Еколого-економічне оцінювання впливу автомобільних доріг на навколишнє природне середовище




  • скачать файл:
Название:
Еколого-економічне оцінювання впливу автомобільних доріг на навколишнє природне середовище
Тип: Автореферат
Краткое содержание:

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ ДИСЕРТАЦІЇ

 

У вступі обґрунтовано актуальність теми, сформульовано мету, завдання, предмет, об’єкт та методи дослідження, визначено наукову новизну і практичне значення одержаних результатів, подано відомості про їх апробацію і використання, а також наведено інформацію про структуру та обсяг дисертації.

У першому розділі «Наукові основи оцінювання впливу автомобільних доріг на навколишнє природне середовище» досліджено процеси державного регулювання розбудови автомобільних доріг в Україні, вивчено методологічні засади забезпечення їх екологобезпечності, а також окреслено методичні підходи до визначення впливу функціонування мережі автомобільних доріг на навколишнє природне середовище.

Автомобільні дороги є важливим чинником забезпечення розвитку нашої країни. Від їх кількості та якості залежать економічні, соціальні, екологічні показники розвитку держави. Забезпечення ефективного функціонування дорожньої галузі повинно бути одним з ключових аспектів трансформування національної економіки. В той же час із зростанням щільності автошляхів та обсягів автомобільних перевезень в державі зростає і забруднення атмосферного повітря. Результати досліджень свідчать, що у 2010 році обсяг автомобільних вантажних перевезень становив 1168,2 млн. т (що на 4,2% більше показника 2005 року). Відповідно викиди забруднюючих речовин автомобільним транспортом у атмосферне повітря у 2010 році становили 2,3 млн. т – 96,9% викидів від усіх видів транспорту або майже 35% від загального обсягу викидів у повітряний басейн від усіх джерел забруднення.

В науковому дослідженні систематизовано проблеми сучасного етапу розвитку дорожнього господарства України. Автором виділено та охарактеризовано еколого-економічні, соціально-економічні, технічні, технологічні, організаційні, інформаційні, нормативно-правові, стратегічні та інші види проблем, що, зокрема, уможливило вивчення впливу автомобільних доріг на  навколишнє природне середовище.

 

6

 

Структуровано шляхи державної політики сталого розвитку, що стосуються  охорони довкілля, раціонального використання та відтворення земельних, водних

та повітряних ресурсів та засобів державної політики сталого розвитку, які спрямовані на зменшення негативного впливу автомобільних доріг та автотранспорту на довкілля.

Автором удосконалено класифікацію автомобільних доріг України  залежно від екологічного впливу, який вони в процесі свого функціонування здійснюють на навколишнє природне середовище. Вона є комплексною і враховує класифікаційні ознаки «за екологічним класом», «за значенням», «за категоріями». Шляхом пропонування ознаки «автомобільні дороги за екологічним впливом на навколишнє природне середовище» виділено такі їх види: автомобільні дороги з високим ступенем негативного впливу на навколишнє  природне середовище, автомобільні дороги із значним (середнім) ступенем впливу на навколишнє природне середовище, автомобільні дороги із допустимим (низьким) негативним впливом на навколишнє природне середовище.

В дисертації визначено види екологічного моніторингу в сфері транспортно-дорожнього комплексу (транспортно-екологічний, техногенно-екологічний, глобальний, містобудівний, дистанційний моніторинг транспортних потоків та ін.) з метою поглибленого аналізу, збору, систематизації інформації про стан навколишнього середовища, що дозволяє оцінити явища впливу транспортно-дорожнього комплексу на довкілля,  і на основі цього розробити обґрунтовані заходи та рекомендації для подальшого розвитку комплексу.

 Досліджено наукові підходи до оцінювання еколого-економічного впливу автомобільних доріг в процесі їх будівництва, ремонту та експлуатації на навколишнє природне середовище. Розглянуто об’єкти  впливу автомобільної дороги на довкілля (технологічні процеси будівництва доріг, технологічні процеси утримання доріг, технологічні процеси ремонту доріг, транспортний рух, автомобільна дорога як інженерна споруда).

Проведено рейтингову оцінку значимості впливу процесів будівництва, ремонту, утримання автомобільних доріг, транспортного руху на навколишнє середовище за експертними оцінками. Для кожного об’єкта впливу автомобільної дороги  встановлено кількість балів (за 5-бальною шкалою) і визначено їх рейтинг значимості. У запропонованій рейтинговій оцінці об’єктів впливу автомобільної дороги на навколишнє природне середовище вибір 5-бальної шкали оцінювання обумовлений аналізом п’яти об’єктів впливу. 

За результатами оцінки виявлено, що найбільш значимий вплив на природні ресурси навколишнього середовища здійснює саме транспортний рух (перше місце в рейтингу), оскільки він має інтенсивний та постійний характер, на відміну від робіт з будівництва та капітального ремонту автодоріг, які також мають інтенсивний та прямий характер, але  тимчасової дії (друге та третє місця у рейтингу). Нижчі позиції у рейтингу з відповідно більш низьким рівнем впливу займають поточний ремонт та утримання автомобільних доріг. Автомобільна дорога як інженерна споруда передбачає разову зміну географічного ландшафту, і хоча як об’єкт впливу має постійний характер, але не пов’язаний з транспортними засобами, то, на нашу думку,  повинна займати останнє місце у рейтингу.

7

 

Запропонована автором методика визначення рівня екологічної безпеки доріг дає змогу ранжувати види автодорожніх робіт та виявляти ті з них, які є найбільш

небезпечними для довкілля у розрізі видів доріг за екологічною класифікацією. При цьому розрахунок рівня екологічної безпеки автомобільної дороги  проведено за формулою, запропонованою автором 

Заказать выполнение авторской работы:

Поля, отмеченные * обязательны для заполнения:


Заказчик:


ПОИСК ДИССЕРТАЦИИ, АВТОРЕФЕРАТА ИЛИ СТАТЬИ


Доставка любой диссертации из России и Украины


ПОСЛЕДНИЕ СТАТЬИ И АВТОРЕФЕРАТЫ

ГБУР ЛЮСЯ ВОЛОДИМИРІВНА АДМІНІСТРАТИВНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПРАВОПОРУШЕННЯ У СФЕРІ ВИКОРИСТАННЯ ТА ОХОРОНИ ВОДНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ
МИШУНЕНКОВА ОЛЬГА ВЛАДИМИРОВНА Взаимосвязь теоретической и практической подготовки бакалавров по направлению «Туризм и рекреация» в Республике Польша»
Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА