МЕХАНІЗМ СТРАТЕГІЧНОГО УПРАВЛІННЯ ВИТРАТАМИ ПІДПРИЄМСТВА В КОНКУРЕНТНОМУ СЕРЕДОВИЩІ




  • скачать файл:
title:
МЕХАНІЗМ СТРАТЕГІЧНОГО УПРАВЛІННЯ ВИТРАТАМИ ПІДПРИЄМСТВА В КОНКУРЕНТНОМУ СЕРЕДОВИЩІ
Тип: article
summary:

 

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

 

Актуальність теми. Прискорення інтеграційних процесів України у світовий економічний простір вимагає застосування комплексу сучасних підходів стратегічного управління підприємствами, які направлені на посилення власних конкурентних позицій на ринку. Успішна діяльність підприємств в нових умовах передбачає необхідність ретельного вивчення ринку, внесення змін до товарного асортименту, проведення гнучкої цінової політики, реорганізацію закупівельної та збутової діяльності, перебудови організаційних структур управління. Характерні умови господарювання, які ґрунтуються на дії законів ринку та конкурентної боротьби, змушують українських підприємців швидко адаптуватись до змін ринкового середовища, уникати необґрунтованого ризику, приймати стратегічні управлінські рішення щодо використання всіх наявних ресурсів. Управління підприємством, зокрема стратегічне управління витратами є саме тією сферою діяльності щодо взаємодії макро- і мікроекономічних процесів, які формують економіку підприємства та забезпечують його економічну самостійність та конкурентоспроможність.

Розвитку теоретичних і методичних основ стратегічного управління витратами підприємства в умовах конкурентного середовища присвячені праці таких провідних, вітчизняних і зарубіжних дослідників та практиків, як С.Я. Голов,   І.З. Должанська,   Т.О. Загорна,   Л.В. Нападовська,  А.В. Череп, М.Г. Чумаченко,  В. Говіндараджан, К. Друрі, Б. Нідлз С.А. Ніколаєва, Ф. Котлер, М. Портер, Я.В. Соколов, А. Яругова, Дж. Шанк.

Проте термінологічний апарат теорії стратегічного управління витратами, методи оцінки результатів стратегічного управління витратами, теоретико-методичні розробки та практична реалізація механізму стратегічного управління витратами як засобу досягнення конкурентних переваг вимагають комплексного аналізу, вдосконалення й адаптації з урахуванням особливостей промисловості України.

Наявність значної кількості наукових розробок свідчить про особливу зацікавленість науковців щодо даного напряму дослідження, проте існують проблемні й дискусійні питання стратегічного управління витратами, які здебільшого виникають перед промисловими підприємствами в процесі адаптації нових підходів та їх впровадження в практику господарювання. З огляду на це, реальний сектор мікроекономіки України вимагає розробки методичних рекомендацій для адаптації сучасних технологій стратегічного управління витратами в практичній діяльності вітчизняних підприємств. Це свідчить про існування об’єктивної необхідності розробки механізму стратегічного управління витратами, що й обумовило вибір теми, мету і завдання дисертаційного дослідження.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота пов’язана з науково-дослідною тематикою Київського національного університету технологій та дизайну, зокрема з темою «Проблеми розвитку промислових підприємств на інноваційних засадах» (номер державної реєстрації  0105U007596, 2005 р.) – особистий внесок автора полягає в розробці механізму стратегічного управління витратами як засобу досягнення конкурентних переваг.

Мета і завдання дослідження. Мета дисертаційного дослідження полягає у розробленні теоретичних і методичних положень, прикладних рекомендацій щодо формування й реалізації механізму стратегічного управління витратами промислового підприємства як засобу досягнення конкурентних переваг.

Досягнення зазначеної мети зумовило необхідність вирішення таких завдань:

-    узагальнити економічну сутність конкурентних переваг як основи стратегічного розвитку підприємства з позиції підходів, в яких висвітлюється це поняття;

-    дослідити еволюцію розвитку підходів до стратегічного управління підприємством та сформувати основні складові стратегічного управління витратами як основи забезпечення конкурентних переваг підприємства;

-   оцінити існуючі концепції стратегічного управління витратами для подальшого вдосконалення й використання на промисловому підприємстві;

-   розкрити підходи до оцінки ефективності стратегічного управління витратами;

-   визначити основні проблеми стратегічного управління витратами на вітчизняних підприємствах, що виникають внаслідок впливу зовнішнього середовища;

-   розробити механізм стратегічного управління витратами, як основу досягнення конкурентних переваг;

-   сформувати стратегію досягнення конкурентних переваг підприємства легкої промисловості;

-   обґрунтувати систему показників та  факторів оцінки впливу на витрати;

-   оцінити ефективність реалізації стратегії досягнення конкурентних переваг на підприємствах легкої промисловості.

Об'єктом дослідження є складові стратегічного управління витратами промислового підприємства в конкурентному середовищі.

Предметом дослідження є сукупність теоретичних і методичних положень, принципів, методів та інструментів, що забезпечують ефективну реалізацію механізму стратегічного управління витратами промислового підприємства.

Методи дослідження. Методичною основою дисертаційної роботи є класичні та сучасні теорії, праці визнаних у світовій науці вчених, загальнонаукові принципи проведення комплексних досліджень. Законодавчі та нормативні документи, що регулюють підприємницьку діяльність в Україні, які склали правове поле дисертаційного дослідження. При виконанні роботи враховані результати наукових праць провідних вітчизняних і зарубіжних вчених.

У дисертації використано загальнонаукові й спеціальні методи дослідження процесів і явищ у їх взаємозв'язку та розвитку, а саме: монографічний (при формулюванні мети, завдань, предмету і об’єкту дослідження); метод порівняльного аналізу (при дослідженні концепцій стратегічного управління витратами); опитування (для виконання маркетингового дослідження щодо вагомості елементів ланцюга цінностей підприємства); трендовий метод (для аналізу тенденцій розвитку основних макроекономічних показників розвитку промисловості України й виявлення економічних передумов провадження механізму стратегічного управління витратами); математично-статистичні, зокрема в аналізі бухгалтерської звітності (при дослідженні внутрішнього та зовнішнього середовища підприємства); розрахунково-конструктивний, графічний  (при порівнянні показників); експериментальний метод (при апробації розроблених методик). Обробка даних здійснювалась з використанням засобів комп’ютерної техніки і спеціалізованого програмного забезпечення.

Інформаційною базою дослідження є законодавчі та нормативні документи, монографії вітчизняних та зарубіжних вчених, матеріали науково-практичних конференцій та періодичних видань, а також використані дані електронних ресурсів мережі Інтернет, статистичні дані Державного комітету статистики України, Міністерства промислової політики України, матеріали фінансової та статистичної звітності промислових підприємств.

Наукова новизна одержаних результатів. Основним науковим результатом проведеного дослідження є розвиток теоретико-методичних положень щодо формування механізму стратегічного управління витратами як засобу досягнення конкурентних переваг. Наукову новизну дисертації визначають такі положення:

вперше:

-                   обґрунтовано механізм стратегічного управління витратами промислового підприємства, на основі комплексного взаємоузгодження  структурного, процесного та функціонального підходів до управління, який передбачає реалізацію цілей і завдань стратегічного управління витратами промислового підприємства;

-                   розроблено матрицю вибору конкурентної стратегії, сутність якої полягає в обґрунтуванні критеріїв, що відображають ретроспективну тенденцію діяльності підприємства та дозволяють приймати обґрунтовані управлінські рішення щодо вибору ефективної стратегії досягнення конкурентних переваг;

удосконалено:

-       послідовність формування складових ланцюга цінностей промислового підприємства, яка передбачає наявність таких елементів як: «маркетинг на вході» і «маркетинг на виході», що дозволяє реорганізувати закупівельну та збутову діяльність промислового підприємства;

-        методичний підхід до класифікації ключових факторів впливу на витрати, який на відміну від існуючих дозволяє обґрунтувати відповідні показники збалансованої системи для оцінки реалізації конкурентної стратегії;

дістало подальший розвиток:

-       визначення сутності конкурентних переваг, як комплексного поняття, що різнобічно характеризує господарську діяльність підприємства та передбачає використання технічних, організаційних, трудових, інноваційних та інформаційних ресурсів, які забезпечують перевагу над конкурентами в усіх сферах діяльності підприємства;

-       збалансована система показників, яку сформовано з урахуванням особливостей конкурентних стратегій, що дозволяє комплексно оцінити рівень досягнення стратегічних цілей підприємства.

