КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНІ СИСТЕМИ У СФЕРІ ТОВАРНОГО ОБІГУ: МЕХАНІЗМИ ФОРМУВАННЯ ТА РОЗВИТКУ




  • скачать файл:
title:
КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНІ СИСТЕМИ У СФЕРІ ТОВАРНОГО ОБІГУ: МЕХАНІЗМИ ФОРМУВАННЯ ТА РОЗВИТКУ
Тип: synopsis
summary:

Загальна характеристика роботи

Актуальність теми дослідження. Розвиток національної економіки в межах соціально-орієнтованої моделі об’єктивно зумовлює суттєву активізацію і розширення масштабів секторів і сфери соціально-економічної діяльності до яких закономірно можна віднести сферу товарного обігу.

Виконуючи складні функції товарно-грошового обміну суспільного продукту, забезпечуючи в зростаючих масштабах особисті і виробничі потреби в товарах, продукції, послугах сфера товарного обігу активно впливає на виробництво, споживання, соціальні процеси функціонування товарних ринків, масштаби і характер міжгалузевого і міжрегіонального обміну.

Соціально-економічна роль і значення сфери товарного обігу посилюються по мірі поглиблення ринкових процесів, розширення товарно-грошових відносин і глобалізації товарних ринків. Проте наукові засади, концептуальні підходи її розвитку в ринковому середовищі і посилення конкурентоспроможності недостатньо розроблені. Відсутня активна державна політика у сфері товарного обігу. У зв’язку з цим, актуалізується проблема конкурентності сфери товарного обігу та її підсистем. Виникає необхідність глибокого наукового аналізу змісту і особливостей конкуренції в цій сфері, теоретичного обґрунтування конкурентоспроможних моделей, розробки концептуальних підходів і розвитку сфери товарного обігу на основі конкурентних стратегій.

Саме відсутність сучасних теорій і методологічних підходів до розвитку сфери товарного обігу в Україні як конкурентної соціально-економічної системи призводить до формування необґрунтованих стратегій розвитку, незрілих концепцій і помилкових практичних підходів. Внаслідок у сфері товарного обігу нагромаджуються негативні явища і тенденції: структурні деформації, недобросовісна конкуренція, „тіньові схеми”, експансія зарубіжного торговельного капіталу, збитковість і банкрутство вітчизняних суб’єктів ринку, малоефективність міжгалузевого обміну, висока територіальна і міжрегіональна диференціація рівнів споживання.

Отже, характер і зміст теоретичних і прикладних проблем конкуренції в сфері товарного обігу зумовлюють необхідність глибоких досліджень для обґрунтування конкурентоспроможних систем у сфері товарного обігу.

Дослідження теорії і методології конкуренції здійснювалися у працях пред­ставників економічних класичних шкіл, а саме Брю С., Барр С., Макконнел К., Маршал А., Мескон М., Найта Ф., Сміт А., Сакс Д., Шумпетер Й., західних класичних економічних шкіл, зокрема: Азоєв Г., Ансофф І., Градов А, Вебер М., Гелбрейта Дж. Г, А., Калягин Г.В., Котлер Ф, Корнаї Я., Ламбен Ж.-Ж., Ліндер С., Осипов Ю, Ойкен В.,Ослунд А, Олін Б., Портер М., Прахалад К., Рікардо Д., Робінзон Дж., Шнітцер М., Хайек Ф., Хамел Ф., Хейне П., Хекшер Е., Челенков А., Чемберлен Е., Юданов А. Також теоретичні та прикладні аспекти конкуренції і конкурентного середовища у сфері товарного обігу досліджені в роботах вітчизняних дослідників: Апопія В., Андрійчука В., Бойко Є., Башнянина Г., Бєлєнького П., Білорус О., Бланка І., Воронкова А., Гейця В., Гриньова В., Дайновського Ю., Козоріз М., Кузьміна Є., Костусєва О., Лігоненко Л., Ліпич Л, Мазаракі А., Мочерного С., Мальського М., Немцова В., Палиги Є., Садекова А., Савельєва Є., Точиліна В., Ушакової Н., Чухно А., Шубіна О., Шершньової З.

Водночас не дістала належного висвітлення низка принципово важливих питань, пов’язаних з комплексним, всебічним дослідженням формування конкурентоспроможних систем у сфері товарного обігу України. Досі не визначено чітких соціально-економічних та організаційно-управлінських детермінантів конкурентних систем, не з’ясовано макроекономічні умови за яких посилюються їх конкурентоспроможність. Недостатньо проаналізовано науково-теоретичні основи та особливості формування конкурентної стратегії систем, не розроблені моделі конкурентоспроможності, а також стратегічні пріоритети розвитку у сфері товарного обігу. Усе це зумовило вибір теми дисертації, її мету, завдання  та структуру.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційне дослідження містить результати досліджень автора, які проводилися у межах науково-дослідних робіт за науковими темами: „Концепція вдосконалення функціонування ринків з продажу продовольчих і непродовольчих товарів”, затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України №1162 від 13.ХІІ.2001 р. – досліджено методологію трансформації ринків, запропоновано шляхи підвищення конкурентоспроможності торговельних систем; „Стратегія розвитку споживчої кооперації України на 2004-2015 рр.” на замовлення Укоопспілки (Постанови правління Укоопспілки № 172 від 09.05.2003 р.) – обґрунтовано конкурентна стратегія розвитку системи кооперативної торгівлі; науково-дослідної роботи Інституту законодавства при Верховній Раді України „Стратегія розвитку законодавства” (0103U007975) – запропоновано законодавча база, що регламентує конкурентні відносини у сфері товарного обігу.; у розробці наукової теми на замовлення Мінекономіки України „Розроблення нормативів забезпеченості населення торговельною площею у магазинах” реєстраційний номер № 0106U013023 –здійснено системний аналіз методичних підходів до обґрунтування показників оцінки забезпеченості населення торговельними площами, розроблено принципи їх диференціації залежно від регіональної та територіальної дислокації для підвищення конкурентоспроможності підсистем у сфері товарного обігу.

Дисертаційна робота базується також на результатах дослідження, проведених автором у 1996-2008 роках у межах розробки наукових тем на кафедрах економічної теорії та комерційної діяльності і підприємництва Львівської комерційної академії.

Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційної роботи є розробка теоретико-методологічних та методичних засад формування конкурентоспроможних систем у сфері товарного обігу, а також обґрунтування конкурентних стратегій їх розвитку і механізмів функціонування з урахуванням лібералізації і глобалізації товарних ринків.

Досягнення цієї мети обумовило необхідність вирішення таких наукових завдань:

-            дослідити поняття конкурентоспроможних систем у сфері товарного обігу у контексті еволюції конкуренції;

-            визначити детермінанти формування конкурентоспроможних систем з позицій соціально-економічних та організаційно-управлінських теорій;

-            виявити загальні та специфічні особливості розвитку конкуренції у сфері товарного обігу та її функції, що пов’язані з рентною перевагою, з виконанням торгівлею функцій посередника між виробником та споживачем, а також з характером її взаємодії з ринком товарних ресурсів;

-            систематизувати та уточнити показники конкурентоспроможності систем у сфері товарного обігу;

-            розкрити форми і методи конкурентних дій, а також детермінанти конкурентоспроможних систем у сфері товарного обігу;

-            розкрити методологію аналізу і моделювання систем у сфері товарного обігу;

-            визначити антимонопольні бар’єри конкурентного позиціювання;

-             охарактеризувати конкурентний потенціал конкурентоспроможних систем та обґрунтувати інвестиційно-інноваційні напрями його розвитку;

-            дослідити розвиток цінової та нецінової конкуренції як складових конкурентної політики;

-            розробити науково-теоретичні основи формування та механізми  функціонування конкурентоспроможних систем у сфері товарного обігу.

Об’єктом дослідження є процес формування організованих соціально-економічних систем, які притаманні сфері товарного обігу і функціонують в умовах ринкової конкуренції.

Предметом дослідження є теоретичні, методологічні і методичні засади, а також механізми та інституціональні регулятори розвитку і функціонування конкурентоспроможних систем у сфері товарного обігу.

 

Заказать выполнение авторской работы:

The fields admited a red star are required.:


Заказчик:


SEARCH READY THESIS OR ARTICLE


Доставка любой диссертации из России и Украины


THE LAST ARTICLES AND ABSTRACTS

Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА
Антонова Александра Сергеевна СОРБЦИОННЫЕ И КООРДИНАЦИОННЫЕ ПРОЦЕССЫ ОБРАЗОВАНИЯ КОМПЛЕКСОНАТОВ ДВУХЗАРЯДНЫХ ИОНОВ МЕТАЛЛОВ В РАСТВОРЕ И НА ПОВЕРХНОСТИ ГИДРОКСИДОВ ЖЕЛЕЗА(Ш), АЛЮМИНИЯ(Ш) И МАРГАНЦА(ІУ)
БАЗИЛЕНКО АНАСТАСІЯ КОСТЯНТИНІВНА ПСИХОЛОГІЧНІ ЧИННИКИ ФОРМУВАННЯ СОЦІАЛЬНОЇ АКТИВНОСТІ СТУДЕНТСЬКОЇ МОЛОДІ (на прикладі студентського самоврядування)