ВПЛИВ ЕФЕКТИВНОГО ВИКОРИСТАННЯ ЗЕМЕЛЬНИХ РЕСУРСІВ НА КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНІСТЬ АГРАРНИХ ПІДПРИЄМСТВ




  • скачать файл:
title:
ВПЛИВ ЕФЕКТИВНОГО ВИКОРИСТАННЯ ЗЕМЕЛЬНИХ РЕСУРСІВ НА КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНІСТЬ АГРАРНИХ ПІДПРИЄМСТВ
Тип: synopsis
summary:

 

Актуальність теми дослідження. Земельні ресурси – основне національне багатство нашої країни, важлива умова життя і діяльності суспільства. Вони є основою розвитку сільського виробництва, базою для розміщення і функціонування усіх галузей народного господарства. Усі землекористувачі повинні забезпечувати використання земельних угідь згідно з їх цільовим призначенням та умовами надання, раціонально і ефективно використовувати земельні ресурси, підвищувати родючість ґрунтів, здійснювати захист земель від ерозії, не допускати погіршення навколишнього середовища внаслідок своєї господарської діяльності. Отже, підвищення ефективності використання землі в сільському господарстві набуває першочергового значення і є одним із основних факторів формування конкурентоспроможності регіону.

Проблемам ефективного використання земельних ресурсів присвячено немало робіт як в Україні, так і в інших країнах. Найбільш вагомими є дослідження, представлені в працях багатьох українських учених, зокрема С.Азізова, Б.Данилишина, С.Дусановського, О.Єрмакова, М.Маліка, Л.Мармуль, В.Мацибори, В.Месель-Веселяка, П.Саблука, І.Топіхи, Г.Черевка та інших. Питання конкурентоспроможності господарюючих суб’єктів висвітлені у працях В.Андрійчука, О.Гудзинського, В.Зіновчука, П.Макаренка, С.Покропивного, С.Скрипник, В.Топіхи, С.Ярошенка та інших. Проте проблеми взаємозв’язку ефективного використання земельних ресурсів та вплив цього процесу на підвищення конкурентоспроможності аграрних підприємств вивчені недостатньо. Зокрема, у Херсонській області такі важливі дослідження практично не проводились. Науково-теоретичне значення та практична цінність, недостатня глибина вивчення  вказаних проблем зумовили вибір теми даної дисертації.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дослідження виконано у відповідності до теми науково-дослідної роботи Херсонського державного аграрного університету “Організаційно-економічний механізм функціонування підприємницьких структур, систем ціноутворення, фінансово-кредитних відносин, страхування” (номер державної реєстрації 0102U003197). В її межах автором визначено взаємозв’язок ефективності землекористування та рівня конкурентоспроможності аграрних підприємств.

Мета і завдання дослідження. Метою дисертації є розробка обґрунтованих наукових і практичних рекомендацій щодо забезпечення конкурентоспроможності аграрних підприємств на основі ефективного використання його сільськогосподарських земельних ресурсів. Вказана мета зумовила необхідність вирішення наступних завдань:

- дослідити теоретичні аспекти забезпечення конкурентоспроможності аграрних підприємств на основі раціонального використання земельних ресурсів;

- визначити та поглибити методичні засади оцінки ефективності використання земельних ресурсів, конкурентоспроможності аграрних підприємств;

- здійснити аналіз використання земельних ресурсів визначити його місце у формуванні конкурентоспроможності сільськогосподарських підприємств;

- визначити проблеми землекористування та конкурентоспроможності в аграрному секторі економіки регіону;

- визначити комплекс заходів щодо раціонального використання  земельних ресурсів на основі інноваційно-інвестиційного забезпечення;

- обґрунтувати напрями вдосконалення земельних відносин та механізму забезпечення конкурентоспроможності;

- розробити модель конкурентоспроможного розвитку аграрних підприємств на основі ефективного використання земельних ресурсів.

Об’єктом дослідження є процеси взаємозв’язку ефективного використання земельних ресурсів на конкурентоспроможності аграрних підприємств.

Предметом дослідження є теоретичні, методологічні і прикладні питання впливу ефективного використання земельних ресурсів та конкурентоспроможність сільськогосподарських підприємств;

Методи дослідження. Теоретичною і методологічною основою дисертаційного дослідження є базові положення економічної теорії, наукові розробки вітчизняних і зарубіжних учених з проблем розвитку землекористування конкурентоспроможності у сільському господарстві, законодавчі та нормативно-правові акти країни.

В процесі дослідження використовувалась низка методів, серед яких: метод теоретичного узагальнення і порівняння – для визначення сутності понять ефективності використання земельних ресурсів та конкурентоспроможності регіону; монографічний метод - при висвітленні поглядів учених на досліджувані в роботі проблеми, вивченні ретроспективи розвитку земельних відносин, вітчизняного і зарубіжного досвіду; економіко-статистичний – для дослідження особливостей розвитку потенціалу регіону; порівняльного та графічного - при вивченні динаміки і структурних змін у розвитку земельних відносин, механізмів взаємовідносин; системного аналізу – для оцінювання характеру впливу сукупності мікро- та макроекономічних методів, важелів та інструментів на ефективність використання земельних ресурсів та на формування конкурентоспроможності; структурно-логічного аналізу – для визначення  складових механізму ефективного використання земельних ресурсів та формування конкурентоспроможності регіону; аналізу і синтезу – для окреслення пріоритетних стратегічних напрямів підвищення конкурентоспроможності регіону, ефективного використання земельних ресурсів; гіпотетичний метод – для визначення принципів, особливостей управління земельними ресурсами регіону; екстраполяції - при розробці проекту програми інвестиційної привабливості регіону для іноземного інвестора; розрахунково-конструктивний (в процесі розробки бізнес-плану щодо придбання техніки, необхідної для запровадження у ЗАТ “Аделаїда” Голопристанського району мінімального обробітку ґрунту за рахунок довгострокового кредиту); експертних оцінок (в оцінці конкурентоспроможності регіону, визначення його інвестиційної привабливості.

Наукова новизна одержаних результатів полягає в наступному.

Вперше:

-                 обґрунтовано можливість визначення впливу ефективного використання земельних ресурсів на конкурентоспроможність аграрних підприємств зокрема, та регіону в цілому (земельні ресурси виділяються як визначальна складова виробничого потенціалу, який є основним чинником формування конкурентоспроможності сільськогосподарських підприємств, що дає можливість визначити ступінь їх впливу на конкурентну позицію регіону);

Удосконалено:

-                 систему показників економічної ефективності використання земельних ресурсів та визначення конкурентоспроможності;

-                 організаційно-економічні заходи щодо ефективного використання земельних ресурсів (державне регулювання, самоокупність, протекціонізм).

Дістали подальшого розвитку:

-                 обґрунтування інноваційних та інвестиційних процесів у регіоні, а також напрями їх впливу на ефективність використання земельних ресурсів та формування конкурентоспроможності регіону;

-                оцінка земельного потенціалу агарних підприємств на основі рентного підходу.

Практичне значення одержаних результатів. Найбільшу практичну цінність мають наступні розробки дисертанта: розробка моделі формування інвестиційного клімату Херсонської області, бізнес-план щодо придбання техніки для запровадження у ЗАТ "Аделаїда" мінімального обробітку ґрунту; створення на базі Херсонського державного аграрного університету науково-дослідного інституту сільськогосподарського розвитку, в який ввійдуть лабораторії патентно-інформаційних досліджень, експериментальних досліджень в АПК, землевпорядкування, біотехнології, агрохімії та екології; технологічних проблем АПК, формування довідково-інформаційного забезпечення АПК; визначення складових Проекту «Інноваційно-інвестиційний механізм управління земельними ресурсами певної територіальної громади»; визначення основних напрямів регулювання земельних відносин в аграрних підприємницьких структурах Херсонської області.

Результати дисертаційного дослідження, висновки та рекомендації схвалені та використані в роботі Миколаївської обласної державної адміністрації (довідка №2340/66-05-50/6-08 від 31.10.2008); Херсонського державного аграрного університету (довідка № 135 від 03.09.2008); ЗАТ “Аделаїда” Голопристанського району Херсонської області (довідка №219 від 03.09.2008).

Особистий внесок здобувача. Основні положення, висновки та пропозиції дисертації сформульовані і обґрунтовані автором особисто. Результати дослідження опубліковані в особисто написаних статтях.

 

Апробація результатів дисертації. Основні положення, наукові результати та практичні розробки дисертації доповідалися та обговорювалися на наступних науково-практичних конференціях: «Управлінські аспекти підвищення національної конкурентноздатності» (Сімферополь - Алушта, 4-7 жовтня 2007 р.); «Розвиток України в XXI столітті: економічні, соціальні, екологічні, гуманітарні та правові проблеми» (Тернопіль, 2008 р.); «Наукове забезпечення процесів реформування соціально-економічних відносин в умовах глобалізації» (Сімферополь - Алушта 18-20 квітня 2008 рік); на щорічних конференціях професорсько-викладацького складу Миколаївського державного аграрного університету (2006-2008 рр.).

Публікації. За матеріалами дисертаційного дослідження опубліковано 7 наукових робіт (загальним обсягом 1,9 друк. арк.), з яких 5 – у фахових виданнях загальним обсягом 1,5 друк. арк..

Обсяг і структура роботи. Дисертаційна робота складається із вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел і додатків. Загальний обсяг дисертації - 184 сторінки, із них 147 сторінок основного тексту. Робота містить 22 таблиці, 4 рисунки і 3 додатки. Список використаних джерел нараховує 182 найменування.

 

Заказать выполнение авторской работы:

The fields admited a red star are required.:


Заказчик:


SEARCH READY THESIS OR ARTICLE


Доставка любой диссертации из России и Украины


THE LAST ARTICLES AND ABSTRACTS

Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА
Антонова Александра Сергеевна СОРБЦИОННЫЕ И КООРДИНАЦИОННЫЕ ПРОЦЕССЫ ОБРАЗОВАНИЯ КОМПЛЕКСОНАТОВ ДВУХЗАРЯДНЫХ ИОНОВ МЕТАЛЛОВ В РАСТВОРЕ И НА ПОВЕРХНОСТИ ГИДРОКСИДОВ ЖЕЛЕЗА(Ш), АЛЮМИНИЯ(Ш) И МАРГАНЦА(ІУ)
БАЗИЛЕНКО АНАСТАСІЯ КОСТЯНТИНІВНА ПСИХОЛОГІЧНІ ЧИННИКИ ФОРМУВАННЯ СОЦІАЛЬНОЇ АКТИВНОСТІ СТУДЕНТСЬКОЇ МОЛОДІ (на прикладі студентського самоврядування)