УПРАВЛІННЯ ІНФОРМАЦІЙНИМ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯМ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВ ЛЕГКОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ




  • скачать файл:
Название:
УПРАВЛІННЯ ІНФОРМАЦІЙНИМ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯМ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВ ЛЕГКОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ
Тип: Автореферат
Краткое содержание:

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

 

Актуальність теми дослідження зумовлена необхідністю створення нових організаційних форм, прийомів і методів управління підприємствами легкої промисловості в ринкових умовах. Їх виробнича діяльність у ринковому середовищі без відповідного науково обґрунтованого інструментарію призвела до диспропорцій виробничо-економічного потенціалу й управлінського апарату. Становлення ринкових відносин і вільний доступ на вітчизняні ринки іноземних товарів загострили умови конкурентної боротьби та підвищили вимоги до якості продукції. Тому виникла нагальна потреба в пошуку нових форм і методів інформаційного забезпечення вітчизняних підприємств легкої промисловості. Розвиток системи інформаційного забезпечення необхідно розглядати як основний фактор стійкості підприємств в умовах зростання конкурентної боротьби за ринки сировини і збуту продукції.

Проблемі інформаційного забезпечення діяльності підприємств присвячено багато робіт відомих науковців, а саме: І. Ансофа, Б.Адкінсона, А. Бартера, П.Друкера, С. Турка та інших. Істотний внесок у розвиток теорії та практики управління інформаційним забезпеченням підприємств стосовно умов вітчизняної економіки та легкої промисловості зробили праці Ю. Бажала, В. Бебика, В. Бобко, А. Войчака, В. Геєця, В. Герасимчука, М. Єрмошенка, Р. Жарлінської, М. Корецького, Р. Лепи, Л. Мачкура, В. Момота, Т. Олійник, В. Рожка, В. Рубана, М. Сенченка, І. Сергієнка, О. Сосніна, О. Чубукової, О. Шевчука та  інших.

При всій важливості проведених досліджень окремі аспекти ефективності управління інформаційним забезпеченням підприємств легкої промисловості залишаються дискусійними і потребують комплексного наукового вивчення. Так, недостатньо вивченими є проблеми обґрунтування окремих категорій інформаційного забезпечення підприємств легкої промисловості, не розроблені пріоритети підприємств на основі результатів оцінки макро- і  мікроклімату та процесного і портфельного рівнів. Потребують удосконалення система інформаційно-консультаційного забезпечення та реінжинірингу систем управління інформаційним забезпечення підприємств легкої промисловості.

Отже, актуальність і недостатня вивченість цієї проблеми, її значущість для досягнення високого рівня конкурентоспроможності підприємств легкої промисловості, а також дефіцит наукових знань у галузі управління підприємствами визначили вибір теми, мету і завдання дисертаційного дослідження.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота виконана відповідно до напряму науково-дослідних робіт Класичного приватного університету, м. Запоріжжя за темою “Механізми управління об’єктами і процесами ринкової економіки” (номер держреєстрації 0105U002566, термін 2005-2007 рр.). У її межах автором визначено тенденції й особливості управління інформаційним забезпеченням підприємств легкої промисловості в конкурентному середовищі та запропоновано науково-методичні положення  щодо підвищення його ефективності.

Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційного дослідження є розробка теоретико-методичних засад, оцінка тенденцій та визначення напрямів удосконалення системи управління інформаційним забезпеченням діяльності підприємств легкої промисловості.

Для досягнення мети в дисертаційній роботі були поставлені й вирішені такі завдання:

- обґрунтувати теоретичні основи системи управління інформаційним забезпеченням підприємств легкої промисловості;

- уточнити сутність інформаційних ресурсів підприємств;

- удосконалити класифікацію закономірностей процесу інформатизації підприємств легкої промисловості;

- сформулювати стратегічні пріоритети в інформаційному забезпеченні підприємств легкої промисловості на основі результатів оцінки макро- і  мікроклімату та процесного і портфельного рівнів;

- визначити напрями удосконалення інформаційного забезпечення діяльності підприємств легкої промисловості;

- розробити напрями розвитку комунікацій в інформаційному забезпеченні підприємств легкої промисловості;

- удосконалити систему інформаційно-консультаційного забезпечення підприємств легкої промисловості.

Об’єктом дослідження є процес інформаційного забезпечення підприємств легкої промисловості в умовах ринкових відносин.

Предметом дослідження є організаційно-економічні відносини, що складаються в процесі управління інформаційним забезпеченням підприємств легкої промисловості.

Методи дослідження. Теоретичною і методологічною основою досліджень є діалектичний метод пізнання, фундаментальні положення економічної теорії, наукові розробки, законодавчі та інші нормативні акти України стосовно інформаційного забезпечення підприємств легкої промисловості.

У процесі дослідження використовувалися методи: абстрактно-логічний (теоретичні узагальнення та формування висновків); статистико-економічний (дослідження й аналіз управління інформаційним забезпеченням підприємств легкої промисловості); економічного аналізу (порівняння економічних показників ефективності інформаційного забезпечення підприємств легкої промисловості та його управління); соціологічний (опитування працівників підприємств); розрахунково-конструктивний та експериментальний (оцінка ефективності системи управління, розробка стратегії інформаційного забезпечення підприємств легкої промисловості) тощо.

Інформаційно-аналітичну базу склали законодавчі та нормативно-правові акти України, дані Державного комітету статистики України, Міністерства промислової політики України, підприємств легкої промисловості, періодичних видань, наукових конференцій, ресурсів мережі Inte
et.

Наукова новизна одержаних результатів полягає в наступних положеннях:

вперше:

- визначено стратегічні пріоритети в інформаційному забезпеченні підприємств легкої промисловості, які, на відміну від існуючих, базуються на результатах оцінки макро- і  мікроклімату процесного рівня (організація інформаційного забезпечення, система управління, стратегії управління) та портфельного рівня (товарна, цінова, збутова, комунікаційна, кадрова політики), що дало змогу визначити економічну доцільність інвестування на інформаційне забезпечення діяльності підприємств;

удосконалено:

- модель формування управління інформаційним забезпеченням підприємств легкої промисловості, що, на відміну від існуючої, враховує соціальний аспект управлінської діяльності і процесу прийняття рішень та дає змогу виробити загальну логічну послідовність таких етапів прийняття управлінських рішень: ідентифікація та визначення проблеми, підготовка необхідної інформації, генерація альтернативних варіантів розв’язання проблеми, визначення критеріїв, аналіз можливих наслідків, прийняття рішень, організація реалізації рішень, моніторинг виконання управлінських рішень, оцінка рішень та отриманих результатів;

- класифікацію закономірностей процесу інформатизації підприємств легкої промисловості, що, на відміну від існуючої, враховує вплив трансформацій в інформаційну цивілізацію: загальні (зростання значення інформації), внутрішні (технічні, соціальні), зовнішні (на світовому, державному, регіональному рівнях), власні (взаємозв'язки інформатизації з виробництвом, інноваціями, екологізацією);

- систему інформаційно-консультаційного забезпечення підприємств легкої промисловості, яка, на відміну від існуючих, передбачає запровадження інформаційної служби, що сприятиме об’єктивному прийняттю нових ринкових рішень у бажаному для підприємства напрямі та дозволяє підвищити якість і достовірність інформації;

набули подальшого розвитку:

- дослідження основних компонентів системи управління інформаційним забезпеченням підприємств шляхом доповнення людським фактором на змістовному і функціональному рівнях, що дає змогу розвинути інформаційну культуру в контексті соціального захисту працівника як професіонала й особистості та формування професійних навичок в управлінні;

- теоретичні підходи до розуміння сутності інформаційних ресурсів, що на відміну від існуючих, враховує загальноцивілізаційний розвиток суспільства, а саме сукупність науково-технічних і науково-гуманітарних знань, що втілили виробничо-технічний і соціальний досвід людства, якими володіє підприємство з метою подальшого використання і тиражування залежно від потреб.

Практичне значення одержаних результатів. Науково-методичні розробки автора та рекомендації щодо підвищення ефективності управління інформаційним забезпеченням підприємств легкої промисловості використані Запорізькою обласною державною адміністрацією при реалізації Програми стабілізації та розвитку промислового комплексу Запорізької області на період до 2010 року (довідка № 15-1133 від 14.01.2008 р.). Розроблені дисертантом методики і практичні рекомендації оцінки рівня ефективності функціонування систем управління інформаційним забезпеченням підприємств легкої промисловості застосовувалися ВАТ "Вінницьке виробничо-торговельне шкіргалантерейне підприємство "Людмила", м. Вінниця (довідка № 16-41 від 07.02.2008 р.), Організацією орендарів запорізького заводу штучних шкір, м. Запоріжжя (довідка № 434 від 17.02.2008 р.). Теоретичні та методичні положення і пропозиції з проблем управління інформаційним забезпеченням підприємств легкої промисловості запроваджені в навчальний процес Класичного приватного університету, м. Запоріжжя і використовуються при викладанні дисциплін: „Менеджмент організацій”, „Економіка підприємства”, “Основи підприємництва”  (довідка № 9-11-27 від 22.01.2008 р.).

Особистий внесок здобувача. Основні положення і висновки дисертаційного дослідження розроблені автором самостійно й опубліковані в одноосібних наукових працях. Дисертація є одноосібно виконаною кваліфікаційною працею, що містить нове розв’язання конкретного наукового завдання – удосконалення системи управління інформаційним забезпеченням діяльності підприємств легкої промисловості.

Апробація результатів дисертації. Наукові положення та основні результати дослідження, їх практичне застосування обговорювались на науково-практичних конференціях: “Особливості соціально-економічного розвитку України та регіонів” (м. Запоріжжя, 2005), “Особливості соціально-економічного розвитку України і регіонів” (м. Запоріжжя, 2006), “Актуальні проблеми економіки 2007 (м. Київ, 2007), “Актуальні проблеми інноваційно-інвестиційного розвитку економіки України” (м. Харків, 2007), “Інноваційні стратегії економіки регіонів” (м. Київ, 2007).

Публікації. Основні ідеї, положення та результати дисертаційного дослідження висвітлено в 11 наукових працях, з яких 7 опубліковано у наукових фахових виданнях. Загальний обсяг публікацій становить 5,3 друк. арк.

Обсяг та структура роботи. Дисертація складається зі вступу, трьох розділів, висновків, додатків, списку використаних джерел. Загальний обсяг дисертації складає 164 сторінок комп’ютерного тексту. Робота містить 30 таблиць та 15 рисунків, з них 28 займають усю площу сторінки. Додатки розміщені на 11 стор., список використаних джерел з 161 найменування на 15 стор.

 

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины


ПОСЛЕДНИЕ СТАТЬИ И АВТОРЕФЕРАТЫ

ГБУР ЛЮСЯ ВОЛОДИМИРІВНА АДМІНІСТРАТИВНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПРАВОПОРУШЕННЯ У СФЕРІ ВИКОРИСТАННЯ ТА ОХОРОНИ ВОДНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ
МИШУНЕНКОВА ОЛЬГА ВЛАДИМИРОВНА Взаимосвязь теоретической и практической подготовки бакалавров по направлению «Туризм и рекреация» в Республике Польша»
Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА