УПРАВЛІННЯ ЯКІСТЮ МОЛОКА ТА ПРОДУКТІВ ЙОГО ПЕРЕРОБКИ



Название:
УПРАВЛІННЯ ЯКІСТЮ МОЛОКА ТА ПРОДУКТІВ ЙОГО ПЕРЕРОБКИ
Тип: Статья
Краткое содержание:

 

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

 

Актуальність теми. Новий рівень якості вітчизняної продукції є головною умовою її виходу на світовий ринок, а також інтеграції до СОТ та Європейського Союзу. Дотримання українськими виробниками міжнародних вимог до якості продукції та управління якістю товарів дозволить їм стати рівноправними партнерами  в світовому товарообігу.

В продовольчому комплексі країни важливе місце посідає виробництво молока, як продукту, незамінного за вмістом поживних і мінеральних речовин та багатьох цінних вітамінів. Розвиток ринку молока та продуктів його переробки вимагає від усіх  учасників посилення уваги до питань якості та безпеки продукції, а від органів державного нагляду – удосконалення системи регулювання.

З переміщенням виробництва молока із суспільного сектора в приватний погіршилась його якість і зменшилась кількість, а також зросли транспортні витрати. Потреба в стабільних поставках високоякісного молока стимулює переробників до встановлення довгострокових зв’язків з виробниками молочної сировини через надання їм вигідних кредитів, оренду устаткування, навчання персоналу.

Питанням розвитку молочного  скотарства і виробництва молока, теоретичним і практичним аспектам формування та функціонування ринку молока і продуктів його переробки присвячено багато наукових праць вчених економістів-аграрників. Серед них роботи В. Г. Андрійчука, В.І. Бойка, Н.Є. Голомші, С.Р. Камілової,     О.А. Козак, С.Д. Мельничука, Т.Л. Мостенської, П.Т. Саблука, Н. В.Саперович, О.М. Шпичака. Дослідження теоретичних аспектів та практики управління якістю продукції  висвітлені в працях вітчизняних та зарубіжних науковців: І.З. Аронова, Р.В. Бичківського, В.І. Гіссіна, А.В. Гличева, М. М. Ільчука, М.В Калінчика,        П.Я. Калити, М.І. Шаповала, У. Демінга, К. Ісікави, Е. Кондо та інших учених. 

Велике соціально-економічне значення отримання якісної та безпечної сільськогосподарської продукції, перспективи розвитку молокопродуктового підкомплексу України в умовах приєднання до Світової організації торгівлі, формування спеціалізованого ринку високоякісних молочних продуктів обумовили вибір теми дисертації, її актуальність, мету, завдання і напрями дослідження.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дослідження проводилося у відповідності з науково-дослідною тематикою Національного аграрного університету за темою: „Управління якістю агропродовольчої продукції України в умовах глобалізації світової економіки” (номер державної реєстрації №0106U005235).

Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційної роботи є поглиблення теоретичних засад управління якістю молочної продукції та розробка практичних заходів і способів їх реалізації в усьому харчовому ланцюгу „виробництво – переробка – реалізація – споживання”.

 Для досягнення зазначеної мети в роботі були поставлені такі завдання:

- проаналізувати сутність категорії „управління якістю”, оцінити  роль і значення якості як фактора підвищення ефективності виробництва;

- визначити і систематизувати  фактори, які впливають на якість  молочної продукції;

- узагальнити теоретичні засади та методичні аспекти управління якістю молока та продуктів його переробки з урахуванням кращого вітчизняного та зарубіжного досвіду;

- провести комплексний аналіз ринку молока і молочних продуктів, узагальнити тенденції розвитку їх виробництва і споживання та оцінити рівень управління якістю продукції у підприємствах;

- виявити резерви підвищення якості та ефективності виробництва в раціональному використанні сировинних ресурсів молочною промисловістю і розробити методичні підходи до оптимізації сировинних зон молокопереробних підприємств;

- обґрунтувати напрями екологізації виробництва як важливого фактора забезпечення якості та безпеки продукції при збереженні довкілля.

Об'єктом дослідження є сфера управління в молокопродуктовому підкомплексі.

Предметом дослідження є теоретичні положення та практичні аспекти управління якістю молока та продуктів його переробки з урахуванням їх відповідності вітчизняним стандартам та адаптації до міжнародних вимог.

Методи дослідження. Теоретичним та методичним підґрунтям  проведених у дисертації досліджень стали основи ринкової економіки, наукові праці провідних вітчизняних і зарубіжних вчених, методологія та загальносистемні принципи проведення комплексних наукових досліджень. Із спеціальних методів в роботі використані: абстрактно-логічний – при вивченні літературних джерел та дослідженні розвитку поставлених проблем; теоретичного узагальнення – під час розкриття сутності категорії „управління якістю”; спостереження, порівняльних переваг, економічного аналізу, економіко-статистичний – під час оцінювання сучасного стану та визначенні тенденцій розвитку ринку молока та молочної продукції; розрахунково-конструктивний, графічний – при вивченні та встановленні залежностей між досліджуваними показниками; пропорційних залежностей показників, економіко-математичного моделювання – для оптимізації діяльності сільськогосподарських підприємств.

