УПРАВЛІННЯ ГОСПОДАРСЬКОЮ ДІЯЛЬНІСТЮ ПОРТОВИХ ПІДПРИЄМСТВ




  • скачать файл:
title:
УПРАВЛІННЯ ГОСПОДАРСЬКОЮ ДІЯЛЬНІСТЮ ПОРТОВИХ ПІДПРИЄМСТВ
Тип: synopsis
summary:

Загальна ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

 

Актуальність теми. Процес управління господарською діяльністю портового підприємства має бути організований таким чином, щоб вносити випереджувальні зміни і забезпечувати пристосовність системи до зовнішнього середовища, яке постійно змінюється.

Підприємство портової діяльності як відкрита система незмінно реагує на зовнішні імпульси, вимагає регулювання процесів, що відбуваються в системі, шляхом ухвалення ефективних рішень. Особливості економіко-правового середовища, які виявляються у взаєминах держави і портових підприємств, зумовлюють зміни в організації їхньої господарської діяльності. Перетворювальні процеси передбачають удосконалення організаційної структури підприємства та процесу прийняття рішень.

Послідовний процес підготовки і прийняття ефективних господарських рішень знаходиться в прямій залежності від аналітичної і облікової діяльності з оцінки стану об'єкту управління. Обґрунтованість обліково-аналітичної інформації, яка використовується під час підготовки управлінських рішень, впливає на якість схвалюваних рішень.

Суттєвою проблемою процесу управління є недосконалість критеріїв відбору інформації та нерегулярність її надходження. Зміни організації процесу управління портовим підприємством визначають принципи побудови і процеси облікової діяльності, тим самим підсилюючи або послаблюючи ефективність функціонування нової організаційної структури.

Реалізація удосконаленої концепції побудови обліково-аналітичної діяльності як засобу управління портовим підприємством дозволить своєчасно оцінювати результати реалізації управлінських рішень. Це дозволяє формувати критерії оцінки економічних результатів функціонування окремих підрозділів портового підприємства і всієї системи в цілому.

Підприємства портової діяльності переважно мають складну організаційну структуру і високий рівень диверсифікації, що робить формування ефективної системи обліку і контролю складним завданням.

Вітчизняні та іноземні вчені активно вивчають проблеми щодо удосконалення облікового простору для забезпечення прийняття ефективних управлінських рішень. Серед них -  Е.А. Аткінсон, Дж. Рис, К. Друрі, Ч.Т. Хорнгрен, Дж. Фостер, Р. С. Каплан, Д. Колдуелл, Ф.К. Беа, Е. Діхтл, М. Швайтцер, М.П. Войнаренко, С.Ф. Голов, М.Г. Чумаченко, В.В. Сопко, С.О. Ніколаєва, Ф.Ф. Бутинець, Л.В. Нападовська.

Серед учених, які вивчають проблеми господарювання транспортних підприємств України, у тому числі портових, слід відзначити Б.В. Буркинського, М.Т.  Примачова, В.І.  Чекаловця, М.І. Котлубая, О.M.  Котлубая, C.Г. Нікуліна, А.Л. Колодіна, О.М. Кібік.

Проте, в працях названих учених недостатньою мірою розглядаються питання інформаційного забезпечення процесу прийняття і реалізації своєчасних ефективних управлінських рішень на різних рівнях управління господарською діяльністю портових підприємств. Такі рішення значною мірою забезпечують необхідний рівень конкурентоспроможності окремих суб'єктів господарювання і портової системи України в цілому.

Таким чином, тема дисертаційного дослідження є актуальною. Вирішення зазначеної проблеми необхідно для економіки портової діяльності України.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційне дослідження виконувалося в рамках науково-дослідної теми «Розробка методологічних засад формування цін на продукцію морських торговельних портів та судноплавних компаній в умовах жорсткої конкуренції на світовому ринку транспортних послуг» (2003-2005 рр., номер держреєстрації  0103U003591, автор була відповідальним виконавцем), яка проводилася відповідно до плану науково-дослідних робіт Одеського національного морського університету, автором розроблені розділи 1.1. «Характеристика інформаційного забезпечення процесу ціноутворення», 3.5. «Система управління витратами». Результати роботи використані під час виконання госпдоговірної науково-дослідної роботи «Удосконалення системи економічного аналізу Маріупольського морського торговельного порту» (2005-2006 рр., номер держреєстрації 0105U004975, автор була відповідальним виконавцем), яка виконувалася на замовлення відповідного морського торговельного порту, де автором запропоновано систему облікових завдань управління витратами у сфері портової діяльності. Ці теми мають безпосередній зв'язок з Комплексною програмою затвердження України як транзитної держави на 2002-2010 рр., Програмою соціально-економічного розвитку морських торговельних портів України до 2010 р. і Концепцією розвитку дорожньо-транспортного комплексу України до 2020 р.

Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційної роботи є розробка організаційно-методичних основ реалізації управлінських функцій в процесі прийняття господарських рішень підприємствами портової діяльності.