Практичне значення отриманих результатів полягає в їх ефективному використанні при вирішенні проблем, які виникають у керівників підприємств на шляху до досягнення конкурентних позицій на внутрішньому й зовнішньому ринках. Запропонований механізм стратегічного управління витратами доведений до рівня практичних рекомендацій, використаний на підприємствах легкої промисловості та може бути рекомендованим для реалізації підприємствами інших галузей. Наукові результати дисертаційного дослідження знайшли своє практичне застосування на підприємствах легкої промисловості України, що підтверджується відповідними довідками, зокрема на ВАТ «Богуславська суконна фабрика» (довідка №359 від 26.03.2007 р.), ЗАТ «Роза», (довідка № 454/5 від 27.04.2007 р.).

Запропоновані в дисертаційному дослідженні теоретичні та практичні рекомендації щодо стратегічного управління витратами частково використовуються для розробки методичного забезпечення реалізації Державної програми розвитку легкої промисловості на період до 2011 р. (довідка 01/7-3-37 від 18.01.2008 р.). Окремі теоретичні та методичні результати досліджень використовуються в навчальному процесі інженерно-економічного факультету Київського національного університету технологій та дизайну МОН України для підготовки фахівців з напряму «Економіка і підприємництво», зокрема: «Стратегія управління витратами», «Управлінський облік», «Стратегія підприємства», «Планування діяльності підприємства» (довідка 04-71/2760 від 13.12.07 р.).

Особистий внесок здобувача. Дисертація є самостійно виконаною завершеною роботою здобувача. Наукові положення, розробки та пропозиції, що містяться в роботі та виносяться на захист, одержані автором самостійно. З наукових праць, що видані у співавторстві, в дисертації використано тільки ті ідеї та положення, котрі є результатом особистої роботи здобувача і становлять індивідуальний внесок автора.

Апробація  результатів дослідження. Міжнародній науково-практичній конференції «Стратегія інноваційного розвитку підприємства в Україні» (м. Київ 19.09.2003 р.), IV Міжнародній науково-практичній конференції «Проблеми обліку, аудиту та економічного аналізу за умов стабілізації економіки України» (м. Хмельницький 12.12.2003 р.), Міжнародній науково-практичній конференції «Проблеми легкої і текстильної промисловості України» (м. Херсон 20.04.2004 р.), Міжнародній науково-практичній конференції «Економічні проблеми розвитку промислового підприємства» (м. Одеса 5.10.2004 р.), Міжнародній науково-практичній конференції «Державне регулювання ринку праці: сучасні технології та напрями їх розвитку» (м. Київ 22.12.2005 р.), Міжнародній науково-практичній конференції «Пріоритетні напрями розвитку змішаної економіки» (м. Київ 18.10.2007 р.).

Публікації. За результатами проведених досліджень автором опубліковано 9 робіт (з них 6 одноосібно), загальний обсяг публікованого матеріалу 3,58 д.а., з яких особисто автору належить 3,15 д.а., у тому числі 6 робіт надруковано у наукових фахових виданнях загальним обсягом 2,79 д.а.

Структура і обсяг роботи. Дисертаційна робота складається зі вступу, трьох розділів, дев’яти підрозділів, висновків, списку використаних джерел (137 найменувань) і 27 додатків. Повний обсяг дисертації – 174 сторінки комп’ютерного тексту, в тому числі 49 таблиць, 26 рисунків.  

 

Заказать выполнение авторской работы:

The fields admited a red star are required.:


Заказчик:


SEARCH READY THESIS OR ARTICLE


Доставка любой диссертации из России и Украины


THE LAST ARTICLES AND ABSTRACTS

Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА
Антонова Александра Сергеевна СОРБЦИОННЫЕ И КООРДИНАЦИОННЫЕ ПРОЦЕССЫ ОБРАЗОВАНИЯ КОМПЛЕКСОНАТОВ ДВУХЗАРЯДНЫХ ИОНОВ МЕТАЛЛОВ В РАСТВОРЕ И НА ПОВЕРХНОСТИ ГИДРОКСИДОВ ЖЕЛЕЗА(Ш), АЛЮМИНИЯ(Ш) И МАРГАНЦА(ІУ)
БАЗИЛЕНКО АНАСТАСІЯ КОСТЯНТИНІВНА ПСИХОЛОГІЧНІ ЧИННИКИ ФОРМУВАННЯ СОЦІАЛЬНОЇ АКТИВНОСТІ СТУДЕНТСЬКОЇ МОЛОДІ (на прикладі студентського самоврядування)