Економіко-організаційні Особливості розвитку роздрібної ТОРГІВЛІ хлібом та хлібопродуктами




  • скачать файл:
title:
Економіко-організаційні Особливості розвитку роздрібної ТОРГІВЛІ хлібом та хлібопродуктами
Тип: article
summary:

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

 

Актуальність теми. Одним з найактуальніших питань продовольчої безпеки країни є забезпечення населення високоякісними продуктами харчування власного виробництва. З цієї точки зору, важливим соціально-економічним завданням є створення в Україні необхідних умов для становлення та стабільного функціонування продовольчого ринку та безперебійного задоволення потреб населення в продуктах харчування повсякденного попиту, зокрема, в хлібі та хлібобулочних виробах.

Висока соціальна значущість хлібної продукції зумовлена спроможністю задоволення потреб організму людини в корисних речовинах, фактором наявності в раціоні харчування всіх категорій населення, відсутністю товарів-замінників.

Можливість безперебійного придбання необхідних споживачам хліба та хлібобулочної продукції в зручному місці та часі, за доступними цінами і високої якості безпосередньо залежить від розвитку та раціональної організації торгівлі, яка відіграє провідну роль у розвитку продовольчого ринку та задоволенні постійно зростаючих потреб населення.

Дослідженню проблем розвитку торгівлі присвячені праці багатьох відомих зарубіжних вчених-економістів, зокрема Б. Вейтца, А. Крийє, Ж. Жаллє, М. Леві, Р. Маркіна, І.К. Беляєвського, В.К. Памбухчіянца, Ф.Г. Панкратова, Т.К. Серьогіної, В.В. Снегірьової, Ю.Л. Александрова, Н.Н. Терещенка, П.В. Петрова, А.Н. Соломатіна та ін. Теоретичні аспекти управління, економіки та організації торговельної діяльності розглядалися вітчизняними вченими І.О. Бланком, А.А. Мазаракі, Н.М. Ушаковою, Л.О. Лігоненко, Н.О. Власовою, Л.В. Балабановою, В.С. Марциним, П.Ю. Балабаном, В.В. Ортинською та ін.

Водночас не дістали належного висвітлення низка принципово важливих питань, пов’язаних з аналізом стану та теоретичного обґрунтування закономірностей розвитку торгівлі хлібом та хлібобулочними виробами.

Важливість та необхідність вирішення економіко-організаційних проблем торгівлі хлібною продукцією, удосконалення теоретико-методичних та прикладних аспектів формування стратегії місцерозташування підприємств роздрібної торгівлі хлібопродуктами, обґрунтування їх цінової політики зумовлюють актуальність теми дисертаційної роботи, логіку її побудови, цільову спрямованість, завдання та напрями дослідження.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Обраний напрям досліджень пов’язаний із загальною тематикою наукових досліджень кафедри економіки підприємств харчування та торгівлі Харківського державного університету харчування та торгівлі, де виконано дисертацію, зокрема, з держбюджетними науково-дослідними темами: №16–04–04Б, державний реєстраційний №0104U002587 “Пріоритетні напрями розвитку внутрішньої торгівлі України в сучасних умовах ринкової трансформації галузі” (особистий внесок полягає у дослідженні розвитку внутрішньої торгівлі у контексті основних перетворень у галузі); №10–04–06Б, державний реєстраційний №0105U007669 «Економічні проблеми розвитку споживчого ринку продуктів харчування за сучасних умов» (особистий внесок полягає у визначенні сутності та місця ринку продуктів харчування у загальній системі ринків); №04–07–09Б, державний реєстраційний №0106U012033 “Управління потенціалом торговельного підприємства” (особистий внесок полягає у розробці технології управління ефективністю діяльності підприємства торгівлі).

Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційного дослідження є обґрунтування теоретико-методичних засад розвитку роздрібної торгівлі хлібом та хлібобулочними виробами.

Реалізація поставленої мети зумовила необхідність вирішення таких завдань:

  • визначити роль та значення ринку продовольчих товарів у контексті забезпечення продовольчої безпеки країни;

  • узагальнити теоретичні положення та розкрити економічну сутність поняття “ринок хліба та хлібобулочних виробів”, визначити особливості його формування та функціонування;

  • виокремити найбільш суттєві ознаки класифікації та визначити сучасні особливості форм і видів роздрібної торгівлі хлібом та хлібобулочними виробами;

  • дослідити детермінанти товарної пропозиції на ринку хліба та хлібобулочних виробів та виявити особливості попиту споживачів на цей вид продукції у різних ринкових сегментах;

  • визначити основні тенденції та проблеми розвитку торгівлі хлібом та хлібобулочними виробами;

  • розробити структурно-логічну схему процесу формування стратегії місцерозташування підприємств роздрібної торгівлі хлібопродуктами;

  • обґрунтувати теоретичні та практичні рекомендації щодо розробки ефективної цінової політики підприємств роздрібної торгівлі хлібопродуктами в умовах конкурентного середовища.

Об’єктом дослідження є процес функціонування вітчизняного ринку хліба та хлібобулочної продукції.

Предметом дослідження є розвиток торгівлі хлібом та хлібобулочними виробами.

Методи дослідження. Теоретичним підґрунтям дисертаційного дослідження стали наукові праці вітчизняних і зарубіжних вчених, законодавчі та нормативні акти України. Досягнення мети дослідження базувалося на системному підході до вивчення економічних явищ, зокрема на фундаментальних положеннях економічної теорії, методології економічного аналізу, прийняття рішень. У процесі роботи над дисертацією для обґрунтування теоретичних положень та практичних рекомендацій використовувалися методи логічного та історичного підходів до пізнання економічних явищ, наукової абстракції, аналізу та синтезу, композиції та декомпозиції. Прикладні аспекти вивчалися із застосуванням економіко-статистичних методів збору й обробки інформації (під час формування вибіркової сукупності); методів системного і комплексного аналізу (для оцінки ефективності функціонування хлібопекарських підприємств); кореляційного аналізу (для кількісної оцінки впливу на розмір роздрібного товарообороту з хліба і хлібобулочних виробів певних факторних ознак); методу експертних оцінок (для дослідження та оцінки факторів, які впливають на реалізацію хліба та хлібобулочних виробів); графічного методу (для наочного подання низки теоретичних та практичних положень). Обробка інформаційних матеріалів здійснювалася з використанням сучасних інформаційних технологій та програм.

Наукова новизна одержаних результатів проведеного дисертаційного дослідження полягає в уточненні теоретичних положень та обґрунтуванні методичних засад розвитку роздрібної торгівлі хлібом та хлібобулочними виробами. У процесі дослідження отримано такі найбільш суттєві результати:

вперше:

  • обґрунтовано процес розробки стратегії місцерозташування підприємств роздрібної торгівлі хлібопродуктами, що базується на аналізі потенціалу й перспектив розвитку цільового сегмента ринку та сприяє реалізації стратегічних і тактичних цілей підприємства в умовах невизначеності зовнішнього середовища;

удосконалено:

  • понятійний апарат, а саме, уточнено економічну сутність поняття “ринок хліба та хлібобулочних виробів” з урахуванням сучасних умов його формування та визначенням загальноекономічної ролі, значення та особливостей товару, який є об’єктом купівлі-продажу, характеру його виробництва, кінцевого використання та організаційної структури збуту;

  • етапи розробки та уточнено зміст цінової політики підприємств роздрібної торгівлі хлібопродуктами, що узгоджена з диференційованими цілями в розрізі товарних груп і дозволяє підвищити рівень стратегічного управління підприємством та забезпечити реалізацію його цілей;

набули подальшого розвитку:

  • класифікацію форм і видів роздрібної торгівлі хлібом на основі систематизації, уточнення та доповнення критеріальними ознаками: за суб’єктами торговельної діяльності (за галузевою ознакою); за наявністю (відсутністю) просторового та часового лагу між виробництвом та реалізацією, що сприяє раціоналізації управління торговельною діяльністю;

  • критерії ринкового сегментування на основі доповнення принципово новою ознакою – дієтичною, яка дозволяє виділяти нові кластери ринку хліба та хлібопродуктів та враховувати інтереси осіб, що мають певні обмеження в організації харчування.

Практичне значення одержаних результатів. Пропозиції та рекомендації, запропоновані в дисертації, дозволяють підвищити ефективність функціонування підприємств роздрібної торгівлі хлібопродуктами в умовах конкурентного оточення. Практичне значення мають наступні розробки: система критеріальних ознак сегментування ринку хліба та хлібобулочної продукції; структурно-логічна схема процесу формування стратегії місцерозташування підприємств роздрібної торгівлі хлібопродуктами, методика вибору місцерозташування підприємства, що дозволяє оцінити варіанти загальних місць розташування і конкретних ділянок за визначеними критеріями, методичний підхід щодо розробки ефективної цінової політики підприємств роздрібної торгівлі хлібопродуктами.

Результати досліджень набули практичного втілення в діяльність підприємств роздрібної торгівлі м. Харкова: супермаркетів “РОСТ” СУАП “ЄВРОПОЛЬ” ТОВ (довідка про впровадження № 787 від 03.11.2007 р.) та ТОВ “Хлібокомбінат “Кулиничі” (довідка про впровадження № 55 від 03.12.2007 р.), а також Головного управління економіки Харківської обласної державної адміністрації (довідка про впровадження № 03-10/2436 від 29.11.2007 р.). Результати дисертаційного дослідження впроваджено в навчальний процес кафедри економіки підприємств харчування та торгівлі ХДУХТ, зокрема, під час викладання дисциплін “Економіка і прогнозування споживчого ринку”, “Економіка і планування в підприємствах торгівлі”, “Цінова політика підприємства” (акт про впровадження від 14.05.2007 р.).

Особистий внесок здобувача. Дисертаційна робота є результатом самостійного наукового дослідження. Теоретичні обґрунтування, практичні розробки, висновки та рекомендації, які містяться в роботі, одержані автором самостійно на основі аналізу та узагальнення теоретичного й практичного матеріалу. Праць, опублікованих у співавторстві немає.

Апробація результатів дисертації. Основні положення та результати дослідження обговорювались на Міжнародній науково-практичній конференції “Управлінські та технологічні аспекти розвитку підприємств харчування та торгівлі” (Харків, 2003 р.), Всеукраїнській науково-практичній конференції “Актуальні аспекти харчових технологій і розвитку підприємств торгівлі та ресторанного господарства” (Харків, 2004 р.), ІІ Міжнародній науково-практичній конференції “Образование и наука без границ «2006»” (Дніпропетровськ, 2006 р.), другій всеукраїнській науково-практичній інтернет-конференції (Київ, 2006), Міжнародній науково-практичній конференції, присвяченій 40-річчю Харківського державного університету харчування та торгівлі (Харків, 2007 р.).

Публікації. За матеріалами дисертації опубліковано 11 наукових праць, у тому числі 8 статей та 3 тези доповідей загальним обсягом 3,6 друк. арк. Основні результати відображені в 8 статтях, опублікованих у наукових фахових виданнях на 3,2 друк. арк.

Структура та обсяг дисертаційної роботи. Дисертація складається із вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел, додатків. Основний текст дисертації викладено на 190 сторінках. Робота містить 35 таблиць, 22 рисунки, 5 додатків (обсягом 48 сторінок) і список використаних джерел із 208 найменувань, розміщених на 17 сторінках.

 

 

Заказать выполнение авторской работы:

The fields admited a red star are required.:


Заказчик:


SEARCH READY THESIS OR ARTICLE


Доставка любой диссертации из России и Украины


THE LAST ARTICLES AND ABSTRACTS

Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА
Антонова Александра Сергеевна СОРБЦИОННЫЕ И КООРДИНАЦИОННЫЕ ПРОЦЕССЫ ОБРАЗОВАНИЯ КОМПЛЕКСОНАТОВ ДВУХЗАРЯДНЫХ ИОНОВ МЕТАЛЛОВ В РАСТВОРЕ И НА ПОВЕРХНОСТИ ГИДРОКСИДОВ ЖЕЛЕЗА(Ш), АЛЮМИНИЯ(Ш) И МАРГАНЦА(ІУ)
БАЗИЛЕНКО АНАСТАСІЯ КОСТЯНТИНІВНА ПСИХОЛОГІЧНІ ЧИННИКИ ФОРМУВАННЯ СОЦІАЛЬНОЇ АКТИВНОСТІ СТУДЕНТСЬКОЇ МОЛОДІ (на прикладі студентського самоврядування)