Для досягнення цієї мети в роботі поставлені та вирішені такі основні завдання:

-        виявити основні проблеми управління господарською діяльністю портових підприємств України в сучасних умовах;

-        визначити особливості інформаційного забезпечення процесу прийняття рішень у сфері портової діяльності;

-        дослідити особливості та дати характеристику основних елементів системи обліку результатів діяльності портових підприємств України;

-        проаналізувати особливості процесу управління витратами у сфері портової діяльності;

-        виявити передумови розвитку системи контролю підприємств портової діяльності;

-        сформувати організаційно-економічні основи процесу бюджетного управління підприємств портової діяльності;

-        удосконалити методичні основи процесу калькуляції собівартості послуг портових підприємств;

-        обґрунтувати основні напрямки забезпечення ефективного функціонування фінансової структури підприємств портової діяльності.

Об'єкт дослідження - процес підготовки та прийняття управлінських рішень в сфері господарської діяльності портових підприємств в ринкових умовах.

Предмет дослідження - теоретичні та організаційно-методичні основи процесу підготовки та прийняття управлінських рішень в сфері господарювання підприємств портової діяльності в України.

Методи дослідження. Теоретичною і методологічною основою дисертаційної роботи є об'єктивні економічні закони, роботи українських та іноземних учених в сфері управління господарською діяльністю портових підприємств. У дисертації використані системний та історичний підходи до вирішення поставлених завдань. В процесі дослідження використано теоретичні та емпіричні методи: наукового абстрагування (введення і розкриття змісту ряду понять, наприклад управлінського обліку та центрів відповідальності), аналогії (розробка організаційно-методичних основ бюджетного процесу і контролю витрат портового підприємства), аналізу-синтезу і ретроспективи (дослідження особливостей процесу управління господарською діяльністю портових підприємств), статистичного аналізу (дослідження тенденцій розвитку українських портів), системного аналізу (виявлення і характеристика елементів системи обліку результатів господарської діяльності портових підприємств, визначення основних етапів процесу прийняття рішень і управління витратами у сфері портової діяльності). Наведені методи економічного дослідження в дисертаційній роботі використовувалися комплексно.

Наукова новизна одержаних результатів полягає в тому, що розроблені організаційно-методичні основи реалізації функцій управління процесом господарювання підприємств портової діяльності України. Особлива увага приділена реалізації контрольної та облікової функцій управління. Відповідно автором отримані такі конкретні результати:

Вперше:

-  розроблено організаційно-економічні основи формування та контролю виконання системи бюджетів підприємства портової діяльності в цілому та його структурних підрозділів з метою удосконалення короткострокового та оперативного управління, які передбачають урахування удосконаленої фінансової структури портового підприємства, закріплення їх за певними центрами обліку, визначення структури зведеного фінансового бюджету та створення системи критеріїв оцінки його виконання.

Удосконалено:

-                     методичні основи процесу калькуляції собівартості послуг портового підприємства, які передбачають більш досконального підходу до розподілу непрямих витрат, групування витрат залежно від виду рішення, що приймається;

-                     систему обмежень процесу забезпечення ефективного функціонування фінансової структури, яка заснована на принципі управління відхиленнями першого та другого рівнів.

Дістало подальший розвиток:

-                     функції управлінського обліку для підготовки та реалізації своєчасних управлінських рішень, організації їх дієвості, що включають оцінку цільового характеру використання цього виду обліку, його класифікацію і релевантність інформації, що генерується, при прийнятті певного спектру управлінських рішень;

-                     система критеріїв управління витратами підприємства портової діяльності та умов використання різних підходів до обліку витрат у процесі прийняття тактичних та стратегічних рішень, яка полягає в оцінці інформаційних параметрів кожного напрямку критеріїв в відповідності до мети реалізаціі управління витратами;

-                     інфраструктура облікової діяльності портового підприємства для підвищення ефективності процесу прийняття рішень, яка передбачає створення центрів формування облікової інформації;

-                     організаційно-економічні основи взаємодії елементів фінансової структури портового підприємства шляхом систематизації відносин субординації та координації між структурними підрозділами, визначення сфери їхньої компетенції.

            Практичне значення отриманих результатів. Основний практичний результат дисертаційного дослідження полягає в тому, що воно є внеском в розвиток теорії управління портовими підприємства на етапі переходу до ринкових умов. Результати роботи дозволяють удосконалити практику формування і розвитку облікової діяльності та контролю результатів господарської діяльності портових підприємств, що буде сприяти підвищенню ефективності процесу реалізації управлінських рішень з метою підвищення конкурентоспроможності портових підприємств України.

 

Заказать выполнение авторской работы:

The fields admited a red star are required.:


Заказчик:


SEARCH READY THESIS OR ARTICLE


Доставка любой диссертации из России и Украины


THE LAST ARTICLES AND ABSTRACTS

Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА
Антонова Александра Сергеевна СОРБЦИОННЫЕ И КООРДИНАЦИОННЫЕ ПРОЦЕССЫ ОБРАЗОВАНИЯ КОМПЛЕКСОНАТОВ ДВУХЗАРЯДНЫХ ИОНОВ МЕТАЛЛОВ В РАСТВОРЕ И НА ПОВЕРХНОСТИ ГИДРОКСИДОВ ЖЕЛЕЗА(Ш), АЛЮМИНИЯ(Ш) И МАРГАНЦА(ІУ)
БАЗИЛЕНКО АНАСТАСІЯ КОСТЯНТИНІВНА ПСИХОЛОГІЧНІ ЧИННИКИ ФОРМУВАННЯ СОЦІАЛЬНОЇ АКТИВНОСТІ СТУДЕНТСЬКОЇ МОЛОДІ (на прикладі студентського самоврядування)