МОДЕЛЮВАННЯ ЦІНОУТВОРЕННЯ ПОСЛУГ ПІДПРИЄМСТВ САНАТОРНО-КУРОРТНОЇ СФЕРИ




  • скачать файл:
Название:
МОДЕЛЮВАННЯ ЦІНОУТВОРЕННЯ ПОСЛУГ ПІДПРИЄМСТВ САНАТОРНО-КУРОРТНОЇ СФЕРИ
Тип: Статья
Краткое содержание:


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

 

Актуальність теми. На сучасному етапі одним із пріоритетних напрямів розвитку України є розвиток туризму та санаторно-курортної галузі. Підвищення ефективності функціонування цієї галузі сприятиме як поліпшенню конкурентоспроможності економіки, так і формуванню позитивного впливу на якість життя населення. Тому дослідження, спрямовані на забезпечення якісно нових результатів функціонування підприємств санаторно-курортної сфери мають велике наукове та практичне значення.

Стратегія регіонального розвитку визначає ключові проблеми державної регіональної політики, серед яких значне місце займає проблема розвитку туризму та санаторно-курортної галузі. Одними з негативних факторів, які впливають на перспективу її комплексного розвитку є:

«неефективність механізму регулювання цін на туристсько-екскурсійні, санаторно-курортні та готельні послуги, рівень та динаміка яких повинні визначатися забезпеченістю індустрії оздоровлення, відпочинку та туризму;

низький рівень маркетингових досліджень у сфері туристсько-екскурсійної та санаторно-курортної діяльності».

Дослідження результатів й особливостей діяльності вітчизняних підприємств санаторно-курортної сфери підтверджують висновок про недостатнє використання науково-обґрунтованих підходів, у тому числі й в області ціноутворення, що приводить до зниження ефективності. На сучасному етапі підвищується активність досліджень процесів управління підприємствами санаторно-курортної сфери, але в них недостатньо використовуються економіко-математичні методи і моделі.

Актуальність вирішення цих проблем і зумовила вибір теми наукової роботи, у процесі якої передбачалася розробка економіко-математичних моделей оптимального ціноутворення для підвищення ефективності діяльності підприємств санаторно-курортної сфери, де під оптимальним ціноутворенням розуміється механізм формування цін на основі розв’язання оптимізаційних задач, перші дослідження якого відображенні в працях академіка АН СРСР Петракова М.Я.

Проблемам розвитку туризму та рекреації присвячені роботи Ґудзя П.В., Казачковської Г.В., Коніщевої Н.Й., Семенова В.Ф. Вирішення проблеми удосконалення процесу ціноутворення відображені у роботах таких вчених, як, Корінєв В.Л., Павленко А.Ф., Несторенко О.В., Прийма С.С. Вагомий внесок в дослідження питань підвищення ефективності діяльності економічних систем внесли праці вчених: Порохні В.М., Салиги С.Я., Семенова Г.А., Тяна Р.Б. Застосуванню математичних моделей, як засобу підтримки прийняття рішень, присвячені дослідження українських вчених Вітлінського В.В., Геєця В.М., Вовка В.М., Сергєєвої Л.Н., Діордиці С.Г., Заруби В.Я., Черняка О.І., Ковальчука К.Ф., Лисенка Ю.Г., Даніча В.М., Іванова М.М. та багатьох інших.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Проведені в дисертаційній роботі дослідження виконані в межах науково-дослідної роботи кафедри економічної кібернетики Запорізького національного університету Міністерства освіти і науки України за держбюджетною темою № 11/06 «Розробка моделей і методів аналізу складних економічних систем» (номер держреєстрації 0106U000589). Особистий внесок автора полягає в аналізі математичних методів, які доцільно використовувати при управлінні підприємствами санаторно-курортної галузі щодо прийняття рішень про рівень цін та вибір стратегії функціонування санаторіїв в період міжсезоння з урахуванням соціального ефекту та розробка відповідних моделей.

Мета і завдання дослідження. Метою дослідження є розробка економіко-математичних моделей ситуативного диференційованого ціноутворення на послуги підприємств санаторно-курортної сфери, які гнучко реагують на зміни зовнішніх та внутрішніх факторів та призводять до підвищення економічного та соціального ефектів.

Для досягнення визначеної мети були поставлені такі основні завдання:

  • провести аналіз особливостей діяльності підприємств санаторно-курортної сфери України;

  • дослідити природу тих факторів, які впливають на діяльність підприємств санаторно-курортної сфери і обумовлюють її особливість;

  • дослідити існуючу політику ціноутворення, визначити її основні недоліки;

  • розробити концепцію оптимального ціноутворення послуг підприємств санаторно-курортної сфери;

  • побудувати модель оптимального ціноутворення для періоду максимального попиту;

  • побудувати модель оптимальної діяльності підприємств санаторно-курортної сфери в період міжсезоння;

  • запропонувати механізм діяльності підприємств санаторно-курортної сфери на основі раціонального управління фінансовими потоками.

Об‘єктом дослідження є процеси ціноутворення послуг підприємств санаторно-курортної сфери, зокрема санаторіїв.

Предметом дослідження є комплекс економіко-математичних моделей оптимального ціноутворення для підвищення ефективності діяльності підприємств санаторно-курортної сфери в умовах ринкової економіки України.

