КОНКУРЕНТНО-МОТИВАЦІЙНИЙ МЕХАНІЗМ ІННОВАЦІЙНОГО СТАНОВЛЕННЯ РИНКУ ПРАЦІ В ТРАНСФОРМАЦІЙНІЙ ЕКОНОМІЦІ



title:
КОНКУРЕНТНО-МОТИВАЦІЙНИЙ МЕХАНІЗМ ІННОВАЦІЙНОГО СТАНОВЛЕННЯ РИНКУ ПРАЦІ В ТРАНСФОРМАЦІЙНІЙ ЕКОНОМІЦІ
Тип: article
summary:

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

 

Актуальність теми. Ринкова трансформація сучасної економіки будь-якої країни супроводжується організаційно-структурними, техніко-технологічними й іншими інноваційними перетвореннями, які обумовили певні трансформаційні особливості інноваційного розвитку відносин конкуренції на кожному з основних ринків і зокрема на ринку праці. Найважливішою з таких особливостей є більш швидкий розвиток відносин конкурентного співробітництва порівняно з розвитком відносин конкурентного суперництва, які виникають між усіма учасниками сучасного ринку праці.

Інноваційний розвиток відносин конкуренції на сучасному ринку праці визначив послідовне зростання комерційного призначення ринкових мотивів у формуванні нової структури його конкурентного механізму. Остання функціонально набуває мотиваційного характеру комерційного здійснення відносин конкуренції, що з’являються між усіма учасниками сучасного ринку праці в трансформаційний період його інноваційного становлення.

У зв’язку з цим, актуальною є проблема, пов’язана з дослідженням інноваційної трансформації конкурентно-комерційного у конкурентно-мотиваційний механізм сучасного ринку праці. Дослідницький діапазон даної проблеми варіює навколо наукового обґрунтування інноваційної необхідності та трансформаційної можливості формування нового конкурентно-мотиваційного механізму сучасного ринку праці, структура якого набула б функціональної можливості виступати у якості інноваційного мотиватора постійного підвищення його конкурентоздатності.

Недостатня розробленість вищезазначеної проблеми, її актуальний характер для інноваційного становлення ринку праці України в умовах сучасної ринкової трансформації економіки країни і визначили теоретико-методологічну інтерпретацію, а також прикладну спрямованість структурної логіки дисертаційної роботи.

У виборі наукового обґрунтування теоретичної конструкції дисертаційного дослідження значну роль відіграли фундаментальні роботи учених, серед яких: Е.В.Ільєнков, В.І. Приписнов, Ю.К. Плетников, В.М. Афанасьєв, А.А. Чухно, Д.П.Богиня, Ю.В. Ніколенко, Е.М. Лібанова та ін., а в її практичній аргументації, насамперед, роботи таких учених: В.М. Геєця, Р. Кузнєцова, О.А. Грішнової, В.В.Секретарюка, Н.В. Терещенко, В. Федяя, О. Сироти, а також роботи зарубіжних учених: М.Е. Портера, О'Шонессі, Д.Ж. Робінсона.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота виконана у відповідності до держбюджетної науково-дослідної теми кафедри економіки Академії муніципального управління "Дослідження економічних, соціальних і правових проблем становлення соціально-орієнтованої ринкової економіки в Україні" (номер державної реєстрації 0101U005489). В межах цієї теми в розділі ”Основні напрями підвищення конкурентоспроможності трудових ресурсів України” автором розроблено методику ринкового застосування і комерційного використання конкурентних мотивів при формуванні інноваційної ринкової політики, що забезпечує трансформаційний тип відтворення економічно активного населення України.

Мета і задачі дослідження. Метою дисертаційної роботи є теоретичне дослідження трансформаційних особливостей інноваційного становлення конкурентно-мотиваційних механізмів постіндустріальних ринків праці для практичного обґрунтування інноваційних можливостей трансформаційного формування мотиваційного характеру конкурентного механізму ринку праці України.

Для досягнення поставленої мети дослідження було вирішено такі наукові й прикладні завдання:

  • дослідити ринкові та комерційні аспекти причинно-факторної трансформації відносин змагальності у відносини конкуренції;

  • розкрити мотиваційний характер комерційної реалізації відносин конкуренції на ринку праці;

  • провести комплексний аналіз конкурентного механізму здійснення відносин конкуренції в ринково-комерційному процесі, що реально протікає на ринку праці;

  • обґрунтувати мотиваційну трансформацію конкурентно-комерційного механізму сучасного ринку праці в період його інноваційного становлення;

  • виявити трансформаційні особливості інноваційного становлення конкурентно-мотиваційних механізмів постіндустріальних ринків праці;

  • визначити інноваційну необхідність та трансформаційну можливість формування конкурентно-мотиваційного механізму ринку праці України;

  • аргументувати теоретичні рекомендації і практичні пропозиції щодо трансформації конкурентно-комерційного у конкурентно-мотиваційний механізм у сегменті кваліфікованої робочої сили сектора зайнятості ринку праці України.

Об'єктом дослідження виступають відносини конкуренції на ринку праці.

Предметом дослідження є конкурентний механізм мотиваційного здійснення відносин конкуренції у трансформаційному ринково-комерційному процесі, що реально протікає на сучасному ринку праці в період його інноваційного становлення.

Методи дослідження. Конкретні наукові результати дисертації були отримані на основі системного підходу до аналізу змістовного здійснення відносин конкуренції в конкурентному механізмі ринку праці з використанням таких методів: історико-логічний – при дослідженні еволюційної трансформації відносин змагальності у відносини конкуренції; наукової діалектики – при аналізі прояву подвійної природи відносин конкуренції в сутності (властивостях) явища конкуренції та сутності (вимогах) закону конкуренції; наукової абстракції – при аргументації категоріального апарату, що змістовно відображає здійснення відносин конкуренції в конкурентно-комерційному та конкурентно-мотиваційному механізмах ринку праці; системно-структурний – при проведенні комплексного аналізу парно-протилежної взаємодії ринкових та комерційних складових структурно-функціональних елементів ринково-комерційного процесу інноваційного ринку праці, в результаті якого формується система конкурентних мотивів; статистичного аналізу – при виявленні інноваційної трансформації конкурентно-комерційного в конкурентно-мотиваційний механізм сегменту кваліфікованої робочої сили сектору зайнятості ринку праці України; кількісного та якісного аналізу, експертних оцінок, середніх величин - при відображенні аналітичних і статистичних даних щодо ринку праці України в таблицях і рисунках.

Наукова новизна одержаних результатів полягає у дослідженні мотиваційного характеру трансформаційного здійснення конкурентного механізму інноваційного ринку праці. Основні результати, що отримані в результаті дослідження, становлять наукову новизну і виносяться на захист, полягають у наступному:

Вперше:

  • обґрунтована система конкурентних категорій, зміст яких виражає мотиваційний характер прояву подвійної ринкової і комерційної природи відносин конкуренції на ринку праці. Проаналізована дія ринкових мотивів на виникнення парно-протилежних відносин конкурентного суперництва та конкурентного співробітництва у процесі комерційного розвитку ринку праці;

  • визначено конкурентний механізм мотиваційного здійснення відносин конкурентного суперництва та конкурентного співробітництва на сучасному ринку праці. Розроблена нова аналітична технологія парно-протилежної взаємодії ринкових мотивів та комерційних стимулів у якості самостійного структурно-функціонального елементу ринково-комерційного процесу інноваційного становлення ринку праці;

  • висвітлені конкурентні мотиви, які обумовлюють інноваційну трансформацію конкурентно-комерційного у конкурентно-мотиваційний механізм сучасного ринку праці. До них відносяться такі мотиви як: матеріального самоіснування, творчої самореалізації, інтелектуального саморозвитку, соціального самовдосконалення, професійного самовираження, престижного самоутвердження.

Отримало подальший розвиток:

  • аргументація мотиваційного характеру відносин конкуренції, сутнісним проявом якого є нове поняття "конкурентно-мотиваційна активність" учасників ринково-комерційного процесу сучасного ринку праці, яке змістовно відображає реалізацію ними своїх конкурентних здатностей;

  • комплексне ринкове застосування та комерційне використання системи сучасних конкурентних мотивів при формуванні інноваційної політики у сегменті кваліфікованої робочої сили сектору зайнятості ринку праці України, що забезпечує трансформаційний тип відтворення економічно активного населення країни.

Удосконалено:

- алгоритм підвищення конкурентоспроможності кваліфікованої робочої сили на основі використання організаціями сучасних комерційних стимулів й конкурентних мотивів.

Практичне значення одержаних результатів. Запропоновані у дисертації підходи, способи і отримані результати представляють собою, по-перше, теоретичні пропозиції, практичне застосування яких полягає у обліку трансформаційних особливостей інноваційного становлення ринку праці України, в тому числі, і формування нового конкурентно-мотиваційного механізму в сегменті кваліфікованої робочої сили його сектору зайнятості, по-друге, методичні пропозиції щодо практичного застосування конкурентних мотивів - при формуванні інноваційної політики на ринку праці, яка забезпечує трансформаційний тип відтворення економічно активного населення країни.

До числа результатів, які мають найбільше практичне значення, належать пропозиції з приводу:

- обґрунтування інноваційної можливості формування конкурентно-мотиваційного механізму в сегменті кваліфікованої робочої сили сектору зайнятості ринку праці України, з метою підвищення його конкурентоздатного потенціалу;

- розробки технології ринкового застосування сучасних комерційних стимулів і конкурентних мотивів у практиці організації нових і модернізації ефективних старих робочих місць підприємствами з метою підвищення мотивованої зацікавленості кваліфікованих найманих працівників в реалізації своїх не тільки професіональних, але й творчих здібностей.

Результати наукових досліджень використовуються Головним управлінням праці та соціального захисту населення Луганської обласної державної адміністрації при розробці та здійсненні заходів, спрямованих на посилення мотивації до праці, удосконалення її організації, оплати та нормування (№ 3/0328-36 від 25.01.2008 р.); Антрацитівським міським центром зайнятості в Луганській області при проведенні семінарів за основами підприємницької діяльності для безробітних та при проведенні тренінгів, що спрямовані на підвищення конкурентоспроможності клієнтів служби зайнятості (довідка № 3/01-126 від 04.01.2008 р.).

Основні теоретичні положення та методичні підходи, узагальнення та висновки, які містяться у дисертаційній роботі, використовуються у навчальному процесі: у Академії муніципального управління при викладанні дисциплін «Економічна теорія», «Макроекономіка» (довідка Академії муніципального управління № 13 від 10.01.2008 р.); у Східноукраїнському національному університеті імені Володимира Даля при викладанні дисциплін «Економічна теорія», «Макроекономіка», «Політична економія» (довідка СНУ ім. В. Даля № 108-115-308/19 від 12.02.2008 року); на Антрацитівському факультеті гірництва і транспорту Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля при викладанні дисциплін «Економічна теорія», «Політична економія» (довідка Антрацитівського факультету гірництва і транспорту СНУ ім. В. Даля №23-41-101/09 від 11.01.2008 року).

Особистий внесок здобувача. Наукові положення, розробки й висновки дисертаційної роботи є результатом самостійно проведених досліджень автора в галузі формування конкурентно-мотиваційного механізму інноваційного становлення ринку праці в трансформаційній економіці й трансформаційному розвитку ринку праці України.

Апробація результатів дисертації. Основні положення й результати дослідження доповідалися, обговорювалися й одержали схвалення на: Міжнародній науково-практичній конференції "Проблеми розвитку ринку праці та політика зайнятості населення в умовах трансформації економіки України" (20-21 листопада 2003 р., м. Луганськ); Всеукраїнській науково-практичній конференції "Регіональні проблеми зайнятості і ринку праці" (13-14 травня 2004 р., м. Тернопіль); Міжнародній науково-практичній конференції "Динаміка наукових досліджень" (21-30 червня 2004 р., м. Дніпропетровськ); Міжнародній науково-практичній конференції "Економічна організація та економічна освіта: взаємообумовленість стратегій розвитку (до сторіччя від дня народження д.е.н., професора С.М. Бухала)" (7-8 лютого 2007 р., м. Київ); IV Міжнародній науково-теоретичній конференції молодих учених і студентів "Актуальні проблеми економічного та соціального розвитку виробничої сфери" (7-8 червня 2007 р., м. Донецьк); Міжнародній науково-практичній конференції "Управлінський потенціал у системі економічного розвитку" (22-23 жовтня 2007 р., м. Луганськ – м. Алушта).

Публікації. Основні положення та найважливіші результати дисертаційного дослідження опубліковані автором у 12 наукових працях загальним обсягом 5,04 друкованих аркушів, з них 6 – у наукових фахових виданнях, 6 – матеріали і тези конференцій.

Структура й обсяг роботи. Дисертаційна робота складається зі вступу, трьох розділів і висновків. Загальний обсяг роботи 169 сторінок комп’ютерного тексту, у дисертації розміщено 9 таблиць на 9 сторінках, 7 рисунків на 7 сторінках, список використаних джерел становить 205 найменувань на 17 сторінках.

 

 

 


Обновить код

Заказать выполнение авторской работы:

The fields admited a red star are required.:


Заказчик:


SEARCH READY THESIS OR ARTICLE


Доставка любой диссертации из России и Украины