Інформаційною базою дисертаційної роботи є теоретичні та методичні розробки вчених, законодавчі та нормативні акти Верховної Ради та Кабінету Міністрів України, Укази Президента України, статистичні дані Державного комітету статистики, нормативні довідники, звітність виробничої діяльності сільськогосподарських підприємств України, матеріали особистих спостережень автора.

Наукова новизна одержаних результатів. При виконанні дисертаційної роботи були отримані  такі результати:

вперше:

-    розроблено методичні підходи (на основі застосування методів лінійного програмування) щодо оптимізації сировинних зон молокопереробних заводів з урахуванням фінансового забезпечення, продуктивності корів та кон’юнктури ринку, які дають можливість визначати стратегію розвитку молокопродуктового підкомплексу  (С.10);

удосконалено:

-    методичні підходи до формування механізму управління якістю молока та продуктів його переробки у підприємствах через впровадження та сертифікацію систем управління якістю і застосування принципів HАССР (С.13);

-    систему оцінки впливу зовнішніх та внутрішніх чинників на якісні показники продукції, яка забезпечує визначення критичних точок і способів усунення можливих відхилень від заданих параметрів в харчовому ланцюзі (С. 8).

дістали подальший розвиток:

-    теоретичні підходи до поняття управління якістю як процесу, який охоплює питання планування, забезпечення та контролю якості і на основі аналізу дає змогу підвищувати її рівень (С.5-6);

-    рекомендації щодо визначення оптимальних площ під кормовими культурами та поголів’я  молочних корів з використанням економіко-математичного моделювання (С.10);

-    пропозиції стосовно інтеграції  виробників і переробників молочної сировини з метою забезпечення раціональних пропорцій між обсягами виробництва молока та потужностями переробних підприємств (С.11 );

-    обґрунтування напрямів розвитку діяльності підприємств на засадах екологічного менеджменту шляхом виробництва безпечної продукції при зниженні деструктивного впливу на навколишнє середовище (С.12 ).

Практичне значення одержаних результатів. Впровадження на практиці пропозицій та рекомендацій щодо виробництва якісних і безпечних продуктів харчування сприятиме підвищенню ефективності виробництва та насиченню внутрішнього ринку високоякісною молочною продукцією, підвищуватиме конкурентоспроможність  вітчизняної  продукції на міжнародному ринку.

Теоретичні положення та інформаційно-аналітична база дисертації можуть використовуватись у навчальному процесі при підготовці магістрів спеціальності “Менеджмент організацій” спеціалізації “Управління якістю” (акт впровадження від 28.11.2007 р.).

Результати досліджень рекомендовані до практичного застосування сільськогосподарськими підприємствами України і впроваджені Головним управлінням агропромислового розвитку Київської обласної державної адміністрації (довідка № 02-07-1/1878 від 24.09.2007 р.).

Особистий внесок здобувача. Наукові положення, висновки  та пропозиції, що містяться в дисертаційній роботі та виносяться на захист, є результатом особистих розробок автора.

Апробація результатів дослідження. Основні результати і висновки дисертаційної роботи доповідалися на: Міжнародній науково-практичній конференції „Євроінтеграція та конкурентоспроможність продукції агропромислового комплексу України” (м. Київ, Національний аграрний університет, 5-6 жовтня 2006 р.);  Всеукраїнській науково-практичній конференції „Конкурентоспроможність продукції АПК України та вимоги СОТ” (м. Київ, Національний аграрний університет, 4-5 жовтня 2007 р.); Міжнародній конференції „Світовий досвід та перспективи розвитку сільського господарства” (м. Воронеж, Державний аграрний університет, 22-24 жовтня 2007 р.); Міжнародній науково-практичній конференції „Формування конкурентоспроможності підприємств АПК в умовах глобалізації” ( м. Полтава,    Полтавська державна аграрна академія, 13-14 листопада 2007 р.); Міжнародній науково-технічній конференції „Інноваційні технології, проблеми якості і безпеки сировини і готової продукції у м’ясній та молочній промисловості”  (м. Київ, Національний університет харчових технологій, 27-28 листопада 2007 р.).

Публікації. Основні положення і результати дисертаційного дослідження викладені в 8 одноосібних наукових працях загальним обсягом 2,4 друк. арк., в тому числі  4  наукові статті у фахових виданнях, одна в інших виданнях, загальним обсягом  2,05 друк. арк., 3 матеріали конференцій обсягом   0,35 друк. аркуша.

Обсяг і структура дисертації. Основний зміст дисертації викладено на 188 сторінках комп’ютерного тексту, складається із вступу, трьох розділів, висновків, додатків, списку використаних джерел із 220 найменувань. Робота містить 24 таблиці, 33 рисунки та 8 додатків.

 

 


Обновить код

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины