ТРАНСФОРМАЦІЯ КОРПОРАТИВНИХ СТРАТЕГІЙ ІНОЗЕМНИХ КОМЕРЦІЙНИХ БАНКІВ В УМОВАХ ГЛОБАЛІЗАЦІЇ




  • скачать файл:
title:
ТРАНСФОРМАЦІЯ КОРПОРАТИВНИХ СТРАТЕГІЙ ІНОЗЕМНИХ КОМЕРЦІЙНИХ БАНКІВ В УМОВАХ ГЛОБАЛІЗАЦІЇ
Тип: article
summary:

 

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність теми. Ключовим процесом розвитку світової економіки наприкінці ХХ – початку ХХІ століть стала прогресуюча глобалізація, якісно новий етап інтернаціоналізації господарського життя. Особливо активно глобалізаційні процеси впливають на функціонування світової фінансової системи, зокрема на основні її суб’єкти – банки, що позначається на трансформації їх стратегій. На сьогодні в структурі міжнародних економічних відносин банки займають визначне місце, оскільки від їх діяльності залежить ефективність суспільного виробництва, а за посилення інтернаціоналізації й глобалізації вони стали найважливішими фінансовими посередниками, оскільки забезпечують фінансовими ресурсами й послугами всіх учасників зовнішньоекономічних зв’язків. Активно відбувається процес концентрації банківського капіталу через злиття й поглинання (ЗІП), розвиток глобальних інформаційно-фінансових мереж, що прискорює рух міжнародних фінансових потоків, зростає конкуренція на національних і міжнародних фінансових ринках, лібералізується економічна політика держав, особливо в розвинутих країнах – основних постачальниках міжнародних фінансових ресурсів. Усе це сприяє транснаціоналізації банківського бізнесу (глобальний синергізм, трансферт коштів і управлінського досвіду, формування глобальної інфраструктури маркетингу) та вимагає від банків впровадження конкурентоспроможних моделей функціонування. З огляду на викладене, проведення комплексного аналізу корпоративних стратегій іноземних комерційних банків, їх розвитку та трансформацій, що спричинені динамікою глобалізації, є своєчасним та актуальним науковим завданням як з теоретичних, так і з практичних засад, особливо з огляду на інтеграцію України до світового ринку, зростаючу залежність країни від глобальних процесів та необхідність нівелювання/передбачення негативних аспектів останніх.

Вагомий внесок у дослідження проблем діяльності фінансових інститутів в умовах глобалізації й трансформації їх стратегій внесли такі відомі зарубіжні вчені, як І.Ансофф, В.Вергун, Дж.Даннінг, Х.У.Деріг, П.Друкер, Г.Марковіц, М.Портер, П.Роуз, Дж.Сорос, А.Стрікленд, А.Томпсон, Т.Фішер, М.Фрідман, У.Шарп, а також вітчизняні та російські фахівці: О.Барановський, О.Білорус, О.Гаврилюк, А.Гальчинський, В.Геєць, А.Гриценко, С.Гур’янов, Т.Єфименко, Д.Лук’яненко, А.Кірєєв, Л.Красавіна, О.Лаврушин, З.Луцишин, В.Новицький, Ю.Макогон, А.Мороз, Т.Мусієць, А.Поручник, М.Савлук, А.Сарчев, В.Сіденко, І.Спіцин, Г.Панова, Ю.Пахомов, В.Усоскін, Є.Уткін, А.Філіпенко, В.Шенаєв, З.Ширинська. Ними розроблені фундаментальні положення та методологія глобалізації, визначено нову парадигму глобального розвитку в частині конку­рентоспроможності і корпоративізації, досліджено природу та функціонування глобальних корпорацій та банків як транснаціональних носіїв економічної системи глобалізму, надано оцінку взаємодії конкурентоспроможності та сталого розвитку, а також модифікації стратегій конкуренції. Проте вплив глобалізаційних процесів на розвиток фінансово-банківського сектору, а також пошук стратегій досягнення глобальних конкурентних переваг банками потре­бують додаткового – поглибленого – вивчення. Дослідження корпоративних стратегій іноземних комерційних банків обумовлюється необхідністю забез­печення стабільного функціонування світової банківської системи, зростаючою роллю банків у забезпеченні сталого розвитку, загостренням конкуренції на світовому фінансовому ринку, переглядом традиційних бізнес-моделей під впливом новітніх інформаційно-комунікаційних технологій, процесом консолідації банківського капіталу, та нагальною необхідністю вироблення адекватної теоретико-методологічної концепції протидії негативним проявам інтеграції національної фінансової системи до глобального ринку.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертація виконана відповідно до плану науково-дослідних робіт відділу глобалістики, геополітики і геоекономіки Інституту світової економіки і міжнародних відносин НАН України в рамках підготовки НДР за темами “Міжнародні та національні стратегії конкурентоспроможності в умовах глобальної корпорати­візації розвитку” (2001–2002 рр., державний реєстраційний № 0101U005096), “Інноваційні та інтеграційні стратегії як фактор сталого розвитку і конкуренто­спроможності в умовах глобалізації” (2003–2004 рр., державний реєстраційний № 0103U006313) та “Імперативи та стратегії сталого розвитку в умовах глобальної модернізації” (2005–2007 рр., державний реєстраційний № 0105U002585). Особисто автором досліджено практичні особливості трансформацій корпоративних стратегій провідних комерційних банків світу, а також запропоновано моделі формування і впровадження ринкових стратегій, що дозволило розвинути методичні основи процесу корпоративного управління в банківських установах.

Мета і завдання дослідження. Мета дисертації полягає у розробці теоретичних засад та практичних методик стосовно основних напрямів трансформацій корпоративних стратегій провідних іноземних комерційних банків, спрямованих на підвищення їх конкурентоспроможності з урахуванням сучасних тенденцій глобалізації банківської діяльності. Для досягнення мети були поставлені завдання:

        визначити сутність та особливості розвитку провідних комерційних банків в умовах глобалізації;

        розкрити специфіку процесу інтернаціоналізації та екстернаціоналізації банківської діяльності на сучасному етапі;

        дослідити тенденції світової економіки, що детермінують вибір конкурентних стратегій банків;

        встановити напрями трансформації корпоративних стратегій провідних фінансових інститутів світу, що спричинені глобальними процесами;

        розробити організаційно-структурну модель реалізації корпоративної стратегії банку, що забезпечуватиме підвищення його конкуренто­спроможністі;

        вдосконалити принципи класифікації ступеня інтеграції комерційних банків у міжнародний фінансовий ринок;

        виявити характер та наслідки експансії банків з іноземним капіталом в Україні та їх вплив на розвиток і стабільність національної фінансової системи;

        виробити концептуальні підходи щодо стратегічних варіантів співпраці вітчизняних банків з іноземними з метою інтеграції фінансово-банківської системи України у світовий фінансовий простір.

Об’єктом дослідження є корпоративні стратегії іноземних комерційних банків спрямовані на забезпечення конкурентоспроможних моделей функціонування в умовах глобалізації.

Предметом дослідження виступають закономірності трансформацій кор­поративних стратегій іноземних комерційних банків під впливом глобаліза­ційних процесів.

Методи дослідження. У першому розділі використані методи дедукції та індукції, історичного та логічного, зокрема при розкритті суті корпоративних стратегій комерційних банків та сучасних тенденцій банківського бізнесу, а також метод моделювання при розробці й обґрунтуванні організаційно-структурної моделі реалізації корпоративної стратегії банку. У другому розділі – методи аналізу та синтезу, перехід від загального до конкретного при дослідженні особливостей трансформацій банківських стратегій та визначення їх перспективних напрямів, економіко-статистичний при здійсненні аналізу ефективності реалізації міжнародних стратегій. Третій розділ ґрунтується на системних методиках дослідження при визначенні пріоритетних напрямів державної стратегії щодо філій іноземних банків в Україні, розробці пропозицій, спрямованих на підвищення конкурентоспроможності вітчизняних банків. Широко використовувались методи порівняльного й ретроспективного аналізів, графічні методи тощо.

Інформаційну базу дослідження складають висновки, узагальнення вітчизняних і зарубіжних вчених стосовно проблем міжнародних фінансів і банківської діяльності. Дослідження також спиралось на відповідні положення національного і зарубіжного банківського і фінансового законодавства, матеріали провідних фінансових і інформаційних агентств, звітні матеріали комерційних банків. Під час роботи над дисертацією автор використовував монографічну наукову літературу, а також фактологічні матеріали з публікацій у періодичних виданнях.

Наукова новизна одержаних результатів. У процесі наукового дослід­ження сформульовано та обґрунтовано такі положення, що конкретизують наукову новизну роботи:

вперше:

       встановлено, що довгостроковий і ефективний/стабільний розвиток комерційних банків в умовах сучасних міжнародних економічних відносин та глобальної конкуренції повинен базуватись на трансформації їх корпоративних стратегій з метою протистояння зовнішній (міжнародній) конкуренції шляхом оптимізації організаційної структури та розміру через консолідацію, географічну експансію, глобальний аутсорсинг та диверсифікацію діяльності; в основі цього процесу знаходиться організаційно-структурна модель оптимізації реалізації корпоративної стратегії банку, зміст такої моделі полягає у системному задоволенні попиту на банківські продукти в національному та глобальному масштабах з урахуванням стратегічних цілей банку, перспектив його розвитку, власних попередніх стратегій і стратегій основних конкурентів, факторів середовища та рівня ризиковості; ;

       розроблено показник кількісної оцінки ступеня інтеграції комерційних банків у світову фінансову систему, зміст якого полягає в порівнянні грошового потоку від послуг міжнародних підрозділів банку з його сумарним грошовим потоком; це дозволяє визначити рівень інтернаціоналізації банків та класифікувати їх таким чином: національні банки, з часткою грошового потоку від міжнародних операцій не більше 5% до сумарного грошового потоку банку; банки, які присутні у провідних фінансових центрах світу, міжнародний бізнес яких складає 5–15 %; міжнародні банки, де операції на світовій арені забезпечують 15–35 % сукупного грошового потоку; глобальні банки, в стратегії яких міжнародні операції взагалі не мають самостійного значення, а ключовим є грошовий потік окремого сегменту фінансового ринку (валютного, кредитного, інвестиційного і т.д.);

отримали подальшого розвитку:

       дослідження впливу глобалізаційних процесів на корпоративну стратегію банку, що дало можливість встановити зв’язок останньої з його ринковою вартістю; внаслідок цього обґрунтовано нові інструменти додаткового зростання вартості банку, зокрема, запропоновано альтернативні напрями вдосконалення банківських стратегій, насамперед, за рахунок органічного росту через розширення операцій з наявними клієнтами, а не на основі пошуку або переманювання їх у конкурентів, інтеграції різноманітних сегментів фінансового ринку (банківських послуг, страхування, управління активами і т.д.), створенні “сфокусованих” банків універсального типу, організаційна структура яких забезпечить використання переваг спеціалізованої та диверсифікованої концепцій бізнесу;

       дослідження критеріїв конкурентоспроможності банків залежно від масштабів діяльності, зокрема встановлено, що стратегії банків національного масштабу, засновані на безпосередній близькості та поєднанні власних перспектив з розвитком бізнесу клієнтів, їх стратегічними цілями і завданнями, можуть бути протиставлені стратегіям міжнародних банків, переваги яких полягають здебільшого у глобальному охопленні ринків, масштабній ресурсній базі, а також більшій фінансово-економічній стійкості через поєднання різноманітних сегментів фінансового ринку (банківських послуг, страхування, послуг з управління активами і т.д.);

       визначення сучасних причин інтернаціоналізації банківської діяльності (диверсифікація бізнесу, доступ до іноземних кредитних ресурсів, пошук нових клієнтів, оптимізація витрат), завдяки чому систематизовано позитивні (вирівнювання норми прибутку, розширення бази фінансування, лібералізація у валютно-фінансовій сфері і т.д.) й негативні моменти (ускладнення організацій­ної структури, мультиплікаційні ефекти в світовому масштабі, ризики країн-реципієнтів і т.д.) цього процесу, що розширює можливості застосування вітчизняними банками власних міжнародних стратегій з мінімальним ризиком;

удосконалено:

       механізм присутності іноземного банківського капіталу в Україні, що дозволяє нівелювати негативні наслідки його функціонування (підрив національного суверенітету, монополізація українського ринку, загроза існуванню вітчизняних банків), зокрема, через розширення співпраці вітчизняних комерційних банків з іноземними, шляхом залучення міжбанківських кредитів, що надасть можливість іноземним банкам опосередковано розмістити свій капітал в Україні, а українським банкам, в свою чергу, мобілізувати необхідні кошти під нижчі відсотки, а також відстрочити час приходу конкурентів, який слід використати для підвищення власної конкурентоспроможності;

       теоретичні положення щодо оптимізації системи державного регулювання іноземного капіталу в сукупному капіталі банківської системи України; зокрема доведено обмеження його присутності на рівні 50%, оскільки, виходячи з світового досвіду, це б забезпечувало паритетний розвиток вітчизняних й іно­земних банків, сприяло б підвищенню національної конкурентоспроможності та поступовій інтеграції фінансово-банківської системи України у світовий фінансовий простір та не загрожувало її стабільності.

Практичне значення одержаних результатів полягає в тому, що вони доповнюють і розвивають концепцію міжнародного стратегічного банківського менеджменту, сприяють запровадженню нових принципів корпоративного управління в умовах висококонкурентного глобального середовища, а також можуть бути використані кредитно-фінансовими установами України в процесі розробки власних стратегій як для внутрішнього ринку, так і при виході на міжнародні.

Матеріали й результати дисертаційної роботи використовуються в діяльності ВАТ “Райффайзен Банк Аваль” в частині пошуку і формування конкурентних переваг банку та створення нової моделі взаємовідносин з корпоративними клієнтами (довідка №35-3-1/550 від 15 травня 2007 р.). Основні наукові положення, висновки та рекомендації дисертації знайшли практичне застосування у діяльності Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в частині методологічного забезпечення запровадження та розвитку загальноприйнятих принципів корпоративного управління на фінансовому ринку, зокрема, в банківському секторі України (довідка №02/18148 від 23 жовтня 2007 р.).

Результати дисертаційної роботи були втілені в роботі Національного ін­ституту стратегічних досліджень при вирішенні питань, що стосуються про­блем удосконалення діяльності іноземних банків в Україні (довідка №293/779 від 6 жовтня 2005 р.). Матеріали дослідження застосовуються в навчальному процесі Київського інституту інвестиційного менеджменту при викладанні курсів “Міжнародна економіка”, “Основи зовнішньоекономічної діяльності”, “Між­народна інвестиційна діяльність” (довідка №11/10-1 від 11 жовтня 2005 р.).

Апробація результатів дисертації. Основні висновки та узагальнення дисертаційної роботи обговорювалися на засіданнях відділу глобалістики, геополітики і геоекономіки Інституту світової економіки і міжнародних відносин НАН України у 2002–2007 рр. та доповідалися на: Міжнародній науковій-практичній конференції “Стратегія інноваційного розвитку підприємств України” (Київ, Київський національний університет технологій та дизайну, 19 вересня 2003 р.); II Всеукраїнській науково-практичній конференції “Фінансово-кредитна система України: проблеми та шляхи вирішення” (Дніпропетровськ, Дніпропетровський національний університет, 22 березня 2004 р.); III Міжнародній науково-практичній конференції “Динаміка наукових досліджень” (Дніпропетровськ, Дніпропетровський національний університет, 21–30 червня 2004 р.); круглому столі “Глобальна конкуренція в умовах однополюсного глобалізму” (Київ, Інститут світової економіки і міжнародних відносин НАН України, 29 червня 2004 р.); круглому столі “Чи можливий двополюсний глобалізм США та Китаю?” (Київ, Інститут світової економіки і міжнародних відносин НАН України, 23 жовтня 2004 р.); V Всеукраїнській науково-практичній конференції “Фінансово-економічні проблеми розвитку регіонів України” (Дніпропетровськ, Дніпропетровський національний університет, 26 жовтня 2004 р.); науковій конференції “Україна в глобалізованому світі” (Київ, Національна бібліотека України імені В.І.Вернадського, Інститут світової економіки і міжнародних відносин НАН України, 10 травня 2007 р.).

Публікації. Основні положення дисертації опубліковані в 13 наукових працях загальним обсягом 3,4 др. арк. (особисто автору належить 3,1 др. арк.), зокрема 6 статтях у провідних наукових фахових видання (всі – у збірниках наукових праць) та 7 публікаціях тез виступів на наукових конференціях в інших виданнях.

Структура й обсяг дисертації. Дисертація складається зі вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел, що налічує 195 найменування на 14 сторінках та 12 додатків на 21 сторінці. Основний зміст становить 160 сторінок друкованого тексту і містить 7 рисунків на 7 сторінках, 18 таблиць на 20 сторінках та 1 формулу.

 

Заказать выполнение авторской работы:

The fields admited a red star are required.:


Заказчик:


SEARCH READY THESIS OR ARTICLE


Доставка любой диссертации из России и Украины


THE LAST ARTICLES AND ABSTRACTS

Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА
Антонова Александра Сергеевна СОРБЦИОННЫЕ И КООРДИНАЦИОННЫЕ ПРОЦЕССЫ ОБРАЗОВАНИЯ КОМПЛЕКСОНАТОВ ДВУХЗАРЯДНЫХ ИОНОВ МЕТАЛЛОВ В РАСТВОРЕ И НА ПОВЕРХНОСТИ ГИДРОКСИДОВ ЖЕЛЕЗА(Ш), АЛЮМИНИЯ(Ш) И МАРГАНЦА(ІУ)
БАЗИЛЕНКО АНАСТАСІЯ КОСТЯНТИНІВНА ПСИХОЛОГІЧНІ ЧИННИКИ ФОРМУВАННЯ СОЦІАЛЬНОЇ АКТИВНОСТІ СТУДЕНТСЬКОЇ МОЛОДІ (на прикладі студентського самоврядування)