ЕФЕКТИВНІСТЬ ЕКОНОМІЧНИХ ВІДНОСИН ПІДПРИЄМСТВ І ОРГАНІЗАЦІЙ РОЗДРІБНОЇ ТОРГІВЛІ СПОЖИВЧОЇ КООПЕРАЦІЇ




  • скачать файл:
title:
ЕФЕКТИВНІСТЬ ЕКОНОМІЧНИХ ВІДНОСИН ПІДПРИЄМСТВ І ОРГАНІЗАЦІЙ РОЗДРІБНОЇ ТОРГІВЛІ СПОЖИВЧОЇ КООПЕРАЦІЇ
Тип: article
summary:

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

 

Актуальність теми дослідження. Необхідною умовою динамічного розвитку національної економіки є розвиток та підвищення ефективності економічних відносин між об’єктами господарювання. Особливо гостро зазначена проблема постає перед підприємствами та організаціями системи споживчої кооперації. Зокрема, підвищення ефективності економічних відносин кооперативних підприємств і організацій роздрібної торгівлі є умовою ефективного використання їх торговельних потужностей, закономірним чинником підвищення ефективності господарської діяльності всієї системи, що сприятиме підсиленню конкурентоспроможності як окремих підприємств і організацій, так і споживчої кооперації в цілому. Однак, в період реформування ринкової економіки України спостерігається зниження рівня ефективності економічних відносин підприємств і організацій роздрібної торгівлі споживчої кооперації, що підтверджується зменшенням питомої ваги роздрібного товарообороту споживчої кооперації в загальному роздрібному товарообороті України.

Тому дослідження шляхів підвищення ефективності економічних відносин між об’єктами господарювання системи споживчої кооперації, а саме, у роздрібній торгівлі, має особливу актуальність у сучасних умовах господарювання.

Вивченню соціально-економічних проблем діяльності підприємств та організацій системи споживчої кооперації, історичних аспектів її розвитку, ста-новлення кооперативного руху в Україні присвячені праці М. Алімана, П. Балабана, С. Гелея, В. Гончаренка, Я. Гончарука, В. Марцина, І. Маркіної, М. Туган-Барановського й інших.

Окремі питання розвитку економічних відносин, у тому числі в системі спо-живчої кооперації, знайшли відображення у роботах В. Апопія, С. Бабенка, Г. Ба-шнянина, О. Березіна, Я. Гончарука, А. Кисельова, Л. Лігоненко, Н. Міценко, С. Мо-черного, С. Ніколенка, Г. Плеханова, К. Раїцького, М. Рогози та інших.

Проте, проведений аналіз наукових досліджень із зазначеної тематики свідчить про недостатність розробки і дискусійність поглядів щодо теоретичних і практичних проблем підвищення ефективності економічних відносин підприємств і організацій роздрібної торгівлі споживчої кооперації, а тому потребує подальшого вивчення.

Актуальність проблеми, недостатність наукових розробок і практичних рекомендацій щодо оцінки ефективності економічних відносин підприємств і організацій роздрібної торгівлі споживчої кооперації зумовили вибір теми дисертаційної роботи, її мету і завдання.

Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертація виконана згідно з планами науково-дослідних робіт Полтавського університету споживчої кооперації України, зокрема, за темами: «Управління ресурсним потенціалом торговельних підприємств» (номер державної реєстрації 0104U010006), де автором досліджено тенденції розвитку роздрібного товарообороту підприємств і організацій споживчої кооперації; «Потенціал підприємств споживчої кооперації та шляхи підвищення ефективності його використання» (номер державної реєстрації 0307U003815), де внесок здобувача полягає в обґрунтуванні проблем розвитку та підвищення ефективності економічних відносин підприємств і організацій роздрібної торгівлі споживчої кооперації.

Мета і завдання дослідження. Метою дослідження є розробка теоретичних положень та практичних рекомендації щодо підвищення ефективності економічних відносин підприємств і організацій роздрібної торгівлі споживчої кооперації.

Для досягнення поставленої мети в дисертаційній роботі сформульовано та вирішено такі завдання:

обґрунтування сутності ефективності економічних відносин підприємств і організацій роздрібної торгівлі споживчої кооперації в ринкових умовах;

удосконалення класифікації економічних відносин об’єктів управління споживчої кооперації;

узагальнення принципів ефективності економічних відносин підприємств і організацій роздрібної торгівлі споживчої кооперації;

обґрунтування оцінки ефективності економічних відносин підприємств і організацій роздрібної торгівлі споживчої кооперації;

дослідження тенденцій розвитку діяльності кооперативних підприємств і організацій роздрібної торгівлі;

визначення ступеню впливу чинників на роздрібний товарооборот як основний індикатор ефективності економічних відносин та обґрунтовано його прогноз;

обґрунтування алгоритму формування та реалізації стратегії підвищення ефективності економічних відносин роздрібної торгівлі споживчої кооперації;

розроблення Програми підвищення ефективності економічних відносин підприємств і організацій роздрібної торгівлі системи споживчої кооперації.

Об’єктом дослідження є процес функціонування економічних відносин підприємств і організацій роздрібної торгівлі на обласному кооперативному рівні.

Предметом дослідження є методологічні, методичні та прикладні проблеми ефективності економічних відносин підприємств і організацій роздрібної торгівлі споживчої кооперації.

Методи дослідження. Вирішення поставлених у дисертації завдань здійснено за допомогою таких загальнонаукових прийомів і методів дослідження: аналізу та синтезу, систематизації та узагальнення, діалектичний підхід (при визначенні економічної сутності категорій «економічні відносини», «економічні відносини об’єктів споживчої кооперації», «ефективність економічних відносин», обґрунту-ванні системи показників оцінки ефективності економічних відносин та узагальнені їх принципів); економічного моделювання (при розробці рекомендацій щодо раціонального використання ресурсів); комплексний аналіз (при оцінці ефективності економічних відносин підприємств і організацій роздрібної торгівлі споживчої кооперації); методи ситуаційного, порівняльного аналізу, середніх величин (при визначенні проблем, тенденцій і перспектив розвитку споживчої кооперації України в цілому та її торговельної галузі зокрема); експертних оцінок (для визначення інтегрального коефіцієнту ефективності економічних відносин); анкетування (при визначенні ступеня задоволення населення наявною мережею роздрібних підприємств різних форми власності); кореляційно-регресивний і трендовий аналіз (при виявленні впливу чинників на зміни роздрібного товарообороту підприємств і організацій роздрібної торгівлі споживчої кооперації); SWOT-аналіз (при визначенні ринкових можливостей та загроз щодо підвищення ефективності економічних відносин організації роздрібної торгівлі споживчої кооперації); графічний метод (при відображенні структурно-динамічних зрушень окремих економічних процесів й обґрунтування висновків); спостереження (при розробці практичних рекомендацій щодо стабілізації стану підприємств і організацій роздрібної торгівлі споживчої кооперації). Обробка всіх даних здійснювалася за допомогою сучасних інформаційних технологій.

У роботі автор керувався Законами України, матеріалами з'їздів та нормативними документами споживчої кооперації України, матеріалами Державного комітету статистики України.

При написанні дисертації були використані статистичні дані та звітні матеріали підприємств і організацій Миколаївської, Одеської та Херсонської облспоживспілок за 2001–2006 роки, матеріали первинного бухгалтерського обліку, науково-методичні публікації у періодичній пресі, дані мережі Inte
et
.

Наукова новизна одержаних результатів дослідження полягає в обґрунтуванні теоретичних положень та практичних рекомендацій щодо підвищення ефективності економічних відносин підприємств і організацій роздрібної торгівлі споживчої кооперації. Основні положення дисертації, які визначають її наукову новизну, полягають у наступному.

Вперше:

розроблено Програму підвищення ефективності економічних відносин підприємств і організацій роздрібної торгівлі споживчої кооперації через визначення політики, соціальної місії, принципів та функцій управління щодо реалізації напрямів Програми, що дозволяє поєднати дієві важелі впливу економічних відносин на формування стратегії соціально-економічного розвитку кооперативних підприємств і організацій та підвищити рейтинг споживчої кооперації на внутрішньому та зовнішньому ринках.

Удосконалено:

класифікацію економічних відносин між об’єктами управління споживчої кооперації шляхом узагальнення та систематизації основних критеріальних ознак, що дозволило створити підґрунтя для оцінки ефективності економічних відносин підприємств і організацій роздрібної торгівлі споживчої кооперації та розробки напрямів їх підвищення;

оцінку ефективності економічних відносин підприємств і організацій роздрібної торгівлі споживчої кооперації, що являє собою сукупність критеріїв, кожному із яких відповідають показники їх оцінки, що дозволило проаналізувати ефективність економічних відносин та визначити шляхи її підвищення в галузі;

принципи ефективності економічних відносин підприємств і організацій роздрібної торгівлі споживчої кооперації шляхом узагальнення на підставі комплексного підходу, що дозволило науково обґрунтовувати управлінські рішення щодо підвищення ефективності економічних відносин;

методичний підхід щодо обґрунтування прогнозу зростання роздрібного товарообороту підприємств і організацій споживчої кооперації на основі кореляційно-регресивного та трендового аналізу, який має більш високу адекватність реальній економічній ситуації для забезпечення сталого розвитку підприємств і організацій на обласному кооперативному рівні, дозволяє підвищити ефективність економічних відносин як всередині системи, так і за її межами, зменшити залежність від зовнішніх чинників, що сприятиме покращенню господарсько-фінансового стану діяльності об’єктів управління.

Набуло подальшого розвитку:

понятійно-категоріальний апарат, а саме, сутність понять: «економічні відносини об’єктів управління споживчої кооперації», «ефективність економічних відносин» з визначенням особливостей їх формування у роздрібній торгівлі підприємств і організацій споживчої кооперації, що надає можливість зазначеним об’єктам управління пристосуватися до умов конкуренції;

алгоритм формування та реалізації стратегії підвищення ефективності економічних відносин роздрібної торгівлі споживчої кооперації, який містить етапи щодо збирання інформації, стратегічного аналізу, визначення мети, розробки програми підвищення ефективності економічних відносин, її оцінки, контролю та результатів реалізації, що дозволило отримати конкурентні переваги з метою задоволення потреб споживачів та пайовиків споживчої кооперації;

дослідження тенденцій розвитку діяльності кооперативних підприємств і організацій роздрібної торгівлі на основі використання економіко-статистичних методів через визначення проблем, які зумовлені недосконалістю економічних відносин, і перспектив функціонування споживчої кооперації в цілому та її торговельної галузі зокрема, що дозволило визначити шляхи підвищення ефективності економічних відносин підприємств і організацій роздрібної торгівлі споживчої кооперації.

Практичне значення одержаних результатів полягає в тому, що методологічні положення дисертаційної роботи доведені до рівня конкретних методик і рекомендацій щодо підвищення ефективності економічних відносин підприємств і організацій роздрібної торгівлі споживчої кооперації, які сприятимуть оптимальному розподілу економічних результатів діяльності між системними господарюючими об’єктами.

До результатів, які мають найбільше практичне значення, належать такі: обґрунтування методичного підходу щодо оцінки ефективності економічних відносин підприємств і організації роздрібної торгівлі споживчої кооперації із використанням інтегрального коефіцієнту ефективності економічних відносин; визначення матриці фінансової стратегії, яка дозволяє визначити «критичний шлях» об'єкта управління, окреслити допустимі межі ризику та виявити його максимальні можливості; побудова алгоритму формування та реалізації стратегії, спрямованого на підвищення ефективності економічних відносин роздрібної торгівлі споживчої кооперації; розробка Програми підвищення ефективності економічних відносин підприємств і організацій роздрібної торгівлі споживчої кооперації.

Результати дисертаційної роботи знайшли практичне застосування у діяльності торговельних підприємств Миколаївської (довідка № 67 від 06.02.2008 р.), Одеської (довідка № 20 від 03.03.2008 р.), Херсонської (довідка № 124 від 20.01.2008 р.) облспоживспілок та Очаківської райспоживспілки (довідка № 23 від 21.12.2007 р.) при вирішенні проблем розвитку та підвищення ефективності економічних відносин підприємств і організацій роздрібної торгівлі.

Наукові розробки та основні положення дисертаційного дослідження використовуються у навчальному процесі Полтавського університету споживчої кооперації України при викладанні дисциплін: «Економіка підприємства», «Економічна діагностика», «Економіка підприємств торгівлі та громадського харчування», «Управління потенціалом підприємств» (довідка № 45-51/14 від 20.03.2008 р.) та Миколаївського кооперативного торгово-економічного технікуму з дисциплін: «Економіка торговельного підприємства», «Економіка підприємства», «Економічний аналіз» (довідка № 71 від 12.03.2008 р.).

Особистий внесок здобувача. Усі наукові результати, що викладені у дисертації, оприлюднені у наукових виданнях та виносяться на захист, отримані автором особисто. З наукових праць, опублікованих у співавторстві, у дисертаційному дослідженні використані лише ті положення, висновки, рекомендації та пропозиції, які є результатом особистої роботи здобувача.

Апробація результатів дисертаційного дослідження. Основні результати дисертаційного дослідження схвалені на семи міжнародних і загальноукраїнських науково-практичних конференціях, зокрема, на VII Міжнародній науково-пра-ктичній конференції «Наука і освіта – 2004» (м. Дніпропетровськ, 2004 р.), Загаль-ноукраїнській науково-практичній конференції «Формування управлінського потен-ціалу суспільного розвитку» (м. Запоріжжя, 2004 р.), Міжнародній науково-практичній конференції «Інфраструктурне забезпечення продовольчого ринку України» (м. Полта-ва, 2005 р.), Міжнародній науково–практичній конференції «М.І. Туган-Барановський – видатний вчений-економіст. Спадщина та новації» (м. Донецьк, 2005 р.), Міжнародній науково-практичній конференції «Проблеми економічної освіти і науковий прогрес» (м. Кривий Ріг, 2006 р.), Міжнародній науково–практичній конференції «Современный рынок услуг: отношения и конкурентоспособность торгового обслуживания» (г. Караганды, 2007 г.), на IV Міжнародній науково–практичній конференції «Методологія та практика менеджменту на порозі XXI століття: загальнодержавні, галузеві та регіональні аспекти» (м. Полтава, 2008 р.).

Публікації. За результатами дослідження опубліковано 13 наукових праць (з них – 2 у співавторстві) загальним обсягом 3,56 д. а. (особистих – 3,35 д. а.), у тому числі: 6 статей у фахових виданнях (особисто автору належить – 2,17 д. а.), 6 тез доповідей загальним обсягом 0,79 д. а. (особисто автору належить – 0,70 д. а.).

Обсяг та структура роботи. Дисертаційна робота складається із вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел, що налічує 200 найменувань, та додатків. Обсяг основного тексту дисертації становить 164 сторінки, містить 25 таблиць та 41 рисунок (з них 6 таблиць та 4 рисунка розміщені на 10 окремих сторінках), 27 додатків на 94 аркушах.

 

Заказать выполнение авторской работы:

The fields admited a red star are required.:


Заказчик:


SEARCH READY THESIS OR ARTICLE


Доставка любой диссертации из России и Украины


THE LAST ARTICLES AND ABSTRACTS

ГБУР ЛЮСЯ ВОЛОДИМИРІВНА АДМІНІСТРАТИВНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПРАВОПОРУШЕННЯ У СФЕРІ ВИКОРИСТАННЯ ТА ОХОРОНИ ВОДНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ
МИШУНЕНКОВА ОЛЬГА ВЛАДИМИРОВНА Взаимосвязь теоретической и практической подготовки бакалавров по направлению «Туризм и рекреация» в Республике Польша»
Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА