ЕКОЛОГІЧНИЙ МЕНЕДЖМЕНТ В СИСТЕМІ РИНКОВОЇ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА




  • скачать файл:
Название:
ЕКОЛОГІЧНИЙ МЕНЕДЖМЕНТ В СИСТЕМІ РИНКОВОЇ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА
Тип: Автореферат
Краткое содержание:

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

 

Актуальність теми. Питання конкурентоспроможності підприємства є  актуальною проблемою його функціонування в умовах ринкового середовища. Саме середовище невпинно змінюється, й це впливає на конкурентні позиції підприємства. Формується необхідність постійного пошуку шляхів підвищення конкурентоспроможності – як в тактичному, так і в стратегічному плані.

Екологічні фактори є динамічними складовими конкурентоспроможності підприємства. Підвищення значимості екологічних факторів ставить питання про постійне вдосконалення систем екологічного менеджменту на підприємствах залежно від поточного та стратегічного значення цих факторів.

Питання дослідження економічної конкуренції має вже давню наукову історію. Зокрема, серед його дослідників можна назвати А. Сміта, Д. Рікардо, Дж. Міля, Й. Шумпетера, Л. Вальраса, В. Ойкена, Х. Ламперта, Ф. Найта, Е. Петігрю, К. Хандрі, П. Спароу, Р. Уіпа,  М. Ханана, Дж. Фрімена, Дж. Керола, Дж. Барбаша, Т. Батю, Дж. Вомака, Д. Джонса, Р. Коуза, Г. Саймона. Серед економістів, які в питанні конкурентоспроможності відзначали екологічні фактори можна, зокрема, назвати таких вчених, як О. Уільямсон, М. Портер, А. Ендрес, К. Ріхтер, Б. Філд, Д. Едвардс, А. Літтл, І. Квернер, Н. Пахомова.

Українські вчені також приділяють увагу дослідженню екологічних факторів економічного розвитку, їх впливу на конкурентоспроможність підприємств і національної економіки. Зокрема, можна назвати таких вчених, як  О.І. Амоша, О.О. Веклич, Т.П. Галушкіна, Б.М. Данилишин, С.І. Дорогунцов, С.М. Ілляшенко, В.С. Міщенко, Л.Г. Мельник, І.В. Петенко, О.В. Прокопенко, А.А. Садеков, О.В. Садченко, В.І. Саллі, С.К. Харічков, Т.Ю. Туниця, Є.В. Хлобистов, М.А. Хвесик, Л.Б. Шостак.

В той же час, треба визнати, що для багатьох українських підприємств екологічні фактори поки що не становлять один з пріоритетних об’єктів управління. Традиційно основна увага українських підприємств до екологічних питань пролягає по лінії «підприємство-держава». Такі управлінські екологічні підходи не можуть не позначатися й на побудові управлінських структур підприємств, на пріоритетах та системності управління, на його відповідності умовам сучасного та майбутнього стану конкурентного середовища.

Зв'язок роботи з науковими планами, темами. Дисертаційна робота виконана відповідно до програми наукових досліджень Національного гірничого університету (м. Дніпропетровськ) за темою “Розробка та обґрунтування методів підвищення надійності інвестування розширеного відтворення гірничих підприємств” (№ держреєстрації 0105U000514, 2004-2006 рр.), де автором запропоновано обґрунтування необхідності та шляхів переходу до інтегрованої моделі екологічного менеджменту на підприємствах, способів трансформації організаційно-економічного механізму підприємства для підвищення їх стратегічної конкурентоспроможності.

Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційної роботи є узагальнення і подальший розвиток теоретичних основ щодо впливу екологічних факторів на конкурентоспроможність підприємств в ринкових умовах діяльності, розробка інструментарію та практичних рекомендацій щодо вдосконалення екологічного менеджменту на підприємствах в умовах сучасного етапу економічного розвитку України.

Для досягнення зазначеної мети були поставлені такі основні завдання:

- систематизувати екологічні фактори ринкової конкурентоспроможності підприємств;

- виявити найбільш відповідні сучасним ринковим умовам показники конкурентоспроможності підприємств;

- поглибити наукові положення щодо визначення конкурентоспроможності та конкурентних переваг підприємств в умовах ринкового середовища, розподілу регулятивних функцій між ринком та державою в умовах зростання ролі фактору екологічних обмежень;

- з’ясувати механізм екологізації поведінки споживача як його реакції на певні фактори середовища економічної діяльності та споживання;

-  виявити можливі варіанти екологічної стратегії підприємств, доцільність та способи інтеграції екологічної стратегії з маркетинговими стратегіями;

- з’ясувати напрямки та ефективність впливу інструментів державної екологічної політики на ринкову конкурентоспроможність підприємств та забезпечення умов сталого зростання, розробити відповідні пропозиції щодо її вдосконалення;

- обґрунтувати  шляхи та інструменти екологізації маркетингової діяльності підприємств на стратегічному та тактичному рівнях, вдосконалення механізму екологічного менеджменту на підприємствах з урахуванням дії системи екологічних факторів.    

Об’єктом дослідження є процеси впливу екологічних факторів на ринкову діяльність та конкурентоспроможність підприємств та їх врахування в управлінні підприємствами.

Предметом дослідження є теоретико-методологічні засади, практичні аспекти екологічного менеджменту на підприємствах, можливості його вдосконалення в аспекті пошуку шляхів підвищення ринкової конкурентоспроможності.

Методи дослідження. Дисертаційна робота ґрунтується на використанні методів системного підходу, аналізу та синтезу, індукції та дедукції з метою теоретичного поглиблення уявлень про сукупність екологічних факторів ринкової конкурентоспроможності підприємств. Крім того, в роботі використані методи: історичний – для дослідження ретроспективи підходів до моделей екологічного управління на підприємствах; економіко-математичний – для обґрунтування системи показників ринкової конкурентоспроможності підприємств; аналітичні методи: табличний та графічний (для подання розрахунків та результатів у візуально-графічній формі), порівняльного аналізу (для показу відмінностей у різних моделях екологічного менеджменту, порівняння екологічних властивостей продукції), а також деякі інші методи.

Інформаційною базою дослідження є наукові джерела, офіційні статистичні матеріали, матеріали підприємств та органів державного управління.

 

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины


ПОСЛЕДНИЕ СТАТЬИ И АВТОРЕФЕРАТЫ

ГБУР ЛЮСЯ ВОЛОДИМИРІВНА АДМІНІСТРАТИВНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПРАВОПОРУШЕННЯ У СФЕРІ ВИКОРИСТАННЯ ТА ОХОРОНИ ВОДНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ
МИШУНЕНКОВА ОЛЬГА ВЛАДИМИРОВНА Взаимосвязь теоретической и практической подготовки бакалавров по направлению «Туризм и рекреация» в Республике Польша»
Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА