ДЕРЖАВНА ФІНАНСОВА ПІДТРИМКА АГРАРНОГО СЕКТОРУ УКРАЇНИ




  • скачать файл:
title:
ДЕРЖАВНА ФІНАНСОВА ПІДТРИМКА АГРАРНОГО СЕКТОРУ УКРАЇНИ
Тип: synopsis
summary:

 

Актуальність теми. Дослідження сучасного стану державної підтримки аграрного сектору набуває важливого значення з огляду на незаперечну значущість сільського господарства для економіки країни. Окреслення існуючих проблем у фінансуванні сільського господарства має стати підґрунтям для формування державної концепції підтримки аграрного сектору та розробки відповідних законодавчих актів для її реалізації у відповідності до цілей та завдань конкретного етапу розвитку економіки країни, а також у контексті членства України у Світовій організації торгівлі та реалізації стратегії євроінтеграції.

Проблемам державної підтримки аграрного сектору присвятили свої праці зарубіжні та вітчизняні вчені: М. Аткінсон, Д. Вінсент, Т. Джослінг, К. Зулауф, Дж. Кейнс, Ж. Кіркпатрік, фон Крамон-Таубадель, У. Кьостер, У. Мойер, С. Робінсон, Л. Стокель, Л. Твітен, М. Трейсі, Л. Штріве, Н. Борхунов, Р. Качуков, Є. Сєрова, І. Ушачов, В. Хужин, О. Шик, П. Гайдуцький, М. Гладій, М. Дем’яненко, С. Дем’яненко, С. Зоря, І. Кобута, М. Кропивко, П. Лайко, П. Стецюк, В. Онегіна, Т. Осташко, П. Саблук.

На сьогодні потребують більш повного розкриття питання оцінки ефективності бюджетної підтримки аграрного сектору, відповідності обсягів та структури підтримки сучасним світовим тенденціям. Актуальними є проблеми обґрунтування доцільності запровадження нових бюджетних програм, а також розбудови економічної, інформаційної, організаційної та нормативно-правової складових механізму підтримки аграрного сектору. Необхідними є узагальнення існуючого досвіду, оцінка сучасного стану державної підтримки аграрного сектору та окреслення перспектив його подальшого розвитку.

Зв’язок дослідження з науковими програмами, планами, темами.

Дисертаційне дослідження проведене згідно з науково-дослідними темами Національного наукового центру "Інститут аграрної економіки" Української академії аграрних наук: "Формування системи та механізмів фінансово-кредитного забезпечення сільськогосподарських товаровиробників у ринкових умовах" (державний реєстраційний номер 0102U000266, термін виконання: 2001-2005 роки) та "Методологія формування ефективних фінансових механізмів регулювання відносин агроформувань з фінансово-кредитною системою" (державний реєстраційний номер 0106U006639, термін виконання: 2006-2010 роки). Її результати використані при виконанні теми науково-дослідної роботи кафедри економіки підприємств Бердянського університету менеджменту і бізнесу "Організаційно-економічний механізм ефективного використання потенціалу суб’єктів підприємницької діяльності регіону" (державний реєстраційний номер 0107U002186, термін виконання: 2006-2010 роки).

Мета й завдання дослідження. Метою дисертаційної роботи є обґрунтування теоретико-методичних положень та практичних рекомендацій стосовно вдосконалення механізму державної фінансової підтримки аграрного сектору України в контексті інтеграції України у європейський та світовий економічний простір.

Відповідно до поставленої мети в роботі сформульовано наступні завдання:

-      виявити роль державної підтримки в системі регулювання аграрного сектору, систематизувати концепції державного регулювання аграрного сектору спираючись на дослідження світового досвіду;

-      довести об’єктивну необхідність державної підтримки аграрного сектору на основі економіко-статистичного аналізу ризикованості сільськогосподарського виробництва в Україні, виділити етапи становлення та розвитку державної підтримки  аграрного сектору в Україні;

-      дати оцінку сучасного стану та тенденцій розвитку бюджетної підтримки аграрного сектору України;

-      дати оцінку відповідності підтримки сільського господарства України сучасним світовим тенденціям та виявити її особливості, спираючись на показники, використовувані у світовій практиці для оцінки ефективності державної підтримки аграрного сектору;

-      систематизувати та удосконалити систему показників оцінки ефективності державної підтримки аграрного сектору;

-      обґрунтувати пропозиції щодо форм та методів бюджетної підтримки аграрного сектору в Україні з урахуванням вітчизняних особливостей та зарубіжного досвіду;

-      встановити вплив наслідків вступу України до СОТ на можливий обсяг і структуру загальної підтримки агарного сектору та запропонувати можливі способи досягнення обсягів і структури сукупного виміру підтримки прийнятим Україною зобов’язанням.

Об’єктом дослідження є механізм державної фінансової підтримки аграрного сектору.

Предмет дослідження – сукупність теоретико-прикладних та  методичних аспектів формування і функціонування механізму державної фінансової підтримки аграрного сектору України.

Наукова новизна одержаних результатів дисертаційної роботи.

Наукові результати, які характеризують новизну виконаного дослідження, полягають в наступному.

Вперше:

-        запропоновано використання нових показників оцінки ефективності державної підтримки аграрного сектору: коефіцієнту внутрішньої забезпеченості та коефіцієнту експортної конкурентоспроможності;

-        виявлено залежність обсягів виробництва в Україні окремих видів сільськогосподарської продукції від обсягів бюджетної підтримки.

Удосконалено:

-        систему показників оцінки ефективності державного регулювання розвитку аграрного сектору, до якої запропоновано включити показники, використовувані у світовій практиці та традиційні показники оцінки ефективності виконання бюджетних програм;

-        систематизацію бюджетної підтримки аграрного сектору: виокремлено дві форми та чотири напрями бюджетної підтримки аграрного сектору; розроблено класифікацію кожного напряму бюджетної підтримки з виділенням найбільш пріоритетних програм фінансування аграрного сектору; систематизовано види та способи бюджетної підтримки виробників сільськогосподарської продукції за умови реалізації продукції тваринництва за різними каналами збуту; запропоновано зміни до бюджетної класифікації видатків, розпорядником яких є Міністерство аграрної політики України.

Дістали подальшого розвитку:

-        теоретичні положення щодо концепцій та підходів державного регулювання аграрного сектору: обґрунтовано необхідність врахування при розробці аграрної політики України положень концепцій глобальності та мультифункціональності сільського господарства; стабілізаційного, соціально-гуманітарного та суспільно-регулятивного підходів; гіпотез оптимального бюджету (аналітичної гіпотези та гіпотези загальної рівноваги);

-        теоретико-методичні та практичні аспекти функціонування механізму державної підтримки аграрного сектору України: виокремлено етапи становлення та розвитку державної підтримки агарного сектору в Україні та обґрунтовано її об’єктивну необхідність; оцінено існуючий стан участі бюджетних коштів у фінансуванні аграрного сектору;

-        дослідження особливості державної підтримки аграрного сектору України у міжнародному порівнянні;

-        пропозиції стосовно оптимізації державної підтримки аграрного сектору України, зокрема: посилення ролі місцевих бюджетів у фінансуванні виробництва продукції сільського господарства та розвитку сільських територій; вдосконалення обліку та аналізу бюджетної підтримки сільського господарства в управліннях агропромислового розвитку райдержадміністрацій; впровадження продовольчої допомоги населенню як програми, спроможної забезпечити стабільний попит на сільськогосподарську продукцію; перспектив трансформації державної підтримки аграрного сектору у відповідності до прийнятих Україною зобов’язань стосовно обсягів сукупного виміру підтримки відповідно до вимог СОТ.

Практичне значення проведеного дослідження полягає у: можливості використання результатів при розробці концепції державної фінансової підтримки аграрного сектору та реалізації стратегії євроінтеграції; можливості впровадження нової бюджетної програми – державної продовольчої допомоги дітям з малозабезпечених сімей; можливості впровадження змін до програмної класифікації видатків державного бюджету, розпорядником яких є Міністерство аграрної політики України.

На практиці результати дослідження використовуються в роботі Управління агропромислового розвитку Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області (довідка №300 від 09.07.2008р.), ДП "Бердянський завод сільгосптехніки ВАТ "Бердянський "Агротехсервіс" (довідка №154 від 18.07.2008р.), Бердянської об’єднаної державної податкової інспекції (довідка №8891/10/04 від 09.07.08р.).

Матеріали дослідження, основні положення і висновки роботи використовуються в навчальному процесі Бердянського університету менеджменту і бізнесу під час викладання та підготовки навчально методичного забезпечення дисциплін "Фінанси", "Бюджетна система України", "Державне регулювання економіки", "Податкова система України", "Оподаткування підприємств" (довідка №01-238 від 08.07.2008р.).

Особистий внесок здобувача. Дисертаційна робота є самостійно виконаним науковим дослідженням. Основні наукові результати, розробки та рекомендації, що містяться в роботі, виконані автором особисто.

Апробація результатів дисертації. Основні положення та результати дослідження, викладені в дисертації, дістали відображення у наукових статтях, опублікованих у фахових виданнях, а також доповідались на 2-ій міжнародній науковій конференції студентів та молодих вчених "Економіка і маркетинг у ХХІ сторіччі" (Донецьк, ДонДТУ, 20-22 квітня 2001р.); міжнародній науковій конференції "Десять років незалежності України: минуле та сучасне державотворення" (Бердянськ, 24-25 травня 2001р.); міжрегіональній науково-практичній конференції "Соціально-економічні проблеми та перспективи розвитку підприємницької діяльності: регіональний аспект" (Бердянськ, 6 квітня 2006р.); міжнародній науково-практичній конференції "Державотворчі процеси і соціально-економічні моделі розвитку України на сучасному етапі" (Бердянськ, 31 травня - 2 червня 2007р.); всеукраїнській науково-практичній конференції "Наукові концепції та практика реалізації стратегій інноваційного розвитку України та її регіонів" (Донецьк, 5-6 листопада 2007р.).

Публікації. За результатами дисертаційного дослідження автором одноосібно опубліковано 16 наукових праць загальним обсягом 7,5 друкованих аркушів, із яких 11 статей загальним обсягом 5,5 друкованих аркушів – у наукових фахових виданнях.

Структура й обсяг роботи. Дисертація складається з вступу, трьох розділів (семи параграфів), висновків та додатків. Повний обсяг дисертації – 262 сторінки. Основний зміст викладено на 182 сторінках. Дисертаційне дослідження містить 32 таблиці; 40 рисунків; 15 додатків (на 58 сторінках); список використаних джерел з 206 найменувань.

 

 

Заказать выполнение авторской работы:

The fields admited a red star are required.:


Заказчик:


SEARCH READY THESIS OR ARTICLE


Доставка любой диссертации из России и Украины


THE LAST ARTICLES AND ABSTRACTS

Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА
Антонова Александра Сергеевна СОРБЦИОННЫЕ И КООРДИНАЦИОННЫЕ ПРОЦЕССЫ ОБРАЗОВАНИЯ КОМПЛЕКСОНАТОВ ДВУХЗАРЯДНЫХ ИОНОВ МЕТАЛЛОВ В РАСТВОРЕ И НА ПОВЕРХНОСТИ ГИДРОКСИДОВ ЖЕЛЕЗА(Ш), АЛЮМИНИЯ(Ш) И МАРГАНЦА(ІУ)
БАЗИЛЕНКО АНАСТАСІЯ КОСТЯНТИНІВНА ПСИХОЛОГІЧНІ ЧИННИКИ ФОРМУВАННЯ СОЦІАЛЬНОЇ АКТИВНОСТІ СТУДЕНТСЬКОЇ МОЛОДІ (на прикладі студентського самоврядування)