ПІДВИЩЕННЯ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ М’ЯСОПЕРЕРОБНИХ ПІДПРИЄМСТВ




  • скачать файл:
title:
ПІДВИЩЕННЯ КОНКУРЕНТОСПРОМОЖНОСТІ М’ЯСОПЕРЕРОБНИХ ПІДПРИЄМСТВ
Тип: synopsis
summary:

 

Актуальність теми. Перехід до ринкової економіки, що викликав радикальні перетворення всього господарського механізму, визначив значення конкуренції як іманентного атрибуту ринку. На відміну від планової економіки, коли діяльність усіх підприємств була регламентована, в умовах ринку, основною економічною реальністю якого є конкуренція, всі незалежно господарюючі суб'єкти повинні самостійно ухвалювати довгострокові стратегічні рішення, направлені зрештою на забезпечення стійкого становища підприємства на ринку. У зв'язку з цим, однією з найважливіших задач, яка вимагає теоретичного осмислення і практичної реалізації, є забезпечення конкурентоспроможності вітчизняних товаровиробників.

Виняткова роль м'яса і м'ясопродуктів як джерел незамінного тваринного білку в раціоні живлення людини, забезпечення продовольчої безпеки країни на фоні постійного скорочення обсягів виробництва і споживання м'яса та м'ясопродуктів, істотної залежності від імпорту вимагають рішення кола питань, пов'язаних із забезпеченням конкурентоспроможності м'ясопереробних підприємств.

Теоретико-методологічні засади конкуренції, її динаміку та сучасні форми досліджували такі вчені як: Ф.И. Еджоуерта, А.О. Курно, Дж. Кейнс,
Ж.-Ж. Ламбен, А.П. Лернер, К. Маркс, М. Портер, Д. Рікардо, Дж. Робінсон, А. Сміт, Р.А. Фатхутдінов, Ф.А. Хайєк, Й. Шумпетер, А.Ю. Юданов, та інші. Фундаментальні теоретичні та методичні основи забезпечення конкурентоспроможності підприємств одержали подальший розвиток у дослідженнях багатьох видатних вітчизняних науковців, але особливо слід відзначити таких як: О.І. Дацій, С.М. Кваша, М.Х. Корецький, Д.Ф. Крисанов, П.М. Макаренко, М.Й. Малік, Л.Ю. Мельник, В.Я. Месель-Веселяк, В.Ф. Оберемчук, І.А. Оносова, В.А. Павлова, В.Г. Рижков, П.Т. Саблук, Г.М. Скудар, О.Б. Чернега, O.А. Швиданeнкo, та інші.

Проте потрібні більш поглиблені дослідження, пов’язані із формуванням конкурентоспроможності м’ясопереробних підприємств в Україні та шляхами її підвищення, що має в даний час важливе практичне значення, оскільки гостра конкурентна ситуація на ринку,  на яку істотно впливають низький рівень платоспроможного попиту, кризовий стан тваринництва, діяльність виробників з інших регіонів безпосередньо визначає низький рівень використання виробничих потужностей, скорочення робочих місць і нерентабельність виробництва на переважаючій більшості м’ясопереробних підприємств.

Актуальність проблеми конкурентоспроможності підприємства, значення її вивчення і невирішеність ряду методичних і практичних питань щодо підвищення конкурентоспроможності м’ясопереробних підприємств визначили тему даного дослідження.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційне дослідження виконане відповідно до наукової теми Таврійського державного агротехнологічного університету “Організація виробництва та підприємництва в АПК регіонів” (№ держ. реєстр. 0107U008973). Роль автора полягає у розробці напрямів підвищення конкурентоспроможності м’ясопереробних підприємств.

Мета й завдання дослідження. Метою дисертаційного дослідження є визначення системи факторів конкурентоспроможності підприємства, дослідження конкурентного середовища м'ясопереробних підприємств і розроблення напрямів підвищення їх конкурентоспроможності.

Для досягнення мети в дисертаційній роботі були поставлені й вирішені такі завдання:

-      провести аналіз і систематизацію теоретичних поглядів на конкуренцію і визначити  її роль в аграрному секторі економіки;

-      уточнити визначення конкурентоспроможності продукції і конкурентоспроможності підприємства;

-      виявити і систематизувати фактори конкурентоспроможності продукції і підприємства;

-      визначити характерні тенденції розвитку м'ясопереробних підприємств;

-      проаналізувати  вплив зовнішніх чинників на гостроту конкуренції м’ясопереробних підприємств;

-      оцінити інтенсивність конкуренції м'ясопереробних підприємств;

-      розробити методичні підходи до оцінки конкурентоспроможності м’ясопереробних підприємств;

-      визначити напрями, що формують організаційно-економічні засади забезпечення конкурентоспроможності м’ясопереробних підприємств;

-      розробити основні напрями підвищення конкурентоспроможності м’ясопереробних підприємств.

Об’єктом дослідження є підвищення конкурентоспроможності м’ясопереробних підприємств в умовах ринкового розвитку економіки.

Предметом дослідження є теоретичні і методичні основи формування конкурентоспроможності підприємства, конкурентне середовище м'ясопереробних підприємств, напрями підвищення їх конкурентоспроможності.

Методологія та методика дослідження. Інформаційною базою дослідження слугували законодавчі  і нормативні  акти   Уряду  та Верховної Ради , матеріали Держкомстату України, Головного управління статистики Запорізької області, оперативна інформація  Головного управління АПК Запорізької  облдержадміністрації, матеріали річних звітів  районних управлінь АПК області,  річні звіти базових сільськогосподарських підприємств, інформаційні ресурси світової комп’ютерної інформаційної мережі Inte
et, власні наукові дослідження  по  проблематиці дисертації,  що надруковані у відкритій пресі. 

У процесі дослідження використовувалися такі  методи: абстрактно-логічний (теоретичні узагальнення та формування висновків); статистико-економічний (дослідження й аналіз конкурентоспроможності м'ясопереробних підприємств); розрахунковий, порівняльний і графічний (аналіз впливу зовнішніх чинників на гостроту конкуренції м’ясопереробних підприємств); розрахунково-конструктивний та експериментальний (розробка шляхів підвищення конкурентоспроможності м'ясопереробних підприємств) тощо.

Наукова новизна одержаних результатів. Найбільш вагомі наукові результати, що характеризують новизну дослідження, полягають у такому:

 

вперше:

запропонована концепція рішень щодо підвищення конкурентоспроможності м’ясопереробних підприємств регіону, на основі формування комплексного підходу, що визначає внутрішню і зовнішню спрямованість дії оперативного управління й контролю за фінансово-економічними, маркетинговими, організаційними, виробничо-технологічними показниками та конкурентоздатністю продукції;

удосконалено:

-      методичні підходи до оцінки конкурентоспроможності м’ясопереробних підприємств через використання таких критеріїв, як  частка підприємств на ринку  та  рентабельність;

-      організаційно-економічні засади забезпечення конкурентоспроможності м’ясопереробних підприємств за наступними напрямами: вертикальної корпоративної інтеграції; укрупнення розмірів виробництва при спеціалізації окремих виробничих структур і підрозділів; збереження високого рівня технології виробництва продукції; забезпечення конкурентоспроможності продукції; застосування повного або часткового контролю над каналами руху продукції; застосування всього комплексу маркетингу;

набули подальшого розвитку:

-      поняття конкурентоспроможності продукції і конкурентоспроможності підприємства, які враховують економічні та споживацькі характеристики, властивості аграрної продукції, організаційні та екологічні фактори;

-      теоретичні засади визначення поняття конкуренції як мотиву науково-технічного і економічного прогресу в аграрному секторі, що враховує біологічні і соціальні властивості;

-      систематизація факторів конкурентоспроможності продукції і конкурентоспроможності підприємства з розробкою наступних їх груп: нормативних, економічних, споживчих, організаційних, екологічних;

-      дослідження впливу зовнішніх чинників на гостроту конкуренції м’ясопереробних підприємств на основі мінімізації ризиків невідповідальності постачальників сировини, відсутності альтернатив по заміні сировини, забезпечення відповідної якості сировини і ефективності виробництва, фізичного скорочення сировинної бази, конкуренції із заготівельними організаціями інших регіонів, забезпечення сировиною не-інституційних постачальників, стихійності операцій купівлі-продажу продукції.

Практичне значення одержаних результатів. Науково-методичні розробки автора та рекомендації щодо підвищення конкурентоспроможності м'ясопереробних підприємств використані Мелітопольською районною державною адміністрацією при реалізації Програми стабілізації та розвитку агропромислового комплексу Мелітопольського району на період до 2010 року (довідка № 15-1133 від 04.02.2008), підприємств ВАТ «Мелітопольський м'ясокомбінат»  (довідка № 14 від 14.02.2008р.),  та ПП «Агрофірма Семенівка» (довідка № 9  від 19.02.2008 р.).

Теоретичні розробки дисертаційної роботи використовуються в навчальному процесі Таврійського державного агротехнологічного університету при викладанні таких дисциплін: «Аналіз господарської діяльності», «Маркетинг», «Стратегічний аналіз», (довідка № 154 від 29.09.2007 р.).

Особистий внесок здобувача. Основні положення і висновки дисертаційного дослідження розроблені автором самостійно й опубліковані в одноосібних наукових працях.

Апробація результатів дисертації. Основні наукові положення дисертаційного дослідження доповідалися на науково-практичних конференціях: «Стратегія регіонального розвитку: формування та механізми реалізації» (м. Одеса, 31 жовтня 2007 р.), «Стратегии развития Украины в глобальной среде» (г. Симферополь-Севастополь, 26-28 жовтня 2007 р.), «Актуальні проблеми інноваційно-інвестиційного розвитку економіки України» (м. Харків, 27 листопада 2007 р.), «Соціально-економічна політика та розвиток регіонів в умовах переходу до постіндустріального суспільства» (м. Дніпропетровськ, 21 березня 2008 р.), «Стратегія забезпечення сталого розвитку України» (м. Київ, 20 травня 2008 р.).

Публікації. За темою дисертації опубліковано 14 наукових праць загальним обсягом 5,9 обл.-вид. арк., з них 9 – у наукових фахових виданнях.

Структура та обсяг роботи. Дисертація викладена на 205 сторінках комп’ютерного тексту, складається із вступу, трьох розділів, висновків списку використаних джерел і додатків. Робота містить 36 таблиць, що займають 23 сторінки, і 4 рисунки, що займають 3 сторінки. Список використаних джерел включає 180 найменувань.

 

Заказать выполнение авторской работы:

The fields admited a red star are required.:


Заказчик:


SEARCH READY THESIS OR ARTICLE


Доставка любой диссертации из России и Украины


THE LAST ARTICLES AND ABSTRACTS

Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА
Антонова Александра Сергеевна СОРБЦИОННЫЕ И КООРДИНАЦИОННЫЕ ПРОЦЕССЫ ОБРАЗОВАНИЯ КОМПЛЕКСОНАТОВ ДВУХЗАРЯДНЫХ ИОНОВ МЕТАЛЛОВ В РАСТВОРЕ И НА ПОВЕРХНОСТИ ГИДРОКСИДОВ ЖЕЛЕЗА(Ш), АЛЮМИНИЯ(Ш) И МАРГАНЦА(ІУ)
БАЗИЛЕНКО АНАСТАСІЯ КОСТЯНТИНІВНА ПСИХОЛОГІЧНІ ЧИННИКИ ФОРМУВАННЯ СОЦІАЛЬНОЇ АКТИВНОСТІ СТУДЕНТСЬКОЇ МОЛОДІ (на прикладі студентського самоврядування)