Актуальність теми.Україна знаходиться на етапі розвитку ринкових відносин та вдосконалення принципів і механізмів функціонування економічних систем різних рівнів.У зв’язку з тривалим проходженням перехідного періоду стає проблематичним адекватне проведення аналізу рядів статистичних даних традиційними способами в силу істотної нестаціонарності економічних процесів, котрі мають стохастичний характер.Для дослідження фінансово-економічних систем виявляється недостатнім використання моделей бухгалтерського обліку, оскільки до складу цих систем входять не тільки грошові потоки, але й персонал, що управляє цими потоками та вносить значну частку суб’єктивізму й невизначеності до відповідних випадкових процесів. У цих інформаційних умовах виникає особлива потреба в застосуванні поряд із статистичними підходами ще й таких методів аналізу, які базуються на отриманні якісних експертно-аналітичних оцінок даних і здійснення розрахунків на цій основі.
Тому є необхідність впровадження в економічну науку та практику нових ідей і методів щодо аналізу та прогнозування розвитку економічних систем, які базуються на повномасштабному, науково обґрунтованому врахуванні наявної інформації щодо об'єкта управління. Для підвищення адекватності моделювання та аналізу цих систем істотним є застосування методів нечіткої логіки, яка являє собою методологію та математичний апарат, що надає можливість ставити та математично-обґрунтовано розв'язувати навіть такі задачі, для яких відсутня скільки-небудь повноцінна статистика, або у випадку, коли серед інформативних факторів є лише якісні показники, забезпечуючи при цьому можливість адаптації економіко-математичних моделей до мінливих умов економіки. Для застосування моделей, побудованих на нечіткій логіці, не є обов’язковим дотримання гіпотези про відповідність нормальному розподілу або статистичну однорідність випадкових процесів, що особливо важливо для молодих ринків, які активно розвиваються, і зокрема, українського.
Важливість розробки та залучення для управління економічними системами нових методів аналізу та прогнозування обумовлюється також суттєвою невідповідністю сучасним умовам широко використовуваних класичних підходів, внаслідок чого протягом останнього десятиріччя суттєво збільшилась кількість та масштаби економічних криз по всьому світу. Відповідно, наукове дослідження присвячено розробці теоретико-методологічних положень та економіко-математичних моделей аналізу і прогнозування розвитку економічних систем із застосуванням інструментарію нечіткої логіки.
У якості прикладної області для здійснення моделювання економічних та, зокрема, фінансових систем на підґрунті розроблених у дисертації теоретико-методологічних положень обрано фінанси підприємницьких структур, фондовий ринок та систему оподаткування. Такий вибір обумовлюється важливістю підвищення ефективності функціонування економічних систем як мікро-, так і макрорівня, що сприятиме зростанню національної економіки. Також обрані фінансово-економічні системи потребують вирішення широкого спектру задач з аналізу та прогнозування із застосуванням економіко-математичних моделей.
Проведене дослідження ґрунтується на фундаментальних працях дослідників у галузі моделювання державного сектора економіки та податкового регулювання – В. В. Вітлінського, В. М. Вовка, В. М. Гейця, В. П. Завгородного, Ю. Г. Лисенка, І. Г. Лук'яненко, І. О. Луніної, М. І. Скрипниченко, О. І. Черняка та інших; роботах із дослідження проблем у галузі фінансів підприємств – Е. Альтмана, В. Г. Белоліпецького, К.Беєрмана, І. О. Бланка, В. К. Галіцина, Г. В. Давидової, Т. С. Клебанової, М. Н. Крейніної, Г. В. Савицької, Т. В. Теплової; роботах з проблем прогнозування часових рядів – О. В. Герасименка, В. І. Єлейка, О. А. Корольова, Ю. П. Лукашина, Дж.Най та інших; фундаментальних працях дослідників у галузі моделювання на нечіткій логіці – А. Н. Борисова, Н. В. Дилигенського, Л.Заде, Н. К. Касабова, Е. Мамдані, О. О. Недосєкіна, А. П. Ротштейна, М.Сугено, Х. Циммермана та інших.
Отже, на сьогодні математичне моделювання економічних систем, зокрема із застосуванням інструментарію нечіткої логіки, активно розвивається в теоретичному та прикладному аспектах. Однак ґрунтовний аналіз фундаментальних праць згаданих дослідників та робіт інших науковців виявив низку невирішених завдань, які утворюють науковий напрямок щодо моделювання економічних систем із використанням кількісної та експертно-аналітичної інформації з забезпеченням можливості адаптації до реальних даних, що і зумовило вибір теми дисертації, її мету та завдання.
Зв’язок з науковими програмами, планами, темами. Основний зміст наукової роботи складають результати досліджень, які проводились протягом 2003-2007 років відповідно до планів науково-дослідних робіт ДВНЗ "Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана", зокрема, у рамках наукової програми "Математичне моделювання економічних систем і процесів в умовах невизначеності та конфлікту: проблеми теорії та практики" (№ держреєстрації 0106U001804). Особистий внесок автора полягає у розробці методологічного підходу до проведення аналізу фінансової стійкості підприємства та передбачення можливого банкрутства в умовах невизначеності. Автором побудовано нечіткі моделі на базі множин незалежних змінних та найбільш інформативних факторів впливу, а також виконано експерименти з передбачення банкрутств компаній та проведено аналіз їх результатів. Наукові дослідження здійснювались також відповідно до плану держбюджетної теми Вінницького національного технічного університету "Теорія трансформації сучасного ринку в Україні під впливом процесів глобалізації" (№ держреєстрації 0104U000739). Особистий внесок автора полягає в розробці дискримінантної моделі діагностики банкрутства підприємства в сучасних умовах трансформаційної економіки України та проведенні порівняльного аналізу точності передбачення банкрутств із її використанням та з застосуванням ряду інших відомих моделей. Дослідження проводились також у рамках держбюджетної теми Науково-дослідного інституту фінансового права "Розробка моделі оптимізації податкового навантаження"за напрямом"Постановка задачі оптимізації податкового навантаження по видах основних податків при розподілі бюджетних призначень в часовому та територіальному розрізі з урахуванням галузевих особливостей" (№ держреєстрації 0107U000236). Особистий внесок автора полягає в розробці низки економіко-математичних моделей (регресійної економетричної, нейромережевої та на підґрунті теорії нечіткої логіки) прогнозування бюджетних надходжень з податку на додану вартість та податку на прибуток у розрізі регіонів, а також розподілу бюджетних призначень щодо збору цих податків за регіонами.
Дослідження, проведені при підготовці дисертації, частково фінансувалися Міжнародним науковим фондом економічних досліджень академіка М. П. Федоренка при Центральному економіко-математичному інституті Російської академії наук (проект № 2004-050 "Аналіз та прогнозування розвитку економічних систем із використанням нечітких описів").Також дослідження здійснювались в рамках проекту "Програма модернізації державної податкової служби України", де особисто автором розроблено концептуальний підхід щодо кількісного оцінювання ризику несплати податків суб’єктами господарювання та на його основі методику розподілу платників податків за черговістю для включення до плану-графіка податкових перевірок.