МОДЕЛЮВАННЯ МЕХАНІЗМІВ УПРАВЛІННЯ ФІНАНСОВОЮ БЕЗПЕКОЮ ПІДПРИЄМСТВА




  • скачать файл:
Название:
МОДЕЛЮВАННЯ МЕХАНІЗМІВ УПРАВЛІННЯ ФІНАНСОВОЮ БЕЗПЕКОЮ ПІДПРИЄМСТВА
Тип: Статья
Краткое содержание:

 

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

 

Актуальність теми. В нинішніх умовах господарювання значно зростає роль ефективного управління фінансовою діяльністю підприємств. Це пояснюється, насамперед, тим, що саме фінансова діяльність формує фінансове забезпечення операційної і інвестиційної діяльності підприємства, впровад-ження науково-технічних досягнень, підвищення конкурентоспроможності продукції, а також забезпечення стійкого його функціонування.

Крім цього, фінансова діяльність підприємства здійснюється з урахуванням умов зовнішнього середовища, якому властиве зростання рівня динамічності і невизначеності, викликаних трансформаційними та інтеграційними процесами. Тобто, зростання рівня невизначеності в першу чергу пов’язане з посиленням конкуренції на низці товарних ринків, зниженням тривалості життєвого циклу продукції, інфляційними процесами, нестабільністю податкового і регуляторного законодавства, зростанням волатильності валютного ринку, відсутністю розвинутого сектора довгострокового банківського кредитування, зниженням ділової активності фондового ринку тощо. Підвищення рівня невизначеності зовнішнього середовища вимагає від суб'єктів господарювання гнучкості в прийнятті фінансових рішень і їх адаптації до умов, що постійно змінюються.

Наявність значної кількості загроз вимагає розробки заходів щодо забезпечення фінансової безпеки підприємства, призначення яких – аналіз зовнішніх і внутрішніх загроз, оцінка наслідків їхнього впливу на фінансову діяльність підприємства і формування комплексу превентивних управлінських рішень, які дозволяють підвищити швидкість адаптивної реакції на негативні впливи зовнішнього середовища.

Теоретичні основи розробки механізмів управління фінансовою безпекою підприємства відображені в роботах вітчизняних і зарубіжних авторів, таких як, І.С. Благун, І.А. Бланк, В.А. Забродський, М.О. Кизим, Т.С. Клебанова,
Г.Б. Клейнер, Г.В. Козаченко, О.М. Ляшенко, Є.О. Олейников, Р.А.Руденський, Р.С. Сайфулін, В.Л. Тамбовцев, А.Д. Шеремет та ін.

Однак низка питань, пов'язаних з моделюванням механізмів забезпечення фінансової безпеки підприємства на основі аналізу структурних взаємозв'язків зовнішніх і внутрішніх загроз, не знайшли належного відображення в наукових працях.

Актуальність даної проблеми, її теоретичне і практичне значення обумовили вибір теми дисертаційного дослідження, його мету і завдання.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота виконана у відповідності з планом науково-дослідних робіт Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника і є частиною комплексної теми «Моделювання соціально-економічного розвитку економіко-виробничих структур в ринкових умовах» (ДР 0102U004510) кафедри економічної кібернетики. Автором розроблено моделі механізмів управління фінансовою безпекою підприємства.

Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційної роботи є розробка на основі адаптивного підходу моделей механізмів управління фінансовою безпекою підприємства, що забезпечують стійке функціонування і розвиток фінансової системи підприємства в умовах нестабільного зовнішнього середовища.

Відповідно до мети дослідження були поставлені і розвязані такі завдання:

виявити особливості фінансової діяльності підприємств, які функціонують в умовах нестабільного зовнішнього середовища;

розглянути систему управління фінансовою безпекою підприємства як підсистема забезпечення його економічної безпеки;

визначити основні завдання управління фінансовою безпекою підприємства;

провести аналіз сучасних методів і моделей механізмів управління фінансовою безпекою підприємства;

розробити концептуальну модель механізму управління фінансовою безпекою підприємства;

розробити моделі оцінки рівня фінансової безпеки підприємства;

сформувати комплекс моделей оцінки і аналізу загроз фінансовій безпеці підприємства;

сформувати стратегію і тактику забезпечення фінансової безпеки підприємства.

Об'єктом дослідження є процеси оцінки, аналізу, прогнозування і планування фінансової безпеки підприємств машинобудування.

Предметом дослідження є моделі та методи розробки механізмів управління фінансовою безпекою підприємства.

Методи дослідження. Методологічною базою дисертаційної роботи є роботи вітчизняних і зарубіжних вчених в області адаптивного управління фінансовою діяльністю підприємства, моделювання рівня фінансової безпеки, оцінки й аналізу загроз його стійкого розвитку, формування стратегії забезпечення фінансової безпеки підприємства, експертного аналізу, багатовимірного аналізу, економетричного моделювання.

Для досягнення поставленої мети в роботі використано сукупність методів і прийомів наукового пізнання. Для узагальнення теоретико-методологічних положень та уточнення ключових понять дисертаційної роботи застосовано такі загальнонаукові методи: абстрактно-теоретичний, індукції та дедукції. Метод логічного узагальнення використано для обґрунтування необхідності виділення та застосування нового понятійного апарату досліджуваного об’єкта. При дослідженні тенденцій розвитку підприємств машинобудівного комплексу – методи економіко-статистичного аналізу, порівняння. При розробці моделей механізмів фінансової безпеки підприємства – методи економіко-математичного моделювання.

Інформаційною базою дисертаційної роботи є законодавчі та нормативно-правові акти, які регулюють діяльність підприємств, дані офіційної звітності про макроекономічний розвиток України, матеріали первинної звітності машинобудівних підприємств, монографії, матеріали науково-практичних конференцій та періодичних видань.

Розрахунки проводилися з використанням ППП «Statistica», «Expert Choice».

Наукова новизна отриманих результатів полягає в тому, що:

вперше:

розроблені моделі механізмів управління фінансовою безпекою підприємства, які на основі адаптивного підходу дозволяють сформувати комплекс захисних реакцій підприємства, спрямований на забезпечення стійкого функціонування і розвитку його фінансової системи в умовах нестабільного зовнішнього середовища;

розроблені моделі оцінки рівня фінансової безпеки підприємства, що на основі застосування методів економетричного моделювання і багатовимірного аналізу дають можливість оцінити ступінь захисту пріоритетних фінансових інтересів підприємства з урахуванням конкурентної ситуації в галузі;

набули подальшого розвитку:

моделі формування інформаційного простору ознак фінансової безпеки підприємства, побудовані на основі синтезу методів експертного і статистичного аналізу, що дає можливість підвищити обґрунтованість і ефективність рішень щодо управління фінансовими ресурсами підприємства в умовах дії зовнішніх і внутрішніх загроз;

удосконалені:

моделі оцінки і аналізу загроз фінансової безпеки підприємства, побудовані на використанні методів факторного аналізу і структурного моделювання, що дозволяє виділити домінуючі загрози й оцінити наслідки їх пролонгованого впливу на фінансову діяльність підприємства;

моделі формування стратегії і тактики забезпечення фінансової безпеки підприємства на основі аналізу структурних взаємозв'язків зовнішніх і внутрішніх загроз.

Практичне значення отриманих результатів полягає в тому, що запропонований у роботі комплекс моделей оцінки, аналізу і прогнозування рівня фінансової безпеки підприємства використовується як інструмент підтримки прийняття рішень щодо вибору фінансової стратегії підприємства, яке функціонує в умовах нестабільного зовнішнього середовища.

Основні результати дослідження доведені до рівня методичних розробок і використані в діяльності підприємств машинобудування Чернівецької та Івано-Франківської областей: ВАТ «Коломиясільмаш» (довідка про впровадження від 23.10.2007 р. №1/766), ТзОВ «Машзавод» (довідка про впровадження від 02.10.2007 р. № 54348).

Наукові результати, отримані в роботі, є основою для подальших досліджень, розробки навчальних програм та іншого методичного забезпечення підготовки фахівців. Результати досліджень використовуються в навчальному процесі при викладанні курсів «Фінансовий менеджмент» та «Економіка підприємства» в Прикарпатському національному університеті ім. В.Стефаника (довідка про впровадження від 14.11.2007 р. № 01-08/1348).

Особистий внесок здобувача. Наукові результати, наведені в дисертаційній роботі, є результатом самостійного наукового дослідження. Опубліковані наукові праці містять положення, висновки і пропозиції, сформульовані особисто здобувачем наукового ступеня. Внесок співавторів наукових праць полягає в їх участі в загальній постановці завдань, внесок здобувача у розробленні математичного апарату та проведенні модельних розрахунків. Вони відображають конкретний особистий внесок дисертанта у розвиток економіко-математичного інструментарію забезпечення фінансової безпеки підприємства.

 Апробація результатів дослідження. Основні положення і результати дисертаційного дослідження представлені й обговорювалися на Міжнародній науково-практичній конференції «Розвиток економіки в трансформаційний період: глобальні та національні аспекти» (Запоріжжя, 2005 р.), VIII Міжнародній науково-практичній конференції «Наука і освіта ‘2005» (Дніпропетровськ, 2005 р.), Міжнародній науково-практичній конференції «Фінансові ресурси регіону: організація та управління» (Івано-Франківськ,
2006 р.), Міжнародній науково-практичній конференції «
Проблеми праці та соціальних технологій у промисловому регіоні: теорія та практика» (Луганськ, 2007 р.), Х Всеукраїнській науково-практичній конференції «Проблеми та перспективи розвитку банківської системи України» (Суми, 2007 р.), та IV Міжнародній науково-практичній конференції «
Vedecky prumysl evropskeho kontinentu - 2007 « (Прага, 2007 р.).

Публікації. Основні результати дослідження відображено в 10 публікаціях, з них 5 статей у наукових фахових виданнях та 5 тез доповідей – у матеріалах науково-практичних конференцій. Загальний обсяг публікацій 3,4 д.а.

Обсяг і структура дисертації. Дисертація складається зі вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел і додатків. Основний зміст роботи викладено на 164 сторінках машинописного тексту. Робота містить 53 таблиці (з них 4 займають 4 повні сторінки), 23 рисунки (з них 2 займають 2 повні сторінки) та 11 додатків. Список використаних джерел налічує 166 найменувань.


 

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины


ПОСЛЕДНИЕ СТАТЬИ И АВТОРЕФЕРАТЫ

Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА
Антонова Александра Сергеевна СОРБЦИОННЫЕ И КООРДИНАЦИОННЫЕ ПРОЦЕССЫ ОБРАЗОВАНИЯ КОМПЛЕКСОНАТОВ ДВУХЗАРЯДНЫХ ИОНОВ МЕТАЛЛОВ В РАСТВОРЕ И НА ПОВЕРХНОСТИ ГИДРОКСИДОВ ЖЕЛЕЗА(Ш), АЛЮМИНИЯ(Ш) И МАРГАНЦА(ІУ)
БАЗИЛЕНКО АНАСТАСІЯ КОСТЯНТИНІВНА ПСИХОЛОГІЧНІ ЧИННИКИ ФОРМУВАННЯ СОЦІАЛЬНОЇ АКТИВНОСТІ СТУДЕНТСЬКОЇ МОЛОДІ (на прикладі студентського самоврядування)