МІСЦЕВІ БЮДЖЕТИ В УМОВАХ ТРАНСФОРМАЦІЇ ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ




  • скачать файл:
title:
МІСЦЕВІ БЮДЖЕТИ В УМОВАХ ТРАНСФОРМАЦІЇ ЕКОНОМІКИ УКРАЇНИ
Тип: synopsis
summary:

 

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ ДИСЕРТАЦІЇ

 

У першому розділі - «Теоретичні засади формування та розвитку місцевих бюджетів в умовах реформування економіки України» розглянуто ретроспективу становлення системи місцевих бюджетів, досліджено сутність та роль місцевих бюджетів у соціально – економічному розвитку регіону.

 Обґрунтовано, що формування та розвиток місцевих бюджетів, як матеріальної основи функціонування місцевого самоврядування, в еволюційному контексті, відбулися з утворенням земств та певної децентралізації фінансових потоків внаслідок проведення Земської реформи 1864 року. З введенням земського самоврядування міські думи отримали змогу самостійно визначати необхідну кількість коштів для ведення місцевого господарства, затверджувати кошторис та регулювати надходження до земського бюджету у межах, встановлених державою.

Здійснений аналіз кошторисів Єлисаветградського земства дозволив згрупувати  доходи повіту того часу у три групи: окладні збори (надходження від земель, з нерухомого майна), неокладні збори (з акцизних свідоцтв на право продажу тютюну, збір з приміщень заводів, зі свідоцтв та квитків на продаж та виробництво) та введені у 1880 році різні статті доходів. Видатки земств було поділено на обов’язкові та необов’язкові. До обов’язкових належали видатки на утримання місцевого управління, мирових суддів, військову повинність. До необов’язкових - видатки на медицину і народну освіту. Основними статтями були: народна освіта, земська медицина, земське самоврядування, утримання установ мирових суддів, ветеринарія, земська пошта, дорожня повинність, допомога малозабезпеченим верствам населення, утримання арештантів, тощо.

Позитивним ретроспективним досвідом, що може бути врахований при сучасних реформаціях, є те, що розширення прав та компетенцій органів самоуправління з одночасним наданням у їх розпорядження достатнього переліку дохідних джерел стимулювало органи самоврядування до розширення бази оподаткування шляхом активізації виробничо-торгівельної діяльності, покращення адміністрування податків, віднаходження шляхів підвищення дохідної спроможності місцевих бюджетів. На користь децентралізаційних процесів, запроваджених земською реформою, свідчить й видаткова частина бюджету земства. Органи місцевого самоврядування вдало фінансували не тільки обов’язкові (делеговані) видатки, а й дбали про благоустрій міста, економічний розвиток, охорону здоров’я. Постійно зростаючі видатки на освіту (в тому числі стипендії), земську аптеку, пошту, ветеринарію підтверджують тезу, що саме місцеві органи влади якнайкраще обізнані щодо проблем місцевості та, за умов належної фінансової бази, здатні оптимально їх вирішити.

У результаті проведеного дослідження поглядів провідних вітчизняних та зарубіжних науковців щодо тлумачення поняття «місцеві бюджети» обґрунтовано, що місцеві бюджети – це сукупність грошових відносин щодо утворення та використання фонду бюджетних ресурсів місцевого самоврядування у процесі розподілу та перерозподілу валового внутрішнього продукту (валового регіонального продукту), з метою розширеного відтворення та задоволення потреб жителів відповідної території.

Обґрунтовано, що місцеві бюджети, як багатогранне та комплексне поняття, доцільно розглядати в декількох аспектах: у матеріальному - як документ, в якому об’єднується дохідна та видаткова частини бюджету, встановлено конкретні обсяги грошових коштів, які повинні бути акумульовані до бюджету та витрачені за цільовим призначенням; як рішення органів місцевого самоврядування, що має юридичну силу; як попередній (стратегічний) план мобілізації доходів та здійснення видатків, керівництво діями відповідальних посадових осіб; як балансову (бухгалтерську) зведену таблицю доходів та видатків за бюджетною класифікацією; у політичному сенсі – як компромісне рішення органів влади та волевиявлення громадян; в соціально-економічному – як інструмент впливу органів місцевого самоврядування на соціально-економічне становище території, прискорення його розвитку та поліпшення добробуту населення.

З’ясовано, що провідна роль місцевих бюджетів виявляється у фінансовому забезпеченні діяльності органів місцевого самоврядування, спрямованої на здійснення економічних перетворень в регіоні та регулювання темпів соціально-економічного розвитку шляхом ефективного використання мобілізованих до місцевого бюджету коштів; вони є інструментом проведення державної регіональної та бюджетної регіональної політики; ступінь їх впливу на перерозподільчі процеси на місцевому рівні визначається обсягом валового внутрішнього продукту, що перерозподіляється через них; є інструментом фінансового вирівнювання та подолання вертикальних і горизонтальних дисбалансів. Обґрунтовано, що загальноприйняті функції місцевих бюджетів доцільно доповнити такими: функцією планування, фіскальною функцією та функцією фінансового забезпечення місцевого самоврядування.

У другому розділі - «Тенденції формування доходів та видатків місцевих бюджетів» розглянуто ключові фактори, що впливають на рівень дохідності місцевих бюджетів, досліджено тенденції формування дохідної та видаткової частин місцевих бюджетів і бюджету Кіровоградської області, простежено їх залежність від ступеню розвитку економіки держави і адміністративно-територіальних одиниць.

За результатами аналізу визначено, що місцеві бюджети є важливим інструментом не тільки макроекономічного регулювання, а й міжтериторіального перерозподілу виробленого валового внутрішнього продукту. Частка доходів місцевих бюджетів у ВВП та ВДВ відображає ступінь фінансової незалежності органів місцевого самоврядування, дає можливість оцінити рівень розвитку місцевих бюджетів та їх фінансову спроможність у вирішенні завдань соціально-економічного розвитку регіонів.

Частка перерозподілу ВВП через місцеві бюджети України у період з 1991 по 1998 роки коливалась у межах від 12,6% (1991 рік) до 17,5% у 1995 році. Починаючи з 1999 року, показник щороку зменшується та становить в середньому 8% (табл. 1). Прикладом надмірної централізації фінансових ресурсів є розраховані коефіцієнти еластичності доходів державного та місцевих бюджетів до ВВП. 

 

Заказать выполнение авторской работы:

The fields admited a red star are required.:


Заказчик:


SEARCH READY THESIS OR ARTICLE


Доставка любой диссертации из России и Украины


THE LAST ARTICLES AND ABSTRACTS

ГБУР ЛЮСЯ ВОЛОДИМИРІВНА АДМІНІСТРАТИВНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПРАВОПОРУШЕННЯ У СФЕРІ ВИКОРИСТАННЯ ТА ОХОРОНИ ВОДНИХ РЕСУРСІВ УКРАЇНИ
МИШУНЕНКОВА ОЛЬГА ВЛАДИМИРОВНА Взаимосвязь теоретической и практической подготовки бакалавров по направлению «Туризм и рекреация» в Республике Польша»
Ржевский Валентин Сергеевич Комплексное применение низкочастотного переменного электростатического поля и широкополосной электромагнитной терапии в реабилитации больных с гнойно-воспалительными заболеваниями челюстно-лицевой области
Орехов Генрих Васильевич НАУЧНОЕ ОБОСНОВАНИЕ И ТЕХНИЧЕСКОЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЕ ЭФФЕКТА ВЗАИМОДЕЙСТВИЯ КОАКСИАЛЬНЫХ ЦИРКУЛЯЦИОННЫХ ТЕЧЕНИЙ
СОЛЯНИК Анатолий Иванович МЕТОДОЛОГИЯ И ПРИНЦИПЫ УПРАВЛЕНИЯ ПРОЦЕССАМИ САНАТОРНО-КУРОРТНОЙ РЕАБИЛИТАЦИИ НА ОСНОВЕ СИСТЕМЫ МЕНЕДЖМЕНТА КАЧЕСТВА