Дохідна база регіональних бюджетів та напрями її оптимізації :



Название:
Дохідна база регіональних бюджетів та напрями її оптимізації
Тип: Статья
Краткое содержание:

 

Актуальність теми. Питання оптимізації формування доходів регіональних бюджетів та виявлення резервів їх зростання набувають особливої актуальності в умовах ринкової трансформації української економіки. Діюча система акумулювання доходів бюджетів України характеризується низьким рівнем частки власних доходів регіональних (обласних і районних) бюджетів, що впливає на збільшення обсягів міжбюджетних трансфертів. Реальні фінансові можливості регіональних органів влади значно обмежені, що, у свою чергу, є гальмівним фактором демократичних перетворень у державі. У зв’язку з цим постає нагальна потреба у поглибленому дослідженні концептуальних засад доходів регіональних бюджетів та обґрунтуванні системи практичних рекомендацій щодо забезпечення їх стабільності та зміцнення. Ґрунтовнішого наукового осмислення та практичного вирішення потребують питання власних доходів регіональних бюджетів з позицій організаційно-структурних аспектів з метою забезпечення повноважень органів місцевого самоврядування вагомими джерелами фінансування.

Проблеми розвитку регіональних бюджетів є предметом наукових досліджень провідних вітчизняних та зарубіжних учених. Зазначені проблеми знайшли відображення у працях вітчизняних науковців, зокрема Й.Бескида, О.Василика, В.Дем’янишина, О.Кириленко, В.Кравченка, І.Луніної, І.Лютого, В.Опаріна, К.Павлюк, Ю.Пасічника, В.Федосова, С.Юрія, А. Буряченка та інших. Належне місце у розробці цих проблем займають роботи західних вчених А.Вагнера, Р.Гнейста, Л.Штейна. Вагомий внесок у дослідження теорії та практики регіональних бюджетів зробили російські вчені А.Бабич, Л.Дробозіна, Ю.Константінов, Л.Окунева, Г.Поляк, Л.Павлова, В.Родіонова, Б.Сабанті, В.Сенчагов, Д.Чернік.

Більшість наукових праць з питань місцевих фінансів орієнтована на виявлення загальних тенденцій функціонування регіональних бюджетів, їх формування та використання коштів. Водночас бракує наукових і практичних напрацювань щодо окреслення шляхів оптимізації формування власних доходів регіональних  бюджетів, які б відповідали сучасним вимогам економічного розвитку і задовольняли потреби суспільства. Детальнішого дослідження потребують питання сутності власних та закріплених доходів регіональних бюджетів за умов зміцнення інституту місцевого самоврядування. Отже, недостатньо досліджені та важливі проблеми забезпеченості дохідної бази регіональних бюджетів і визначили вибір теми дисертаційної роботи, зумовили її актуальність, теоретичну та практичну значимість.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційне дослідження виконане відповідно до плану науково-дослідних робіт кафедри фінансів ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана» за темами: “Реструктуризація фінансової системи в умовах перехідної економіки” (номер державної реєстрації 0101U003065), «Фінансова інфраструктура ринкової економіки» (номер державної реєстрації 0107U001336). Особисто автором підготовлено підрозділ «Місцеві фінанси».

Мета і завдання дослідження. Метою дисертації є наукове обґрунтування та поглиблення теоретико-методологічних підходів і рекомендацій з удосконалення дохідної бази регіональних бюджетів з метою їх ефективного функціонування в сучасних умовах.   

Для досягнення поставленої мети у роботі передбачено вирішити такі теоретичні і практичні завдання:

-            дослідити та узагальнити теоретичні підходи до визначення соціально-економічної сутності доходів регіональних бюджетів;

-            охарактеризувати функціональне призначення власних та закріплених доходів регіональних бюджетів, відзначити їх спільні риси та відмінності;

-            доповнити класифікаційні ознаки доходів регіональних бюджетів;

-            обґрунтувати й уточнити підходи щодо формулювання організаційних засад формування доходів регіональних бюджетів;

-            дослідити проблеми і процеси наповнення регіональних бюджетів, розглянути склад та структуру окремих видів надходжень, визначити фактори, що зумовили їх динаміку;

-            окреслити основні орієнтири зміцнення дохідної частини регіональних бюджетів;

-            розробити економетричну модель прогнозування доходів регіональних бюджетів, за допомогою якої  можливо визначити вплив розвитку економіки адміністративно-територіальної одиниці на формування відповідних регіональних бюджетів.

Об’єктом дисертаційного дослідження є доходи регіональних бюджетів України, чинна практика їх формування з урахуванням територіальних особливостей мобілізації окремих видів надходжень.

Предметом дисертаційного дослідження є фінансові відносини, що виникають у процесі перерозподілу частини вартості національного продукту і формування на цій основі доходів регіональних бюджетів.

Методи дослідження. Методологічну основу дисертаційного дослідження становить діалектичний метод наукового пізнання, системний та комплексний підходи до вивчення теоретико-організаційних аспектів формування доходів регіональних бюджетів. В роботі використовувались також методи концептуального аналізу та синтезу, наукової абстракції (при узагальненні теоретичних підходів до визначення соціально-економічної сутності доходів регіональних бюджетів, систематизації принципів їх формування та доповненні класифікаційних ознак); статистичні прийоми групування, динамічних порівнянь, метод графічного зображення (при оцінці основних джерел доходів регіональних бюджетів України, дослідженні їх динаміки та структури, виявленні основних факторів змін); метод узагальнення та формально-логічний метод, методи кореляційного аналізу, економіко-математичного моделювання (при формулюванні комплексу практичних заходів стосовно оптимізації формування власних доходів регіональних бюджетів та розробці економетричної моделі).

Інформаційною базою дослідження є законодавчо-нормативні акти України, статистичні дані, практичні матеріали Міністерства фінансів України та Головних фінансових управлінь обласних державних адміністрацій у Вінницькій, Тернопільській та Хмельницькій областях.

Наукова новизна одержаних результатів полягає у поглибленні обґрунтування окремих теоретичних положень і розробці науково-практичних рекомендацій щодо формування дохідної бази регіональних бюджетів.

Вперше:

-        розроблено економетричну модель прогнозування доходів регіональних бюджетів, впровадження якої дає можливість оцінити та системно дослідити взаємозв’язок та залежність доходів регіональних бюджетів від впливу на них соціально-економічних факторів;

-        обгрунтовано доцільність включення єдиного податку для суб’єктів малого підприємництва до складу доходів обласних та районних бюджетів, що не враховуються при визначенні обсягів міжбюджетних трансфертів.

Удосконалено:

-        визначення змісту доходів регіональних бюджетів в умовах ринкової трансформації української економіки як регіональних фондів фінансових ресурсів, що акумулюються в обласних та районних бюджетах та призначені для фінансування соціально-економічних потреб адміністративно-територіальних одиниць;

-        підходи до вияснення сутності та функціонального призначення власних і закріплених доходів регіональних бюджетів.

Набули подальшого розвитку:

-        рекомендації щодо розробки та запровадження у практику організаційних засад бюджетно-податкової політики та методів контролю за процесами планування, наповнення й виконання регіональних бюджетів;

-        підходи щодо надання органам місцевого самоврядування права на встановлення територіальної надбавки до загальнодержавного податку з доходів фізичних осіб та надходження його до бюджету того органу місцевої влади, який її встановив.

Практичне значення одержаних результатів дослідження полягає у розробці основних напрямів і конкретних рекомендацій з удосконалення методичних засад формування дохідної бази регіональних бюджетів. Окремі положення та пропозиції, сформульовані у дисертаційній роботі,  впроваджено у практичну діяльність Департаменту регіональних бюджетів Міністерства Фінансів України (довідка № 17/9-06 від 15.04.2008р.), Головного фінансового управління Вінницької обласної державної адміністрації (довідка № 1214 від 11.09.2008р.), Головного фінансового управління Київської міської державної адміністрації (довідка № 07/4 від 16.05.2008р.).

          Результати наукових досліджень використовуються у навчальному процесі кафедри фінансів Державного вищого навчального закладу «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана» при підготовці завдань для практичних занять, контрольних та самостійних завдань з дисциплін «Місцеві фінанси» та «Бюджетна система» (довідка про використання  від 17.09.2008р.)

          Особистий внесок здобувача. Дисертація є одноосібно виконаною науковою працею, де поглиблено теоретичну концептуалізацію доходів регіональних бюджетів, проаналізовано їх прагматику та проблематику, що дало можливість комплексно підійти до вирішення питань оптимізації формування доходів регіональних бюджетів, виявлення резервів їх зростання. Наукові дослідження, розробки, висновки та пропозиції, які виносяться на захист, одержані автором самостійно. З наукових праць, опублікованих у співавторстві, у дисертації використані лише ті ідеї та положення, які є результатом особистої роботи.

Апробація результатів дисертації. Основні положення та результати дисертаційної роботи обговорювалися на П’ятій ювілейній міжнародній науково-практичній конференції молодих вчених «Економічний і соціальний розвиток України в ХХІ столітті: національна ідентичність та тенденції глобалізації» (Тернопільський національний економічний університет, м. Тернопіль, 21-23  лютого 2008 року), Міжнародній науково-практичній конференції «Забезпечення сталого розвитку банківської діяльності» (ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана», м. Київ, 11 жовтня 2007 року), засіданні Науково-практичного круглого столу «Інвестиційні стратегії недержавних пенсійних фондів в Україні. Актуальні питання інвестування пенсійних активів в Україні» (Український інститут розвитку фондового ринку, м. Київ, 21 липня 2005 року).

Публікації. За результатами дослідження опубліковано 5 наукових праць загальним обсягом 17,41, д.а., з них 3 у наукових фахових виданнях. Обсяг частки дисертанта в опублікованих працях становить - 3,7 д.а.

Структура дисертації. Дисертація складається зі вступу, 3 розділів, висновків, списку використаних джерел та додатків. Загальний обсяг становить 175 сторінок і включає 13 рисунків на 6 сторінках, 24 таблиці на 19 сторінках, 11 додатків на 22 сторінках. Список використаних джерел налічує 215 найменувань на 17 сторінках.

 

 


Обновить код

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины