МОДЕЛЮВАННЯ ВИРОБНИЧОЇ ПРОГРАМИ ПІДПРИЄМСТВАЗА УМОВ НЕЧІТКОЇ ВХІДНОЇ ІНФОРМАЦІЇ




  • скачать файл:
Название:
МОДЕЛЮВАННЯ ВИРОБНИЧОЇ ПРОГРАМИ ПІДПРИЄМСТВАЗА УМОВ НЕЧІТКОЇ ВХІДНОЇ ІНФОРМАЦІЇ
Тип: Статья
Краткое содержание:

 

Актуальність теми. Управління підприємством є наукою та мистецтвом прийняття рішень. Лише достатній рівень наукового обґрунтування управлінських рішень дає змогу раціонально формувати стратегію розвитку підприємства та провадити його фінансово-виробничу діяльність на практиці. Одним із завдань, яке стоїть перед керівництвом підприємства, є планування та реалізація виробничої програми підприємства.

Економісти розрізняють моделі виробничої програми підприємства за детермінованих умов, умов ризику та умов невизначеності. Детерміністичний підхід до моделювання передбачає, що критерії та цілі задач прийняття рішень є повністю кількісно визначеними, а це можна вважати невиправдано спрощеним для ринкової економіки, оскільки на практиці часто доводиться приймати управлінські рішення за умов невизначеності та ризику. У випадку стохастичного підходу до моделювання економічних процесів та явищ потрібно знати закони розподілу змінних величин, зібрати та опрацювати значні обсяги статистичних даних, що зазвичай є недешевим та потребує значних затрат часу.

Одним із альтернативних підходів до моделювання діяльності суб’єктів господарювання є використання теорії нечітких множин та лінгвістичного моделювання, яка дає змогу формалізувати знання і судження фахівців та експертів під час прийняття управлінських рішень. Відповідно до лінгвістичного підходу значеннями певних змінних виступають не лише числа, а й поняття та слова природної мови людини, для математичного опису яких використовують нечіткі множини та лінгвістичні змінні. Такий підхід був запропонований математиком Л. Заде і розвинений багатьма науковцями та практиками.

Зокрема, значний внесок у дослідження фінансово-виробничої діяльності підприємств та розвиток теорії нечітких множин і лінгвістичного моделювання зробили зарубіжні вчені: Алексеев А.В., Беллман Р., Борисов А.Н., Ванг Д., Заранді М., Кофман А., Крумберг О.А., Орловський С.А., Такагі Т., Танг Дж., Сакава М., Сугено М., Фунг Р. та вітчизняні вчені: Вітлінський В.В., Вовк В.М., Геєць В.М., Зайченко Ю.П., Лисенко Ю.Г., Лондар С.Л., Матвійчик А.В., Наконечний С.І., Ротштейн А.П., Сявавко М.С., Юринець В.Є. та ін.

Вивчення та аналіз опублікованих праць щодо планування діяльності суб’єктів господарювання дали змогу зробити висновок про те, що питання застосування теорії нечітких множин до моделювання виробничої програми підприємства є недостатньо розробленими, як у науковому, так і в практичному аспектах.

Актуальність та важливість питань застосування математичних методів для моделювання виробничої програми підприємства, недостатня теоретична і практична розробленість цієї проблеми та її важливість для планування фінансово-виробничої діяльності підприємства обумовили вибір теми, мети та завдань наукового дослідження.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційну роботу виконано відповідно до плану наукових досліджень кафедри інформаційних систем у менеджменті Львівського національного університету імені Івана Франка, зокрема в межах наукової теми „Організація систем управління економіко-виробничими процесами засобами математичного моделювання” (№ ДР 0102U006103).

Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційної роботи є аналіз теоретичних і розвиток методологічних підходів до планування виробничої діяльності підприємства та оптимізація виробничої програми підприємства за умов нечіткої вхідної інформації.

Для досягнення цієї мети в дисертаційному дослідженні поставлено та розв’язано такі основні завдання:

             досліджено теоретичні засади планування діяльності підприємств та зокрема, обґрунтовано місце бюджету виробництва у системі бюджетування підприємства;

             проаналізовано наявні методи моделювання фінансово-виробничої діяльності підприємства;

             розроблено цілісний комплекс моделей оптимізації виробничої програми підприємства за умов нечіткої вхідної інформації, зокрема, за умов гнучких обмежень виробничих ресурсів, нечіткого попиту на продукцію, задання нормативних витрат на одиницю продукції та запасів сировини у вигляді нечітких чисел;

             побудовано економіко-математичні моделі оцінювання доцільності виробництва нового товару та якості сировини для виробництва продукції;

             вирішено задачу оптимізації перспективного асортименту продукції підприємства;

             проведено апробацію розроблених моделей для підприємства хлібопекарної промисловості Львівської області.

Об'єкт і предмет дослідження. Об’єктом дослідження є процеси планування виробничої діяльності підприємства.

Предметом дослідження є комплекс економіко-математичних моделей оптимізації виробничої програми підприємства за умов нечіткої вхідної інформації.

Методи дослідження. Методологічною основою теоретичних та експериментальних досліджень стали методи економіко-математичного моделювання, зокрема, методи нечіткої логіки та лінгвістичного моделювання, методи побудови інтегральних показників оцінки. Для вирішення поставлених завдань також використовувались абстрактно-логічні методи, системний аналіз (зокрема, під час вибору показників для оцінювання доцільності виробництва нового товару), теорія граничної продуктивності та методи економічного аналізу (зокрема, для побудови обмежень оптимізаційної моделі виробничої програми підприємства) та ін.

Інформаційною базою дисертаційного дослідження стали теоретичні та методологічні розробки науковців та практиків, матеріали міжнародних та всеукраїнських науково-практичних конференцій, нормативно-правова база діяльності підприємств в Україні, бухгалтерська та управлінська звітність одного із підприємств хлібопекарної промисловості Львівської області.

Наукова новизна одержаних результатів. У дисертації отримано нові обґрунтовані результати планування виробничої програми підприємства. Наукову новизну містять такі положення:

вперше:

             розроблено та апробовано цілісний комплекс моделей оптимізації виробничої програми підприємства за умов нечіткої вхідної інформації, який містить лінійну оптимізаційну модель виробничої програми підприємства із гнучкими обмеженнями виробничих ресурсів та за умов нечіткого попиту на продукцію підприємства, модель оптимізації виробничої програми підприємства за умов задання нормативних витрат на одиницю продукції та запасів сировини у вигляді нечітких чисел та економіко-математичну модель виробничої програми підприємства із нечіткою ціллю;

             проведено моделювання доцільності виробництва нового товару із використанням методу нечіткого логічного виведення, що дає змогу менеджменту підприємства приймати рішення чи впроваджувати у виробництво новий товар;

удосконалено:

             методи вибору постачальника виробничих ресурсів на основі апроксимації об’єкта із використанням експериментальних вхідних даних згідно із лінгвістичними висловлюваннями;

             методи оцінювання якості сировини для виробництва продукції підприємства на основі раціонального вибору альтернативи із врахуванням набору ознак за нечіткої вхідної інформації;

отримали подальший розвиток:

             способи прийняття рішень із використанням нечітких відношень переваги на множині альтернатив, зокрема для вирішення задачі оптимізації перспективного асортименту продукції підприємства;

             способи побудови інтегральних показників оцінки, зокрема для вибору системи автоматизації управління підприємством.

Практичне значення отриманих результатів полягає у тому, що розроблений комплекс моделей надає інструментарій для прийняття рішень за умов нечіткої вхідної інформації, запропоновані моделі можуть бути використані для планування та оптимізації виробничої діяльності на промислових підприємствах. Результати дисертаційного дослідження використано для планування виробничої програми підприємства ВАТ „Концерн Хлібпром” (ВП „Львівський хлібозавод №5”), зокрема, окремі положення дисертації враховано під час налагодження системи фінансового планування, аналізу та контролю на підприємстві (довідка №104/01 від 26.02.2008).

Окремі положення дисертаційного дослідження використовуються у навчальному процесі Львівського національного університету імені Івана Франка при викладанні дисциплін „Системи підтримки прийняття рішень”, „Інформаційні системи в менеджменті”, „Інформаційні системи і технології на підприємстві”, „Інформаційні системи і технології в обліку”, „Експертні системи” (довідка №754-Р3 від 28.02.2008).

Апробація результатів дисертації. Основні результати досліджень доповідалися, обговорювалися й одержали позитивну оцінку на 11 конференціях: Міжнародній науково-практичній конференції „Обліково-аналітичні системи суб’єктів господарювання в Україні” (м. Львів, 25-26 березня 2005 р.), V Міжвузівській студентській науково-практичній конференції „Проблеми та перспективи розвитку фінансово-кредитної системи України”, (м. Львів, 20 квітня 2005 р.), Міжнародній науковій студентсько-аспірантській конференції „Інтеграція країн з перехідною економікою у світовий економічний простір: стан і перспективи” (м. Львів, 13-14 травня 2005 р.), Міжнародній науково-практичній конференції, присвяченій 75-річчю заснування ХНЕУ, „Економічні проблеми інноваційно-структурних перетворень в Україні” (м. Харків, 7-8 жовтня 2005 р.), Міжнародній науково-практичній конференціі „Економічна система України: минуле, сучасне, майбутнє” (м. Львів, 21-22 жовтня 2005 р.), IV Міжнародній науково-практичній конференції студентів, аспірантів та молодих вчених „Шевченківська весна. Сучасний стан науки: досягнення, проблеми та перспективи розвитку” (м. Київ, 2-3 березня 2006 р.), Міжнародній науковій студентсько-аспірантській конференції „Філософія економіки Івана Франка й сучасні економічні проблеми”, (м. Львів, 5-6 травня 2006 р.), Всеукраїнській науково-методичній конференції „Сучасні аспекти фінансового управління економічними процесами” (м. Севастополь, 6-9 вересня 2006 р.), Міжнародній науково-практичній конференції „Фінансові ресурси регіону: організація та управління” (м. Івано-Франківськ, 9-11 листопада 2006 р.), Міжнародній науковій студентсько-аспірантській конференцій „Нові обрії економічної науки” (м. Львів, 11-12 травня 2007 р.), Міжнародній науковій студентсько-аспірантській конференції „Стратегія формування відкритої господарської системи в Україні” (м. Львів, 16-17 травня 2008 р.); звітних аспірантських конференціях та наукових семінарах кафедри інформаційних систем у менеджменті Львівського національного університету імені Івана Франка (2005 – 2008 рр.).

Публікації. Основні положення дисертації відображено у 18 публікаціях загальним обсягом 4,69 друкованих аркушів (з яких автору належить 4,25 друк. арк.), із них 8 статей у фахових виданнях, 9 тез доповідей у матеріалах міжнародних та всеукраїнських наукових конференцій.

Структура дисертації. Дисертація складається з вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел та додатків. Дисертацію викладено на 177 сторінках друкованого тексту. Матеріали дисертації містять 31 таблицю, 21 рисунок та 3 додатки. Список використаних джерел налічує 185 найменувань.

 

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины


ПОСЛЕДНИЕ СТАТЬИ И АВТОРЕФЕРАТЫ

Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА
Антонова Александра Сергеевна СОРБЦИОННЫЕ И КООРДИНАЦИОННЫЕ ПРОЦЕССЫ ОБРАЗОВАНИЯ КОМПЛЕКСОНАТОВ ДВУХЗАРЯДНЫХ ИОНОВ МЕТАЛЛОВ В РАСТВОРЕ И НА ПОВЕРХНОСТИ ГИДРОКСИДОВ ЖЕЛЕЗА(Ш), АЛЮМИНИЯ(Ш) И МАРГАНЦА(ІУ)
БАЗИЛЕНКО АНАСТАСІЯ КОСТЯНТИНІВНА ПСИХОЛОГІЧНІ ЧИННИКИ ФОРМУВАННЯ СОЦІАЛЬНОЇ АКТИВНОСТІ СТУДЕНТСЬКОЇ МОЛОДІ (на прикладі студентського самоврядування)