., у т.ч. 4-х статтях у наукових фахових виданнях (з них 2 у співавторстві) та 6-ти тезах науково-практичних конференцій.

Структура і обсяг дисертації. Дисертація складається з вступу, трьох розділів, висновків, додатків, списку використаних джерел. Загальний обсяг роботи становить 185 сторінок друкованого тексту. Дисертація містить 51 таблицю на 27 сторінках, 29 рисунків на 15 сторінках та 17 додатків на 28 сторінках. Список використаних джерел включає 190 найменувань на 17 сторінках.

 

 


Обновить код

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины