ОБЛІК І АНАЛІЗ АМОРТИЗАЦІЇ ОСНОВНИХ ЗАСОБІВ НА ПІДПРИЄМСТВАХ НАФТОГАЗОВИДОБУВНОГО КОМПЛЕКСУ :



title:
ОБЛІК І АНАЛІЗ АМОРТИЗАЦІЇ ОСНОВНИХ ЗАСОБІВ НА ПІДПРИЄМСТВАХ НАФТОГАЗОВИДОБУВНОГО КОМПЛЕКСУ
Тип: synopsis
summary:

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність теми дослідження. Здійснення економічних реформ в Україні протягом останніх років спрямоване на трансформацію вітчизняного господарського механізму з урахуванням умов ринкової економіки. Ці перетворення стосуються бухгалтерського обліку, аналізу і контролю, тобто найбільш вагомої частини загальної інформаційної системи управління підприємством.

Впровадження науково-технічних досягнень у виробництво, вирішення багатьох соціально-економічних проблем стає можливим за умови здійснення ефективної інвестиційної політики, складовою якої є амортизаційна політика, що виступає важливим інструментом активізації інвестиційної діяльності підприємств в умовах ринкової економіки. Обґрунтована  амортизаційна політика дає змогу стимулювати зростання інвестицій, запроваджувати інноваційні технології та процеси.

Проблеми нарахування й обліку амортизації основних засобів перебувають під особливою увагою економічної науки. Дослідженню питань амортизації присвячено праці радянських вчених А. Аракеляна, А. Баранова, В. Будавея, А. Додонова, Л. Кантора, Я. Кваші, П. Павлова, А. Первухіна та ін.

Значний внесок у розробку теоретичних і методологічних підходів до вирішення проблемних питань амортизації зробили сучасні українські вчені З. Борисенко, О. Бородкін, Ф. Бутинець, М. Василюк, Н. Виговська, С. Голов, Г. Кірейцев, Я. Крупка, Є. Мних, В. Орлова, Ю. Осадчий, М. Пушкар, П. Саблук, А. Фукс, П. Хомин, М. Чумаченко, В. Швець та ін.

Дослідження теоретичних і практичних аспектів організації обліку основних засобів та їхньої амортизації дало змогу визначити коло невирішених питань, які гальмують процес управління основними засобами. Серед них можна виділити такі: відсутність єдності економічної та бухгалтерської термінології щодо понять “амортизація”, “знос”, “зношування”, єдиного підходу до розуміння сутності амортизації та її ролі у відтворювальному процесі, проблеми вибору оптимального методу нарахування амортизації, визначення економічно раціонального амортизаційного періоду.

Зміни податкового механізму, введення в дію Положень (стандартів) бухгалтерського обліку не лише суттєво вплинули на амортизаційну політику, а й призвели до виникнення нових проблем. Структурні перетворення в економічному механізмі потребують постійного вдосконалення методики та організації обліку і нарахування амортизації основних засобів.

Актуальність вказаних питань, дискусійність багатьох теоретичних положень, їхнє практичне значення зумовили вибір теми, мету, завдання, предмет і структуру дисертаційного дослідження.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота виконана відповідно до плану науково-дослідних робіт Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України” і є складовою частиною теми “Дослідження нових технологій підвищення ефективності видобування вуглеводнів, в тому числі з низькодебітних свердловин” (номер державної реєстрації 0104U004086). У межах науково-дослідної роботи автором розроблено методику визначення оптимального періоду нарахування амортизації свердловин родовищ Прикарпаття.

Мета та завдання дослідження. Метою дослідження є обґрунтування теоретичних, методичних і практичних засад нарахування та організації обліку амортизації основних засобів на підприємствах нафтогазовидобувного комплексу та розробка рекомендацій щодо їхнього вдосконалення. Досягнення поставленої мети зумовило необхідність виконання таких завдань:

-   розкрити економічну сутність амортизації основних засобів і виявити взаємозв’язок між категоріями “амортизація”, “знос” та “зношування” необоротних активів;

-   визначити основні функції амортизації в умовах ринкової економіки;

-   удосконалити методичні підходи до обліку операцій з придбання основних засобів і подальших витрат, пов’язаних з їхнім утриманням та списанням;

-   дати оцінку діючим методам нарахування амортизації основних засобів і розробити альтернативні варіанти розподілу їхньої вартості, за якими буде враховано одночасно термін корисного використання активу й умови його експлуатації;

-   обґрунтувати пропозиції щодо вдосконалення державної амортизаційної політики;

-   проаналізувати та визначити економічно доцільний термін списання та порядок розподілу вартості активної частини основних виробничих засобів нафтогазовидобувної галузі, зокрема свердловин;

-   обгрунтувати методику нарахування амортизації свердловин, що враховує особливості діяльності підприємств нафтогазовидобувного комплексу;

-   розробити рекомендації щодо удосконалення існуючих форм регістрів з обліку амортизації свердловин.

Об’єктом дослідження є процес формування обліково-аналітичної інформації щодо амортизації основних засобів підприємств нафтогазовидобувного комплексу.

Предметом дослідження є методика та організація обліку й аналізу амортизації основних засобів підприємств нафтогазовидобувного комплексу України.

Методи дослідження. У процесі дослідження використано загальнонаукові і спеціальні методи аналізу: індукція та дедукція - для визначення загальних тенден­цій розвитку обліку амортизації основних засобів; теоретичного узагальнен­ня і порівняння – для розкриття сутності амортизації як економічної катего­рії; спостереження – для визначення стану обліку основних засобів на підприємствах нафтогазовидобувного комплексу. Для обґрунтування вибору методики розподілу вартості нафтогазових свердловин застосовувалися аналітичні та ста­тистичні методи. Дослідження ґрунтується на застосуванні діалектичного методу пізнання для вивчення закономірностей розвитку концепцій обліку амортизації основних засобів (морфологі­чний аналіз об’єкта, абстрактно-логічний метод, метод типології та класифікацій, метод аналогій). При дослідженні особливостей зміни вартості та структури основних засобів, динаміки обсягів видобування нафти використовувались методи економічного аналізу, стати­стичні та економетричні методи. Для обробки економічної інформації, побудови таблиць, графіків, алгоритмів застосовано сучасні комп’ютерні технології та пакет прикладних програм Місгоsoft Ехсеl. Теоретичною і методичною основою дослідження  є теорія системних досліджень, наукові розробки вітчизняних та зарубіжних економістів щодо питань обліку основних засобів та їхньої амортизації, законодавчі та нормативні акти України, інструктивні матеріали, періодичні видання, науково-дослідні розробки наукових і вищих навчальних закладів.

Наукова новизна одержаних результатів полягає в теоретичному обґрунтуванні та вирішенні комплексу питань, пов’язаних з удосконаленням амортизаційної політики, порядку розподілу вартості нафтогазових свердловин на  підприємствах нафтогазовидобувного комплексу. В процесі дослідження одержано теоретичні розробки, які підтверджують наукову новизну та виносяться на захист, зокрема:

вперше:

-     розроблено методичні засади щодо нарахування амортизації нафтових свердловин із застосуванням методу рекурентних норм, що дає можливість здійснювати розподіл вартості об’єктів з урахуванням одночасно закономірності у змінах обсягів видобування нафти та терміну корисного використання свердловин;

удосконалено:

-     теоретичні підходи щодо формування первісної оцінки придбання основних засобів, які вже були в користуванні, з урахуванням облікових даних продавця, що забезпечить одержання більш достовірної інформації про зношеність необоротних матеріальних активів;

-     методичні підходи до обліку витрат на поліпшення основних засобів, при здійсненні яких подовжується термін корисного використання активу без збільшення його якісних чи кількісних характеристик;

 

 


Обновить код

Заказать выполнение авторской работы:

The fields admited a red star are required.:


Заказчик:


SEARCH READY THESIS OR ARTICLE


Доставка любой диссертации из России и Украины