Методи дослідження. Методологічну основу дослідження складають праці вітчизняних і зарубіжних вчених в області теорії управління підприємствами сфери послуг і моделювання процесу ціноутворення, а також методи економічної теорії, системного аналізу, статистичного аналізу, економетричні методи, методи оптимізації.

Наукова новизна одержаних результатів полягає у вирішені задачі ефективного управління підприємствами санаторно-курортної сфери на основі оптимального ціноутворення, зокрема:

вперше:

  • сформовано концепцію оптимальної системи ціноутворення на послуги підприємств санаторно-курортної сфери на основі повної диференціації цін і послуг, яка ґрунтується на засадах системного підходу та дозволяє комплексно вирішувати проблему ціноутворення;

  • розроблено модель оптимального ціноутворення у період максимального попиту на основі диференціації цін на відповідні послуги у вигляді моделі нелінійного програмування, яка дозволяє підвищити ефективність діяльності в конкурентному середовищі;

удосконалено:

  • модель оптимальної діяльності підприємств санаторно-курортної сфери в період міжсезоння, що заснована на методах економіко-математичного моделювання та дає змогу не тільки збільшувати прибуток, а й отримувати позитивний соціальний ефект;

  • модель раціонального управління фінансовими потоками підприємств з сезонним характером результатів діяльності, яка дозволяє зменшити негативний вплив сезонності та отримати додатковий прибуток;

дістали подальшого розвитку:

  • принципи ціноутворення на основі диференціації послуг та урахування впливу конкурентного середовища в галузі, які дозволяють підприємству враховувати особливості ринків та потреби споживачів.

Практичне значення одержаних результатів. Запропоновані в дисертації моделі і методи управління процесом ціноутворення послуг підприємств санаторно-курортної сфери регіону є придатними для використання підприємствами даної сфери в різних регіонах України і поза її межами. Розроблена концепція моделювання оптимальної політики ціноутворення на основі повної диференціації цін на усі послуги дозволяє підвищити не тільки економічний результат діяльності підприємств санаторно-курортної сфери, а і отримати позитивний соціальний ефект.

Основні результати дослідження були впровадженні в практичну діяльність санаторіїв: ЗАТ «Приазовкурорт» (довідка № 01/1241-1 від 21.12.2007), ТОВ «Санаторій Арктика» (довідка № 224/02 від 14.12.2007) та ПП «Фантом» (довідка № 347 від 03.12.2007).

Теоретичні положення, моделі і методи, що складають наукову новизну дисертації, використовуються в навчальному процесі при підготовці фахівців зі спеціальності «Економічна кібернетика» та «Менеджмент організацій» (спеціалізація «Менеджмент готельного, курортного та туристичного сервісу») в Азовському регіональному інституті управління Запорізького національного технічного університету (довідка № 95/01 від 30.11.2007).

Особистий внесок здобувача. Всі наукові результати, що викладені в дисертаційній роботі та виносяться на захист, отримані автором особисто і відображені в наукових працях.

Апробація результатів дослідження. Основні положення дисертаційної роботи доповідались та одержали схвалення на 12 науково-практичних конференціях, серед яких VI Міжнародна науково-практична конференція «Системний аналіз та інформаційні технології» (м. Київ, 2004 р.); Міжнародні науково-практичні конференції «Трансформаційні процеси в економіці держави та регіонів» (м. Запоріжжя, 2004, 2006 рр.); Міжнародна науково-практична конференція «Розвиток економіки в трансформаційний період: глобальний та національний аспекти» (м. Запоріжжя, 2005 р.); Міжнародна науково-практична конференція «Стан і проблеми трансформації фінансів та економіки регіонів у перехідний період» (м. Хмельницький, 2005 р.); Міжнародний Форум молодих вчених «Ринкова трансформація економіки постсоціалістичних країн» (м. Харків, 2005 р.); Міжнародна науково-практична конференція «Інформаційні технології в управлінні туристичною і курортно-рекреаційною економікою та проблеми підготовки фахівців» (м. Бердянськ, 2005 р.); науково - практичні конференції «Інформаційні технології в управлінні туристичною і курортно-рекреаційною економікою» (м. Бердянськ, 2006, 2007 рр.); Всеукраїнські науково-методичні конференції «Проблеми економічної кібернетики» (м. Запоріжжя, 2004 р.; м. Алушта, 2006 р.; м. Львів, 2007 р.).

Публікації. Основні наукові положення, висновки і результати дисертаційного дослідження опубліковані в 15 наукових працях, у тому числі 7 статей у наукових фахових виданнях. Загальний обсяг – 4,97 друк. арк., із них особисто автору належить 4,25 друк. арк.

Структура і обсяг дисертації. Дисертація складається зі вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел із 197 найменувань, 5 додатків. Повний обсяг дисертації становить 177 сторінки, в тому числі 23 таблиці, 43 рисунки.

 

 

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины


ПОСЛЕДНИЕ СТАТЬИ И АВТОРЕФЕРАТЫ

ГБУР ЛЮСЯ ВОЛОДИМИРІВНА АДМІНІСТРАТИВНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПРАВОПОРУШЕННЯ У СФЕРІ ВИКОРИСТАННЯ ТА ОХОРОНИ ВОДНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ
МИШУНЕНКОВА ОЛЬГА ВЛАДИМИРОВНА Взаимосвязь теоретической и практической подготовки бакалавров по направлению «Туризм и рекреация» в Республике Польша»
Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА