Мотренко С.М. Физико-механические и биологические свойства дражованого семян сахарной свеклы в зависимости от массы дражувальной оболочки
Тип:
synopsis
summary:
В першому розділі „Дражування насіння цукрових буряків, його переваги та перспективи використання” на підставі опрацьованих джерел визначено, що одним з ефективних способів зниження затрат праці при вирощуванні цукрових буряків з одночасним підвищенням їх врожайності є сівба насінням з покращеними фізико-механічними властивостями, що забезпечується його шліфуванням, калібруванням та дражуванням. Основною метою дражування є надання насінню сферичної форми з метою покращення його розміщення в рядку при висіві. Дражоване насіння має правильну форму, близьку до кулеподібної, високу сипучість, а це сприяє підвищенню точності висіву насіння на 10-15% [Басин В.С., Кришталь Т.Е., Ковтун Ю.І., 1971] та зменшенню норми висіву насіння [Якименко І., 1978]. За дражування уніфікується маса, форма і розміри насіння, підвищується його сипучість, що забезпечує рівномірне розміщення його в рядках. Плівкоутворююча захисна оболонка забезпечує надійне закріплення хімічних препаратів навколо насінини [Steiner A.M., 2001]. Поліпшення посівних якостей насіння забезпечує сівбу його на кінцеву густоту, що призводить до зменшення норм висіву насіння, затрат праці на проріджування сходів, до підвищення врожаю цукрових буряків [Доронін В.А., Дронова Г.В., 1994].
На підставі проведеного аналізу встановлено переваги дражованого насіння, висвітлено способи його підготовки та вимоги до насіння, підготовленого для дражування. Проте, як свідчить аналіз джерел літератури, ці питання вивчено недостатньо, особливо щодо способів підготовки насіння для дражування та оптимізації маси дражувальної оболонки в процесі обробки насіння. Ці обставини й зумовили необхідність проведення додаткових дослідів з вивчення особливостей формування дражованого насіння залежно від маси дражувальної оболонки, розміру та якості насіння до дражування.
У другому розділі „Програма, методика та умови проведення досліджень”наведено програму досліджень, якою було передбачено вивчення фізико-механічних та біологічних властивостей дражованого насіння цукрових буряків залежно від його якості до дражування, розміру насіння і маси дражувальної оболонки. На підставі отриманих даних розробити спосіб дражування насіння, який забезпечував би одержання дражованого насіння, придатного для сівби на кінцеву густоту рослин в усіх бурякосіючих зонах України.
Схемою лабораторних дослідів передбачено формування дражувальної оболонки масою 30, 40, 50, 60, 70 і 100% від маси насіння технологічних фракцій 3,25 – 3,75 мм, 3,75 – 4,10 мм та 3,75 – 4,25 мм. В польових дослідах вивчали продуктивність цукрових буряків за сівби дражованим насінням з вищевказаною масою дражувальної оболонки, яке було підготовлене з технологічних фракцій 3,25-3,75 мм та 3,75-4,25 мм. В контрольному варіанті було недражоване насіння вище вказаних фракцій. Лабораторні досліди проводили в Інституті цукрових буряків УААН (ІЦБ УААН) та на насіннєвому заводі ЗАТ "Ворскла", польові – в Сумському інституті агропромислового виробництва упродовж 2004 - 2006 років, виробничу перевірку проводили в ПОСП „Гарант” Лозівського району Харківської області в 2007 р.
Дражували насіння сумішшю німецької фірми KWS, яка використовується для виробництва дражованого насіння в України. Для польових дослідів дражоване насіння обробляли композицією захисно-стимулюючих речовин, що рекомендована Інститутом цукрових буряків УААН.
В лабораторних дослідах визначали:фракційний склад насіння за масою і числом до дражування і після дражування та його вирівняність згідно з ГОСТ 22617.1-77, співвідношення накатаної дражувальної маси до маси насіння – методом зважування дражованого насіння до обрушення оболонки з поверхні насіння та після обрушення,форму дражованого насіння (коефіцієнт округлості) – шляхом калібрування зразка на решетах з повздовжніми та круглими отворами і розрахунку відношення середнього значення найменшого діаметра насіння до середнього значення найбільшого його діаметра, кількість насіння, що проросло на 3-й, 4-й (енергія проростання) і 10-й (схожість) дні недражованого і дражованого насіння залежно від ступеня накатування маси дражувальної оболонки, його одноростковість згідно з ДСТУ 2292-93, масу 1000 насінин згідно з ДСТУ 4232-2003.Відбираннясередніх проб насіння проводили відповідно до ДСТУ 4328-2004. Моделювання рівномірності висіву дражованого насіння проводили на стенді з використанням пневматичного висіваючого апарату сівалки ТОДАК.
Повторність лабораторних і польових дослідів чотирикратна, дослідів з моделювання рівномірності висіву – п’ятикратна. Площа посівної ділянки - 81 м, облікової – 54 м. Лабораторні та польові дослідження проводили з насінням диплоїдного гібрида на стерильній основі Льговсько-Верхняцький ЧС-31 з енергією проростання та схожістю 94-97 % і 89-92%, виробничу перевірку проводили з використанням інкрустованого, капсульованого та дражованого насіння диплоїдного гібрида на стерильній основі Уладово-Верхняцький ЧС-37. В польових дослідах визначали: вологість ґрунту в орному шарі перед сівбою та в період появи сходів ( на початку появи сходів і повних сходів); динаміку появи сходів згідно з методикою досліджень по цукрових буряках (1986); польову схожість згідно з методикою ІЦБ (1990); рівномірність розміщення рослин після появи повних сходів та перед збиранням врожаю; ураження хворобами та шкідниками; густоту рослин перед збиранням врожаю; врожайність коренеплодів фабричних буряків – зважуванням їх по всіх ділянках; цукристість коренеплодів - методом холодної дигестії за методикою ІЦБ (1986).
Математичну обробку даних проводили методом дисперсійного аналізу за Доспеховим Б.О. (1979). Економічну ефективність розробленого способу дражування визначали за методичними вказівками з визначення економічної оцінки вирощування сільськогосподарських культур за інтенсивними технологіями (1988).
Досліди проводили на чорноземі типовому глибокому малогумусному середньосуглинистому на лесових породах, що характеризується такими агрохімічними показниками: глибина гумусного горизонту становить 40-46 см, гумусової частини профілю – 127-132 см. що не лімітує глибину оранки, вміст гумусу (за Юріним) становить 4,1%, рН сольової витяжки становить 5,3, рН водної суспензії - 6,8, сума ввібраних основ (за Каппеном) - 26,8 мг-екв. на 100 г ґрунту, вміст загального азоту за Голубєвим становить 0,26%, легко гідролізованого азоту (за Корнфілдом) - 11,2 мг 100 г ґрунту, рухомого фосфору та обмінного калію (за методом Кірсанова) - відповідно 14,4 і 6,9 мг на 100 г ґрунту.
Метеорологічні умови за роки проведення досліджень (2004-2006 рр.) в цілому були сприятливими для вирощування цукрових буряків, відхилення ряду основних показників (температури, кількості опадів, відносної вологості повітря) від середніх багаторічних показників не наближалося до екстремальних, що загалом сприяло одержанню високих врожаїв коренеплодів цукрових буряків з високою їх цукристістю.