МЕХАНІЗМ ФУНКЦІОНУВАННЯ СОЦІАЛЬНОЇ СКЛАДОВОЇ ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ



title:
МЕХАНІЗМ ФУНКЦІОНУВАННЯ СОЦІАЛЬНОЇ СКЛАДОВОЇ ЕКОНОМІЧНОЇ БЕЗПЕКИ
Тип: synopsis
summary:

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ДИСЕРТАЦІЇ

Актуальність теми. Необхідною умовою побудови цілеспрямованої практичної діяльності у сфері формування певного рівня безпеки суспільства, держави та особистості є дослідження дії механізму функціонування соціальної складової економічної безпеки. Саме в перебігу реалізації діяльності щодо забезпечення економічної безпеки виявляється її безпосередній зв’язок з реальними процесами соціального життя.

Сучасний етап соціально-економічного розвитку України характеризується гостротою соціальних проблем. Ці проблеми в значній мірі визначають рівень національної та економічної безпеки держави і суспільства. В таких умовах на перший план висувається проблема безпеки як комплексної характеристики, що задає напрями подальшого розвитку, визначає параметри життєздатності соціально-економічних структур в перебігу глобальних та локальних трансформацій.

Комплекс існуючих соціально-економічних проблем, що виникає в процесі економічного розвитку і оптимального фінансування соціальної сфери, посилив суперечливі тенденції у всіх сферах функціонування суспільства. Ці тенденції проявляються у загальному низькому рівні життя, прогресуючому безробітті, демографічній кризі, соціальній незахищеності населення і становлять реальну загрозу національній безпеці держави. Тому, однією з передумов забезпечення національної безпеки є формування та реалізація активної та діючої соціальної складової економічної безпеки нашої країни з метою забезпечення зростання рівня і поліпшення умов життя населення.

На основі проведених теоретико-аналітичних узагальнень можна констатувати, що питання реформування структурних складових, які відносяться до економічної безпеки здійснюються без належного науково-методологічного забезпечення. Зокрема, досі існує необхідність більш глибокого вивчення механізму реалізації соціальної складової економічної безпеки і розробки пропозицій про напрями захисту національних інтересів країни у соціальній сфері. Важливість вирішення такого наукового завдання пояснюється тим, що з’ясування проблем соціального забезпечення економічної безпеки безпосередньо впливає на різні аспекти національної безпеки. Захист національних інтересів України у соціальній сфері є пріоритетним напрямом, невід’ємною та органічною частиною проблеми забезпечення економічної безпеки країни.

Окремим аспектам забезпечення економічної безпеки, як визначальної складової національної безпеки держави, присвячена значна кількість наукових досліджень. Зокрема, досить великий спектр питань щодо соціально-економічного змісту, структури функцій і методів економічної безпеки знайшли своє висвітлення в працях вітчизняних вчених: А.Базилюк, С.Бандура, О.Барановського, О.Бєляєва, О.Білоруса, І.Бінька, Н.Борецької, З.Варналія, О.Власюка, А.Гальчинського, В.Гейця, О.Гончаренко, М.Єрмошенка, Я.Жаліла, Ю.Зайцева, В.Кириленка, С.Кірєєва, А.Колота, Є.Крихтіна, І.Мазур, В.Мунтіяна, О.Новикової, С.Пирожкова, Р.Покотиленка, В.Савчука, А.Сухорукова, А.Чухна, В.Шлемка та інших. Серед фахівців країн СНД найбільш відомими є праці Л.Абалкіна, В.Бобкова, Б.Генкіна, С.Глаз’єва, Т.Заславської, Д.Карпухіна, В.Котелкіна, Є.Олєйнікова, В.Райцина, Н.Рімашевської, Р.Ривкіної, Г.Саркісяна, Р.Тер-Мкртичяна, Р.Яковлєва та інших. Однак, саме соціальний аспект економічної безпеки має значно нижчий рівень теоретичної та практичної розробленості на відміну від питань економічної безпеки, а саме – проблеми формування механізму соціального забезпечення економічної безпеки, визначення його суперечностей та тенденцій розвитку.

Часто в економічній та соціологічній літературі достатньо широко розглядають проблеми економічної безпеки у соціальній сфері. Однак, важливим уявляється концептуальний підхід до проблеми з погляду впливу соціальних факторів на економічну безпеку, взаємодії економічної безпеки і соціальної політики. Виділення механізму соціального забезпечення економічної безпеки у системі організаційно-економічних відносин суспільства дасть можливість розробити шляхи підвищення рівня ефективності забезпечення національної безпеки країни.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота виконана у відповідності з планом науково-дослідних робіт кафедри політичної економії факультетів управління та маркетингу Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана (тема: «Теоретичні проблеми соціально-економічного регулювання перехідної економіки» номер державної реєстрації 0101U007345). Особисто автором у рамках теми в підрозділі  2.1 «Взаємозв’язок структурної політики і державної політики зайнятості населення як головного засобу регулювання ринку праці» досліджена роль механізму функціонування соціальної складової економічної безпеки держави в сучасних умовах економіки.

Мета і задачі дослідження. Метою дисертаційної роботи є теоретико-методологічний і практичний аналіз змісту, функцій та напрямів дії механізму функціонування соціальної складової в процесі забезпечення економічної безпеки держави як визначального відтворювального елементу функціонування сучасної економічної системи, обґрунтування його ролі в умовах ринкової економіки, а також розроблення науково-практичних рекомендацій по удосконаленню дії механізму функціонування соціальної складової економічної безпеки держави.

Відповідно до вказаної мети в дисертації поставлено та вирішено такі завдання:

– обґрунтувати методологічні і теоретичні засади аналізу формування змісту, сутнісних рис, характерних ознак та особливостей механізму функціонування соціальної складової економічної безпеки;

– узагальнити об’єктивні тенденції посилення ролі соціальної складової економічної безпеки як визначальної характеристики функціонування і розвитку економічної системи;

– дати характеристику соціальним ризикам та загрозам економічній безпеці та визначити шляхи їх запобігання та подолання через використання механізму функціонування соціальної складової економічної безпеки в сучасних умовах;

– дослідити місце, роль та функції механізму функціонування соціальної складової економічної безпеки як визначального елементу в структурі механізму забезпечення економічної безпеки та підсистемі господарського механізму;

– проаналізувати сучасні тенденції реалізації механізму функціонування соціальної складової економічної безпеки та особливості зміни критеріїв соціальної політики під дією науково-технічного прогресу, тенденції соціалізації економіки та глобалізації світогосподарських зв’язків;

– визначити шляхи та напрями реалізації і вдосконалення механізму функціонування соціальної складової економічної безпеки в сучасних умовах економіки України.

Об’єктом дослідження є соціально-економічні відносини та особливості їх впливу на формування системи економічної безпеки в умовах трансформаційної економіки.

Предметом дослідження є механізм функціонування соціальної складової економічної безпеки та його спрямованість на сучасному етапі економічного розвитку.

Методи дослідження. В дисертаційній роботі використано сукупність загальнонаукових та спеціальних методів дослідження. Загальнонаукові та спеціальні методи використано при дослідженні сутності та характеристики економічної безпеки, змісту та особливостей механізму функціонування соціальної складової економічної безпеки (розділи 1, 2). Структурно-функціональний метод – при вивченні суперечливого характеру взаємозв’язків та параметрів механізму функціонування соціальної складової економічної безпеки держави (розділ 2); методи системного та порівняльного аналізу – при розгляді законодавчо-правової бази, що регламентує питання, які досліджуються (розділ 3); синтезу – при дослідженні фінансування соціальної сфери (розділ 2); індексного та факторного аналізу – при дослідженні впливу різних факторів на стан соціальної безпеки в країні (розділ 1); економіко-статистичного аналізу – при вивченні стану соціальної безпеки за певний період, виявленні зв’язку між рівнем фінансування соціальної сфери та рівнем економічної безпеки (розділ 1, 3).

Інформаційною базою дослідження є закони та нормативні акти державної влади з питань економічної та соціальної безпеки, фінансового забезпечення соціальної сфери в сучасних умовах, опубліковані у періодичній пресі, спеціальних виданнях та матеріалах у мережі Інтернет, офіційні матеріали статистичних щорічників, інформаційно-аналітичних бюлетенів і оглядів Державного комітету статистики України, Ради національної безпеки та оборони України, результати соціологічних досліджень тощо. В процесі дослідження широко використано наукові праці вітчизняних та зарубіжних вчених щодо гарантування економічної безпеки держави і особливостей її соціального забезпечення, зокрема.

Наукова новизна одержаних результатів полягає в наступному:

вперше:

– введено до наукового обігу поняття «механізм функціонування соціальної складової економічної безпеки», що визначається як функціональний та інституціональний спосіб організації взаємодії елементів соціальної та економічної системи з метою координації та управління соціально-економічними процесами для забезпечення реалізації національних економічних інтересів, запобігання соціальним загрозам економічної безпеки, ліквідації їх наслідків і досягнення на цій основі такого рівня економічної безпеки, який би сприяв ефективному досягненню загальноекономічних і соціальних цілей;

– здійснена оцінка стану соціальної сфери в контексті економічної безпеки за допомогою індексного оцінювання та факторного аналізу соціально-економічної ситуації в Україні, з метою  аналізу темпів зміни основних соціальних показників та визначення структури взаємозв’язків між ними. В результаті виділено 3 групи факторів: стан соціальної активності населення, стан економічної життєдіяльності населення та  якість життя населення;

удосконалено:

– методи визначення граничних соціальних показників економічної безпеки та зіставлення фактичних даних з кількісними параметрами граничних значень для більш якісного моніторингу рівня економічної безпеки в соціальній сфері;

– основні підходи до визначення тенденцій розвитку соціальної сфери в аспекті забезпечення економічної безпеки держави, а саме:  зміна соціальної структури суспільства, подолання бідності, зміна соціального самопочуття людини, формування середнього класу;

одержали подальший розвиток:

– державні інструменти забезпечення функціонування соціальної складової економічної безпеки: проведення економічного моніторингу та розробка заходів щодо виходу із зони критичних значень, організація роботи щодо виявлення, попередження та знешкодження виявлених небезпек та загроз;

– теоретико-методологічні підходи до оцінки ролі та місця соціальної сфери в забезпеченні економічної безпеки, визначений рівень впливу змін у рівні життя населення на економічне зростання та на підтримку соціально-економічної стабільності в країні.

 

 


Обновить код

Заказать выполнение авторской работы:

The fields admited a red star are required.:


Заказчик:


SEARCH READY THESIS OR ARTICLE


Доставка любой диссертации из России и Украины


THE LAST ARTICLES AND ABSTRACTS

Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА
Антонова Александра Сергеевна СОРБЦИОННЫЕ И КООРДИНАЦИОННЫЕ ПРОЦЕССЫ ОБРАЗОВАНИЯ КОМПЛЕКСОНАТОВ ДВУХЗАРЯДНЫХ ИОНОВ МЕТАЛЛОВ В РАСТВОРЕ И НА ПОВЕРХНОСТИ ГИДРОКСИДОВ ЖЕЛЕЗА(Ш), АЛЮМИНИЯ(Ш) И МАРГАНЦА(ІУ)
БАЗИЛЕНКО АНАСТАСІЯ КОСТЯНТИНІВНА ПСИХОЛОГІЧНІ ЧИННИКИ ФОРМУВАННЯ СОЦІАЛЬНОЇ АКТИВНОСТІ СТУДЕНТСЬКОЇ МОЛОДІ (на прикладі студентського самоврядування)