summary: |
Загальна характеристика роботи
Актуальність теми. Тенденції до зростання основних макроекономічних показників на початку ХХІ сторіччя ще потребують поглибленого аналізу їх взаємозв’язку з економічним розвитком нашої країни. Йдеться про оцінку внутрішньосистемних передумов і чинників забезпечення сталого зростання протягом історично тривалого періоду як наслідку суспільно-економічних перетворень. У цьому контексті особливу важливість має дослідження структурних змін в економіці або, у широкому сенсі, – у соціально-економічній системі держави як визначальної передумови подальшого розвитку.
Теоретичні пошуки зарубіжних вчених у цьому напрямі є доволі різноплановими. Так проблеми „структурних змін”, „структурної трансформації”, „переструктурування” знайшли відображення у дослідженнях зарубіжних економістів Р.Гаррода, А.Гершенкорна, О.Домара, Б.Кларка, С.Кузнєца, К.Куріхари, А.Льюіса, Д.Норта, У.Ростоу, М.Сіркуіна, А.Фішера, Х.Ченері. Втім, більшість з теоретичних моделей і прикладних рекомендацій структуралізму були призначені для країн, що розвиваються, з якісно іншими передумовами трансформування суспільно-політичного та економічного ладу, ніж у перехідних економічних системах.
Необхідність та пріоритети реструктуризації і розбудови інституціонального базису перехідних економік, у тому числі нашої країни, обґрунтовані у працях українських вчених О.Власюка, А.Гальчинського, В.Гейця, Б.Данилишина, С.Єрохіна, І.-С.Коропецького, І.Крючкової, І.Лукінова, В.Новицького, А.Філіпенка, а також зарубіжних дослідників Л.Бальцеровіча, У.Вайсенбургера, К.Гіршхаузена, Гж.Колодка, О.Красільнікова, Ж.Мінгальової, Ю.Перского та ін. Проблеми структурної перебудови та забезпечення конкурентоспроможності національної економіки в умовах глобалізації та регіоналізації світових господарських зв’язків (СГЗ) відображені у працях Л.Бакаєва, О.Білоруса, В.Будкіна, В.Вергуна, М.Дудченка, Л.Кістерського, Д.Лук’яненка, А.Мельник, Ю.Пахомова, О.Плотнікова, А.Поручника, А.Рум’янцева, у тому числі структурних зрушень в зовнішньоекономічній, інноваційній сферах, у формуванні конкурентоспроможного людського капіталу – в розробках Л.Антонюк, В.Єременка, С.Сіденко.
Проте для перехідних економік пострадянського типу (за винятком країн Балтії) не отримуємо відповіді, чому загалом вірне визначення пріоритетів структурних зрушень у процесі суспільно-економічної трансформації не забезпечило бажаних змін у структурі економіки. Методологічно нечітко окресленою залишається й сама категорія структурних зрушень, їх взаємозв’язок з інституціональними змінами у суспільстві та економіці, роль держави, громадянського суспільства та зовнішніх чинників впливу у процесі їх досягнення. У стратегічній перспективі неоднозначними можна вважати соціально-економічні наслідки структурних змін у процесі ринкової трансформації й інших країн Центральної та Східної Європи (ЦСЄ).
Таким чином, недостатня розробленість вказаної проблеми, а також виняткова важливість її теоретико-методичного та прикладного опрацювання для усунення існуючих деформацій та диспропорцій у структурі перехідної економіки України з урахуванням досвіду структурних перетворень у країнах ЦСЄ зумовили актуальність обраної теми дисертаційного дослідження.
Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертація виконана у межах науково-дослідної теми кафедри міжнародного економічного аналізу і фінансів Львівського національного університету імені Івана Франка „Валютно-фінансові та інституційні механізми економічного розвитку країн Центральної та Східної Європи” (номер державної реєстрації 0104U009559), а також кафедри міжнародних економічних відносин Львівського національного університету імені Івана Франка ДЕ-419 Б „Вдосконалення механізму зовнішньоекономічної діяльності України в контексті входження до системи європейської інтеграції” (номер державної реєстрації 0199U003618). Особисто дисертантом здійснено узагальнення теорій структурних реформ, виявлена специфіка їх застосування в умовах перехідних економік та вплив окремих компонент реформ на економічне зростання.
Мета та завдання дослідження. Метою дослідження є оцінка адаптивності теорій структурних реформ та їх наслідків в економіках країн ЦСЄ і, на цій основі, розробка теоретико-методичних та прикладних рекомендацій щодо структурної перебудови економіки України.
Досягнення мети дослідження обумовило необхідність розв’язання таких завдань:
-
узагальнити теоретичні моделі структурних змін в процесі трансформації економік країн ЦСЄ та України;
-
виявити основні сутнісні та типологічні характеристики категорій „структура”, „структурні реформи” з позицій системного підходу;
-
систематизувати теоретико-методологічні засади здійснення структурних реформ з метою оцінки можливості їх застосування у перехідних економіках;
-
окреслити визначальні передумови макроекономічної стабілізації, приватизації та структурних змін у країнах з перехідною економікою, зокрема у Польщі;
-
виявити характерні особливості та наслідки структурних реформ у зовнішньоекономічній діяльності та в інших секторах економік країн ЦСЄ;
-
охарактеризувати наслідки трансформаційних реформ та головні перешкоди структурної перебудови економіки України;
-
обґрунтувати концептуальні засади системного моделювання та теоретико-методичні підходи і прикладні засоби програмування структурних та інституціональних зрушень в економіці України в посттрансформаційний період.
Об’єктом дослідження є процес структурних трансформацій у країнах із перехідною економікою.
Предметом дослідження є теоретико-методологічні засади, методичні підходи та прикладні рекомендації щодо моделювання структурних перетворень у перехідних економіках країн ЦСЄ, у тому числі України.
Методи дослідження. Методологічною основою дисертації є положення теорій економічного зростання, глобалізації, перехідних економічних систем, структуралізму та інституціоналізму, а також методи: індукції, дедукції, порівняння і систематизації (при дослідженні сутності понять „трансформаційні” та „структурні реформи” – підрозділи 1.2 та 1.3); багатовимірного статистичного та регресійного аналізу (для виявлення впливу структурних зрушень на економічне зростання у країнах з перехідною економікою – підрозділи 2.1-2.3); аналізу структурних змін (для оцінки їх інтенсивності – підрозділ 2.4); методу огортаючих даних (для визначення ефективності структурних зрушень в Україні на регіональному рівні – підрозділ 2.4); системного підходу, моделювання, узагальнення (при розробці концептуальних засад, методичних підходів та окресленні пріоритетних напрямів і прикладних засобів здійснення структурних реформ в Україні – підрозділи 3.1 та 3.2).
Інформаційною базою дослідження слугували законодавчі акти, стратегічні програмні документи щодо трансформаційних та структурних реформ країн ЦСЄ та України, вітчизняна і зарубіжна економічна та наукова література, нормативно-правові акти, офіційні публікації статистичних органів країн ЦСЄ, Європейського Союзу та міжнародних організацій (ООН, МВФ, ЮНКТАД, СОТ, ОЕСР), Державного комітету статистики, Міністерства економіки та Національного банку України, періодичні видання, матеріали міжнародних конференцій, інтернет-ресурси.
Наукова новизна одержаних результатів полягає у розвитку теоретичних положень та у розробці методико-прикладних рекомендацій здійснення структурних реформ з урахуванням специфіки перехідної економіки, зокрема:
вперше:
-
доведено неоднозначно позитивний вплив застосування теоретичних моделей структурних реформ в країнах з перехідною економікою та виявлено особливості їх зв’язку з економічним зростанням (позитивним впливом характеризуються реформи у сфері малої приватизації, управління підприємствами та банківському секторі; негативним – цінова лібералізація та приватизація великих підприємств; крім того, на показник ВВП у розрахунку на одну особу істотно позитивно впливають: частка приватного сектора у ВВП, обсяг грошової маси, приватного споживання до ВВП; обсяги нагромадженого основного капіталу та експорту, а негативно – частка зовнішньої торгівлі, інвестицій та сільського господарства у ВВП; обсяги імпорту та зовнішньої заборгованості);
-
окреслено головну мету структурних реформ – посилення стратегічної конкурентоспроможності („життєздатності”) національної економіки у глобальному чи мегарегіональному вимірі та сутність реформ як процесу адаптації або радикальної зміни структури економіки країни та її підсистем (господарського комплексу регіону; галузі, сектора) до зовнішніх стандартів досконалої і конкурентоспроможної структури соціально-економічної системи.
удосконалено:
-
концептуальні засади моделювання та засоби програмування структурних змін в економіці під впливом глобальних чинників (диспропорції; невизначеність траєкторії глобального розвитку; трансфер структурних криз тощо) та внутрішніх конкурентних сил, зокрема визначення структурних деформацій і диспропорцій, як об’єкта, і держави, громадянського суспільства та зовнішніх (ЄС, СОТ) чинників, як суб’єкта керуючих впливів, а також окреслення сукупності цільових орієнтирів структурних зрушень (індекс глобальної конкурентоспроможності; структура розподілу національного доходу; рівень тінізації економіки; структура витрат домашніх господарств; рівень капіталізації та ін.).
-
теоретичні засади аналізу процесу реформ у перехідних економіках (на відміну від існуючих, запропоновано таку класифікацію реформ: реформи, спрямовані на формування основ ринкових відносин; реформи, пов’язані з ефективністю функціонування ринкової економіки; реформа фінансового сектора, у тому числі банківського; реформа соціальної сфери, зокрема пенсійної системи) та обґрунтована необхідність моніторингу структурних деформацій та диспропорцій в процесі реформ;
-
методичні підходи до якісної оцінки структурних зрушень в економіці України (на основі розрахунку показників інтенсивності, швидкості, еластичності, індексу структурних зрушень та визначення їх впливу на соціально-економічний розвиток), з допомогою чого доведені істотні структурні деформації та диспропорції (галузеві, територіальні, відтворювальні, зовнішньоекономічні, технологічні, інституціональні та ін.), а також емпірично доведено наявність областей з відносно високим рівнем ефективності структурних зрушень (Львівська, Київська, Луганська та Одеська);
набули подальшого розвитку:
-
категорійний апарат теорій перехідної економіки та структурних реформ, зокрема уточнено поняття „трансформація соціально-економічної системи”, яка передбачає радикальне перетворення сутнісних характеристик системи, тоді як структурні реформи розглядаються як компонента трансформаційних реформ в сенсі цільової орієнтації останніх на досягнення необхідних структурних зрушень у співвідношенні елементів моделі складу системи та взаємозв’язків між ними.
Практичне значення одержаних результатів полягає у тому, що теоретичні положення, методичні та прикладні аспекти подальших структурних реформ у посттрансформаційний період можуть використовуватися органами державного управління для удосконалення засобів, інструментів економічних реформ у сфері приватизації, реструктуризації підприємств, валютно-фінансової стабілізації, лібералізації зовнішньої торгівлі.
Виявлені тенденції, концептуальні напрями структурно-інституційних зрушень, підходи до окреслення місії, генеральної мети та операційних завдань структурно-інституційних реформ на регіональному рівні використані при підготовці „Стратегії розвитку Львівської області до 2015 р.” та операційних цільових програм з її реалізації (довідка № 1-1/1-1654 від 09.07.2004 р.). Деякі аспекти вдосконалення стратегії структурної перебудови економіки використані Регіональним філіалом Національного інституту стратегічних досліджень при підготовці аналітичних документів (№ 2/73-93 від 25.12 2007 р.), а також при розробці концептуальних підходів щодо створення регіональних інноваційних центрів при виконанні науково-дослідної теми „Стратегія розвитку регіональних інноваційних структур та розробка статусних документів” (3/1-3 від 27.12 2006 р.) та у діяльності Волинської торгово-промислової палати (довідка № 19-22/01 – 3/241 від 16.04 2008 р.). Окремі положення дослідження знайшли відображення у рекомендаціях ХІІ та ХІІІ міжнародних науково-практичних семінарів „Проблеми розвитку зовнішньоекономічних зв’язків та залучення іноземних інвестицій: регіональний аспект” (довідки № 46-01/7.9.7-134 від 27.01.2007 р. та № 14-01/7.9.7-134 від 27.01.2006 р.), міжнародної науково-практичної конференції „Проблеми та перспективи співробітництва між країнами Південно-Східної Європи в рамках ЧЕС та ГУАМ” (довідка № 07-02/7.9.7-134 від 27.09. 2006 р.) та ІІ міжнародної науково-практичної конференції „Актуальні проблеми регіонального розвитку в контексті європейської інтеграції” (довідка № 38 від 3.06. 2006 р.). Результати дослідження використовуються у навчальному процесі Львівського національного університету ім.І.Франка при викладанні дисциплін „Міжнародний економічний аналіз”, “Міжнародні фінанси”, “Економіка Європейського Союзу” (довідка № 2309-Н від 11.06. 2008 р.), також у Львівському інституті економіки та туризму при викладанні дисциплін „Економічна теорія”, „Міжнародна економіка” (довідка № 01-225 від 20.06. 2008 р.).
Особистий внесок здобувача. Усі наукові результати, викладені у дисертації, отримані автором особисто. З наукових праць, опублікованих у співавторстві, у дисертації використані лише ті ідеї, положення і висновки, що є результатом особистої роботи здобувача.
Апробація результатів дисертації. Основні положення дисертаційної роботи доповідалися на: міжнародній науковій конференції „Стратегія українсько-польського соціально-економічного партнерства” (м.Львів, 2000 р.); міжнародній науковій конференції „Світове сільське господарство в глобалізованій економіці” (м.Львів, 2004 р.); ХV міжнародній науково-практичній конференції „Стратегічний розвиток регіону – економічне зростання та інтеграція” (м.Чернівці, 2006 р.); ХІІ та ХІІІ міжнародних науково-практичних семінарах „Проблеми розвитку зовнішньоекономічних зв’язків та залучення іноземних інвестицій: регіональний аспект” (м.Донецьк, 2006 р., 2007 р.); міжнародній науково-практичній конференції „Проблеми та перспективи співробітництва між країнами Південно-Східної Європи в рамках ЧЕС та ГУАМ” (м.Албена, Болгарія, 2006 р.); ІІ міжнародній науково-практичній конференції „Актуальні проблеми регіонального розвитку в контексті європейської інтеграції” (м.Луцьк, 2006 р.).
Публікації. За темою дисертаційного дослідження опубліковано 18 наукових праць (з них 8 статей автор опублікував одноосібно), у тому числі співавторство у двох монографіях, 14 статей у провідних наукових фахових виданнях загальним обсягом 6,2 д.а. (з них 2 – у наукових журналах та 12 – у збірниках наукових праць) і 2 статті в інших виданнях.
Структура та обсяг дисертації. Дисертація складається зі вступу, трьох розділів, висновків, додатків і списку використаної літератури. Основний зміст викладено на 184 сторінках, містить 7 таблиць на 7 сторінках, 9 рисунків на 9 сторінках та 15 додатків на 56 сторінках. Список використаної літератури містить 220 найменувань на 19 сторінках.
|